Jump to content

Καθαρή αμμωνία για στρώσιμο


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος στρωσει το ενυδρειο του με καθαρη αμμωνια και αν ναι απο που την αγορασε. Εχω βρει μια online αλλα δεν ξερω αν κανει. Μπορω να βρω σε φαρμακειο και πως θα ξερω οτι ειναι 100% αμμωνια, χωρις προσθετα;

Αυτην εχω βρει στο internet!

https://www.skroutz.gr/s/11993506/Chemco-Αμμωνία-Υδατικό-Διάλυμα-1000ml.html

Link to comment
Share on other sites

Απο φαρμακειο αγοραζεις, υπαρχει σε ολα. Παρε 30-50μλ, εξαρταται πόσο μεγαλο ενυδρειο θα στρωσες.

Μια χαρα ειναι και απο ινετ. Τι θα κάνεις με 1 λιτρο; :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεις αμμωνια, αχρηστη εντελως ειναι, ριξε λιγο φαγητο για ψαρια μεσα και ασε το να λιωσει, θα ανεβασεις φουλ αμμωνια.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Μην παρεις αμμωνια, αχρηστη εντελως ειναι,

πολυ ενδιαφερον άποψη.... Απο που τετοιες πληροφοριες; μην μου πεις, οτι το σκεφτηκες πριν να πας για υπνο χτες;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πολυ ενδιαφερον άποψη.... Απο που τετοιες πληροφοριες; μην μου πεις, οτι το σκεφτηκες πριν να πας για υπνο χτες;


Εισαι συντονιστης, εχεις σιγουρα καταλαβει ποιος ειναι ο ρολος σου στο φορουμ;
Αυτη η τοξικοτητα ειναι που διωχνει τον κοσμο και πλεον οι περισσοτεροι αναγκαστικα γραφουν στο facebook.
Εγραψα την αποψη μου, κοσμια και πολιτισμενα, εσυ σαν συντονιστης θεωρεις οτι εχεις την απολυτη αληθεια αλλα δεν γραφεις την αποψη σου αλλα απαντας με ειρωνια καποιον που δεν ξερεις και θεωρεις οτι βοηθας το φορουμ, βοηθας το χομπυ;
Σε εκανα report και ας σε κρινουν αυτοι που πρεπει.



 

Έγινε επεξεργασία - aspmos
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε από τα βασικά . Είναι συντονίστρια (πιθανόν η ποιο αγαπητή εδώ μέσα) και όχι συντονιστής .

Ναι και εγώ κρίνω ότι δεν ήταν και τόσο κομψή η απάντηση της προς εσένα και με βάση των γνώσεων που έχει θα έπρεπε να σε πείσει με επιχειρήματα ότι κάνεις λάθος .

Φαντάζομαι όμως ότι και εσύ όπως όλοι μας έχεις τις άτυχες στιγμές σου ,  έχεις ξυπνήσει στραβά ή μπορεί και να έχει σου ξεφεύγει που και που κάποιος εκνευρισμός  .

Αλλά να μιλάς για τοξικότητα που διώχνει κόσμο σε ένα άτομο που δεν ξέρω και εγώ πόσα ευχαριστώ έχει ακούσει για την βοήθεια που προσφέρει εδώ μέσα πάει πολύ .

Φαντάζομαι ότι δεν έχεις προσέξει ότι έχει 6749 δημοσιεύσεις και έχει πάρει 3364 like. 

Όχι λοιπόν φίλε μου ,αν από χαρακτήρα ήταν τοξικό άτομο δεν θα την ευχαριστούσαν τόσοι πολλοί εδώ μέσα ........και προφανώς δεν θα είχε και το ρόλο της συντονίστριας .

Επίσης μην μου φέρνεις παράδειγμα της ομάδες του fb γιατί εκεί η τοξικότητα και  η ειρωνεία  έχει πάει σε άλλο level . 

 Θα ήθελα να σου πω ότι θα μπορούσες να κάνεις γνωστή την δυσαρέσκεια σου με προσωπικό μήνυμα και είμαι σίγουρος ότι η Ναταλία θα έβαζε τα πράγματα στην θέση τους . 

