Jump to content

Δημιουργία χαλιου με την μέθοδο dry start σε υπόστρωμα flourite


Recommended Posts

Είμαι σχετικά καινούργιος στα φυτεμένα ενυδρεία.... Παρόλα αυτά αποφάσισα να προσπαθήσω να ακολουθήσω την μέθοδο dry start για την δημιουργία ενός χαλιου από το Hemiamthus Callitrichoides... Το μόνο υπόστρωμα που έχω διαθέσιμο όμως αυτή την στιγμή είναι το flourite της seachem το οποίο δεν είναι πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά όπως τα υπόλοιπα υποστρωματα.... Θα μπορέσει να λειτουργήσει αυτή η μέθοδος κανονικά ή θα χρειαστεί να προσθέσω και λιπάσματα με κάποιον τρόπο για να δουλέψει? 

 

Ευχαριστώ για όποιες απαντήσεις συμβουλές εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

Θελω να το κανω και εγω αυτο με υποστρωμα Fluval statum και Eleocharis acicularis mini.
Δεν υπαρχει καποιος λογος να μην πετυχει.
Απ' οσο εχω δει βαζεις το υποστρωμα σου και φυτευεις συμφωνα με τις οδηγιες για το φυτο που εχεις, ψεκαζεις μπολικο νερο τα φυλα ομως να ειναι στον αερα, οι ριζες και το υποστρωμα στο νερο. Βαζεις το ταπερ η το ενυδρειο στον ηλιο και καλυπτεις με μεμβρανη.
Ανοιγεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα για να παρει φρεσκο αερα και να ξεκασεις λιγο νερο.
 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Βαζεις το ταπερ η το ενυδρειο στον ηλιο και καλυπτεις με μεμβρανη.

Σε καμία περίπτωση δε βάζεις το ενυδρείο στον ήλιο. Ειδικά αυτή την περίοδο. Εκτός του ότι τα φυτά θα χαλάσουν από την υπερβολική θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί, υπάρχει κίνδυνος και για τις σιλικονες του ενυδρειου.

 

@GREGG DIMITROLL ρίξε μια ματιά εδώ

 

Και εγώ συνδυασμό Cuba και flourite είχα κάνει.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σε καμία περίπτωση δε βάζεις το ενυδρείο στον ήλιο. Ειδικά αυτή την περίοδο. Εκτός του ότι τα φυτά θα χαλάσουν από την υπερβολική θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί, υπάρχει κίνδυνος και για τις σιλικονες του ενυδρειου.

 

@GREGG DIMITROLL ρίξε μια ματιά εδώ

 

Και εγώ συνδυασμό Cuba και flourite είχα κάνει.

Πολύ όμορφο ενυδρείο και ευχαριστώ για την απάντηση με κάλυψε απολύτως... Απλά μια ψιλοασχετη ερώτηση.... Στο Cuba που χρειάζεται δυνατό φως (1w/lt) αμα έχω λίγο πιο χαμηλών watt θα τα καταφέρει αμα αφήνω το φως ανοιχτό περισσότερη ώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλύτερη φωτοπερίοδος δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

Γιατί δεν βάζεις αντί για cuba, monte carlo που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η μεγαλύτερη φωτοπερίοδος δεν βοηθάει ιδιαίτερα.

Γιατί δεν βάζεις αντί για cuba, monte carlo που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού?

Να πω την αλήθεια ασχολήθηκα τόσο πολύ με το Cuba που άφησα τελείως τα υπόλοιπα φυτα χαχαχ.... Ναι θα δω για Μόντε Κάρλο καλύτερα ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σε καμία περίπτωση δε βάζεις το ενυδρείο στον ήλιο. Ειδικά αυτή την περίοδο. Εκτός του ότι τα φυτά θα χαλάσουν από την υπερβολική θερμοκρασία που θα αναπτυχθεί, υπάρχει κίνδυνος και για τις σιλικονες του ενυδρειου.

 

@GREGG DIMITROLL ρίξε μια ματιά εδώ

 

Και εγώ συνδυασμό Cuba και flourite είχα κάνει.


Οκ, μαλλον εχεις δικιο για αυτο που λες με τις σιλικονες, δεν το εχω ξανακουσει αλλα ετσι πρεπει να ειναι.
Εχω παρει ενα διαφανο πλαστικο δοχειο σαν και αυτο και θελω να μεγαλωσω φυτα εδω πριν μπουνε στο ενυδρειο.
Αναφερεις οτι θα παθουν ζημια απο υπερβολικη θερμοκρασια, το εχεις δοκιμασει και σου χαλασαν; Σε αντηλια;samla.thumb.jpg.2f62f3baa7ea3a982e6535cac2d15445.jpg

Έγινε επεξεργασία - aspmos
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές έχω πειραματιστεί με κλαδέματα.

Η εξωτερική θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή αυτή την εποχή και δεν αφήνει καμμία ελπίδα να επιβιώσουν τα περισσότερα φυτά.

Ακόμη και στη σκιά, κάποιες ώρες της ημέρας ξεπερνιέται κατά πολύ το όριο που μπορούν να αντέξουν.

Άλλη εποχή τα καταφέρνουν μια χαρά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...