Jump to content

Χημικά για ενυδρεία γλυκού νερού


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

 

Πιάνοντας απο εκεί που το είχα αφήσει....

Το ενυδρείο μετά απο 2 εβδομάδες και πολλά αδειάσματα διαφόρων ποσοστών του καθώς και προσθηκες των απαραίτητων και προτεινόμενων βακτηρίων δειχνει να ειναι σε καλο δρόμο όσν αφορά τις μετρήσεις... Ολα δειχνουν να κινουνται στο επιπεδο που χρειάζεται και το οποίο και αναφέρατε.

2 παρατηρήσεις ερωτήσεις έχω ομως γιατί προεκυψε αλλό θεματάκι.

Το πρώτο είναι οτι δημιουργήθηκε άλγη... και η ερώτηση ειναι τι θα προτείνατε να κάνω. Η αλγη ειναι κίτρινη ανεβάζω και photo με τους πρωταγωνιστές οι οποίοι ειναι και δραστήριοι και σκαμπρόζοι και παιχνιδιάρηδες και ...καταστροφεις...τρώνε τα φυτά και αν και αυτά πετάνε απο κατω ...ε τρώνε και κορφολογούνε τα απο πάνω!!!

Καπου φαινεται βεβαια και η αλγη. Απ ότι διάβασα αυτου του ειδους η αλγη φευγει μονη της αλλά...ας ρωτήσω και τους ειδικότερους πέραν της αναγνωσης για επιβεβαίωση.

Θα προτείνατε οταν στρώσει το ενυδρείο να βάλω καποιο αλλο συμβιοτικό με τα καρχαρίνια-χρυσόψαρά μου που να λειτουργεί σαν καθαριστής αλγης κλπ κλπ και που να βοηθάει στην ολη κατάσταση;   Η άλγη είναι η Καφέ Διατομική άλγη και θα φύγει μόνη της . Αλγοφάγο δεν βάζεις ούτε για πλάκα / Η όλη κατάσταση θα στρώση απο μόνη της .

 

Και η δευτερη ερώτηση ειναι... Το πράσινο σφουγγάρι εβρισκε στο σκιμμερ. Ως εκ τουτου εριχνε ολο το νερο επανω στο πρασινο και δεν περναγε καθετα μεσα στο φίλτρο. Βλεπετε το δυχτακι με το βιολογικο υλικο ηταν λιγο large για το Bioflow super. Ετσι εκοψα το πρασινο στη μεση. Επηρρεάζει τη φιλτρανση αυτό ή τελικά καλά εκανα μιας και ολο το νερό απο το skimmer επιστρέφει στο φίλτρο.

Ακόμα παρατηρησα οτι υπαρχουν πολλα ασπρα σωματιδια που αιωρουνται στο νερο και που δεν ξερω αν ειναι αλγη, αλατα ή κατι δεν παει καλα με το φίλτρο....

Όχι δεν επηρεάζει την φίλτρανση και επειδή αν θυμάμαι καλά είναι για να ρίχνει το NO3 σε  δύο εβδομάδες βγάλε το και βάλε στην θέση του ενυδρειακό βαμβάκι .

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Με μπλε βελάκι φαινεται το πρασινο μεσα στο φιλτρο. Το εκοψα στο μισό για να ειναι στο ιδιο υψος με το υψος στο αυθεντικο σύστημα

 

Μια συνολικη του ενυδρείου με τον φωτισμο του

 

Και μια κοντινή στην μπροστινη γωνία που φαίνεται η άλγη ακθως εκτείνεται και στα μπροστινα χαλικάκια...

