Jump to content

Έρευνα πεδίου - Αξιοπιστία - Έλεγχος μετρήσεων Freshwater Test Kits


Recommended Posts

Μετά από έρευνα πεδίου που έκανα με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα σημαντικές διαφορές στις τιμές των μετρήσεων παραμέτρων νερού (freshwater test kits) από αξιόπιστες εταιρείες του χώρου (JBL,API), πράγμα το οποίο με έβαλε σε αρκετές σκέψεις και προβληματισμούς. Η έρευνα που έκανα αφορούσε τα νιτρώδη (NO2). Η δειγματοληψία έγινε σε διαφορετικές λίμνες και με το ίδιο νερό και για τα 2 test kits. Θεωρώ ότι είναι καλό να γίνει μια πιο ενδελεχής έρευνα όσον αφορά τις αποκλίσεις διότι είναι σημαντικές και μπορεί να δημιουργούν βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα προβλήματα στα ψάρια μας. Στην εικόνα που ακολουθεί έγινε έρευνα με το τεστ κιτ της JBL (αποτέλεσμα 0,1-0,2 ) αλλά και το τεστ κιτ της API (αποτέλεσμα 0). Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν θέλω να πω ποιο είναι καλύτερο ή χειρότερο ή δεν προτίθεμαι να κάνω κάποιου είδους διαφήμιση. Απλά επέλεξα 2 αξιόπιστες εταιρείες και θεωρώ ότι οι περισσότεροι χομπίστες τις προτιμούν για τις μετρήσεις τους στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Θα πρότεινα δε να συνεχιστεί αυτή η έρευνα από μια ομάδα ατόμων τουλάχιστον για τις βασικές παραμέτρους (pH, KH, GH, NO2, NO3, NH3-4) όπου είναι καλοδεχούμενες και μετρήσεις από άλλες εταιρείες ώστε έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα και να βρούμε μια λύση που θα εξασφαλίζει την υγεία και ευζωία των ψαριών μας όσο το δυνατόν καλύτερα. Εγώ τίθεμαι στην διάθεση της κοινότητας με τον εξοπλισμό της JBL που διαθέτω ώστε να προχωρήσουμε την έρευνα ένα level παραπάνω όπου θα αποκτήσουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

 

IMG_20210628_182420.thumb.jpg.7820549ae62734e554808355c111b4cb.jpg

 

Οι διαφορές που έχουν οι 2 εταιρείες είναι σημαντικές ως προς τις ενδιάμεσες τιμές. Φεριππήν η JBL έχει πολλά στάδια διαχωρισμού τιμών κάτι που δεν έχει η API και αυτό που έχει σημασία είναι ότι η έλλειψη μέτρησης των ενδιάμεσων τιμών μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στα ψάρια μας.

 

Δεν είναι λίγες οι φορές όπου σε forum του εσωτερικού-εξωτερικού έχω δει posts με νεκρά ψάρια και μάλιστα οι περισσότεροι συνχομπίστες προτιμούν τα API water tests και όταν ρωτάς να σου πουν παραμέτρους νερού σου λένε όλα άψογα και μηδενικές τιμές. Οπότε μετά κάποιος ψάχνεται για πρόβλημα παρασίτων-βακτηρίων-ιών. Είναι όμως αυτή η πραγματικότητα???


Η απόκλιση τιμών από 0-0.25 περιλαμβάνει και κάποια στάδια όπως το 0,1-0.2 τα οποία για κάποιους υδρόβιους οργανισμούς αποτελούν επικίνδυνο επίπεδο και μπορεί μακροπρόθεσμα να επιφέρει θάνατο ή βλάβες σε όργανα του ψαριού.

Δεν θα αναφέρω την απόκλιση από 0.25-0.50 όπου μιλάμε για fatal διαφορές για όλα τα είδη υδρόβιων οργανισμών με βάση την JBL και όχι μόνο.
 

Άρα πράγματι ποιο από τα 2 ισχύει? Νομίζω ότι το θέμα είναι σοβαρό και χρήζει σοβαρής διερεύνησης από μια ομάδα του Aquazone αλλά και βοήθειας από κάποιους πιο ειδικούς από εμάς. Εύχομαι να τύχουμε της υποστήριξης αυτής και να προχωρήσει η έρευνα.

