Jump to content

Γενηστρα Δευτερου σταδιου


Recommended Posts

Δεν προκειται ακριβως για μια παρουσιαση ενυδρειου αλλα στην ουσια ειναι το ενυδρειο οπου φιλοξενει το συγκεκριμενο ειδος:Cichlasoma Nigrofasciatum η αλλιως και γνωστοτερο σαν Ζεμπρα Κιχλιδα.Το ενυδρειο εχει διαστασεις 80*40*50 χωριτηκοτητας 160λιτρων.Το λοιπον αφου τα ψαρακια γινουν 1εως 1 και μιση μηνων αναλογα να φθασουν το μεγεθος 1,5 2εκατοστα τα χωριζω απο τους γονεις τους και τα τοποθετω στο παρακατω

ενυδρειο.Το καπακι εχει 2 λαμπες των 18w. και γιαυτο δεν μας επιτρεπει να εχουμε ευκολα φυτα οπως και τα παρακατω Εχινοδορους ενω στην αριστερη πλευρα εχω καποιο ειδος Βαλισνεριας αν θυμαμαι καλα.Η φωτοπεριοδος λειτουργει 11 ωρες και δεν εχω λιπανση καμια.Το ενυδρειο περιεχει 2 ριζες Μοπανι.Ενα εξωτερικο φιλτρο2215 Eheim αναλαμβανει την φιλτρανση ενω υπαρχει 1Fluval3 esvteriko το οποιο κρινω μη απαραιτητο αλλα δουλευει για το λογο αν και τυχον μου συμβει κατι εκτατο να εχω ετοιμο φιλτρο.Οι παραμετροι του νερου εχω θερμοκρασια στους 26 βαθμους PHΑλκαλικο στο7 και γενικη σκληροτητα στο12.Εχω λαμπα UV5w.Αλαγες εβδομαδιαιες 30% Με προκατασκευασμενο νερο.Κατοικοι τα Ζεμπρακια περιπου 30 ,ειναι αδυνατο να μετρηθουν και ενα ζευγαρι Ανκιστρους.Τα ψαρακια οταν φθασουν τα 3,5 4εκατοστα τα πουλαω Σε Καταστημα Αλυσιδας Πετ Σοπ με ανταλαγμα τροφες φαρμακα και οτηδηποτε αλλο Χρειαζομαι.Σαυτο το διασστημα το ενυδρειο ειναι ετοιμο να υποδεχτει τα νεα ψαρακια απο την επομενη γεννα.Αυτη η κατασταση γινεται σαν αλυσιδα,ενω τα θυλικα ανανεωνονται(απο καθε γεννα κραταω κι ενα δθο θυλικα για τι ο αρσενικος ειναι πολυ επιθετικος σε σημειο να σκοτωσει και τη θυλικια ακαμη.

ΥΓ.Το ενυδρειο βρισκεται απεναντι απο παραθυρο και καθε εβδομαδα το καθαριζω με μαγνητη.

Τα σχολεια δικα σας καλα και κακα.

Link to comment
Share on other sites

Να παρακαλεσω αυτο το ποστ να ακυρωθει για καποιο λογο που ακομη δεν καταλαβα η διμοσιευση μου σταλθηκε δυο φορες, ομως στη δευτερη χωρις τις φωτογραφιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...