Jump to content

Malawi mbuna 350 L


Recommended Posts

Μαρίνο έχεις στα υπόψιν σου κάποιον θερμοστάτη πλήρως βυθιζομενο που χρησιμοποιείς εσύ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μαρίνο έχεις στα υπόψιν σου κάποιον θερμοστάτη πλήρως βυθιζομενο που χρησιμοποιείς εσύ;

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/θερμοστατες-ενυδρειων/eheim-thermocontrol-300wd.html

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αύριο μετακομίζω μαζί με το ενυδρείο μου σε άλλο σπίτι.  Έχω προμηθευτεί όλα τα απαραίτητα ώστε η μετακόμιση του ενυδρείου να γίνει ομαλά. Θα πετάξω την παλιά άμμο και θα την αντικαταστήσω με καινούργια. Να περιμένω κανένα 3 ωρο αφότου τη ρίξω ώστε να καθαρίσει με το φίλτρο σε λειτουργία; Παράλληλα τα ψάρια θα είναι σε σακούλα. Η να τα ρίξω πιο σύντομα; @marinos. @Taxiarchis

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα! Αύριο μετακομίζω μαζί με το ενυδρείο μου σε άλλο σπίτι.  Έχω προμηθευτεί όλα τα απαραίτητα ώστε η μετακόμιση του ενυδρείου να γίνει ομαλά. Θα πετάξω την παλιά άμμο και θα την αντικαταστήσω με καινούργια. Να περιμένω κανένα 3 ωρο αφότου τη ρίξω ώστε να καθαρίσει με το φίλτρο σε λειτουργία; Παράλληλα τα ψάρια θα είναι σε σακούλα. Η να τα ρίξω πιο σύντομα; @marinos. @Taxiarchis

Καλημέρα Νίκο.  Γνώμη μου είναι να την κάνεις  πλύσιμο καλό σε ένα κουβά ξανά και ξανά μέχρι που να βλέπεις να μην βγάζει σκόνη. Μετά τελευταίο πλύσιμο βάλε νερό και seachem prime. Άδειασε όσο μπορείς νερό από τον κουβά με την άμμο και είσαι έτοιμος να κάνεις τοποθέτηση για να μην περιμένεις τόσο πολύ για να βάλεις τα ψάρια ,σκέψου και τα βακτήρια που θα είναι τόση ώρα χωρίς (τροφή/ οξυγόνο) στο φίλτρο. 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Καλησπέρα! Αύριο μετακομίζω μαζί με το ενυδρείο μου σε άλλο σπίτι.  Έχω προμηθευτεί όλα τα απαραίτητα ώστε η μετακόμιση του ενυδρείου να γίνει ομαλά. Θα πετάξω την παλιά άμμο και θα την αντικαταστήσω με καινούργια. Να περιμένω κανένα 3 ωρο αφότου τη ρίξω ώστε να καθαρίσει με το φίλτρο σε λειτουργία; Παράλληλα τα ψάρια θα είναι σε σακούλα. Η να τα ρίξω πιο σύντομα; @marinos. @Taxiarchis

Καλησπέρα Νίκο.

Όπως είπε και ο Ταξιάρχης (αν είναι δυνατόν από σήμερα) καλό πλύσιμο στην καινούργια άμμο. Τώρα αν μπορείς να έχεις 1 βαρελάκι όπου θα έχεις νερό του ενυδρείου τα ψάρια και το φίλτρο σε λειτουργία θα ήταν το ιδανικό . 

Το κυριότερο που θα πρέπει να φροντίσεις μετά από τα παραπάνω είναι η θερμοκρασία του νερού . Αν φτάσεις τα επιτρεπτά μεγέθη (24+C) βάζεις αντιχλώριο το φίλτρο σε λειτουργία τα ψάρια και το νερό από το βαρέλι  και είσαι οκ.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και καλό κουράγιο ....😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετακόμιση τέλος. Το ενυδρείο ξανα στήθηκε από το μηδέν. Ελπίζω αύριο να είναι όλα καλά 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Μετακόμιση τέλος. Το ενυδρείο ξανα στήθηκε από το μηδέν. Ελπίζω αύριο να είναι όλα καλά 

Καλά είναι να ενισχύσεις την βιολογία λίγο με βακτήρια και πιστεύω Καλά  θα ήταν να μην ταΐζεις 2 - 3 μέρες. 

Καλορίζικο το καινούργιο σπίτι Νικόλα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλά είναι να ενισχύσεις την βιολογία λίγο με βακτήρια και πιστεύω Καλά  θα ήταν να μην ταΐζεις 2 - 3 μέρες. 