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι αμερικανοι που διαβαζεις στα φορουμ εξωτερικου εχουν ενα σκαλωμα, τον αμερικανικο πατριωτισμο τον αντιλαμβανονται σαν υπερασπιση μεχρι εσχατων σε αμερικανικες εταιριες. Η ΑΡI ειναι αμερικανικη εταιρια η JBL ειναι γερμανικη. Οποτε η εταιρια που ειναι απο εκει ειναι η καλυτερη.
Στα δικα μου ματια το 0 με το 0.1 ειναι το ιδιο πραγμα.
Προσωπικα θεωρω πιο πρακτικο το συστημα της JBL, εαν εχει καποιος καποια γνωση εαν μπορει να βρεθει Ελλαδα ενα απο τα βασικα σετ για γλυκο ας μου πει.

75952.png

75954.png

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω το πλήρες σετ για λίμνες και Koi. Αν το πάρεις από έξω κυμαίνεται στα 120-150 ευρώ. Είναι όμως πολύ καλό και τα έχει όλα. Πάντως πολλοί εμπιστεύονται τα API και η άποψη μου είναι μάλλον κακώς. Θα πρέπει να το ερευνήσουμε το θέμα αρκετά μέχρι να αποφασίσουμε τι είναι καλύτερο.

LabKoiBox-1024.thumb.jpg.3d18d207111e69c857997c308cbb2b12.jpg

10 hours ago, aspmos said:

 

Οι αμερικανοι που διαβαζεις στα φορουμ εξωτερικου εχουν ενα σκαλωμα, τον αμερικανικο πατριωτισμο τον αντιλαμβανονται σαν υπερασπιση μεχρι εσχατων σε αμερικανικες εταιριες. Η ΑΡI ειναι αμερικανικη εταιρια η JBL ειναι γερμανικη. Οποτε η εταιρια που ειναι απο εκει ειναι η καλυτερη.
Στα δικα μου ματια το 0 με το 0.1 ειναι το ιδιο πραγμα.
Προσωπικα θεωρω πιο πρακτικο το συστημα της JBL, εαν εχει καποιος καποια γνωση εαν μπορει να βρεθει Ελλαδα ενα απο τα βασικα σετ για γλυκο ας μου πει.

75952.png

75954.png

 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος DrKOI έγραψε:

Θεωρώ ότι είναι καλό να γίνει μια πιο ενδελεχής έρευνα όσον αφορά τις αποκλίσεις διότι είναι σημαντικές και μπορεί να δημιουργούν βραχυπρόθεσμα αλλά και μακροπρόθεσμα προβλήματα στα ψάρια μας. Στην εικόνα που ακολουθεί έγινε έρευνα με το τεστ κιτ της JBL (αποτέλεσμα 0,1-0,2 ) αλλά και το τεστ κιτ της API (αποτέλεσμα 0).

Κουνας τον αερα φιλε μου! Αν πας να κάνεις ερευνα, πρεπει να υπαρχει και colorimeter εργαστηριου για ελεγχο! (ή τουλαχιστων Hanna handheled colorimeter NO3)                          Για το τεστ νιτρικων της ΑΡΙ το εχουμε κάνει. Υπαρχουν αποτελεσματα εδω -

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Κουνας τον αερα φιλε μου! Αν πας να κάνεις ερευνα, πρεπει να υπαρχει και colorimeter εργαστηριου για ελεγχο! (ή τουλαχιστων Hanna handheled colorimeter NO3)                          Για το τεστ νιτρικων της ΑΡΙ το εχουμε κάνει. Υπαρχουν αποτελεσματα εδω -

 

 

 

 

 

@natateo Ενδιαφέρον τεστ. Άρα θα πρέπει να δούμε και το ίδιο συγκρινόμενο με JBL, Salifert, και όποια άλλη μάρκα μπορούμε για να γνωρίζουμε τι ισχύει. Θα μπορούσε και κάποιος να βοηθήσει αν έχει κάποιο αντίστοιχο ηλεκτρονικό τεστ της Hanna.

 

Πόσο σου κόστισε η ανάλυση σε εργαστήριο και γιατί επέλεξες τα Νιτρικά και όχι τα Νιτρώδη-Αμμωνία που είναι πιο άμεσα "επικίνδυνα"?

 

Ο σκοπός που ξεκίνησα το topic είναι να ενωθούν οι δυνάμεις και να χρησιμοποιηθεί εξοπλισμός από τον καθένα μας ώστε να βγάλουμε ένα καλύτερο συμπέρασμα.

 

Αυτό που μετράει είναι ότι τα τεστ πρέπει να είναι φτιαγμένα ώστε κάποιος να έχει όσο το δυνατόν σωστότερες μετρήσεις χωρίς την χρήση εξειδικευμένου εξοπλισμού. Ειδάλλως πιάσε το αυγό και κούρευτο....

