Jump to content

Θολό νερό μετά από 2 1/2 μήνες


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Έστησα το ενυδρείο το Πάσχα, σχεδόν δηλαδή πριν δυόμιση μήνες. Ό,τι μου είπαν από το εξειδικευμένο μαγαζί για ενυδρεία. Έχω το Juwel Pro 60lt για ένα comet με 2 πλαστικά φυτά και ένα αστερία κεραμικό μοιάζει. Το φίλτρο έχει μέσα ένα σφουγγαράκι και βακτήρια.

Του πήρα και ανεμιστήρα οπότε θερμοκρασία 25-26 βαθμούς. Η λάμπα ήταν ανοικτή 9 με 12 ώρες. Κατάλαβα ότι μάλλον είναι πολλές ώρες και το έχω βάλει τωρα σε 6 ώρες. Το βράδυ έκλεινα τον ανεμιστήρα γιατί φοβάμαι να λειτουργεί όλη μέρα και επίσης άνοιγα το aircondition. Κατάλαβα όμως ότι ανεβαίνει σε 28 βαθμούς. Νομίζω όχι περισσότερο. Λέω τώρα να το ρυθμίσω να δουλεύει όλη μέρα απλά να κλείνει για καμιά ώρα 3-4 φορές.

Φαγητό: Οι μπιλίτσες που περιμένω να τις φάει μία μία ή 2 φορές flakes που σπάνια να του έπεσαν πολλές, νομίζω.

Καθαρίζω κάθε βδομάδα 20 lt, ξεπλένω στο νερό του ενυδρείου. Μαύρο χαλίκι στο βυθό.

Όλα ήταν σούπερ μέχρι πριν από δέκα μέρες που θόλωσε το νερό σε σημείο να του αλλάζω το νερό και να μη βλέπω που είναι το ψάρι. Σε συνεννόηση με το μαγαζί που το πήρα έκανα μία μεγάλη αλλαγή  πριν μια βδομάδα στα καπάκια της καθιερωμένης εβδομαδιαίας και έβαλα και Stability που δεν είχα βάλει ποτέ ξανά μετά το στήσιμο. Άρχισε να θολώνει ξανά. Του έκανα μετρήσεις 3 φορές και ήταν όλα καλά, τίποτα αμμωνία ούτε νιτρικά. Το Ph σε μία μέτρηση βγήκε υψηλό αλλά μου είπαν ότι δεν μας πειράζει.

Για 3 μέρες του έκανα μια θεραπεία με λίγο stability και του έκλεισα και τη λάμπα.

Την Κυριακή έκανα την κανονική αλλαγή με τα 20lt και το νερό είναι απλά θολό.  Σήμερα Πέμπτη έχει θολώσει περισσότερο.

Κοίταξα μήπως έπρεπε να αλλάξω το σφουγγαράκι αλλά επανέρχεται στην αρχική μορφή του οπότε θεώρησα πως είναι οκ και το άφησα. Προσπάθησα να δω αν μπορώ να ανοίξω το φίλτρο να καθαρίσω αυτό που γυρνάει αλλά δεν τα κατάφερα, ίσως και για καλύτερα. ‘Εβγαλα το κεραμικό μπας και βγάζει κάποια ουσία.

Δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο στα τζάμια και δεν νομίζω να έχω εντοπίσει καφέ άλγη ίσως εκτός λίγο από πάνω στα φυτά που από το άγχος μου ξέχασα να καθαρίσω την τελευταία φορά.

Έχω λίγο απελπιστεί γιατί δεν ξέρω τι να κάνω άλλο… Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Δυστυχώς δεν είχα ιδέα πριν πάρω το ψαράκι (σε γυάλα!) αλλά έχω κάνει πολύ πρόοδο. Προφανώς και είμαι εντελώς αρχάρια όμως…

Στο μαγαζί μου είπαν ότι λογικά έφταιγε η λάμπα και η θερμοκρασία και λογικά σε λίγο θα καθαρίσει. Τον Αύγουστο θα πάω διακοπές και θέλω να το λύσω ως τότε γιατί δεν θα κοιμάμαι τη νύχτα. Εννοείται θα το προσέχουν όσο λείπω αλλά πιο άσχετοι από μένα. ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

214038060_3977470105695635_578172091583101191_n.jpg

213246560_265147315409888_7136068557332238650_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αρχικά μην αγχώνεσαι! Σε όλους συμβαίνουν. Θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο που κρατάς το ψαράκι σε ενυδρείο με φίλτρο και όχι σε γυάλα! 