Καλορίζικο το καινούργιο σπίτι Νικόλα 

Έριξα βακτήρια εννοείται!! Ναι τα έχω από χτες νηστικά. Το θηλυκό μου labido γέννησε μέσα στη σακούλα από το στρες . Οι 22 γόνοι δεν επιβίωσαν :(

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα! Ψάχνω για αποχή για το ενυδρείο μου γιατί έχω μια πολύ μικρή και είναι ακατόρθωτο να πιάσω ψάρι με αυτήν . @marinos

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@marinos για τις vallisneria χρησιμοποιείς καθόλου διοξειδίου του άνθρακα; Γενικά τώρα τελευταία δεν μου πάνε και πάρα πολύ καλά. Έχουν αρχίσει μαζεύουν αρκετά 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@marinos για τις vallisneria χρησιμοποιείς καθόλου διοξειδίου του άνθρακα; Γενικά τώρα τελευταία δεν μου πάνε και πάρα πολύ καλά. Έχουν αρχίσει μαζεύουν αρκετά 

Όχι δεν είναι και πολύ φιλική στο διοξείδιο. Αν θέλεις βάλε κάποια ταμπλέτα βυθού.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι δεν είναι και πολύ φιλική στο διοξείδιο. Αν θέλεις βάλε κάποια ταμπλέτα βυθού.

Έχεις κάτι να μου προτείνεις; Θα υπάρξει κάποια επιπτώση στο ενυδρείο; Φαντάζομαι πως όχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Flourish Tabs της seachem 

Εγώ αυτά έβαζα και μου κάνανε δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

@Taxiarchis για vallisneria? 

Καλημέρα Νίκο. Ναι κάνει 👍

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτές κάνουν.     https://www.bluefishaquariums.gr/τροφες-φαρμακα-ψαριων/φροντίδα-γλυκού-νερού/sera-florenette-a-24-tabsd.html

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην ομάδα! Μόλις τοποθέτησα το καινούριο μου φίλτρο Eheim professional 4+ . Γνωρίζει κάποιος τι είναι ο περιστροφικός διακόπτης extender στο κάτω δεξί μέρος της εικόνας; Α αυξομείωση ροής πάντως γίνεται από αυτή την προπέλα που υπάρχει πάνω από το on of . @Taxiarchis @natateo @marinos 

Screenshot_2023-03-19-15-06-19-564_com.facebook.orca.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/external-filters/professionel-4/professionel-4plus-600.

 

image.png.97ad5462ee53032e257bd5f753b77684.png

ενσωματώνοντας το νέο κουμπί «Xtender».
Σε περίπτωση που η έξοδος μειωθεί λόγω του μπλοκαρίσματος των μέσων λεπτού φίλτρου, το κουμπί μπορεί να ρυθμιστεί για να ανακατευθύνει τη ροή. Το βιολογικό φιλτράρισμα διατηρείται και το διάστημα σέρβις μπορεί να παραταθεί κατά μερικές ημέρες.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Agree 1
  • wow 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάλυψε Νίκο ο Μαρίνος 👍

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

https://eheim.com/en_GB/aquatics/technology/external-filters/professionel-4/professionel-4plus-600.

 

image.png.97ad5462ee53032e257bd5f753b77684.png

ενσωματώνοντας το νέο κουμπί «Xtender».
Σε περίπτωση που η έξοδος μειωθεί λόγω του μπλοκαρίσματος των μέσων λεπτού φίλτρου, το κουμπί μπορεί να ρυθμιστεί για να ανακατευθύνει τη ροή. Το βιολογικό φιλτράρισμα διατηρείται και το διάστημα σέρβις μπορεί να παραταθεί κατά μερικές ημέρες.

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρίνο!!! 💪

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενδεχομένως κάποιος που να έχει εμπειρία από eheim professional ? Μου φαίνεται ότι έχει λίγα σφουγγάρια μέσα;  Να προσθέσω ενδεχομένως και άλλα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Υπάρχει ενδεχομένως κάποιος που να έχει εμπειρία από eheim professional ? Μου φαίνεται ότι έχει λίγα σφουγγάρια μέσα;  Να προσθέσω ενδεχομένως και άλλα;

Εγώ θα έβαζα και αλλο βιολογικό υλικό 😉 αφού βέβαια μου κάνει την μηχανική φίλτρανση με σφουγγάρι & ενυδρείακο βαμβάκι

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εγώ θα έβαζα και αλλο βιολογικό υλικό 😉 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...