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις απο εταιρεία σε εταιρεία και μερικές φορές από τέστ σε τέστ διαφέρουν σχεδόν σε όλα τα τεστ. Μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σαν μπούσουλά και συνδιαστικά με τα αποτελέσματα που παίρνεις σε κάθε ενυδρείο- λίμνη κτλ(οπτικός-εμπειρικός έλεγχός) . Ακόμα και με φωτόμετρο μπορείς να δεις διαφορετικές μετρίσεις. Αν για κάποιο λόγο θες εξηδικευμένες μετρίσεις το (νο2 δεν είναι αλλά θα το δεις και αυτό) μπορείς να απευθυνθείς σε ένα εργαστήριο, όπως κάνουν αρκετοί θαλασσινοί ( εκεί να δεις αποκλήσεις )....

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το τέστ εγώ το έκανα και δεν μου κόστισε τίποτα. Αν θέλει κάποιος να στείλει τα τέστ δεν έχω πρόβλημα να το ξανακάνω, έχω απεριόριστη πρόσβαση σε φωτόμετρο. Νιτρικά κάναμε γιατί το συγκεκριμένο ενυδρείο είχε θέμα με τα νιτρικά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σαν σκεψη αυτβων που γραφετε πιο πανω, μηπως δεν αξιζει τελικα τοσο χρημα για υγρα. Σιγουρα τα στικς θα εχουν ακομη μεγαλυτερη αποκλιση αλλα μηπως τα λεφτα αυτα να δωθουν σε κατι αλλο που θα αναβαθμισει το ενυδρειο προς το καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, christos efthimiou said:

Σαν σκεψη αυτβων που γραφετε πιο πανω, μηπως δεν αξιζει τελικα τοσο χρημα για υγρα. Σιγουρα τα στικς θα εχουν ακομη μεγαλυτερη αποκλιση αλλα μηπως τα λεφτα αυτα να δωθουν σε κατι αλλο που θα αναβαθμισει το ενυδρειο προς το καλυτερο?

@christos efthimiou Φίλε μου έχω λίμνες και το χρήμα "ρέει" αναγκαστικά. Κατάλαβες δηλαδή είμαι ήδη χαμένος από χέρι στο θέμα οικονομίας.... Με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη μέτρηση γιατί τα Koi κοστίζουν και θέλω να είμαι εξασφαλισμένος και εγώ αλλά και οι πελάτες μου από αυτόν τον παράγοντα ώστε να ασχοληθώ και με άλλα εξίσου σημαντικά ζητήματα. Πιστεύω ότι αξίζει μια τέτοιου είδους έρευνα διότι όπως καταλαβαίνω υπάρχει θέμα και έχει "ψωμί" αυτή η ιστορία.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Σαν σκεψη αυτβων που γραφετε πιο πανω, μηπως δεν αξιζει τελικα τοσο χρημα για υγρα. Σιγουρα τα στικς θα εχουν ακομη μεγαλυτερη αποκλιση αλλα μηπως τα λεφτα αυτα να δωθουν σε κατι αλλο που θα αναβαθμισει το ενυδρειο προς το καλυτερο?

Το φυτεμενο και γενικος το γλυκο δεν χρειαζεται πολυ ακρίβεια στις μετρησεις. Δηλ μια αποκληση +-10ppm στα νιτρικα δεν παιζουν ρολο.

Με στικ η αποκληση μπορει να φτασει +- 50ppm.....

Αν μλαμε για λεφτα....

1- το τεστ αμμωνιας και νιτρωδων χρειαζομαστε μονο στιν αρχη, μεχρι να στρωσει καλα το ενυδρειο (πρωτες 2-3 μηνες ή μετα απο θεραπειες, μεγαλες αλλαγες μεσα στο ενυδρειο)

2- τεστ νιτρικων κανουμε το πολυ μια φορα την εβδομαδα, δεν χρειαζεται πιο συχνα.

Εχουμε και λεμε- ενας χρονος ειναι 365:7=52 εβδομαδες. Το τεστ νιτρικων ΑΡΙ ειναι για 90 τεστ. Δηλ, πληρωνεις 10€ καθε χρονο για τεστ νιτρικων.

Κανονικα παει 2-3 χρόνια το κουτι γιατι μονο τις πρωτες μηνες κάνεις monitoring καθε εβδομαδα. Μετα δεν χρειαζεται τοσο συχνα, αν δεν αλλαζεις κατι στο ενυδρειο.