Βιολογικό υλικό έχει μέσα το φίλτρο σου; Εννοώ αυτά τα κεραμικά υλικά σαν μακαρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Παρασκευά! Ναι έχει Siporax mini Sera. Τα έβαλα στο στρώσιμο και νομίζω μένουν για 6 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Από ότι μπορώ να δω αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο ( αν ταΐζεις τακτικά το ΝΟ3 = 0 με ανησυχεί ) πρόκειται  για Bacterial bloom. 

Αν είναι αυτό δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ούτε καν αλλαγές νερού και θα πρέπει να ταΐζεις το ψαράκι τόσο όσο για να μην το χάσεις . Επίσης καλό είναι να μην ανάβεις το φως.

Αν μπορείς σε παρακαλώ πες μας την μάρκα του φίλτρου (εσωτερικό ή εξωτερικό ) για να δούμε αν είναι αρκετό για το ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα! Απίστευτες οι γνώσεις σας! Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρίνε! Λοιπόν, το φίλτρο είναι εσωτερικό και ήταν πακέτο όλα μαζί https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Primo-Line-LED/Primo-60-LED/ οπότε φαντάζομαι είναι οκ. 

Θα του ρίχνω πλέον μία φορά πολύ λίγα flakes αλλά λες να αφήσω ξανά κλειστή τη λάμπα; Την είχα κλείσει για 3 μέρες. Να μην κάνω την καθιερωμένη αλλαγή στη βδομάδα; Πόσο καιρό αυτό θα το περιμένω να καθαρίσει αν είναι το bacteria bloom; Εννοώ πότε να ανησυχήσω πως είναι κάτι άλλο;

Ελπίζω να τα καταφέρουμε! :)

1000 ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή πρόσφατα την έπαθε ένα παιδί. Τις αλλαγές νερου που ετοιμάζεις με αντιχλώριο ποιο είναι? Πες μου λίγο τι γράφει ή βάλε φωτο. Μήπως αντι για αντιχλώριο ρίχνεις βακτήρια? Ή μήπως σε κάθε αλλαγή ρίχνεις και βακτήρια? 0 νιτρικά έχεις πάντα ή απλά τώρα που έκανες πολλές αλλαγές?Πιστεύω το φίλτρο δεν σε καλύπτει για αυτό και δεν οξυγωνώνεται το νερό και το ψαράκι μένει στην επιφάνεια. Το φίλτρο ίσως σε καλύπτει σε βιολογία για ένα ψάρι αλλά θέλεις αεραντλία ή καλύτερα ένα μικκρό κυκλοφορητή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρήστο και σε ευχαριστώ για το μήνυμα. Όταν το έστρωσα θυμάμαι είχα βαλει και Prime και Stability. Από τότε μόνο το Prime. Τώρα που έγινε αυτό μου είπαν από το μαγαζί να βάζω και stability στις αλλαγές αλλά όχι τώρα που είναι θολωμένο. Όσον αφορά τις μετρήσεις, τώρα πήρα τα εργαλεία μέτρησης... οπότε πριν δεν ξέρω τι είχε...Ξαναέκανα μία μέτρηση τώρα, νιτρικά μηδέν.Έχω αυτό το Siporax mini που προανέφερα....Το ψαράκι γενικά είναι καλά. Πάει στην επιφάνεια αλλά συνήθως όχι. Οπότε λες αεραντλία ή κυκλοφορητή; Είναι το ίδιο πράγμα; Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Capture.JPG

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, marinos said:

Καλημέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας.

Από ότι μπορώ να δω αν το ενυδρείο σου είναι στρωμένο ( αν ταΐζεις τακτικά το ΝΟ3 = 0 με ανησυχεί ) πρόκειται  για Bacterial bloom. 

