Jump to content

Νέο πρότζεκτ Waterbox marine x 60.2


Ανεστης Τζηκας

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,

 

Ανοίγω αυτό το θέμα για να παρω όσες περισσότερες συμβουλές και πληροφορίες μπορω σχετικά με μια νέα προσπάθεια που θέλω να κάνω στον χώρο του θαλασσινου.

 

Για την ακρίβεια δεν ειναι ακριβως νέα καθώς ασχολούμαι με το θαλασσινο ενυδρειο το τελευταίο έτος, με οχι πολυ μεγαλη επιτυχία θα έλεγα, όμως παρατηρώ, διαβάζω, ψάχνομαι και θεωρω ότι εχω εντοπίσει πολλα από τα λάθη μου τα οποία έγιναν λογω βιασύνης, κάποιων τελικα οχι τόσο επιτυχημένων diy και σιγουρα λογω έλλειψης γνώσης.

 

Για να μην μακρηγορω λοιπόν, όπως ειπα τρέχω ενα σύστημα χωρις πολυ μεγαλη επιτυχία το οποιο αποτελείται απο:

 

Γυαλα: Rio 180 με sump tank συνολικά λιτρα 300, με υπερχείλιση tunze εξωτερική.

Φωτισμος: Maxspect razor r420r 160w 16000k.

Skimmer: Tunze 9012

Κυκλοφορητες: Jebao sw8 και sunsun 6000lt/h

Αντλια επιστροφης(και εδω είναι ένα μεγάλο φάουλ που έχω εντοπίσει) μια μικρή ανωνυμη περιπου 1000lt την ωρα.

Επίσης το συστημα εχει ενα uv της eheim, ενα ψυκτη hailea 250, θερμαντηρα Jager 300w και μια diy αναπληρωση. (Δεν εχω καποιο temperature controller και αυτο ειναι ενα μεγαλο δευτερο φαουλ)

 

Από ζωντανά φιλοξενώ 2 amphiprion ocellaris, 4 chromis viridis, 1 arcaster typicus, 1 yellow watchman goby και cuc.

 

Από κοράλλια μονο καποια ελαχιστα softies και ζωανθους καθώς και 2 rbta. 

 

Επειδή λοιπόν μου αρέσει υπερβολικά πολύ το χόμπι και ειναι κατι το οποίο δεν μπορω να ξεπεράσω ευκολα ? σκεφτηκα να επένδυσω καποια χρηματα παρα πανω ώστε να κανω ενα πιο σωστό πρότζεκτ. 

 

Εχω σκεφτει τα εξης:

 

Γυαλα: Waterbox marine x 60.2 

Αντλια επιστροφης: Sicce syncra silent 3.5

Skimmer: Tunze 9012

Φωτισμος: Maxspect razor r420r 160w 16000k.

Κυκλοφορητες: 2x jebao sw8.

Θα παρω μια αυτόματη αναπληρωση, ενα πιο μικρο heater ή 2 και φυσικά ενα temperature controller.

 Το ενυδρειο θα φιλοξενήσει τα ζωντανά που προανέφερα με μια προσθήκη στο cuc το οποίο είναι ένα θέμα που θα ήθελα να συζητήσω όταν ερθει η ώρα καθώς και softies και ίσως κάποια lps(ευκολα) σιγουρα δεν παω για sps.

 

Θα ήθελα λοιπόν τη βοηθεια σας και ανοίγω αυτό το topic ώστε να παρω συμβουλές σχετικά με το πρότζεκτ, τον εξοπλισμο(φωτισμο, σκιμμερ κτλπ καθώς και επιπλέον εξοπλισμο που μου διαφευγει), τα ζωντανά και το clean up crew, και πολυ σημαντικό τις μεθόδους και τον τρόπο για να γινει μια ομαλή όσο γίνεται μετάβαση του βράχου και των ζωντανών στο νέο ενυδρειο.

