Jump to content

Ξύλα από παραλία


Recommended Posts

Πολλές καλησπέρες !! Ήθελα να ρωτήσω , μάζεψα από τις διακοπές μου 3 ξύλα /ρίζες από τη παραλία και θα ήθελα να το βάλω στο ενυδρείο μου . Τι πρέπει να κάνω έτσι ώστε να είναι ασφαλή προς τα ψάρια ? Ευχαριστώ πολύ ?!

Link to comment
Share on other sites

Θα έχουν ποτιστεί με αλάτι. Δεν νομίζω ότι είναι ασφαλής επιλογή, τουλάχιστον για ψάρια που θέλουν μαλακό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εάν τα αφήσω στον ήλιο και μετά από ημέρες τα περιχυσω με καυτό νερό ? Και μετά από αυτά τα βάλω σε γλυκό νερό για να φύγει η αλμύρα ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Εάν τα αφήσω στον ήλιο και μετά από ημέρες τα περιχυσω με καυτό νερό ? Και μετά από αυτά τα βάλω σε γλυκό νερό για να φύγει η αλμύρα ; 

Θα παιδευτείς πολύ, με αμφίβολο αποτέλεσμα.:)

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την εμπειρία μου δεν θα το συνιστουσα... Προ διμηνου σε νέο 180αρι  χρησιμοποίησα ενα ξυλο άρκευθου (juniperus macrocarpa) ή κεδρου οπως συνηθίζεται να λεγεται σε πολλες περιοχες, σχετικα μεγαλο και πολυ πολυ ομορφο που ειχα μαζεψει πριν χρονια απο παραλια.  Βάσει μεγεθους και καταστασης υπολογιζω οτι θα δερνοταν απο τον καιρο-θαλασσα  για αρκετα χρονια.  Στο ενυδρείο μπηκε μετα απο αρκετα  πλυσιματα κτλ. Σε λιγοτερο απο 24 ωρες αναδυοταν μια  πολυ ασχημη οσμη που στην αρχη πιστευα οτι προερχόταν απο το υπόστρωμα οποτε το αφησα για μερικες ωρες,  ωσπου η μυρωδια εγινε ανυπόφορη σε ολο το σπιτι!!!  Το αφαιρεσα  (ακούγεται  εύκολο αλλά υπολόγισε ότι βγήκαν ξυλο, πέτρες, φυτά και ξαναστηθηκαν απο την αρχη με  2 κοματια  red moor αυτή τη φορά )  οποτε σε  2 μερες το νερο μυριζε φρεσκαδα. Και το ξυλο ενω πραγματικα δεν μπορουσες να το πλησιασεις οσο ηταν βρεγμενο  αφου στεγνωσε εγινε ξανα εντελως αοσμο. Φανταζομαι οτι το προβλημα δημιουργηθηκε εξαιτιας του γεγονοτος οτι το ξυλο ηταν απο κωνοφορο, αλλα απο την αλλη πόσο ρετσινι να ειχε μεινει  μετα απο τοσα χρονια εκθεσης στον ηλιο- θαλασσα.  Κοντολογις δε νομιζω οτι αξιζει το ρίσκο γιατί  ενδεχομένως να ταλαιπωρηθείς αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgoskon έγραψε:

Φανταζομαι οτι το προβλημα δημιουργηθηκε εξαιτιας του γεγονοτος οτι το ξυλο ηταν απο κωνοφορο

Οχι. Μαλλον αρχισε να σαπιζει. Η ασχημη μυρωδια ειναι απο βακτηρια. Υπαρχει ενα ομορφο aquascape , που εχει κορμους απο μικρα ελατα. Ηταν νεκρα και ξερα τα δεντρακια, βεβαια, οταν τα μαζεψε ο ανθρωπος... δες- https://www.thegreenmachineonline.com/blog/image-2581/

Βεβαια, τετοια ξυλα δεν αντεχουν και πολυ μεσα στο νερο, οπως πχ red moor (εχω μια ριζα, που παει απο ενυδρειο σε ενυδρειο πανω απο 6-7 χρόνια)

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα ξύλα από φύση έχουν το ρίσκο τους. Παλαιότερα είχα χρησιμοποιήσει αμπέλι, που θεωρείται ασφαλές για ενυδρείο. Στα περίπου δύο χρόνια που το είχα δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Όμως όταν το έβγαλα είχε αρχίσει να διαλύεται και έξω από το νερό μύριζε άσχημα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...