Jump to content

Λίγα λόγια για το TDS


Recommended Posts

Το TDS (Total Dissolved Solids)  ή στα ελληνικά "Συνολικά διαλυμένα στερεά", είναι μονάδα μέτρησης που όπως φανερώνει το όνομα της, αναφέρεται στα συνολικά στερεά στοιχεία (οργανικά και ανόργανα) που είναι διαλυμένα μέσα σε ένα υγρό, σε μοριακή, ιονισμένη ή μικροκοκκώδη αιωρούμενη μορφή.

Η κύρια εφαρμογή του TDS είναι στη μελέτη της ποιότητας του νερού και έμμεσα στον έλεγχο της σκληρότητας του , αφού στο TDS περιλαμβάνονται και τα στοιχεία που αποτελούν την "Γενικη Σκληρότητα" (GH).

Έτσι, ενώ όταν αναφερόμαστε στο ΤDS, αναφερόμαστε στο σύνολο όλων των στοιχείων που μπορεί να υπάρχουν σε ένα υγρό μέσο, στο πόσιμο νερό βρύσης, το μεγαλύτερο μέρος αυτών των στοιχείων είναι ενώσεις ασβεστίου (Ca) και μαγνησίου (Mg),  όποτε η μέτρηση του μας δίνει μια σχετικά καλή εικόνα της σκληρότητας του νερού.

 

Το απεσταγμένο νερό, είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού. Όταν όμως σε αυτό διαλυθούν διάφορα στοιχεία, η αγωγιμότητα του αυξάνεται. Την ιδιότητα αυτή την εκμεταλεύονται κάποια όργανα που ονομάζονται ηλεκτρονικά αγωγιμόμετρα για να μας δώσουν τιμές TDS.

1.jpg.7beae93e38ca40eca2af66640bd808ab.jpg

 

Το TDS συνήθως  μετριέται σε ppm ή μS/cm 

Η πρώτη μονάδα αφορά συγκέντρωση, ενώ η δεύτερη ηλεκτρική αγωγιμότητα.

 

Ενδεικτικές φωτογραφίες με τιμές

 

2.jpg.ba532c59fcd533015d1e9d3f80d6edb1.jpg

 

 

 

3.jpg.f9e2dfbdd7c2b753ed5741a51b146d7b.jpg

 

 

 

4.jpg.23003c3bd578a78c2eaa683659a048ac.jpg

 

 

 

Η χρήση ενός ηλεκτρονικού αγωγιμόμετρου και συνεπώς η μέτρηση του TDS, γίνεται συνήθως για να εξακριβώσουμε την καλή κατάσταση της μεμβράνης από ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης .

Επίσης, έστω και έμμεσα μπορούμε να ελέγξουμε την σκληρότητα του νερού της βρύσης μας και να φτιάξουμε μίξη νερού βρύσης και ΑΟ ή σκέτου νερού ΑΟ με προσθήκη minerals.

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας μια γρήγορη έρευνα αγοράς είδα ότι στις συσκευές αυτές υπάρχει τεράστια διαφορά στις τιμές τους ( απο 15€ ως  220€) https://www.skroutz.gr/c/1597/Diafora-Organa-Metrisis/m/20945/Tds.html

Η ερώτηση @Antonis K αν γνωρίζεις να απαντήσεις είναι κατά πόσο είναι αξιόπιστες οι φθηνές συσκευές . (μέχρι 30€)

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Τα TDS-meters είναι πάρα πολύ απλά σαν κατασκευή και δεν κρύβεται καμία τρελή επιστήμη από πίσω τους. Έχουν 2 ηλεκτρόδια και μετράνε το ρεύμα που επιτρέπει το υγρό να περάσει.  Έτσι βγάζουν μια τιμή αγωγιμότητας και από κει τα ppm. 

Έτσι ακόμα και το πιο φτηνό, θα μας κανει μια χαρά τη δουλειά μας. 

Σε όλα τα ηλεκτρονικά όργανα πληρώνεις αξιοπιστία, ακρίβεια και ποιότητα κατασκευής.

Δε νομίζω πάντως κάνεις να ενδιαφέρεται αν το νερό της βρύσης του είναι 125ppm ή 124,5.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

Δηλαδή τα 0ppm είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού;

Ακριβώς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

Δηλαδή τα 0ppm είναι κακός αγωγός του ηλεκτρισμού;

Ναι , το απιονισμένο νερό είναι κακός αγωγός , τα ιόντα που υπάρχουν στον νερο Ca++ Mg++ κλπ αυξάνουν την αγωγιμότητα 

 

επισης το 0ppm ειναι η συγκέντρωση. Τα Siemens /m ειναι η αγωγιμότητα

 

Έγινε επεξεργασία - Nik.sof
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο άρθρο !!!

Ετοιμαζαμε να το κανουμε βιντεο σε συνεχχια της α/ο που ειχαμε κανει...

 

Κάτι που αξίζει να αναφέρουμε ακόμα σε σχέση με το tds είναι ότι σύμφωνα με τους κανονισμούς περί δευτερογενούς πόσιμου νερού της EPA, 400 ppm είναι η συνιστώμενη μέγιστη ποσότητα TDS για το πόσιμο νερό. Οτιδήποτε είναι μεγαλύτερο από 1.000 ppm είναι ένα μη ασφαλές επίπεδο TDS. Εάν η τιμή των TDS υπερβαίνει τα 2.000 ppm, τότε μπορεί να μην είναι σε θέση να το χειριστεί ένα απλό σύστημα φιλτραρίσματος. 

Έγινε επεξεργασία - Aquatic Talklive
Link to comment
Share on other sites

@Aquatic Talklive 

Όταν κάνουμε copy-paste (αναδημοσίευση) ενός άρθρου ή μερός αυτού είναι υποχρεωτικό να αναφέρεται η πηγή.