 

Οι συμβουλές σας ειναι πραγματικά καλοδεχουμενες και θα χαρώ πολύ να δημιουργήσω μια παρέα που θα μπορεί να με βοηθάει και να ανταλλαζω εμπειρίες μεσω του φόρουμ καθώς προέρχομαι από ενα νησι στο οποίο ίσως ειμαι ο μόνος που ασχολείται με το θαλασσινο ενυδρειο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους διαβάσουν και βοηθήσουν σ αυτό το εγχείρημα.

 

Υ.Γ. Ειναι το πρώτο μου ποστ σε φορουμ γενικα στη ζωή μου οποτε ελπίζω να μην είμαι off topic και να μην σας κούρασα. ?

 

 

 

 

 

MARINE.X.60.2.open.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και καλοτάξιδο  το νέο ενυδρείο φίλε. Για αρχή και για τα ζωντανά που θέλεις να φιλοξενήσεις ο εξοπλισμός που έχεις είναι μια χαρά μην μπαίνεις  σε άλλα έξοδα. Δεν ξέρω αν έχεις α/ο γιατί δε γράφεις κάτι ,αν όχι πρόσθεσε μια. 

 

Καλή συνέχεια! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ορέστη, φυσικά έχω μια α/ο με ρητινη απιονισμου, ξεχασα να το αναφέρω, βέβαια σκεφτομαι να παρω την cardinal τωρα για το καινούριο ενυδρείο γιατι βολεύει πολύ και στην αλλαγή των φίλτρων. Δεν εχω καταφέρει να δω καθόλου ανάπτυξη στα κοραλλια μου, αντιθέτως εχασα και κάποια ζωανθους( sunny d, utter chaos), το φωτιστικο δεν ξερω αν κανει δουλεια, διαβάζω κ ψάχνομαι για τα settings, τα αλλάζω ανα περιόδους 2-3 μηνών,μικρές αλλαγές αλλά τιποτα. Δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλα το ενυδρειο εμφανισε λίγη κοραλινη στους 10-11 μηνες πανω στα wavemaker μονο. 

Εχω παρατηρησει καποια bristle worms, 1-2 αστερινες ανα περιόδους και αρκετά μικρά, δεν ξερω αν ειναι tube worms, πανω στον αραγωνιτη. Δεν πρόκειται για απταισια γιατι μαζεύονται μεσα σε κελυφος όταν τα ενοχλώ και έχουν μια κιτρινωπη απόχρωση. Φοβαμαι λιγο την μετάβαση γιατι δεν θελω να περάσω κατι στο νέο σύστημα αλλα δεν ξερω πως αλλιώς να το κανω γιατι δεν εχω που αλλού να παω τα ζωντανά.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ανεστης Τζηκας said:

@salamanderΚαλημερα Ορέστη, φυσικά έχω μια α/ο με ρητινη απιονισμου, ξεχασα να το αναφέρω, βέβαια σκεφτομαι να παρω την cardinal τωρα για το καινούριο ενυδρείο γιατι βολεύει πολύ και στην αλλαγή των φίλτρων. Δεν εχω καταφέρει να δω καθόλου ανάπτυξη στα κοραλλια μου, αντιθέτως εχασα και κάποια ζωανθους( sunny d, utter chaos), το φωτιστικο δεν ξερω αν κανει δουλεια, διαβάζω κ ψάχνομαι για τα settings, τα αλλάζω ανα περιόδους 2-3 μηνών,μικρές αλλαγές αλλά τιποτα. Δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλα το ενυδρειο εμφανισε λίγη κοραλινη στους 10-11 μηνες πανω στα wavemaker μονο. 