Αν είναι αυτό δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ούτε καν αλλαγές νερού και θα πρέπει να ταΐζεις το ψαράκι τόσο όσο για να μην το χάσεις . Επίσης καλό είναι να μην ανάβεις το φως.

Αν μπορείς σε παρακαλώ πες μας την μάρκα του φίλτρου (εσωτερικό ή εξωτερικό ) για να δούμε αν είναι αρκετό για το ενυδρείο σου .

Καλώς σας βρήκα! Απίστευτες οι γνώσεις σας! Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρίνε! Λοιπόν, το φίλτρο είναι εσωτερικό και ήταν πακέτο όλα μαζί https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Primo-Line-LED/Primo-60-LED/ οπότε φαντάζομαι είναι οκ. 

Θα του ρίχνω πλέον μία φορά πολύ λίγα flakes αλλά λες να αφήσω ξανά κλειστή τη λάμπα; Την είχα κλείσει για 3 μέρες. Να μην κάνω την καθιερωμένη αλλαγή στη βδομάδα; Πόσο καιρό αυτό θα το περιμένω να καθαρίσει αν είναι το bacteria bloom; Εννοώ πότε να ανησυχήσω πως είναι κάτι άλλο;

Ελπίζω να τα καταφέρουμε! :)

1000 ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, christos efthimiou said:

Καλησπέρα. Επειδή πρόσφατα την έπαθε ένα παιδί. Τις αλλαγές νερου που ετοιμάζεις με αντιχλώριο ποιο είναι? Πες μου λίγο τι γράφει ή βάλε φωτο. Μήπως αντι για αντιχλώριο ρίχνεις βακτήρια? Ή μήπως σε κάθε αλλαγή ρίχνεις και βακτήρια? 0 νιτρικά έχεις πάντα ή απλά τώρα που έκανες πολλές αλλαγές?Πιστεύω το φίλτρο δεν σε καλύπτει για αυτό και δεν οξυγωνώνεται το νερό και το ψαράκι μένει στην επιφάνεια. Το φίλτρο ίσως σε καλύπτει σε βιολογία για ένα ψάρι αλλά θέλεις αεραντλία ή καλύτερα ένα μικκρό κυκλοφορητή

Καλησπέρα Χρήστο και σε ευχαριστώ για το μήνυμα. Όταν το έστρωσα θυμάμαι είχα βαλει και Prime και Stability. Από τότε μόνο το Prime. Τώρα που έγινε αυτό μου είπαν από το μαγαζί να βάζω και stability στις αλλαγές αλλά όχι τώρα που είναι θολωμένο. Όσον αφορά τις μετρήσεις, τώρα πήρα τα εργαλεία μέτρησης... οπότε πριν δεν ξέρω τι είχε...Ξαναέκανα μία μέτρηση τώρα, νιτρικά μηδέν.Έχω αυτό το Siporax mini που προανέφερα....Το ψαράκι γενικά είναι καλά. Πάει στην επιφάνεια αλλά συνήθως όχι. Οπότε λες αεραντλία ή κυκλοφορητή; Είναι το ίδιο πράγμα; Σε ευχαριστώ και πάλι!

Capture.JPG.da90b2c4213a3ee46e56cc6ca7a0690e.jpeg.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Καλημέρα. Αρχικά μην αγχώνεσαι! Σε όλους συμβαίνουν. Θα σου πω ένα μεγάλο μπράβο που κρατάς το ψαράκι σε ενυδρείο με φίλτρο και όχι σε γυάλα! 

Βιολογικό υλικό έχει μέσα το φίλτρο σου; Εννοώ αυτά τα κεραμικά υλικά σαν μακαρόνια.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον Παρασκευά! Ναι έχει Siporax mini Sera. Τα έβαλα στο στρώσιμο και νομίζω μένουν για 6 μήνες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lupita έγραψε:

Καλώς σας βρήκα! Απίστευτες οι γνώσεις σας! Ευχαριστώ για την απάντηση Μαρίνε! Λοιπόν, το φίλτρο είναι εσωτερικό και ήταν πακέτο όλα μαζί https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Primo-Line-LED/Primo-60-LED/ οπότε φαντάζομαι είναι οκ. 