 

230550761_355972782907457_5320103019780804249_n22 (1).jpg

233814286_1241672236263070_7091418463004677014_n.jpg

230550761_355972782907457_5320103019780804249_n.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, marinos said:

 

Σ ευχαριστώ πολυ Να βαλω δηλαδή και δευτερο στρωμα βαμβακι; Εχω αθτη τη στιγμη ενα σχετικα λεπτο ασπρο βαμβακι δα βατα για να κραταει την βρωμια πανω απο το βιοφιλτρο. Να βαλω κι ενα δευτερο και τιποτε αλλο η να βαλω ενα ανθρακακι ενα βαμβακι;. Δηλαδη τωρα ειναι πρασινο,βαβμβακι, βιοφιλτρο κατω κατω. Να βαλω μι αλλο βαμβακι απλως; Τον άνθρακα γιατι τον βγαλαμε in the first place? Δεν κανει καλο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην βάζεις άλλο δεν χρειάζεται ... είναι καλά . Τον άνθρακα τον έβγαλες γιατί τι δεδομένη στιγμή δεν σου χρησιμεύει σε τίποτα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2021 at 8:54 ΜΜ, marinos said:

Όχι μην βάζεις άλλο δεν χρειάζεται ... είναι καλά . Τον άνθρακα τον έβγαλες γιατί τι δεδομένη στιγμή δεν σου χρησιμεύει σε τίποτα .

Μια ερώτηση συμπληρωματική θα ήθελα να κάνω . Στο στρώσιμο του ενυδρείου που απ ότι δείχνει συμβαινει τώρα, θα βοηθούσε να εβαζα μια αντλία μεγαλυτερη (lt/h) Αυτή την στιγμή εχει μια αντλία 500lt/h. θα βοηθουσε μια αντλία (που η juwel την δείχνει συμβατη) των 600lt/h;  Ετσι κι αλλιως ηθελα να παρω μια για να εχω σε περίπτωση ζημιας της πρώτης. Αξίζει τον κόπο να πάρω μια τέτοια; Το ενυδρείο εχει κολλημενο το  εσωτερικό φίλτρο και τωρα δεν ειμαι να αγοράζω μεγάλο εξωτερικο. Φαντάζομαι ότι μεγαλυτερη αντληση σημαινει  και μεγαλύτερη φίλτρανση αρα και καλυτερη κυκλοφορία νερου σημαινει καλυτερη ποιότητα νερου... Κανω λάθος; Επίσης στην ακρη εχω εναν oxygen diffuser ο οποίος εχει μικρότερη εξοδο αρα και μεγαλυτερη πίεση. Η 600αρα θα δημιουργήσει μεγαλύτερη πίεση εη ειναι αραγε σε ανεκτό επίπεδο???  Και κάτι τελευταίο. Εβαλα τον ανθρακα γιατι οπως ειχα αναφέρει υπηρχαν και ύπταντο διάφορα αντικείμενα σαν πηγματα ή σαν χιονι μεσα στο ενυδρειο και αυτα χαθηκαν πλεον και το νερο καθαρισε.

Πλεον εχω βαμβακι της Juwel, ανθρακα juwel, βαμβακι της juwel και το sipro κατω κάτω οπως ήταν ( το κατω κάτω ειναι σχετικο βεβαια γιατι πιανει τα 3/4 της θήκης.

Συνεχίζω έτσι; Δειχνει να λειτουργεί στην καθαρότητα του νερου. 

Εχω επίσης στο όλο concept, 7 αμπουλίτσες βακτηρίων και πλέον εχω αρχίσει περαματικά να αφαιρώ 20% νερού και να μετράω οπως ειχε πει και η natateo. 

Το πάω καλα γενικα; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αγορίνα βγάλε και μια φωτο να δούμε λίγο τι παίζει. Από μετρήσεις πως είσαι τώρα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, killerknight said:

Αγορίνα βγάλε και μια φωτο να δούμε λίγο τι παίζει. Από μετρήσεις πως είσαι τώρα?

Το γέλιο ηταν για το αγορίνα!! Θα βγάλω το απόγευμα και θα επανέλθω!  Για αντλία που γραφω πιο πάνω??? 

