Jump to content

Πρώτη δοκιμή Αντίστροφης ώσμωσης και μετρήσεις.


Recommended Posts

Καλησπέρα κι ελπίζω να είστε όλοι καλά. 

Πρόσφατα αγόρασα αυτή την α/ο:

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

και έκανα κάποιες μετρήσεις στο νερό με υγρά τεστ της sera.

Αρχικά, το ενυδρείο που φτιάχνω (60 λτρ) θα φιλοξενήσει μονομάχο (έναν αρσενικό ή κάποιες θηλυκές, θα αποφασίσω στην πορεία), γαρίδες αμανο και εύκολα φυτά. 

Το νερό της βρύσης έχει αυτές τις τιμες: 

• gh -> 15 dGH

• kh -> 13 dKH

• ph -> ανάμεσα στο 7.5 με 8

Το καθαρό νερό ώσμωσης έχει αυτες: 

• gh -> O (?*)

• kh -> 2 (?**)

• ph -> ανάμεσα στο 6.5 με 7

*(μέτρηση gh) Στη μέτρηση δεν υπήρξαν καθόλου τα ενδιάμεσα χρώματα (κόκκινο και καφε) αλλά με την πρώτη σταγόνα έγινε το νερό αχνό πράσινο. Σκούρο (όπως το τελικό χρώμα όταν μετράω το νερό βρύσης) εγινε στις 4-5 σταγόνες

**(μέτρηση kh) 1η σταγόνα: αχνό μπλε

2η σταγόνα: ανοιχτό κίτρινο

Έγινε πιο σκουρο το κίτρινο (όπως το τελικό χρώμα όταν μετράω το νερό βρύσης) περίπου στην 4η σταγόνα. 

Φαντάζομαι η διαφορά στην ένταση του χρώματος έχει να κανει με τη μικρή συγκέντρωση του αντιδραστηριου στο νερό (?). 

 

Μετά έκανα μίξη νερού ωσμωσης και βρύσης με αναλογία 2/1 (επειδή ήταν μικρός ο κουβάς που ειχα εκείνη τη στιγμή, εβαλα 1λτρ ωσμωση και 0.5λτρ βρυσης).

Οι μετρήσεις ήταν:

gh -> 6

kh -> 6

ph -> 7.5 

Μήπως είναι λίγο μικρές οι σκληροτητες; Δεν έβαλα περισσότερο νερό βρύσης γτ φοβήθηκα μην ανέβει κι άλλο το ph. 

 

Επίσης, μιας και θέλω να στήσω ένα απλό ενυδρείο για μονομάχο χρειάζομαι κάποιον ηλ. μετρητή για μεγαλύτερη ακρίβεια ή είμαι οκ; Για να δω πότε θα χρειαστουν αλλαγή η μεμβράνη ή τα προφιλτρα αρκούν τα υγρά τεστ (πχ να δω αύξηση στις σκληρότητες στο καθαρό νερό της ωσμωσης);

 

Και κατι τελευταίο, έχω εδώ και αρκετό καιρό 2 αμανο σε ένα μικρότερο ενυδρείο οι οποίες ζουν σε σκέτο νερο βρύσης. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γίνει η προσαρμογή τους στις καινούριες τιμές νερου; 

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταβολές στις τιμές του νερού θα πρεπει να γίνονται σταδιακά.

Δηλαδή αν στο 60ρι αλλάζεις 20 λίτρα νερό, στα 20 λίτρα βαλε 5 λίτρα νερό από την ΑΟ. Στην επόμενη αλλαγή λιγο πιο πανω κοκ. Σταδιακά μπορείς να φτάσεις και 3/1. (3ΑΟ/1βρύση)

Έτσι η Kh θα πέσει σταδιακά και θα συμπαρασύρει και το ph.

 

Και εννοείται ότι όταν αναπληρώνουμε το νερό που έχει εξατμιστεί, βάζουμε μόνο ΑΟ.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Antoonia έγραψε:

• ph -> ανάμεσα στο 6.5 με 7

Ετσι. Καπου στο 6,4 με 6.5 ειναι στο νερο Α/Ο.

