Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου CRYSTAL CLEAR(αξιζει?) η απλο??


bblov

Recommended Posts

Λοιπον παιδια το ερωτημα ειναι οποιος εχει εμπειρια απο τετοιο ενυδρειο

αν αξιζει να κανεις ενα καινουριο ενυδρειο με τζαμια extra clear!?

Ειναι ποιο ευκολα να γρατζουνιστουνε απο τα απλα?

Στο ματι εχει διαφορα το ενυδρειο η τζαμπα παει ολο το εξτρα κοστος??

Γενικος ποια τα + και τα - απο τα απλα τζαμια με τα extra clear?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,ναι αξίζει να το φτιάξεις με clear γυαλί αρκεί να στο βρει εύκολα στο τζαμάδικο που θα πας. Έφτιαξα ένα 45λιτρο και μπορώ να πω ότι  οπτικά έχει αρκετή διαφορά με τα απλά.

Γενικώς παίζουν πιο πολλές ποιότητες με τα απλά όσον αφορά με την διαύγεια. Για τα + και τα - είναι μόνο το κόστος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα πλην να προσθέσεις ότι χαράζει ευκολότερα.  Γενικά μπορείς να βάλεις clear στις πλευρές που βλέπεις το ενυδρείο και στα υπόλοιπα το απλό. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για πόσο διαφορά μιλάμε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salamander έγραψε:

Στα πλην να προσθέσεις ότι χαράζει ευκολότερα.  Γενικά μπορείς να βάλεις clear στις πλευρές που βλέπεις το ενυδρείο και στα υπόλοιπα το απλό. 

Χαραζει ποιο ευκολα εε??

ειναι ενα αρνητικο αρκετα υπολογισιμο?

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι γλυκός έχοντας  Crystal Clear θα σου πω κάποια πράγματα, το ότι χαράζει ποιο εύκολα δεν σημαίνει πως με  της κοινές μεθόδους καθαρίσματος θα σου χαράξει. Εγώ το καθαρίζω με σύρμα κουζίνας αυτό το ανοξείδωτο το χονδρο και δεν χαράζει. Για το οπτικό αποτέλεσμα δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχω θαλασσινό. Μπορώ να πώ α θες μόνο για το γλυκό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν και είμαι γλυκός έχοντας  Crystal Clear θα σου πω κάποια πράγματα, το ότι χαράζει ποιο εύκολα δεν σημαίνει πως με  της κοινές μεθόδους καθαρίσματος θα σου χαράξει. Εγώ το καθαρίζω με σύρμα κουζίνας αυτό το ανοξείδωτο το χονδρο και δεν χαράζει. Για το οπτικό αποτέλεσμα δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχω θαλασσινό. Μπορώ να πώ α θες μόνο για το γλυκό.


Σχεδον οτι και να του κανεις απο μεσα δεν θα φαινεται καθολου γιατι εχει το νερο το οποιο καλυπτει την ανωμαλια.
Απο εξω ομως θα φαινονται ολα.
Τι προβλημα ειχε το ενυδρειο και το καθαριζες με συρμα κουζινας, ηταν τοσο εντονο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν και είμαι γλυκός έχοντας  Crystal Clear θα σου πω κάποια πράγματα, το ότι χαράζει ποιο εύκολα δεν σημαίνει πως με  της κοινές μεθόδους καθαρίσματος θα σου χαράξει. Εγώ το καθαρίζω με σύρμα κουζίνας αυτό το ανοξείδωτο το χονδρο και δεν χαράζει. Για το οπτικό αποτέλεσμα δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχω θαλασσινό. Μπορώ να πώ α θες μόνο για το γλυκό.

Εν βίντεο Χρήστο είναι εύκολο??? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν και είμαι γλυκός έχοντας  Crystal Clear θα σου πω κάποια πράγματα, το ότι χαράζει ποιο εύκολα δεν σημαίνει πως με  της κοινές μεθόδους καθαρίσματος θα σου χαράξει. Εγώ το καθαρίζω με σύρμα κουζίνας αυτό το ανοξείδωτο το χονδρο και δεν χαράζει. Για το οπτικό αποτέλεσμα δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν έχω θαλασσινό. Μπορώ να πώ α θες μόνο για το γλυκό.