Εχω παρατηρησει καποια bristle worms, 1-2 αστερινες ανα περιόδους και αρκετά μικρά, δεν ξερω αν ειναι tube worms, πανω στον αραγωνιτη. Δεν πρόκειται για απταισια γιατι μαζεύονται μεσα σε κελυφος όταν τα ενοχλώ και έχουν μια κιτρινωπη απόχρωση. Φοβαμαι λιγο την μετάβαση γιατι δεν θελω να περάσω κατι στο νέο σύστημα αλλα δεν ξερω πως αλλιώς να το κανω γιατι δεν εχω που αλλού να παω τα ζωντανά.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να μας πεις  εκτός από εξοπλισμό  τι ρουτίνες έχεις,  τιμές του νερού σου , αλατοτητα , θερμοκρασία κτλ για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα.  Όσο αφορά μεταφορά ενυδρείο σε ενυδρείο δες αν μπορείς να τρέξεις παράλληλα για λιγο γιατί θα σε βοηθήσει  αρκετά στην μετάβαση.  

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, salamander said:

Θα πρέπει να μας πεις  εκτός από εξοπλισμό  τι ρουτίνες έχεις,  τιμές του νερού σου , αλατοτητα , θερμοκρασία κτλ για να μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα.  Όσο αφορά μεταφορά ενυδρείο σε ενυδρείο δες αν μπορείς να τρέξεις παράλληλα για λιγο γιατί θα σε βοηθήσει  αρκετά στην μετάβαση.  

Κανω αλλαγές νερού 20% ανα 15 ημέρες, οι τιμές μου τις οποιες δυσκολεύομαι να κρατήσω λογω diy αναπληρωσης και απουσίας temp controller ειναι οι εξης:

 

Ammonia: 0

No2: 0

No3: 5ppm

Po4: 0ppm

Ca: 410-450

Ph: Σταθερα 8.3

Kh: 7.7 αλλα με διακυμάνσεις.

Salinity 1.024-1.026

Temp: 25-26 ⁰C

 

Τεστ κιτ χρησιμοποιώ της salifert.

 

Όσον αφορά το να τρέξω 2 συστήματα παράλληλα θα είναι αρκετά δύσκολο και ειδικά λογω εξοπλισμού. Σε περίπτωση που δεν γίνεται, πως προτείνεις να γινει η μεταβαση; εννοειται θα ντιπαρω τα κοραλλια και θα κάνω acclimation και στα ψαρια αλλα με τον ζωντανό βραχο; αρραγωνιτη σκεφτομαι να αλλάξω. Επίσης το νερο; ολο καινούριο η καλυτερα οχι;

@salamander

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 7:18 ΜΜ, το μέλος Ανεστης Τζηκας έγραψε:

Κανω αλλαγές νερού 20% ανα 15 ημέρες, οι τιμές μου τις οποιες δυσκολεύομαι να κρατήσω λογω diy αναπληρωσης και απουσίας temp controller ειναι οι εξης:

 

Ammonia: 0

No2: 0

No3: 5ppm

Po4: 0ppm

Ca: 410-450

Ph: Σταθερα 8.3

Kh: 7.7 αλλα με διακυμάνσεις.

Salinity 1.024-1.026

Temp: 25-26 ⁰C

 

Τεστ κιτ χρησιμοποιώ της salifert.

 

Όσον αφορά το να τρέξω 2 συστήματα παράλληλα θα είναι αρκετά δύσκολο και ειδικά λογω εξοπλισμού. Σε περίπτωση που δεν γίνεται, πως προτείνεις να γινει η μεταβαση; εννοειται θα ντιπαρω τα κοραλλια και θα κάνω acclimation και στα ψαρια αλλα με τον ζωντανό βραχο; αρραγωνιτη σκεφτομαι να αλλάξω. Επίσης το νερο; ολο καινούριο η καλυτερα οχι;

@salamander

 

   Αν κρατάς τις παραπάνω τιμές σταθερές , κάνεις αλλαγές δεν θα έχεις θέμα. Προσπάθησε αλατότητα να είναι σταθερή , φωσφορικά να μην είναι μηδενικά . Για την μετάβαση θα το έκανα όπως γράφεις και εσύ , αραγωνίτη και εγώ θα άλλαζα και θα χρησιμοποιούσα και λίγο νερό από το παλίο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2021 at 7:18 ΜΜ, το μέλος Ανεστης Τζηκας έγραψε:

Κανω αλλαγές νερού 20% ανα 15 ημέρες, οι τιμές μου τις οποιες δυσκολεύομαι να κρατήσω λογω diy αναπληρωσης και απουσίας temp controller ειναι οι εξης:

 

Ammonia: 0

No2: 0

No3: 5ppm

Po4: 0ppm

Ca: 410-450

Ph: Σταθερα 8.3

Kh: 7.7 αλλα με διακυμάνσεις.