Θα του ρίχνω πλέον μία φορά πολύ λίγα flakes αλλά λες να αφήσω ξανά κλειστή τη λάμπα; Την είχα κλείσει για 3 μέρες. Να μην κάνω την καθιερωμένη αλλαγή στη βδομάδα; Πόσο καιρό αυτό θα το περιμένω να καθαρίσει αν είναι το bacteria bloom; Εννοώ πότε να ανησυχήσω πως είναι κάτι άλλο;

Ελπίζω να τα καταφέρουμε! :)

1000 ευχαριστώ!

Αν θελήσεις στο μέλλον καλύτερα να πας σε ένα μεγαλύτερο φίλτρο .

Εγώ στην θέση σου θα κρατούσα μόνο μισό σφουγγάρι και τον υπόλοιπο χώρο του θα τον γέμιζα με βιολογικό υλικό κάπως έτσι filter-1.gif.23b205c3ec9c3865693d533277e59e0f.gif . Την έξοδο του φίλτρου ( από εκεί που βγάζει το νερό ) θα την τοποθετήσεις αν είναι εφικτό στην επιφάνια του νερού ώστε να δημιουργηθεί ένας μικρός κυματισμός . 

Την λάμπα θα την κρατήσεις κλειστή για όσο διάστημα υπάρχει το πρόβλημα . Δεν θα ταίζεις καθημερινά και όχι δεν θα κάνεις  την εβδομαδιαία αλλαγή νερού . 

Και θα να σου δώσω να καταλάβεις με όσο ποιο απλά λόγια μπορώ τι συμβαίνει αυτήν την στιγμή  στο ενυδρείο σου. 

Υπάρχουν δυο είδη βακτηρίων στο ενυδρείο μας α) τα αυτότροφα (να τα πούμε τα καλά ) και τα ετερότροφα ( να τα πούμα τα προβληματικά) . Αυτήν  την στιγμή στο ενυδρείο σου για κάποιο λόγο μειώθηκαν  τα καλά βακτήρια, έχουν επικρατήσει τα προβληματικά. Αυτά όμως είναι ποιο μεγάλα και δεν κολλούν στις επιφάνειες του φίλτρου με αποτέλεσμα να τα βλέπουμε στο ενυδρείο με την μορφή της θολούρας .

Πως θα το πολεμήσεις ; Πολύ απλά αν κατάλαβες από το ετερότροφα, τα βακτήρια αυτά θέλουν τροφή και μάλιστα αρκετή για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν . Έτσι αν εσύ αν ταΐζεις με το σταγονόμετρο θα πεθάνουν απο την πείνα και θα δώσουν χώρο στα καλά βακτήρια να αναπτυχθούν και θα έρθει η ισορροπία στο ενυδρείο σου . 

Επίσης θα ήθελα να μου πεις αν τις μετρήσεις τις κάνεις με χαρτάκια ή υγρα τεστ

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, marinos said:

Αν θελήσεις στο μέλλον καλύτερα να πας σε ένα μεγαλύτερο φίλτρο .

Εγώ στην θέση σου θα κρατούσα μόνο μισό σφουγγάρι και τον υπόλοιπο χώρο του θα τον γέμιζα με βιολογικό υλικό κάπως έτσι filter-1.gif.23b205c3ec9c3865693d533277e59e0f.gif . Την έξοδο του φίλτρου ( από εκεί που βγάζει το νερό ) θα την τοποθετήσεις αν είναι εφικτό στην επιφάνια του νερού ώστε να δημιουργηθεί ένας μικρός κυματισμός . 

Την λάμπα θα την κρατήσεις κλειστή για όσο διάστημα υπάρχει το πρόβλημα . Δεν θα ταίζεις καθημερινά και όχι δεν θα κάνεις  την εβδομαδιαία αλλαγή νερού . 

Και θα να σου δώσω να καταλάβεις με όσο ποιο απλά λόγια μπορώ τι συμβαίνει αυτήν την στιγμή  στο ενυδρείο σου. 