Θα εκτιμηθεί λοιπόν να προστεθεί η πηγή της πληροφορίας σου στην παραπάνω δημοσίευση διαφορετικά αυτή θα διαγραφεί !

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

@Aquatic Talklive 

Όταν κάνουμε copy-paste (αναδημοσίευση) ενός άρθρου ή μερός αυτού είναι υποχρεωτικό να αναφέρεται η πηγή.

Θα εκτιμηθεί λοιπόν να προστεθεί η πηγή της πληροφορίας σου στην παραπάνω δημοσίευση διαφορετικά αυτή θα διαγραφεί !

Σου έχω στείλει σε p.m. στο messenger το ολο αρχειο που εχω κανει εγω εδω και καιρο και  το copy paste ειναι απο εκει οπως θα δεις. 

Σιγουρα διαβασα αρκετες ''πηγες'' για να βγαλω τα συμπερασματα μου αλλα αυτο που βλεπεις εχει να κανει με δικο μου κειμενο.

Εναν κανονισμο μπορεις να τον βρεις σε πολλες πηγες. 

 

Έγινε επεξεργασία - Aquatic Talklive
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Τα TDS-meters είναι πάρα πολύ απλά σαν κατασκευή και δεν κρύβεται καμία τρελή επιστήμη από πίσω τους. Έχουν 2 ηλεκτρόδια και μετράνε το ρεύμα που επιτρέπει το υγρό να περάσει.  Έτσι βγάζουν μια τιμή αγωγιμότητας και από κει τα ppm. 

Έτσι ακόμα και το πιο φτηνό, θα μας κανει μια χαρά τη δουλειά μας. 

Σε όλα τα ηλεκτρονικά όργανα πληρώνεις αξιοπιστία, ακρίβεια και ποιότητα κατασκευής.

Δε νομίζω πάντως κάνεις να ενδιαφέρεται αν το νερό της βρύσης του είναι 125ppm ή 124,5.

Μπορείς να μας αναφέρεις ποιες μετρήσεις καθιστούν ικανή την μεμβράνη (δηλ. απο πόσα εως πόσα ppm) και να μας αναλύσεις την μίξη νερού α/ο με βρύσης? Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Nik.sof έγραψε:

Ναι , το απιονισμένο νερό είναι κακός αγωγός , τα ιόντα που υπάρχουν στον νερο Ca++ Mg++ κλπ αυξάνουν την αγωγιμότητα 

 

Αν και στην ώσμωση βγάζω 0 ppm, 2-3 διαφορετικά απιονισμένα νερά του εμπορίου που έχω μετρήσει έπαιζαν στο 3-6 ppm.

Link to comment
Share on other sites

@Aquatic Talklive 

Καλημερα!!

Με μια συντομη αναζητηση στο google εμφανιζονται αποτελεσματα τα οποια περιεχουν αυτολεξη το κειμενο που παραθετεις με προγενεστερες ημερομηνιες.

Εφοσον λοιπον δεν προκειται για καποιο μαθηματικο κανονα ή καποια νομο της φυσικης η ομοιοτητα εγειρει σημαντικες υποψιες...

Για να ειμαστε αγαπημενοι λοιπον και να συνεχισουμε να κοιμομαστε ησυχοι το βραδυ το κειμενο σου οπως και ολα τα off topic εντος της ημερας θα διαγραφουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mentoras έγραψε:

 

Αν και στην ώσμωση βγάζω 0 ppm, 2-3 διαφορετικά απιονισμένα νερά του εμπορίου που έχω μετρήσει έπαιζαν στο 3-6 ppm.

Εχω δει και με μηδεν. καθολου παραξενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:

Μπορείς να μας αναφέρεις ποιες μετρήσεις καθιστούν ικανή την μεμβράνη (δηλ. απο πόσα εως πόσα ppm)

κανονικα αν η μεμβρανη βγαζει πανω απο 20ppm, θελει αλλαγη. Ομως! Αν το νερο στην περιοχη ειναι πολυ σκληρο, αν η πιεση του νερου ειναι διαφορετικη απ οτι αναγραφεται στην συσκευη, η μεμβρανη δεν θα δουλεψει ικανοποιητικα και θα χρειαστει προσθεση μοναδας απιονισμου.

πριν 7 ώρες, το μέλος ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:

και να μας αναλύσεις την μίξη νερού α/ο με βρύσης?

Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

@Antonis K Καλημέρα Αντώνη και σε όλη την παρέα.. Να ρωτήσω με την αγορά ενός τέτοιου οργάνου μέτρησης θα χρειαστεί καλιμπράρισμα όπως το πεχάμετρο;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

@Antonis K Καλημέρα Αντώνη και σε όλη την παρέα.. Να ρωτήσω με την αγορά ενός τέτοιου οργάνου μέτρησης θα χρειαστεί καλιμπράρισμα όπως το πεχάμετρο;;;

Οι φτηνοί μετρητές TDS (όπως ο δικος μου) δεν επιδέχονται κανενα είδους καλιμπραρισμα. Σε ακριβότερα μοντέλα υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Και υπάρχουν  αντιστοιχες με τα ph-μετρα σκόνες καλιμπραρισματος. Απλα η διαφορά είναι οτι , ενώ στα ph-μετρα πρέπει να καλιμπραρεις τακτικά γιατί οι ενδείξεις μπορεί να έχουν μεγάλη απόκλιση απο την πραγματικότητα, στους μετρητές TDS το κάνεις μόνο αν θες εξαιρετική ακρίβεια. Με λίγα λογια απορυθμίζονται πολύ δύσκολα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...