Salinity 1.024-1.026

Temp: 25-26 ⁰C

 

Τεστ κιτ χρησιμοποιώ της salifert.

 

Όσον αφορά το να τρέξω 2 συστήματα παράλληλα θα είναι αρκετά δύσκολο και ειδικά λογω εξοπλισμού. Σε περίπτωση που δεν γίνεται, πως προτείνεις να γινει η μεταβαση; εννοειται θα ντιπαρω τα κοραλλια και θα κάνω acclimation και στα ψαρια αλλα με τον ζωντανό βραχο; αρραγωνιτη σκεφτομαι να αλλάξω. Επίσης το νερο; ολο καινούριο η καλυτερα οχι;

@salamander

 

Αλατότητα 1026,τον κοντρολερ θα τον χρειαστείς ποιο μετά που θα μπουν οι θερμοστάτες. Ψυκτικο τώρα θα χρειαστείς. Εάν το νερό είναι οκ,βαλε όσο μπορείς περισσότερο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/7/2021 at 11:39 ΠΜ, niknik said:

Αλατότητα 1026,τον κοντρολερ θα τον χρειαστείς ποιο μετά που θα μπουν οι θερμοστάτες. Ψυκτικο τώρα θα χρειαστείς. Εάν το νερό είναι οκ,βαλε όσο μπορείς περισσότερο. 

 

@niknik Το ενυδρειο θα τρέξει σε 2 με 3 μηνες οποτε θα εχω κ ολο τον εξοπλισμό έτοιμο. Εσυ Νίκο τι προτείνεις να κανω με τον βραχο ουτως ώστε να εισαγω λιγότερα "κακα" στο νέο συστημα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Ανεστης Τζηκας έγραψε:

 

@niknik Το ενυδρειο θα τρέξει σε 2 με 3 μηνες οποτε θα εχω κ ολο τον εξοπλισμό έτοιμο. Εσυ Νίκο τι προτείνεις να κανω με τον βραχο ουτως ώστε να εισαγω λιγότερα "κακα" στο νέο συστημα; 

Οκ με το καλό λοιπόν τώρα με τον βραχο για να ησυχάσεις η μόνη λύση είναι ξεκίνημα με νεκρό βραχο, αλλιώς η επικυνδυνοτητα αυξάνετε σε πολύ μεγάλο ποσοστό. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μερικα tips που διαβασα στο ιντερνετ για το στρωσιμο του reef ενυδρειου

1. Οταν βαζουμε πρωτη φορα νερο η αλατοτητα δεν χρειαζεται να ειναι ακριβως 1,025 η 1,026

Αν την εχουμε 1.018 - 1.020 ειναι μια χαρα για τα βακτηρια που θελουμε, γιατι ζουν μεχρι μια χαμηλη αλατοτητα νομιζω 1.010 καπου τοσο, οποτε κανουμε και οικονομια στο αλατι 

2. τα φωτα τα εχουμε σβηστα σε ολη την διαρκεια του στρωσιματος

3. Τα βακτηρια ζουν σε επιφανειες και ελαχιστα στο νερο

Δηλαδη υπαρχουν στον βραχο αλλα και στην αμμο καθως και στα βιολογικα υλικα - βατες, γιαυτο να βαζουμε νερο απο το παλιο  ενυδρειο στο νερο δεν εχει πολυ νοημα, αλλα να βαζουμε αμμο, βραχο , βιολογικο υλικο ειναι το σωστο