Μετρήσεις στις 7/8/21

pH 8

NO2 0,05mg/l

NO3 8mg/l

NH3/NH4 0,2 mg/l

T= 26 C

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λίγη Αμμωνία ακόμη αλλά έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν και τα νιτρικά σου, οπότε φαίνεται να ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ετσι πιστεύω με τα λιγα που εχω αρχίσει και πιάνω....   Με την αντλία του εσωτερικού φίλτρου; Με το σκεπτικό μου; Κάποια ιδέα;

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Gregory 1970
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Κι εγώ ετσι πιστεύω με τα λιγα που εχω αρχίσει και πιάνω....   Με την αντλία του εσωτερικού φίλτρου; Με το σκεπτικό μου; Κάποια ιδέα;

 

 

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κανεις.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις αντλία και να βάλεις μεγαλύτερη σε αυτό το φίλτρο . Αν γίνεται κάνε το ,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, killerknight said:

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κανεις.....

Να βάλω μεγαλύτερη αντλια φιλτρου. Απο 500lt/h σε 600lt/h. 

Παραθέτω φωτογραφίες

Οι μετρήσεις ειναι ακομα καλυτερες σημερα.

11/8/2021

pH 8

NO2 = 0mg/l

NO3 = 8mg/l

NH3/NH4= μικροτερο απο 0.2mg/l τεινει στο 0

Τ= 24C

 

received_4281294561946116.jpeg

received_5899466893459754.jpeg

received_1207457653027367.jpeg

received_370528781176962.jpeg

received_1504527066575208.jpeg

received_4586306314722116.jpeg

received_1453151665049767.jpeg

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marinos said:

Δεν νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις αντλία και να βάλεις μεγαλύτερη σε αυτό το φίλτρο . Αν γίνεται κάνε το ,

Ο κατασκευαστής δίνει συμβατη την 600άρα.

Αν παίρνει την 1000αρα να βαλω την 1000αρα ή θα γίνει mixer ,το ενυδρείο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα σ' αυτές φαινονται 

Oxygen diffuser

Skimmer

KΚαι το στενωμα που δημιουργεί το diffuser που σιγουρα αυξάνει την πιεση, αλλα και τα σωματίδια που αιωρούνται μετα την αλλαγη παλι του 20% του νερου....θα δω με.τον ανθρακα αν κρατωνται...

 

 

16287030739043801424981109817989.jpg

16287030942401354099330978396346.jpg

16287031495188491312216132684665.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Ο κατασκευαστής δίνει συμβατη την 600άρα.

Αν παίρνει την 1000αρα να βαλω την 1000αρα ή θα γίνει mixer ,το ενυδρείο;

 

Αυτήν που δίνει ο κατασκευαστείς να βάλεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ότι προτείνει ο κατασκευαστης. Για μένα αν θες περισσότερο οξυγόνο ανεβάζεις όσο πιο κοντά στην επιφάνεια το στόμιο της αντλίας ώστε να έχεις τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη στην επιφάνεια και ναμην χρειαστείς τπτ άλλο για οξυγόνωση

πριν 5 ώρες, το μέλος Gregory 1970 έγραψε:

Κι εγώ ετσι πιστεύω με τα λιγα που εχω αρχίσει και πιάνω....   Με την αντλία του εσωτερικού φίλτρου; Με το σκεπτικό μου; Κάποια ιδέα;

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αντλία εκτός από την οξυγόνωση περνάει και μεγαλύτερη ποσότητα νερού στην μονάδα του χρόνου από το βιολογικό υλικό. Κι εμένα βασικά αυτή είναι η ερώτηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα ενυδρείο 110 λίτρα αν βάλεις την αντλία με 600 λίτρα ανά ώρα είσαι υπέρ καλυμμένος εντάξει ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, marinos said:

Έχεις ένα ενυδρείο 110 λίτρα αν βάλεις την αντλία με 600 λίτρα ανά ώρα είσαι υπέρ καλυμμένος εντάξει ;

Εντάξει! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...