πριν 1 ώρα, το μέλος Antoonia έγραψε:

Επίσης, μιας και θέλω να στήσω ένα απλό ενυδρείο για μονομάχο χρειάζομαι κάποιον ηλ. μετρητή για μεγαλύτερη ακρίβεια ή είμαι οκ; Για να δω πότε θα χρειαστουν αλλαγή η μεμβράνη ή τα προφιλτρα αρκούν τα υγρά τεστ (πχ να δω αύξηση στις σκληρότητες στο καθαρό νερό της ωσμωσης);

Μπορεις να πάρεις ενα TDS meter απο water waves.22- 30€.

https://www.waterwaves.gr/organa-metrisis/ap1-psifiakos-metritis-tds-tis-im-digital-usa.html

εγω εχω αυτο  - https://www.waterwaves.gr/organa-metrisis/tds3-psifiakos-metritis-tds-kai-thermokrasias-tis-im-digital-usa.html

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Οι μεταβολές στις τιμές του νερού θα πρεπει να γίνονται σταδιακά.

Δηλαδή αν στο 60ρι αλλάζεις 20 λίτρα νερό, στα 20 λίτρα βαλε 5 λίτρα νερό από την ΑΟ. Στην επόμενη αλλαγή λιγο πιο πανω κοκ. Σταδιακά μπορείς να φτάσεις και 3/1. (3ΑΟ/1βρύση)

Έτσι η Kh θα πέσει σταδιακά και θα συμπαρασύρει και το ph.

 

Και εννοείται ότι όταν αναπληρώνουμε το νερό που έχει εξατμιστεί, βάζουμε μόνο ΑΟ.

Προς το παρόν δεν έχω στήσει το 60αρι. 

Θα ήταν καλύτερα να γίνει εκεί εκεί προσαρμογή όμως για να έχω μεγαλύτερο εύρος με τα λίτρα, ετσι; 

Δηλαδή, να το στήσω, να βάλω τις γαρίδες με νερό βρύσης και σιγά σιγά να προσθέτω νερό ωσμωσης στις αλλαγές μέχρι να φτάσω στην επιθυμηθητη αναλογια; και από εκεί και έπειτα κάθε αλλαγή θα είναι 2/1 ή 3/1 (ανάλογα σε ποια αναλογία θα καταληξω).

Θα ξαναβγαλω νερό ωσμωσης αν είναι να δοκιμάσω μεγαλύτερη αναλογία και να δω τι θα γίνει με το ph. 

Όσον αφορά το ψάρι, σκεφτόμουν να το πάρω αφού είναι τελείως έτοιμο το ενυδρείο. Θα είναι ενταξει αν γίνει προσαρμογή από το νερό στο οποίο ζούσε στο δικό μου με χαμηλότερες σκληροτητες ή να το παρω κι αυτό νωρίτερα και να προσθέτω σιγά σιγά νερό ωσμωσης;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ετσι. Καπου στο 6,4 με 6.5 ειναι στο νερο Α/Ο.

Μπορεις να πάρεις ενα TDS meter απο water waves.22- 30€.

https://www.waterwaves.gr/organa-metrisis/ap1-psifiakos-metritis-tds-tis-im-digital-usa.html

εγω εχω αυτο  - https://www.waterwaves.gr/organa-metrisis/tds3-psifiakos-metritis-tds-kai-thermokrasias-tis-im-digital-usa.html

Υπάρχει κάποιο άρθρο εδώ που να εξηγεί αναλυτικά πως δουλεύει το tds?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Υπάρχει κάποιο άρθρο εδώ που να εξηγεί αναλυτικά πως δουλεύει το tds?

Ρίξε μια ματιά εδώ

 

πριν 17 ώρες, το μέλος Antoonia έγραψε:

Όσον αφορά το ψάρι, σκεφτόμουν να το πάρω αφού είναι τελείως έτοιμο το ενυδρείο. Θα είναι ενταξει αν γίνει προσαρμογή από το νερό στο οποίο ζούσε στο δικό μου με χαμηλότερες σκληροτητες ή να το παρω κι αυτό νωρίτερα και να προσθέτω σιγά σιγά νερό ωσμωσης;

Η συντριπτική πλειοψηφία των ψαριών που πωλούνται βρίσκονται σε νερό βρύσης. Οσο πιο κοντά είναι οι παράμετροι με το νερο του ενυδρείου, τόσο πιο εύκολη είναι η προσαρμογή τους. Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι  είναι απαγορευτικό το αντίθετο.  Απλά θέλει λίγο παραπάνω προσοχή κατα τη διαδικασία της προσαρμογής στο ενυδρείο.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...