Αα δεν νομιζω οτι εχει διαφορα γλυκο η θαλασσινο ενυδρειο, η διαυγεια απο το τζαμι ιδια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

το βίντεο δεν μπορεί να δείξει την πραγματικότητα, στο γλυκό τα πράγματα έχουν ώς εξής. Εχεις Crystal Clear γυαλί και δεν έχεις ποιοτικό φωτισμό δεν βλέπεις αισθητές διαφορές. πχ σε φωτισμό με CRI 80-85 τσάπα τα έξοδα με CRI >95 εκεί βλέπεις την φυσικότητα των χρωμάτων λόγο του φωτισμού εδώ δένει άψογα και το Crystal Clear αφού δεν αλλοιώνει αυτήν την φυσικότητα. Ιδιαίτερα έντονα το καταλαβαίνεις αν έχεις παλουτάριο, εκεί και αν δεν κάνει μπαμ.

 

Στο θαλασσινό επειδή επικρατή το μπλέ ίσος με το Crystal Clear το μπλε να είναι ποιο μπλε, ή λόγο το ότι τα ψάρια, κοράλια, κτλ στο θαλασσινό έχουν έντονα χρώματα ίσος να μην βλέπουμε μεγάλες διαφορές. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και τρία χρόνια περίπου ένα θαλασσινό 400+ λίτρα main  και είναι όλο με extra clear γυαλί..

Ποιο παλιά είχα φτιάξει και μικρά γλυκά με το ίδιο γυαλί και η διαφορά είναι εμφανής ειδικά με το πέρασμα του χρόνου που υπάρχει και η φθορά του γυαλιού σιγά σιγα .

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2021 at 10:42 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Έχω εδώ και τρία χρόνια περίπου ένα θαλασσινό 400+ λίτρα main  και είναι όλο με extra clear γυαλί..

Ποιο παλιά είχα φτιάξει και μικρά γλυκά με το ίδιο γυαλί και η διαφορά είναι εμφανής ειδικά με το πέρασμα του χρόνου που υπάρχει και η φθορά του γυαλιού σιγά σιγα .

 

Οταν λες η διαφορά είναι εμφανής ειδικά με το πέρασμα του χρόνου που υπάρχει και η φθορά του γυαλιού σιγά σιγα τι εννοεις? οτι γινετε χαλια το ενυδρειο σε βαθους χρονου με crystal clear??

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος bblov έγραψε:

Οταν λες η διαφορά είναι εμφανής ειδικά με το πέρασμα του χρόνου που υπάρχει και η φθορά του γυαλιού σιγά σιγα τι εννοεις? οτι γινετε χαλια το ενυδρειο σε βαθους χρονου με crystal clear??

?Το αντίθετο..

Ή φθορά του απλού γυαλιού είναι ποιο γρήγορη από το ποιο "καθαρό" γυαλί..

Έτσι τουλάχιστον το εχω αντιληφθεί εγώ στα δικά μου ενυδρεία. 

Με γνωμονα αυτο οταν σταμάτησα να στήνω γλυκά όσα θαλασσινά έφτιαξα ήταν με καθαρότερα γυαλιά..

Επισης σε αυτό που λέει ο Χρηστός  για τον φωτισμό έχει εν μέρει δίκιο..

Και πιστεύω οτι έχει και τεράστιες διαφορές αυτό που βλέπει το μάτι με αυτό που θα δείξει η εικόνα..

Υπάρχουν ενυδρεία που αδικούνται από τις φωτο και αλλά που ευνοούνται απο ελαχιστα εως υπερβολικά. 

Οπότε είναι άδικο να συγκρίνουμε γυαλιά  βγάζοντας φωτός. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς βέβαια ( και συγνωμη κιόλας για το διπλό ποστ)να παρεις δυο κομμάτια γιαλι και να βάλεις ακριβώς το ίδιο αντικείμενο με το ίδιο φόντο από πίσω τραβώντας μια φωτο που θα περιέχει και τα δυο..

Και πάλι όμως ότι δει το μάτι σου δεν θα αποτυπωθεί ακριβώς στην φώτο. 

Μονο με πολλά τέτοια "πειράματα " θα λυθει η απορία σου με καποια ασφάλειά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...