Jump to content

Καραντίνα για νέα ψάρια


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν χρειάζεται κάποια προληπτική θεραπεία και με τι φάρμακο κατά τη διάρκεια παραμονής των ψαριών σε καραντίνα (πχ χαλκός;).

Έχω σκοπό να βάλω κάποια νέα ψαράκια και θέλω να είμαι το δυνατό βέβαιος οτι δε θα εισάγω κάποιο παράσιτο ή βακτηρίδιο στο ενυδρείο.

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν χρειάζεται κάποια προληπτική θεραπεία και με τι φάρμακο κατά τη διάρκεια παραμονής των ψαριών σε καραντίνα (πχ χαλκός;).
Έχω σκοπό να βάλω κάποια νέα ψαράκια και θέλω να είμαι το δυνατό βέβαιος οτι δε θα εισάγω κάποιο παράσιτο ή βακτηρίδιο στο ενυδρείο.
ευχαριστώ,
Μένουν καραντίνα για 1-2 εβδομάδες ,παρακολουθείς τυχόν συμπτώματα ασθένειας αν δεν δεις κάτι τα βάζεις στο ενυδρείο. αν δεις συμπτώματα βρίσκουμε την ασθένεια και ανάλογα την ασθένεια κάνουμε και την ανάλογη θεραπεία.
Το να κάνεις θεραπεία προληπτικά χωρίς να ξέρεις τι ασθένεια έχουν και με χαλκό τα βάζεις σε κίνδυνο χωρίς λόγο.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δλδ χωρίς συμπτώματα ασθένειας αποκλείεται να κουβαλούν παράσιτα που απλά δεν έχουν εκδηλώσει νόσο;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ χωρίς συμπτώματα ασθένειας αποκλείεται να κουβαλούν παράσιτα που απλά δεν έχουν εκδηλώσει νόσο;
Για αυτό μπαίνουν καραντίνα για να δεις αυτό το διάστημα αν εκδηλώσουν κάτι. Τα παρατηρούμε αν έχουν κάποια σημάδια στο σώμα και τα πτερύγια αν τρέφονται κανονικά αν κολυμπάνε κανονικά αν ξυνονται σε επιφάνειες του ενυδρείου καραντίνα και γενικά την όλη εικόνα και συμπεριφορά. Αν παρατηρήσουμε κάτι που δεν είναι φυσιολογικό τότε αρχίζουμε να ψάχνουμε την αιτία και κατόπιν κάνουμε την θεραπεία που πρέπει.
Αν αρχίσεις να κάνεις θεραπεία για ότι ασθένεια - παράσιτα κλπ υπάρχει με διάφορα φάρμακα το πιθανότερο είναι να μην προλάβεις να τα βάλεις στο ενυδρείο και να οδηγηθείς σε λάθος συμπεράσματα ότι τα ψάρια που αγόρασες ήταν άρρωστα.
Αν παρ'όλα αυτά επιμένεις να κάνεις μια προληπτική θεραπεία γενική
Τότε θα μπορούσες να χρισιμοποι σεις το PARAGUARD SEACHEM

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.seachem.com/paraguard.php&ved=2ahUKEwihm637jOvxAhVpgf0HHWHsDXIQFjACegQIERAC&usg=AOvVaw2WJNC7LhAw2FiCzW4iO8MH&cshid=1626559346170

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσα ψαρια εχω βαλει στο ενυδρειο μου τα περναω με χαλκο 14 ημερες!δεν ξερω αν κανω σωστα ή λαθος βεβαια αλλα μετα απο αυτο δεν εχω δει τιποτα μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος noli έγραψε:

Οσα ψαρια εχω βαλει στο ενυδρειο μου τα περναω με χαλκο 14 ημερες!δεν ξερω αν κανω σωστα ή λαθος βεβαια αλλα μετα απο αυτο δεν εχω δει τιποτα μεσα στο ενυδρειο.

Πως κανεις την θεραπεια?αν θες πες μου σε πμ μην χαλασω το ποστ. Το εχεις δοκιμασει και σε ψαρια αγρια πιασμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...