Jump to content

Ελληνικά anthias


Recommended Posts

Έχει βγάλει κανείς ζωντανά?

Είναι πολύ όμορφα με έντονο χρώμα, τσιμπάνε στο αγκίστρι αλλά ανεβαίνουν σχεδόν νεκρά λόγω της πίεσης, δοκίμασα να τα ανεβάσω αργά αλλά πάλι δεν τα κατάφερνα... πόσο χρόνο χρειάζεται για να ανέβουν ζωντανά από τα 20-25 μέτρα, γνωρίζει κανείς;

Πάντως κάποιοι στην νότια Ευρώπη τα έχουν στα ενυδρεία τους, πως τα κατάφεραν,;

Γνωρίζει κάποιος ;

Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο λινκ απο τα ψαράκια που λες? 

Για να τα φερεις στην επιφάνεια και να μην σκάσουν πρέπει να ανέβουν πολύ αργά στην επιφάνεια.  Δεν το εχω κάνει ποτέ στην πράξη, αλλα νομίζω αυτή ειναι η τακτική τους για να επιβιώσουν.  

Επίσης αν εξακολουθεί να ειναι διογκωμένη η νυκτική, πρέπει κάποιος έμπειρος (ιχθυολόγος πχ) που να ξέρει το είδος να αφαιρέσει αέρια απο την κύστη με βελόνα χωρίς να τραυματίσει κάποιο εσωτερικό όργανο και ψοφήσει. 

 

Αν μπορείς στείλε μου ενα λινκ, γιατί νομίζω τα ψαράκια που λες ισως λέγονται καρδινάλιοι. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2021 at 1:18 ΠΜ, το μέλος KostasXatz έγραψε:

 

On 19/7/2021 at 1:18 ΠΜ, το μέλος KostasXatz έγραψε:

Καρδινάλιους τέτοιους έχω βγάλει αρκετές φορές είναι εύκολοι τρώνε αμέσως και ζουν αρκετό καιρό και τα πάνε πολύ καλά στο fish only... και ξέρεις πόσο τα πουλάει ο dejong???

Αλλά τα anthias, πως θα βγάλουμε ζωντανά...

 

Έγινε επεξεργασία - KostasXatz
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ ομορφα ψαράκια. 

Οταν λες τρωνε αμέσως εννοεις κατεψυγμένη γαρίδα ή καλαμάρι πχ ή ξηρή τροφη? 

 

Για να βγουν τα Anthias ζωντανα, δοκίμασε το "σιγα-σιγα" απο κάτω προς τα πάνω. Μηπως και έχεις αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδινάλιοι την άλλη μέρα κιόλας θά φάει γαμπαρι γαριδουλα... και μετά από λίγο καιρό το χρώμα του ειδικά στα αρσενικά είναι κατακόκκινο...

Πιάνονται βράδυ με τον φακό, βγαίνουν από τις τρύπες τους για φαγητό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...