Υπάρχουν δυο είδη βακτηρίων στο ενυδρείο μας α) τα αυτότροφα (να τα πούμε τα καλά ) και τα ετερότροφα ( να τα πούμα τα προβληματικά) . Αυτήν  την στιγμή στο ενυδρείο σου για κάποιο λόγο μειώθηκαν  τα καλά βακτήρια, έχουν επικρατήσει τα προβληματικά. Αυτά όμως είναι ποιο μεγάλα και δεν κολλούν στις επιφάνειες του φίλτρου με αποτέλεσμα να τα βλέπουμε στο ενυδρείο με την μορφή της θολούρας .

Πως θα το πολεμήσεις ; Πολύ απλά αν κατάλαβες από το ετερότροφα, τα βακτήρια αυτά θέλουν τροφή και μάλιστα αρκετή για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν . Έτσι αν εσύ αν ταΐζεις με το σταγονόμετρο θα πεθάνουν απο την πείνα και θα δώσουν χώρο στα καλά βακτήρια να αναπτυχθούν και θα έρθει η ισορροπία στο ενυδρείο σου . 

Επίσης θα ήθελα να μου πεις αν τις μετρήσεις τις κάνεις με χαρτάκια ή υγρα τεστ

Κατάλαβα!! Θα τα κάνω όλα αυτά. Και το φίλτρο φαντάζομαι... Τις μετρήσεις τις κάνω με χαρτάκια αλλά την αμμωνία μόνο με υγρά... 

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο αν θέλεις .

Εγώ στο προτείνω ώστε να δημιουργηθούν ποιο γρήγορα οι αποικίες των βακτηρίων εντός του φίλτρου όπου είναι και το ζητούμενο.

Μεγάλη υπομονή ( απο 1 -2 μερικές μέρες ως και ένα μήνα ) και καλή επιτυχία να έχεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, marinos said:

Το φίλτρο αν θέλεις .

Εγώ στο προτείνω ώστε να δημιουργηθούν ποιο γρήγορα οι αποικίες των βακτηρίων εντός του φίλτρου όπου είναι και το ζητούμενο.

Μεγάλη υπομονή ( απο 1 -2 μερικές μέρες ως και ένα μήνα ) και καλή επιτυχία να έχεις .

Σε ευχαριστώ πολύ Μαρίνε! Θα προσπαθήσω να κάνω αυτή  τη διάταξη στο φίλτρο. Είχα διαβάσει για αυτό το ενυδρειακό βαμβάκι. Μια τελευταία ερώτηση αν βρεις το χρόνο να μου έλεγες... Σίγουρα έχει πολύ νερό το ενυδρείο αλλά εξατμίζεται κιόλας. Να μη του συμπληρώνω μέχρι έστω να δω πρόοδο; Κι αν πάρει ένα μήνα να ξεθολώσει να το έχω έτσι με το ίδιο νερό; 

Link to comment
Share on other sites

Την εξάτμιση του νερού θα την συμπληρώνεις για να μπορεί το φίλτρο να δουλεύει σωστά . Και ναι και έναν μήνα να κάνει, αλλαγή νερού μόνο αν δεις ότι ανεβαίνει επικίνδυνα το ΝΟ3 ( πάνω απο  25pmm) θα κάνεις .  Η όλη ιστορία είναι να ισορροπήσει η βιολογία του ενυδρείου και αυτό απαιτεί τις λιγότερες επεμβάσεις που μπορείς να κάνεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marinos said:

Την εξάτμιση του νερού θα την συμπληρώνεις για να μπορεί το φίλτρο να δουλεύει σωστά . Και ναι και έναν μήνα να κάνει, αλλαγή νερού μόνο αν δεις ότι ανεβαίνει επικίνδυνα το ΝΟ3 ( πάνω απο  25pmm) θα κάνεις .  Η όλη ιστορία είναι να ισορροπήσει η βιολογία του ενυδρείου και αυτό απαιτεί τις λιγότερες επεμβάσεις που μπορείς να κάνεις .