Η απάντηση μου είναι δημόσια ( μιας και είμαι από αυτούς που δίνω συχνά απαντήσεις σε ερωτήματα άρα «κινδυνεύω» και εγώ από μια τέτοια κριτική) γιατί δεν απευθύνεται μόνο σε εσένα άλλα και σε οποιοδήποτε άλλο  νιώσει ότι  θίγεται από κάποια απάντηση που θα του δοθεί εδώ μέσα.

 

  • Like 4
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Μην παρεις αμμωνια, αχρηστη εντελως ειναι, ριξε λιγο φαγητο για ψαρια μεσα και ασε το να λιωσει, θα ανεβασεις φουλ αμμωνια.
 

Aχρηστη  εντελως η αμμωνια δεν ειναι, ειναι και αυτη μια μεθοδος στρωσιματος που την προτιμανε πολλοι χομπιστες, απλα δεν ενδεικνυτε  για αρχαριους στο χομπι.  Εγω προτιμω το στρωσιμο με τροφη & βακτηρια οπως ειπες και συ ως ασφαλέστερη λυση, εκτος και υπαρχει μπολι απο φιλτρο ενος safe ενυδρειου.

Παρακατω και ο τροπος τρώσιματος με αμμωνία

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε @marinos, δεν θα μπορουσα να γραψω καλυτερα (το μονο σιγουρο!), ευχαριστω!

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Αυτη η τοξικοτητα ειναι που διωχνει τον κοσμο και πλεον οι περισσοτεροι αναγκαστικα γραφουν στο facebook.

Για τοξικοτητα δεν μιλαμε, μια δοση ειρωνιας υπαρχει....

 

πριν 4 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Εγραψα την αποψη μου, κοσμια και πολιτισμενα, εσυ σαν συντονιστης θεωρεις οτι εχεις την απολυτη αληθεια αλλα δεν γραφεις την αποψη σου αλλα απαντας με ειρωνια καποιον που δεν ξερεις και θεωρεις οτι βοηθας το φορουμ, βοηθας το χομπυ;

Φιλε μου , η αποψη σου πρεπει να εχει βαση! Αλλιως θα κουναμε τον αερα τζαμπα! Και θα μπερδευουμε τον κοσμο, που θελει να μαθει δυο πραγματα παραπανω.

Πρεπει πρωτα να διαβάζεις για το κυκλο του αζωτου - γουγλαρε το και θα καταλαβεις, γιατι η αμμωνια ειναι το Α και το Ω για ενα ενυδρειο.

Υπαρχουν αρθρα και στο aquazone https://www.aquazone.gr/forums/topic/1318-κύκλος-αζώτου-αζωτούχες-ενώσεις/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/54770-βασικά-στάδια-κύκλου-αζώτου/

και στα άλλα ελληνικα site πχ- http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

μπορεις να γουγλαρεις και cycling tank with ammonia στα αγγλικα. και μετα μιλαμε ξανα....

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας πάλι @Daphni25 το παρακάτω μπορεί να σε βοηθήσει . 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Για τοξικοτητα δεν μιλαμε, μια δοση ειρωνιας υπαρχει....

 

Φιλε μου , η αποψη σου πρεπει να εχει βαση! Αλλιως θα κουναμε τον αερα τζαμπα! Και θα μπερδευουμε τον κοσμο, που θελει να μαθει δυο πραγματα παραπανω.

Πρεπει πρωτα να διαβάζεις για το κυκλο του αζωτου - γουγλαρε το και θα καταλαβεις, γιατι η αμμωνια ειναι το Α και το Ω για ενα ενυδρειο.

Υπαρχουν αρθρα και στο aquazone https://www.aquazone.gr/forums/topic/1318-κύκλος-αζώτου-αζωτούχες-ενώσεις/

https://www.aquazone.gr/forums/topic/54770-βασικά-στάδια-κύκλου-αζώτου/

και στα άλλα ελληνικα site πχ- http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

μπορεις να γουγλαρεις και cycling tank with ammonia στα αγγλικα. και μετα μιλαμε ξανα....


