Jump to content

Εξωτερικο φιλτρο


Black

Recommended Posts

Εχει κανεις εξωτερικο φιλτρο fluval ?μολις πηρα το 107 και μ πεταει ολο τ νερο εξω…πλυμηρισα!!!μπορει να βοηθησει καμποιος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!....τι εννοεις σου πεταει το νερο εξω?........εχεις διαρροη απο καποιο μερος του φιλτρου?....πιστευω μια φωτο θα βοηθουσε πολυ  για να σε κατατοπισουν καλυτερα , ειδικα οσοι εχουν φλουβαλ

Link to comment
Share on other sites

Τραβαει το νερο απο το ενυδρειο και δεν το στελνει παλι πισω…σα να ξεχειλιζει το φιλτρο και τρεχει νερα

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το φίλτρο σε μια λεκάνη,, βάλτο σε λειτουργία και τραβά ένα πολύ σύντομο βίντεο μπας και βρούμε τι φταίει. Πιθανότατα κάπου δε στεγανοποιει η κεφαλή πάνω στο κάδο.

Καινούριο η μεταχειρισμένο το πήρες?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αν είναι καινούριο, άνοιξε τις οδηγίες και ακολούθησέ τες κατά γράμμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το εφτιαξα….ακριβως αυτο ηταν….ειχα βαλει το λαστιχακι που στεγανοποιει σε λαθος θεση …ολα καλα….μιας που ξεκινησε ολο αυτο να ρωτησω κ κατι αλλο….το μαυρο σφουγγαρι π ειχε κατω κατω τ εβγαλα….στη θεση τ εβαλα βιολογικο υλικο…καλα εκανα?το φιλτρο ειναι το 107 της fluval ….επισης ενα υποκαταστατο co2 που πρεπει να το τοποθετησω μεσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Black έγραψε:

Παιδια το εφτιαξα….ακριβως αυτο ηταν….ειχα βαλει το λαστιχακι που στεγανοποιει σε λαθος θεση …ολα καλα….μιας που ξεκινησε ολο αυτο να ρωτησω κ κατι αλλο….το μαυρο σφουγγαρι π ειχε κατω κατω τ εβγαλα….στη θεση τ εβαλα βιολογικο υλικο…καλα εκανα (αν είναι σφουγγάρι άνθρακα καλά έκανες, φυλαξέ το για μελλοντική πιθανή χρήση) ?το φιλτρο ειναι το 107 της fluval ….επισης ενα υποκαταστατο (τι εννοείς υποκατάστατο??) co2 που πρεπει να το τοποθετησω μεσα στο ενυδρειο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

 

Εννοω πηρα ενα μπουκαλακι co2 που δουλευει με πατηματα….σαν το optimat της tetra αλλα λιγο φθηνοτερο 

Link to comment
Share on other sites

Το κάτω κατω σφουγγάρι στο 107 δεν νομίζω να είναι άνθρακα. Βγαλτο μια φώτο να το δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george1280 έγραψε:

Το κάτω κατω σφουγγάρι στο 107 δεν νομίζω να είναι άνθρακα. Βγαλτο μια φώτο να το δούμε. 

 

5A2BFECE-0381-4992-92AD-F2B3BCAD4038.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό δεν είναι σφουγγάρι άνθρακα. Κάνει δουλειά. Ξαναβαλτο. Έχω το 207 κ εμένα είχε άνθρακα σε σακουλάκι στο πάνω επίπεδο κ το έβγαλα. Αν δεις κ βιντεακια YouTube αυτό το μαύρο σφουγγάρι στο κάτω επίπεδο κρατάει αρκετή βρώμα 

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό δεν είναι άνθρακας. Άρα το χρειάζεσαι. Για το διοξείδιο που ρωτάς, συνήθως τον διάχυτη τον βάζουμε απέναντι από την εξοδο του φίλτρου για να έχει καλύτερη διάχυση στο νερό. Το σύστημα που έχεις δεν ξέρω τι διάχυτη έχει για να σου πω λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος george1280 έγραψε:

Όχι αυτό δεν είναι σφουγγάρι άνθρακα. Κάνει δουλειά. Ξαναβαλτο. Έχω το 207 κ εμένα είχε άνθρακα σε σακουλάκι στο πάνω επίπεδο κ το έβγαλα. Αν δεις κ βιντεακια YouTube αυτό το μαύρο σφουγγάρι στο κάτω επίπεδο κρατάει αρκετή βρώμα 

Αυτα τα καφε μπαλακια στο σακουλακι π εχει ειναι ανθρακας?να τα βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αυτά που λες είναι βιολογικό υλικό. Για στείλε φώτο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Λογικά αυτά που λες είναι βιολογικό υλικό. Για στείλε φώτο 

Τωρα τ εβγαλα κ τα πεταξα..μ ειπαν ειναι ανθρακας….εβαλα δαχτυλιδια…

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Οκ μια χαρά κ τα δαχτυλίδια 

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση υπαρχει καποιος π μπορει να μ βοηθησει λιγο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Black έγραψε:

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση υπαρχει καποιος π μπορει να μ βοηθησει λιγο?

Για πες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Για πες?

5 μπλακ τετρα 7 αρλεκινους 2 κορυ 2 αλφοφαγα 1 πλεκο 3-4 ραμ σαλιγκαρια….60 λιτρα μεικτα ενυδρειο….μπορω ν βαλω ?κ αν ναι τι θα ηταν καταλληλο ?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έγραψες εγώ δεν θα έβαζα κάτι και για μένα πήγαινε σε μικρό κοπαδόψαρο τύπου ember tetra όπου μπορείς να βάλεις ένα ικανοποιητικό κοπάδι των 10-12 ψαριών λόγω του μικρού μεγέθους τους, 2 σαλιγκάρια nerite (ζέβρες) και είσαι κομπλέ. Να σου πω την αλήθεια θα έβαζα και κάμποσες red cherry γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Από αυτά που έγραψες εγώ δεν θα έβαζα κάτι και για μένα πήγαινε σε μικρό κοπαδόψαρο τύπου ember tetra όπου μπορείς να βάλεις ένα ικανοποιητικό κοπάδι των 10-12 ψαριών λόγω του μικρού μεγέθους τους, 2 σαλιγκάρια nerite (ζέβρες) και είσαι κομπλέ. Να σου πω την αλήθεια θα έβαζα και κάμποσες red cherry γαρίδες.

Αυτα π εγραψα τα εχω ηδη μεσα….μπορω να προσθεσω κατι αλλο?αυτο λεω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά ψάρια για 60 λίτρα και σίγουρα δεν θα έβαζα άλλα. Αν βγάλουμε και την διακόσμηση τα καθαρά λίτρα είναι πιο κάτω οπότε ο χώρος μικραίνει περισσότερο. Όπως και να χει αν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις εντελώς την ψαροσύνθεση εγώ θα κρατούσα ένα είδος για τη μεσαία - άνω ζώνη του ενυδρείου δηλαδή ή τα μπλακ (λογικά αναφέρεσαι στα black skirt (χήρα) ή στα black neon) ή τους αρλεκίνους σε ποσότητα για τα λίτρα σου τα 7-8 ψάρια max και άντε να έβαζα και 3-4 κορυ παραπάνω. Πλέκο και αλγοφάγους θα προσπαθούσα να τα δώσω λόγω μεγέθους. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Είναι πολλά ψάρια για 60 λίτρα και σίγουρα δεν θα έβαζα άλλα. Αν βγάλουμε και την διακόσμηση τα καθαρά λίτρα είναι πιο κάτω οπότε ο χώρος μικραίνει περισσότερο. Όπως και να χει αν δεν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις εντελώς την ψαροσύνθεση εγώ θα κρατούσα ένα είδος για τη μεσαία - άνω ζώνη του ενυδρείου δηλαδή ή τα μπλακ (λογικά αναφέρεσαι στα black skirt (χήρα) ή στα black neon) ή τους αρλεκίνους σε ποσότητα για τα λίτρα σου τα 7-8 ψάρια max και άντε να έβαζα και 3-4 κορυ παραπάνω. Πλέκο και αλγοφάγους θα προσπαθούσα να τα δώσω λόγω μεγέθους. 