Σε ευχαριστώ και πάλι! Μόλις φτιάξει η κατάσταση θα ανέβασω πιο κολακευτικές φωτογραφίες του ενυδρείου! Καλή συνέχεια σε όλα! :)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και πάλι,

Λοιπόν... δυστυχώς δεν βλέπω πρόοδο. Δεν έχω αλλάξει νερό μόνο συμπληρώσεις. Έχω πλέον μειώσει το τάισμα σε 2 μπιλίτσες παρά μέρα μπας και γίνει κάτι. Η ανυσηχία μου είναι ότι σε 4 μέρες φεύγω και θα λείπω ένα μήνα. Από χτες άνοιξα και τη λάμπα για 2 ώρες. Το λυπάμαι το καημένο. Έχω χρονοδιακόπτες για λάμπα και ανεμιστήρα και αυτόματη ταίστρα αν και μπορώ να μην ενεργοποιήσω την ταίστρα καθώς θα μπορεί να έρχεται κάποιος κάθε μέρα σχεδόν. Οι μετρήσεις φαίνονται καλές αν και σκέφτομαι αύριο να πάω και ένα δείγμα σε ένα μαγαζί να τις δουνε για σιγουριά μπας και κάτι δεν κάνω σωστα που δεν βλέπω το λόγο.

Σκέφτομαι, αυτά τα προιόντα https://www.aquario.gr/product/seachem-clarity-100ml/ https://www.petcity.gr/jbl-clearol-24300094.html απλά κουκουλώνουν το πρόβλημα ή και βοηθούν; Λένε πως είναι ακίνδυνα για τα ψάρια αλλά είναι; 

Να έβαζα πριν φύγω άμεσα και να κάνω μετρήσεις μέχρι να φύγω αν δω αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή;

Χαιρετισμούς!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lupita έγραψε:

Γεια σας και πάλι,

Λοιπόν... δυστυχώς δεν βλέπω πρόοδο. Δεν έχω αλλάξει νερό μόνο συμπληρώσεις. Έχω πλέον μειώσει το τάισμα σε 2 μπιλίτσες παρά μέρα μπας και γίνει κάτι. Η ανυσηχία μου είναι ότι σε 4 μέρες φεύγω και θα λείπω ένα μήνα. Από χτες άνοιξα και τη λάμπα για 2 ώρες. Το λυπάμαι το καημένο. Έχω χρονοδιακόπτες για λάμπα και ανεμιστήρα και αυτόματη ταίστρα αν και μπορώ να μην ενεργοποιήσω την ταίστρα καθώς θα μπορεί να έρχεται κάποιος κάθε μέρα σχεδόν. Οι μετρήσεις φαίνονται καλές αν και σκέφτομαι αύριο να πάω και ένα δείγμα σε ένα μαγαζί να τις δουνε για σιγουριά μπας και κάτι δεν κάνω σωστα που δεν βλέπω το λόγο.

Σκέφτομαι, αυτά τα προιόντα https://www.aquario.gr/product/seachem-clarity-100ml/ https://www.petcity.gr/jbl-clearol-24300094.html απλά κουκουλώνουν το πρόβλημα ή και βοηθούν; Λένε πως είναι ακίνδυνα για τα ψάρια αλλά είναι; 

Να έβαζα πριν φύγω άμεσα και να κάνω μετρήσεις μέχρι να φύγω αν δω αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή;

Χαιρετισμούς!

Πήγαινε και κάνε μετρήσεις σε ένα pet . Να σου πει το NH3NH4  NO2 NO3 . Αυτά άμα θέλεις τα αγοράζεις άλλα θα κουκουλώσεις το πρόβλημα μιας και η αιτία θα υπάρχει . Συμπλήρωσες φαντάζομαι βιολογικό υλικό και βακτήρια έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marinos said:

Πήγαινε και κάνε μετρήσεις σε ένα pet . Να σου πει το NH3NH4  NO2 NO3 . Αυτά άμα θέλεις τα αγοράζεις άλλα θα κουκουλώσεις το πρόβλημα μιας και η αιτία θα υπάρχει . Συμπλήρωσες φαντάζομαι βιολογικό υλικό και βακτήρια έτσι ;

Καλησπέρα Μαρίνε. Θα πάω αύριο για σιγουριά. Βιολογικό υλικό ναι αλλά βακτήρια όχι...Πού το έχασα αυτό; Συγγνώμη αλλά σε τι μορφή; Έβαλα και βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε περισσότερο βιολογικό υλικό.. 