Και μια φορα το μηνα φτανει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος DrKOI έγραψε:

Ενδιαφέρον τεστ. Άρα θα πρέπει να δούμε και το ίδιο συγκρινόμενο με JBL, Salifert, και όποια άλλη μάρκα μπορούμε για να γνωρίζουμε τι ισχύει. Θα μπορούσε και κάποιος να βοηθήσει αν έχει κάποιο αντίστοιχο ηλεκτρονικό τεστ της Hanna.

Το θεμα ειναι, οτι και η αντιληψη χρωματων διαφέρει απο ατομο σε ατομο.... συν αυτο ,που ανεφερε ο @salamander με αποκληση απο τεστ σε τεστ και παρτιδες κτλ κτλ...

Και.... γενικος οι αντρες εχουν ενα θεματακι με τα χρωματα :P

Για τις δοκιμες τεστ υπαρχουν και αρκετα βιντεο στο ινετ.... πχ https://www.youtube.com/watch?v=1gSf49BW2DQ

και πολλα άλλα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το θεμα ειναι, οτι και η αντιληψη χρωματων διαφέρει απο ατομο σε ατομο.... συν αυτο ,που ανεφερε ο @salamander με αποκληση απο τεστ σε τεστ και παρτιδες κτλ κτλ...

Και.... γενικος οι αντρες εχουν ενα θεματακι με τα χρωματα :P

Για τις δοκιμες τεστ υπαρχουν και αρκετα βιντεο στο ινετ.... πχ https://www.youtube.com/watch?v=1gSf49BW2DQ

και πολλα άλλα.

Άσε μας ρε Νατα που έχουμε θέμα με τα χρώματα. Τα χρώματα είναι το πολύ εννέα. Μην κοιτάς που εσάς σας αρέσουν οι παραφρασεις π.χ. σάπιο μήλο (μα το σάπιο μήλο δεν έχει τέτοιο χρώμα) ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DrKOI έγραψε:

@christos efthimiou Φίλε μου έχω λίμνες και το χρήμα "ρέει" αναγκαστικά. Κατάλαβες δηλαδή είμαι ήδη χαμένος από χέρι στο θέμα οικονομίας.... Με ενδιαφέρει να έχω όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστη μέτρηση γιατί τα Koi κοστίζουν και θέλω να είμαι εξασφαλισμένος και εγώ αλλά και οι πελάτες μου από αυτόν τον παράγοντα ώστε να ασχοληθώ και με άλλα εξίσου σημαντικά ζητήματα. Πιστεύω ότι αξίζει μια τέτοιου είδους έρευνα διότι όπως καταλαβαίνω υπάρχει θέμα και έχει "ψωμί" αυτή η ιστορία.
 

Πάνο επειδή σε καταλαβαίνω γιατί μιλάμε για κοι και όχι άλλα είδη ψαριών, θα το κοιτάξουμε το θέμα για αυτά τα ψάρια μαζι. Τώρα για τους υπόλοιπους δεν είναι τόσο σημαντικό το ζήτημα όπως αναφέρει και η Νατα

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκες απο την φύση έχουν μεγαλύτερη αντίληψή στις χρωματικές μικροδιαφορές σε σχέση με τους άνδρες, πέρα απο αυτό το φυσικό φως, το τεχνητό φώς, και η ώρα που θα κάνουμε το τεστ συμβάλουν στο να βλέπουμε διάφορές στα χρώματα.

Όποιος έχει ψάρια που κοστίζουν περιουσίες τότε καλα είναι να προσφύγει στα ηλεκτρικά μέσα διάγνωσης και όχι στα χημικά.

Στον απλό χομπιστα συμβουλεύω να μελετήσει καλά το ενυδρείο του και να διαβάσει ανάλογα άρθρα και πιστεύω πως σε σύντομο χρονικό διάστημα θα μπορεί να έχει ένα ασφαλές ενυδρείο χωρίς μετρήσεις σε ότι αφορά τα φυτεμένα, και με λίγες μετρήσεις ενδεικτικές χωρίς να χρειάζεται μεγάλη ακρίβεια σε ενυδρεία χωρίς φυτά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Και.... γενικος οι αντρες εχουν ενα θεματακι με τα χρωματα :P

Αυτά στους άλλους ...εγώ μπορώ και ξεχωρίζω το μπορντοροδοκόκκινη της Μοιραράκη. Θα σέβεστε λέμε ???

https://www.youtube.com/watch?v=OlJppj5c1Ko

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα,

λόγω εργασιας δουλεύω αρκετά χρονια φωτόμετρο αλλα κ υγρά τεστ για αναλύσεις νερου. Η προσωπική μου άποψη ειναι: 

- τα χαρτάκια ειναι καλο εργαλείο αλλα για συγκεκριμένες μετρήσεις (με το pH την παράμετρο που αξιζει να μετρηθεί με χαρτάκια-strips).