Ειλικρινα τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν γνωριζω τον κυκλο του αζωτου, οτι δεν εχω δοκιμασει σε δικα μου ενυδρεια στρωσιμο με αμμωνια, με τροφη, με βακτηρια, με μπολι;
Πως προεκυψε αυτο το συμπερασμα; Μηπως σε ξεγελαει ο λογαριασμος που εχω καθως εχω εγκαταληψει τον παλιο μου λογαριασμο στο φορουμ

Η γνωμη μου ειναι οτι το στρωσιμο με αμμωνια ειναι το πιο αχρειαστο πραγμα, εχουμε ηδη πολλα μπουκαλακια για το ενυδρειο δεν χρειαζομαστε να κανουμε τα πραγματα πιο πολυπλοκα απ' οτι ειναι, ναι για εμενα ειναι εντελως αχρηστη, αμμωνια θα εμφανισει ετσι και αλλιως με κατι που εχουμε ηδη, με τροφη, τι ποιο απλο;

Η απαντηση που εδωσα δινει την κατευθυνση που εγω πιστευω οτι πρεπει να παρει ο φιλος που ρωτησε. Ναι δεν θα καθησω να γραψω οτι εχω ενυδρεια απο την Χ χρονολογια και ειχα φτασει να εχω τοσα ενυδρεια στο σπιτι και εχω την Χ εμπειρια, απανταω οσο καλυτερα μπορω βαση αυτων που εχω δει.

Λυπαμαι πολυ που ακομη δεν καταλαβαινεις την αγενεια και την τοξικοτητα στην απαντηση σου, που το γεγονος οτι χρειαστηκε αλλο μελος να σε δικαιολογησει για να μαλακωσει καπως τις εντυπωσεις απο την απαραδεκτη απαντηση σου.
Τιποτα αλλο δεν εχουμε να πουμε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

πολυ ενδιαφερον άποψη.... Απο που τετοιες πληροφοριες; μην μου πεις, οτι το σκεφτηκες πριν να πας για υπνο χτες;

Καλέ Ναταλία τρόμαξες μέχρι και εμένα!!!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Aχρηστη  εντελως η αμμωνια δεν ειναι, ειναι και αυτη μια μεθοδος στρωσιματος που την προτιμανε πολλοι χομπιστες, απλα δεν ενδεικνυτε  για αρχαριους στο χομπι.  Εγω προτιμω το στρωσιμο με τροφη & βακτηρια οπως ειπες και συ ως ασφαλέστερη λυση, εκτος και υπαρχει μπολι απο φιλτρο ενος safe ενυδρειου.

Παρακατω και ο τροπος τρώσιματος με αμμωνία

 

Θα συμφωνήσω με τον Άρη εδώ Νατα. Μην έχουμε και κανέναν στο τέλος με δηλητηρίαση απόωνια λόγω εισπνοής. Καλύτερα το φαγακι στην αρχή ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Ειλικρινα τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν γνωριζω τον κυκλο του αζωτου,

Τα ιδια σου τα λογια -

 

πριν 21 ώρες, το μέλος aspmos έγραψε:

Μην παρεις αμμωνια, αχρηστη εντελως ειναι

Η αμμωνια ειναι μια και μοναδικη ανεξαρτητα απο πηγη - ΝΗ3.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:


Ειλικρινα τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν γνωριζω τον κυκλο του αζωτου, οτι δεν εχω δοκιμασει σε δικα μου ενυδρεια στρωσιμο με αμμωνια, με τροφη, με βακτηρια, με μπολι;
Πως προεκυψε αυτο το συμπερασμα; Μηπως σε ξεγελαει ο λογαριασμος που εχω καθως εχω εγκαταληψει τον παλιο μου λογαριασμο στο φορουμ

Η γνωμη μου ειναι οτι το στρωσιμο με αμμωνια ειναι το πιο αχρειαστο πραγμα, εχουμε ηδη πολλα μπουκαλακια για το ενυδρειο δεν χρειαζομαστε να κανουμε τα πραγματα πιο πολυπλοκα απ' οτι ειναι, ναι για εμενα ειναι εντελως αχρηστη, αμμωνια θα εμφανισει ετσι και αλλιως με κατι που εχουμε ηδη, με τροφη, τι ποιο απλο;

Η απαντηση που εδωσα δινει την κατευθυνση που εγω πιστευω οτι πρεπει να παρει ο φιλος που ρωτησε. Ναι δεν θα καθησω να γραψω οτι εχω ενυδρεια απο την Χ χρονολογια και ειχα φτασει να εχω τοσα ενυδρεια στο σπιτι και εχω την Χ εμπειρια, απανταω οσο καλυτερα μπορω βαση αυτων που εχω δει.