Τι φίλτρο έχεις και πόση ποσότητα βιολογικού υλικού μέσα;

Βακτήρια υπάρχουν ήδη μέσα στο φίλτρο σου μετά από δύο μήνες ικανά  σιγά σιγά  να αποκτήσουν αποικιακή  δύναμη που να καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis spithas said:

Βάλε περισσότερο βιολογικό υλικό.. 

Τι φίλτρο έχεις και πόση ποσότητα βιολογικού υλικού μέσα;

Βακτήρια υπάρχουν ήδη μέσα στο φίλτρο σου μετά από δύο μήνες ικανά  σιγά σιγά  να αποκτήσουν αποικιακή  δύναμη που να καλύψει τις ανάγκες του ενυδρείου σου.

Καλησπέρα! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αυτό είναι το φίλτρο. https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Primo-Line-LED/Primo-60-LED/ Bioflow one. Δύο σακουλάκια πες 2 εκατ. πάχος περίπου. Την Παρασκευή τα έβαλα. Βλέπω και κάτι φυσαλίδες. Αυτό να σημαίνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , δεν έχεις κάνει τίποτα λάθος... να ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που σου λέει ο Μαρίνος. Καλό θα ήταν νά έρχεται κάποιος να ταΐζει όχι αυτόματη ταιΐστρα τουλάχιστον σέ αυτή την φάση, και νά μήν στεναχώρησε αυτό το πράγμα τυχαίνει από τόν πιο αρχάριο μέχρι και στον πιο έμπειρο.  Αν έβαζες νά δουλεύεη και μία αεραντλία.... θα βοηθήσει , και υπομονή , το ξέρω ότι σέ χαλάει στο μάτι αλλά θέλει υπομονή. Κλασικη περίπτωση  Bacterial bloom

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Greg multi said:

Καλησπέρα , δεν έχεις κάνει τίποτα λάθος... να ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που σου λέει ο Μαρίνος. Καλό θα ήταν νά έρχεται κάποιος να ταΐζει όχι αυτόματη ταιΐστρα τουλάχιστον σέ αυτή την φάση, και νά μήν στεναχώρησε αυτό το πράγμα τυχαίνει από τόν πιο αρχάριο μέχρι και στον πιο έμπειρο.  Αν έβαζες νά δουλεύεη και μία αεραντλία.... θα βοηθήσει , και υπομονή , το ξέρω ότι σέ χαλάει στο μάτι αλλά θέλει υπομονή. Κλασικη περίπτωση  Bacterial bloom

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την ενθάρρυνση! Απλά το πολεμάω τόσες βδομάδες...3 ...διαβάζω ξαναδιαβάζω...το βλέπω και απογοητεύομαι. Θα συνεχίσω λοιπόν και θα κοιτάξω και την αεραντλία. Διάβασα και για αυτό. Και τι δεν έχω μάθει! Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπημένοι μου,

 

Σας ανεβάζω τη φωτογραφία του Χρύσανθου. Μόλις πριν μία βδομάδα άρχισε να φαίνεται ότι καθαρίζει το νερό και τώρα είναι κρύσταλλο! Ακολούθησα αυτά που ειπαμε πιο πάνω. Ήταν αγχωτικό αλλά πέτυχε! Σας ευχαριστώ και πάλι! 

Θα διαβάσω λίγο για τον καθαρισμό του ενυδρείου πριν κάνω αλλαγή και το τάισμα για να μη φτάσω ξανά στο ίδιο σημείο!

Να είστε καλά, εσείς και τα ψαράκια σας!

Με εκτίμηση,

Lupita

IMG-2077.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για να φέρεις το ενυδρείο σε μια ποιο φυσική μορφή θα μπορούσες να αφαιρέσεις τα ψεύτικα φυτά και στην θέση σου τους να βάλεις κάποια anubia που είναι εύκολο και ανθεκτικό φυτό . Κάλο θα ήταν να έβαζες και κάποιες πέτρες (λείες) ή και κάποια ξύλα . Την αεραντλία θάψε την μέσα στο χαλίκι για να μην φαίνεται .

Τέλος θα σου πω ότι οπτικά το ενυδρείο σου μου φαίνεται για πολύ μικρότερο απο 60 λίτρα . ( Αν θέλεις δώσε μας διαστάσεις μήκος πλάτος υψος ) για να πουμε πόσο είναι .

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...