- τα υγρά τεστ κρύβουν αρκετές παγίδες, θεωρώντας οτι ειναι η πλέον αξιόπιστη μέθοδος, παίρνουμε τα αποτελέσματα ως σωστά ... λάθος. 
Μου εχει τύχει αρκετές φορές σε υγρά τεστ που δεν έχουν λήξει να παίρνω λάθος αποτέλεσμα επειδή είχε αποθηκευτεί σε θερμοκρασιακη περιοχή εκτος Ορίων. Όπως επίσης κ οταν τα μπουκαλάκια ηταν σχεδόν άδεια. Κ τις 2 περιπτώσεις τις επιβεβαίωσα με φωτόμετρο. 
- το φωτόμετρο απο την αλλη ειναι ακριβό για μετρήσεις ( για χομπίστες) αλλα κ αυτο κρύβει αρκετές παγίδες... γρατσουνισμένες κυψελιδες , λάθη του χειριστή,  calibration συσκευής κ.α.

 

καταλήγοντας πιστεύω οτι για έναν χομπίστα καλο ειναι να ελέγχει την ποιότητα του νερου του με υγρά τεστ αλλα αυτο που κάνει την διαφορά ειναι η παρατήρηση του ενυδρείου του και η εμπειρία (που θέλει χρόνο για να αποκτηθεί). Το 0,01 απο το 0,02 mg/l δεν θα κάνει την διαφορά (δεν μιλάω για αποκλίσεις της τάξης 0,1 με 0,5 που μπορεί να ειναι θανάσιμες σε κάποιες παραμέτρους).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας την έρευνα έβαλα στο παιχνίδι άλλα 2 υγρά τεστ από γνωστές εταιρίες Sera, Salifert. Τα αποτελέσματα άκρως απογοητευτικά.....Ακόμα περισσότερο

μπέρδεμα. Η δειγματοληψία έγινε από κοντινές λίμνες και το νερό φυλάχθηκε σε σωστή θερμοκρασία μέχρι την μέτρηση που έγινε εντός 15 λεπτών. Σε καμία από τις λίμνες

δεν υπάρχει θνησιμότητα παρά στην λίμνη του 2ου τεστ παρατηρήθηκαν ερυθροδερματίτιδες πιθανότατα λόγω ερεθισμού από οριακά υψηλά νιτρώδη (0,4 mg/l).

 

Τα τεστ που χρησιμοποιήθηκαν για τα νιτρώδη άλατα (API, JBL, SERA, SALIFERT). Οι μετρήσεις έγιναν ακριβώς όπως επισημαίνουν οι οδηγίες των εταιριών.

 

IMG_20210703_163808.thumb.jpg.85f153ac733d0409eda4659b863c6d0e.jpg

 

Oι αποκλίσεις που παρατηρήθηκαν είναι τρανταχτές ειδικά στο 2ο τεστ

 

Τεστ1 (API = 0, JBL = 0,1-0,2, SERA = 0,5, SALIFERT = 0,25)

IMG_20210703_150025.thumb.jpg.1a0884c2cf8f736bc10e9f7d8b74b1f3.jpg

 

Τεστ2 (API = 0, JBL=0,4 , SERA =0,5, SALIFERT =1 )

IMG_20210703_155854.thumb.jpg.71e1363f67856caa16a09de3879cf361.jpg

Συμπέρασμα ουσιαστικό δεν βγήκε. Το μόνο από τα 4 τεστ που δείχνει μια συνέπεια ως προς τις μετρήσεις είναι της JBL το οποίο συμβαδίζει περισσότερο

με την οπτική εικόνα αλλά και την συμπεριφορά των ψαριών μέσα στις λίμνες. Τα τεστ που έχουν εξωπραγματικά υψηλές τιμές χωρίς να συνοδεύονται με αντίστοιχες απώλειες ψαριών όπως θα έπρεπε με βάση τις υψηλές τιμές κρίνονται αναξιόπιστα κατά την άποψη μου.

 

Επόμενο στάδιο θεωρώ είναι να πάμε σε μετρήσεις με ηλεκτρονικά τεστ στο μέλλον. Στο επανιδείν!!!!