Αν αλλαξω ψαροσυνθεση τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα .

Για το θέμα της ψαροσύνθεσης με βάση τα λίτρα έχουν γραφτεί πάρα μα πάρα πολλά άρθρα ακόμα και σε αυτό το forum . Το πρωταρχικό που πρέπει κάνεις είναι να γνωρίσεις μέσω του προφίλ τους τα ψάρια που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο σου . Για να δημιουργήσεις ένα «κοινωνικό» ενυδρείο πρέπει να λάβεις σοβαρά τις παραμέτρους του νερού (PH σκληρότητες νερού και θερμοκρασία) που ευημερούν . Επίσης τα λίτρα και το αριθμο που μπορείς να βάλεις . Θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι μπορεί να ζουν σε παρόμοιες συνθήκες σε λίτρα και παραμέτρους νερου άλλα να μην είναι συμβατά και να επιτίθεται το ένα στο άλλο .

Παρακάτω σου δίνω κάποια προφίλ ψαριών που μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 60 λίτρων . Τώρα αν θα το κάνεις με ένα μόνο είδος ψαριών ή με περισσότερα είναι απόφαση που θα την πάρεις αφου διαβάσεις τα προφίλ των ψαριών . 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/page/2/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=d48faa816757f0818244fc4647a5c218&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_42[30-50 lt]=30-50 lt&content_field_42[60-80 lt]=60-80 lt&sortdirection=asc

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα και απο εμένα .

Για το θέμα της ψαροσύνθεσης με βάση τα λίτρα έχουν γραφτεί πάρα μα πάρα πολλά άρθρα ακόμα και σε αυτό το forum . Το πρωταρχικό που πρέπει κάνεις είναι να γνωρίσεις μέσω του προφίλ τους τα ψάρια που θέλεις να βάλεις στο ενυδρείο σου . Για να δημιουργήσεις ένα «κοινωνικό» ενυδρείο πρέπει να λάβεις σοβαρά τις παραμέτρους του νερού (PH σκληρότητες νερού και θερμοκρασία) που ευημερούν . Επίσης τα λίτρα και το αριθμο που μπορείς να βάλεις . Θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι μπορεί να ζουν σε παρόμοιες συνθήκες σε λίτρα και παραμέτρους νερου άλλα να μην είναι συμβατά και να επιτίθεται το ένα στο άλλο .

Παρακάτω σου δίνω κάποια προφίλ ψαριών που μπορούν να μπουν σε ενυδρείο 60 λίτρων . Τώρα αν θα το κάνεις με ένα μόνο είδος ψαριών ή με περισσότερα είναι απόφαση που θα την πάρεις αφου διαβάσεις τα προφίλ των ψαριών . 

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/page/2/?sortby=field_28&d=8&advanced_search_submitted=1&csrfKey=d48faa816757f0818244fc4647a5c218&record_type=all&time_frame=show_all&cms_record_i_started&content_field_42[30-50 lt]=30-50 lt&content_field_42[60-80 lt]=60-80 lt&sortdirection=asc

Εχω κανει καποια λαθη στο ενυδρειο μ λοιπον διαβαζοντας αυτο τ αρθρο….καποιες ερωτησεις τωρα….αν βγαλω τους δυο κινεζους αλγοφαγους και τον πλεκο τι μπορω να βαλω στη θεση τους που να μην μεγαλωνει παρα πολυ και να ειναι αλγοφαγο?επισης ενα ζευγαρι ραμιρεζι που μ αρεσαν πολυ θα μπορουσε να συμβιωσει με 5 μαυρες χηρες και 7 αρλεκινους?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...