4. δεν χρειαζεται να ριχνουμε συνεχεια τροφη στο νερο, λιγη αρκει, και ειδικα να ριχνουμε αμμωνια δεν ειναι το καλυτερο

5. Μετραμε συχνα και προσπαθουμε να μην ξεφυγουν οι παραμετροι πολυ, αν χρειαζεται κανουμε αλλαγες νερου

6. Η θερμοκρασια καλυτερα να ειναι ψηλα, 28-30 βαθμοι ειναι πολυ καλα για γρηγορο πολαπλασιασμο των βατηριων

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχή και από εμένα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2021 at 10:04 ΠΜ, το μέλος michalos έγραψε:

4. δεν χρειαζεται να ριχνουμε συνεχεια τροφη στο νερο, λιγη αρκει, και ειδικα να ριχνουμε αμμωνια δεν ειναι το καλυτερο

 γιατι οχι το ενα και οχι το άλλο.... μπορεις να  εξηγήσεις; ? Εχω στρωσει και με τα δυο, να μην πω, οτι με αμμωνια ηταν πιο "ανωδυνο στρωσιμο" ..... δηλ, λιγοτερη βρωμια στο φιλτρο, λιγοτερες αλγες μετα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτα δεν τα σκεφτηκα εγω ,τα βρηκα απο καποιο βιολογο θαλασσινου στο youtube , και ελεγε οτι αν τα βαζουμε αυτα (αμμωνια κ συνεχη χρηση τροφης ) ξεφευγουν οι παραμετροι και θελουμε να τους εχουμε σε ελεγχο συνεχεια ακομα και στην διαρκεια του στρωσιματος.. Μου ακουγοταν λογικα ολα αυτα που προτεινε και αφου δεν ειμαι βιολογος για να  πω οτι ειναι λαθος τα εβαλα κ εγω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνω με την Ναταλία. 

Με ΝΗ3 δεν εχω στρώσει ποτε, αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καποιο θεμα.  Για την τροφή, μου φαίνεται λιγο υπερβολή να εχουμε τον ελεγχο κατα το στρώσιμο.  

Ισως να αναφερόταν σε εντελώς αρχάριους και να το εξέφρασε έτσι μην πάρει κανεις κανένα κουτάλι και ρίχνει κάθε μερα τρόφη μεσα.   Διαφορετικά δεν νομίζω να ειναι τιποτα πυρηνική φυσική. Ριχνεις τροφή, ανεβαίνει ΝΗ3 -  περιμένεις, εντοπίζεις ΝΟ2 - περιμένεις, τσοντάρεις και λιγο τροφουλα ακόμα - Βλέπεις ΝΟ3 εισαι κοντά στο τέλος. Μετά αφου ριχνεις τροφουλα και εχεις ΝΗ3 μηδέν , ΝΟ2 μηδέν και παρουσία ΝΟ3 εισαι οκ. :)    

 

Δεν ξερω....τα βλεπω λιγο απλα τα πράγματα....ισως επειδη εχω στρώσει στην ζωή μου πάνω απο 40 ενυδρεια και κλειστά κυκλώματα τόνων νερού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα τα πραγματα.

Τωρα, που σκεφτομαι για λιγοτερες αλγες , οταν εστρωνα με αμμωνια, νομιζω παιζει ρόλο, οτι τα flakes εχουν και φωσφορικα και αυτα τα παραπανισια φωσφορικα μπορει να παιζουν ρολο.... Απλα μια σκεψη ειναι.... Δεν ξερω, αν ισχυει αυτο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι απλα τα πραγματα.

Τωρα, που σκεφτομαι για λιγοτερες αλγες , οταν εστρωνα με αμμωνια, νομιζω παιζει ρόλο, οτι τα flakes εχουν και φωσφορικα και αυτα τα παραπανισια φωσφορικα μπορει να παιζουν ρολο.... Απλα μια σκεψη ειναι.... Δεν ξερω, αν ισχυει αυτο....

Μου ακούγεται λογικότατο. Παίζει και να ισχύει αυτο που λες Ναταλία. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...