Λυπαμαι πολυ που ακομη δεν καταλαβαινεις την αγενεια και την τοξικοτητα στην απαντηση σου, που το γεγονος οτι χρειαστηκε αλλο μελος να σε δικαιολογησει για να μαλακωσει καπως τις εντυπωσεις απο την απαραδεκτη απαντηση σου.
Τιποτα αλλο δεν εχουμε να πουμε.

Φίλε μου η Ναταλία όντως ήταν λίγο απότομη αλλά είναι εξαιρετική γνωστής και εξαιρετικός χαρακτήρας (την έχω γνωρίσει από κοντά και ξέρω). Πιθανότατα βέβαια τη φούντωσε και αυτό που είπες ότι είναι άχρηστη η αμμωνία. Ειδικά για κάποιον που έχει εμπειρία (όπως λες) είναι λάθος τοποθέτηση. Το στρώσιμο με αμμωνία είναι μια από τις δύο βασικότερες επιλογές στρωσιματος ενυδρείου (για την τρίτη επιλογή που είναι στρώσιμο με αναλώσιμα ψάρια  που προτείνουν μερικοί) δε θα μπω καν στον κόπο να κάνω σχολιο. Οπότε το report το θεωρώ υπερβολικό, ειδικότερα από τη στιγμή που δε έχετε πει κάτι πολύ χοντρό και η παρεξήγηση μπορεί να λυθεί εδώ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τον Άρη εδώ Νατα. Μην έχουμε και κανέναν στο τέλος με δηλητηρίαση απόωνια λόγω εισπνοής. Καλύτερα το φαγακι στην αρχή ?

 και να μην κοβουμε το ψωμι με το μαχαιρι.... κτλ....:P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

-Ας το πιάσουμε απο την επιστημονική πλευρά η αμμωνία είναι αμμωνία και δεν αλλάζει κάτι όποια μέθοδο και να επιλέξουμε θα μας δώσει αμμωνία. Κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.

 

-Ας το δούμε απο την βιολογική πλευρά.

Η αμμωνία προσφέρει την λιγότερη βιοποικιλία.

Η τροφή είναι στην μέση και προσφέρει μεγαλύτερη βιοποικιλία καθώς ενεργοποιεί και άλλους μηχανισμούς αποσύνθεσης.

Τα ψάρια (στρώσιμο με ψάρια) προσφέρουν το μάξιμουμ της βιοποικιλίας και το ορθότερο στρώσιμο απο όλες της μεθόδους. 

 

Ποια μέθοδο είναι καλύτερη είναι φως φανάρι, ποια είναι δυσκολότερη και αυτή είναι φως φανάρι.

Ποια θα εφαρμόσει ο χομπιστας εξαρτάτε απο της γνώσεις του και την απαραίτητη προσοχή και πειθαρχεία που θα επιβάλει στον εαυτό του.

 

Επηδεί όμως αρκετή χομπιστες δεν έχουν την ανάλογη πειθαρχεία κάνουν του κεφαλιού τους και μετά φταίει η μέθοδος για αυτό ΔΕΝ συστήνουμε την μέθοδο με τα ψάρια, και για αυτό ανάλογα με το πόσο εύκολο φαίνεται του καθ' ενός επελέγη της υπόλοιπές γνωστές μεθόδους στρωσίματος.

 

ΟΛΕΣ όμως οι μέθοδοι στρωσίματος ολοκληρώνουν τον κύκλο του αζώτου ο οποίος ως γνωστό είναι ένας ανεξάρτητος κύκλος και δεν επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά απο της υπόληπτες μεθόδους στρωσίματος. Με απλά λόγια δεν θα κάνεις καλύτερο κύκλο του αζώτου με την αμμωνία ούτε με την τροφή ούτε με τα ψάρια.

 

Ρεζουμέ στρώστε το ενυδρείο σας όπως θέλετε και μπορείτε 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

-Ας το πιάσουμε απο την επιστημονική πλευρά η αμμωνία είναι αμμωνία και δεν αλλάζει κάτι όποια μέθοδο και να επιλέξουμε θα μας δώσει αμμωνία. Κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό.

 

-Ας το δούμε απο την βιολογική πλευρά.

Η αμμωνία προσφέρει την λιγότερη βιοποικιλία.

Η τροφή είναι στην μέση και προσφέρει μεγαλύτερη βιοποικιλία καθώς ενεργοποιεί και άλλους μηχανισμούς αποσύνθεσης.