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 12:17 ΠΜ, το μέλος DrKOI έγραψε:

Το μόνο από τα 4 τεστ που δείχνει μια συνέπεια ως προς τις μετρήσεις είναι της JBL το οποίο συμβαδίζει περισσότερο

με την οπτική εικόνα αλλά και την συμπεριφορά των ψαριών μέσα στις λίμνες.

Εισαι μαγος! Εγω ποτέ δεν εχω φτασει στο σημειο να βγαλω ακρη στις μετρησεις νιτρωδων μονο παρακολουθωντας την συμπεριφορα των ψαριων......:P

Τωρα σοβαρα... Τζαμπα ο κοπος, αν δεν ξερεις τιμη στο αρχικο δειγμα. Μιλαμε παντα για εργαστηριακες μετρησεις....

Με ποια τιμη πρεπει να συγκρινουμε τα αποτελεσματα;

Αν θελεις να κάνεις μια τετοια ερευνα, πρεπει να βρεις εργαστηριακο φωτομετρο (τουλαχιστον) και να κανεις τις μετρησεις την ιδια στιγμη (ολες).

Και δεν μιλαμε μονο για μια φορα .....

μπορουμε να "σκαψουμε" και ακομα πιο βαθιά - να παρουμε τεστακια ίδιας εταιριας απο διαφορετικες παρτιδες.....

Ειναι να μην μπλεξεις.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, natateo said:

Ειναι να μην μπλεξεις.....

@natateoΕίμαστε ήδη μπλεγμένοι και μόνο που κολλήσαμε το μικρόβιο του χόμπυ ?.

 

Πεισματάρης γαρ θα το προσπαθήσω λίγο ακόμη αλλά πιο μελετημένα γιατί θα χρειαστεί funding.

 

Δεν μπορώ να δεχτώ να μπαίνουν νέοι στο χόμπυ να χάνουν ψάρια, να τους ρωτάμε για μετρήσεις πριν τους συμβουλέψουμε και οι μετρήσεις να είναι λάθος εξ ορισμού.

 

Φεριππήν σκέψου να πετάς ένα αεροπλάνο μέσα στα σύννεφα και ο τεχνητός ορίζοντας να είναι ότι να ναι και να μπερδέψεις την γη με τον ουρανό. Δεν νομίζω να ξαναπάταγε κανείς σε αεροπλάνο.

 

Λίγο τραβηγμένο αυτό που λέω αλλά όταν έχεις στα χέρια σου μια ζωή για εμένα είναι εξίσου σημαντικό και αυτή άλλωστε είναι και η μαγεία του χόμπυ να μπορείς να γίνεις και λίγο βιολόγος και να προσπαθείς να συντηρήσεις μια υδρόβια ζωή όσο το δυνατόν καλύτερα.

 

Ευχαριστώ μέχρι στιγμής πάντως για τις συμβουλές που είναι πολύτιμες και δείχνουν τον δρόμο (μπορεί να είναι δύσκολος) που πρέπει να κινηθώ. Αν βγάλω κάποιο καλό συμπέρασμα εννοείται ότι θα το μοιραστώ με την κοινότητα.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι, που δεν κάνεις πισω. Απλα για να βγει το συμπερασμα, πρεπει να εχουμε μια μετρηση απο ενα αξιοπιστο μηχανιμα και μετα να δουμε τι θα μας δειξουν και τα τεστακια μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το δυσάρεστο στην όλη υπόθεση πάντως είναι το ότι τα - ιδιαίτερα ακριβά - τεστάκια που αγοράζουμε και στηριζόμαστε πάνω τους για την σωστή διαβίωση των ψαριών μας, μάλλον τις περισσότερες φορές μας δίνουν στοιχεία ολίγον "ότι νά'ναι" όπως φαίνεται.. και κάπου εκεί καταλήγω κι εγώ, σε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω από τον Dr Koi. Συνεχής παρατήρηση των ψαριών και προσπαθεια κατανόησης και εκτίμησης της εκάστοτε κατάστασης..

Η ρουτίνα των μετρήσεων με τα υγρά τεστς μάλλον θα πρέπει να τελειώνει κάποια στιγμή, ποιος ο λόγος όταν τα αποτελέσματα αλλοιώνονται τόσο εύκολα και μας έρχονται λανθασμένα τελικά. Να τα έχεις να κάθονται για μια ώρα ανάγκης, τα τρώει ο χρόνος οπότε..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...