Jump to content

Καφε αλγη


Black

Recommended Posts

Σαν νεος στο χομπι κ γω εχω καποιες ερωτησεις αν και εχω διαβασει πολλα….ομως θα ηθελα οι απαντησεις να ειναι βασισμενες στο δικο μ ενυδρειο για την επιλυση του προβληματος…..μετα απο φυτεμα αρκετων φυτων γι αρχαριους  σ ενυδρειο 60 λιτρων που τρεχει 1.5 μηνα εχω τα ψαρακια μ μεσα ( 5black tetra,5 αρλεκινους, 1 πλεκο, 2 κορυ,2 chinese alge καπως ετσι λεγονται) εμφανιζεται καφε αλγη…..απο λαμπες εχω τ8 solar 15w της jbl,1 λεντ ιδιας εντασης με λευκο φως και δυο λεντομπαρες των 6w  η καθεμια αν δν κανω λαθος….η φωτοπεριοδος ηταν στο 8ωρο και τωρα μειωσα στις 6….φιλτρα εχω δυο εσωτερικα….ενα cleansys 200 κ ενα dolphin f-800…απο υποστρωμα εχω μαναντου της jbl….θερμοκρασια 26βαθμους….τα υπολοιπα τα μετραω με στικ οποτε δεν εζω ακριβεια μεχρι ν αγορασω υγρα τεστ….

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρόκειται για νεοστημένο ενυδρείο η καφέ άλγη μη σε απσχολεί. Αφού κανει τον κύκλο της θα φύγει.

Είναι όμως καφέ άλγη? Φώτο θα βοηθούσε.

Στα φίλτρα σου μέσα έχεις βιολογικό υλικό?:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Black έγραψε:

( 5black tetra,5 αρλεκινους, 1 πλεκο, 2 κορυ,2 chinese alge καπως ετσι λεγονται)

Φιλε μου, για ενυδρειο 60λ (50 περιπου καθαρα), εχεις πολλα ψαρια, και τα λιτρα αυτα, που εχεις, ειναι πολυ λιγα για αυτα.....

Δες λιγο τα προφιλ των ψαριων - μιλαμε για καθαρα λιτρα μεσα στο προφιλ και οταν λεμε species tank, εννοουμε μονο ενα ειδος ψαριου στο ενυδρειο.

Εβαλες manado υποστρωμα για να βαλεις πολλα φυτα ή απλα σου άρεσε το χρωμα; Αν δεν εβαλες ακομα φυτα - βαλε!

Καλη αρχη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, για ενυδρειο 60λ (50 περιπου καθαρα), εχεις πολλα ψαρια, και τα λιτρα αυτα, που εχεις, ειναι πολυ λιγα για αυτα.....

Δες λιγο τα προφιλ των ψαριων - μιλαμε για καθαρα λιτρα μεσα στο προφιλ και οταν λεμε species tank, εννοουμε μονο ενα ειδος ψαριου στο ενυδρειο.

Εβαλες manado υποστρωμα για να βαλεις πολλα φυτα ή απλα σου άρεσε το χρωμα; Αν δεν εβαλες ακομα φυτα - βαλε!

Καλη αρχη!!!!!

Εβαλα για να φυτεψω και το χω κανει ηδη δλδ…..ντως τα ψαρια ειναι πολλα?τι θα επρεπε να μην εχω δλδ?ευχαριστω για τις συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2021 at 6:46 ΠΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μιας και πρόκειται για νεοστημένο ενυδρείο η καφέ άλγη μη σε απσχολεί. Αφού κανει τον κύκλο της θα φύγει.

Είναι όμως καφέ άλγη? Φώτο θα βοηθούσε.

Στα φίλτρα σου μέσα έχεις βιολογικό υλικό?:)

Εχω βιολογικο υλικο και μαλιστα εχω δυο φιλτρα μεσα ….μια φωτο με τα τωρινα δεδομενα ειναι αυτη…..η επιφανεια τ νερου εχει κατι σα σαπουναδα ….δν ξερω τι γινεται

52F1DD69-7FC0-48F2-8B3B-B52BA29191A6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1-Πρεπει να κάνεις συχνες αλλαγες νερου 2 φορες την εβδομαδα απο 30-40% με αντιχλωριο (εννοειται)

2- Φωτοπεριοδο αφησε καπου 6-7 ωρες.

3- Βαλε τα φιλτρα να κάνουν καλη αναταραξη επιφανειας νερου.

4- εχεις bacterial bloom στο ενυδρειο.... γιατι.... μαλλον γιατι δεν εστρωσε ακομα καλα το ενυδρειο (εχεις βαλει ειδικα βακτηρια στο νερο?)

ή (και) ανακατεβεις συχνα τον βυθο (φυτεψε-ξεφυτεψε) ή (και) βαζεις σκουπα βυθου....

Σταματας να πειραζεις τον βυθο 1000%

Αν δεν γνωριζεις καποιες λεξεις πχ εστρωσε, bacterial bloom κτλ, πες, θα σου δωσω λινκ να διαβασεις.....Ολα υπαρχουν στο φορουμ.

Ολοι απο καπου και καποτε ξεκινησαμε. :)

Ξεκινας απο αλλαγες νερου και αν μπορεις, κανε μετρησεις νερου ενυδρειου να δουμε αν εστρωσε - δηλ πρεπει να μετρησεις την αμμωια, νιτρωδη και νιτρικα.

Αν δεν εχεις τεστακια, μπορεις να πας σε ενα καταστημα πετ σοπ και να ζητησεις να σου το κάνουν(οχι με χαρτακια- μονο υγρα τεστ). Καλυτερα αγορασε τεστακια να εχεις. Τα πιο φθηνα ειναι της Salifert. Αν εχεις δυνατοτητα παρε test kit API - εχει ολα, που θα χρειαστεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...