Jump to content

Ασθενειες μετά από μετακόμιση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Πριν μια βδομάδα μετακόμισα, και έχω διαπιστώσει σε έναν ροδόσταμο από το κοπάδι ότι έχει βγάλει μια λευκή κουκκίδα στο σημείο του κεφαλιού συγκεκριμένα πάνω από το στόμα. Η συμπεριφορά του είναι η ίδια με πριν ίσως λίγο πιο νευρική, του τύπου σε κάποιες φάσεις να κολυμπάει λίγο πιο γρήγορα από ότι συνήθως. Επίσης ένα από τα neon μου έχει pop eye λογικα αφου κρυβεται και τα ματια του εχουν πεταχτει αισθητά. Να ενημερωσω οτι προκειμενου να γινει η μετακομιση του ενυδρειου επρεπε να γινει μεγαλη αλλαγη νερου γυρω στο 70-80%

τα υπόλοιπα ψάρια φαίνονται μια χαρά προς το παρόν, όποτε αναμένω για συμβουλές σας

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά θα το έβαζα σε καραντίνα και θα έκανα μια θεραπεία με αυτό. Σχετικά καινούργιος είμαι και εγώ. Κάπως λέγεται αυτή η αρρώστια αλλά δεν γνωρίζω. Περίμενε να σου πούνε οι πιο εμπειρί

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2021 at 2:50 ΜΜ, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Να ενημερωσω οτι προκειμενου να γινει η μετακομιση του ενυδρειου επρεπε να γινει μεγαλη αλλαγη νερου γυρω στο 70-80%

Τότε ολα βγαινουν.... Αν μπορεις, βαλε σε καραντινα και τα δυο. Μην κάνεις τωρα θεραπιες μεσα σε main, μόνο αν και τα άλλα ψαρια θα εχουν κατι....Τοτε δεν γλιτωνεις τα φαρμακα. Σε καραντινα μπορεις να ριχνεις φαρμακα. Το νεον με το pop eye αν δεν ειναι καλα, καλυτερα να παει στην καταψυξη :( , ειδικα αν παει για dropsy, δεν σωζεται...

Βγαλε φωτο απο τα αρρωστα ψαρια, να δουμε τι τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, natateo said:

Τότε ολα βγαινουν.... Αν μπορεις, βαλε σε καραντινα και τα δυο. Μην κάνεις τωρα θεραπιες μεσα σε main, μόνο αν και τα άλλα ψαρια θα εχουν κατι....Τοτε δεν γλιτωνεις τα φαρμακα. Σε καραντινα μπορεις να ριχνεις φαρμακα. Το νεον με το pop eye αν δεν ειναι καλα, καλυτερα να παει στην καταψυξη :( , ειδικα αν παει για dropsy, δεν σωζεται...

Βγαλε φωτο απο τα αρρωστα ψαρια, να δουμε τι τρεχει.

Τις έχω αντιμετωπίσει και τις δυο ασθενείες με επιτυχία, φυσικά έχω χάσει και ψάρια (από dropsy) 

πάντα χρησιμοποιούσα bactopur 

απλα επειδή θεώρησα ότι θα είναι κάτι παροδικό λόγω του στρες από την μετακόμιση ήθελα να αποφύγω την διαδικασία της καραντίνας και της θεραπείας, έχω όμως και τις ταμπλέτες bactopur όποτε μήπως αντί να ρίξω ένα σκασμό φάρμακα στο κανονικό ενυδρείο μήπως να τάιζα και για πρόληψη τα υπόλοιπα ψάρια τα οποία είναι οκ;; Και κάτι τελευταίο αυτό με την κατάψυξη για το νέον τι διαδικασία έχει δεν το έχω ξανακούσει;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Και κάτι τελευταίο αυτό με την κατάψυξη για το νέον τι διαδικασία έχει δεν το έχω ξανακούσει;;

Ετσι γινεται θανατωση....οχι θεραπεια. (μιλαμε για τα ψαρια, που φαινεται, οτι δεν την παλευουν άλλο)

πριν 14 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

απλα επειδή θεώρησα ότι θα είναι κάτι παροδικό λόγω του στρες από την μετακόμιση ήθελα να αποφύγω την διαδικασία της καραντίνας

την καραντινα γιατι να αποφυγεις; μονο καλο κανει. Μπορει να προλαβεις τα χειροτερα.... Τα ψαρια με pop eye, dropsy - εκκρινουν στο νερο ενυδρειου πολλα παθογονα βακτηρια, για αυτο και πρεπει να πανε 1000% σε καραντινα.

Τα φαρμακα δεν πρεπει να χρησιμοποιούμε ασκοπα, ειδικα την αντιβιωση. Βλαπτει και τα καλα βακτηρια και τα κακα (και μεσα στον οργανισμο και εξω).

Προσωπικα δεν θα ταιζα με bactopur χωρις λογο. Δοκιμασε ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες να δωσεις στα ψαρια συν βιταμινες (fishtamin, fish v af κτλ)

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, natateo said:

Ετσι γινεται θανατωση....οχι θεραπεια. (μιλαμε για τα ψαρια, που φαινεται, οτι δεν την παλευουν άλλο)

την καραντινα γιατι να αποφυγεις; μονο καλο κανει. Μπορει να προλαβεις τα χειροτερα.... Τα ψαρια με pop eye, dropsy - εκκρινουν στο νερο ενυδρειου πολλα παθογονα βακτηρια, για αυτο και πρεπει να πανε 1000% σε καραντινα.

Τα φαρμακα δεν πρεπει να χρησιμοποιούμε ασκοπα, ειδικα την αντιβιωση. Βλαπτει και τα καλα βακτηρια και τα κακα (και μεσα στον οργανισμο και εξω).

Προσωπικα δεν θα ταιζα με bactopur χωρις λογο. Δοκιμασε ζωντανες και κατεψυγμενες τροφες να δωσεις στα ψαρια συν βιταμινες (fishtamin, fish v af κτλ)

 

Το ich υποχώρησε όποτε λογικά ήταν κάτι προσωρινό και το νέον το έβαλα σε ενυδρείο νοσοκομείο με bactopur και πάει πολύ καλά. Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά όπως ήταν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

Το ich υποχώρησε όποτε λογικά ήταν κάτι προσωρινό και το νέον το έβαλα σε ενυδρείο νοσοκομείο με bactopur και πάει πολύ καλά. Τα υπόλοιπα είναι μια χαρά όπως ήταν 

Προσοχη, το ich δεν φευγει μονο του ποτέ. Ή ετοιμαζει 2-ο κυμα ή περιμενει την καταλληλη στιγμη για να χτυπησει ξανα.....

Μακαρι να πανε ολα καλα!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Προσοχη, το ich δεν φευγει μονο του ποτέ. Ή ετοιμαζει 2-ο κυμα ή περιμενει την καταλληλη στιγμη για να χτυπησει ξανα.....

Μακαρι να πανε ολα καλα!

Οκ θα έχω τον νου μου σε ευχαριστώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...