Τα ψάρια (στρώσιμο με ψάρια) προσφέρουν το μάξιμουμ της βιοποικιλίας και το ορθότερο στρώσιμο απο όλες της μεθόδους. 

 

Ποια μέθοδο είναι καλύτερη είναι φως φανάρι, ποια είναι δυσκολότερη και αυτή είναι φως φανάρι.

Ποια θα εφαρμόσει ο χομπιστας εξαρτάτε απο της γνώσεις του και την απαραίτητη προσοχή και πειθαρχεία που θα επιβάλει στον εαυτό του.

 

Επηδεί όμως αρκετή χομπιστες δεν έχουν την ανάλογη πειθαρχεία κάνουν του κεφαλιού τους και μετά φταίει η μέθοδος για αυτό ΔΕΝ συστήνουμε την μέθοδο με τα ψάρια, και για αυτό ανάλογα με το πόσο εύκολο φαίνεται του καθ' ενός επελέγη της υπόλοιπές γνωστές μεθόδους στρωσίματος.

 

ΟΛΕΣ όμως οι μέθοδοι στρωσίματος ολοκληρώνουν τον κύκλο του αζώτου ο οποίος ως γνωστό είναι ένας ανεξάρτητος κύκλος και δεν επηρεάζεται θετικά ή αρνητικά απο της υπόληπτες μεθόδους στρωσίματος. Με απλά λόγια δεν θα κάνεις καλύτερο κύκλο του αζώτου με την αμμωνία ούτε με την τροφή ούτε με τα ψάρια.

 

Ρεζουμέ στρώστε το ενυδρείο σας όπως θέλετε και μπορείτε 

Χρήστο τι γνώμη έχεις για τα 'ζουμιά βακτήρια "..

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα με βακτήρια που υπόσχονται γρηγορότερο  και ασφαλέστερο στρώσιμο..

Θα ήθελα να ξέρω την γνώμη σου για αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται το φόρουμ ούτε τοξικότητα, ούτε ειρωνία ούτε τπτ. Και μπορεί οι συμμετέχοντες στις συζητήσεις να έχουν πει χιλιάδες φορές τα ίδια και τα ίδια, αλλά επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα, ας κρατάμε την ψυχραιμία μας εκατέρωθεν. 

Ε, τι λέτε; 

 

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Χρήστο τι γνώμη έχεις για τα 'ζουμιά βακτήρια "..

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα με βακτήρια που υπόσχονται γρηγορότερο  και ασφαλέστερο στρώσιμο..

Θα ήθελα να ξέρω την γνώμη σου για αυτά. 

 

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα σκευάσματα.

Έχω στρώση με σκεπάσματα ενυδρεία φίλων όλο κι όλο δυο φορές, και της δυο επέτυχε το στρώσιμο. Εχω όμως ακούσει κάποια αρνητικά για τα σκευάσματα και δεν ξέρω αν όντος τα σκευάσματα δεν ήταν καλά ή οι χρήστες τους έκαναν πατάτα. Υποψιάζομαι ότι οι χρήστες έκαναν το λάθος, πολλή φοβούνται να βάλουν ψάρια μαζί με το σκεύασμα άμεσα και βάζουν τα ψάρια πολύ αργότερα με αποτέλεσμα να έχουν ξεθυμάνει τα βακτήρια του σκεπάσματος.

Ένα άλλο αρνητικό το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη, δεν έγραφε το εγχειρίδιο πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα, έτσι μπορεί κάποιος να φλομώσει το ενυδρείο με ψάρια και να βάλει τα βακτήρια κατι που το θεωρό μέγα λάθος. Προσωπικά και της δυο φορές που έστρωσα το ενυδρείο τα ψάρια σε σχέση με το μέγεθός τους τον αριθμό τους και τα λίτρα ήταν λίγα περίπου το 1/3 απο τον τελικό αριθμό ψαριών ή μεγέθους.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μην μαλώνετε εδώ είμαστε να μαθαίνουμε και να βοηθάμε. ?? Η ουσία είναι ότι και τα δύο κάνουν την ίδια δουλειά απλά οι αμμωνία υγρής μορφής από φαρμακείο πρέπει να έχεις και μια Α εμπειρία  .

Ο άλλος τρόπος με την τροφή είναι πιο ασφαλές για έναν αρχάριο. Υ.Σ  έτσι έστρωσα και εγώ το ενυδρείο μου με τροφή 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...