Jump to content

Reef χωρις αλλαγες νερου


Recommended Posts

Ειχα παντα την απορια αν γινεται αυτο

Διαβασα καποια αρθρα στο ιντερνετ για reef ενυδρεια χωρις αλλαγες νερου και λεγεται Dutch Synthetic Reefing method , ξεκινησε απο Ολλανδους , εδω η σελιδα https://dsrreefing.com/history/

Φυσικα απευθυνεται μονο σε εμπειρους και για μεγαλα ενυδρεια κυριως, σε μικρα nano δεν εχει τοση αξια αλλα δεν θα πει οτι δεν γινεται κ εκει

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που καταλαβα οτι εκαναν οι Ολλανδοι ειναι οτι εχουν αντικατεστησαν με αλλους τροπους την αναγκη των αλλαγων νερου 

Και δυο ειναι οι λογοι για την αναγκη αυτη: πρωτον η φασαρια των αλλαγων νερου και δευτερο το κοστος που σε μεγαλα ενυδρεια ειναι πολυ μεγαλο
Ο βασικος σκοπος των αλλαγων νερου ειναι δυο : μειωση θρεπτικων (φωσφορικα-νιτρικα), και η αντικατασταση των ουσιων του νερου που καταναλωνωνται και ειναι απαραιτητες για την αναπτυξη κοραλιων (ασβεστιο, ΚΗ, Μαγνησιο, ιχνοστοιχεια)
Εγω νομιζω οτι η σωστωτερη μειωση των θρεπτικων γινεται βιολογικα , δηλαδη με τα καταληλα βακτηρια και λιγοτερο μηχανικα - χημικα (skimmer- gfo κτλ)
Η αναπληρωση συστατικων του θαλασσινου γινεται ευκολα με την μεθοδο balling
Αρα ειναι δυνατον να γινει αυτο πιστευω με συνεχεις μετρησεις στις παραμετρους του νερου και με προσοχη ειδικα στην αρχη, γιατι οταν ωριμασει πολυ το ενυδρειο και εχει τον καταλληλο αριθμο βακτηριων ειναι πολυ πιο ευκολο
Ποια η γνωμη σας?

Έγινε επεξεργασία - michalos
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν ειναι ακατόρθωτο αυτο που λες. 

 

Για την εξαγωγή θρεπτικών  συμφωνώ αλλα χρειάζονται τα μηχανικά - χημικά φίλτρα.  Το σκιμερ πχ θα σου αφαιρέσει μεγάλα πρωτεϊνικά μακρομόρια χωρίς να χρειαστεί να διασπαστούν πρώτα απο μόνα τους σε απλούστερες μορφές , και εν συνεχεία να αναλάβουν τα βακτήρια.  Με το σκίμερ "ελαφρώνεις" λίγο την δουλεία των βακτηριδίων. (Στα συν ειναι το  Ο2 , καλύτερη ανταλλαγή αερίων, ΡΗ  κ.α.) 

 

Για τα χημικά , καθώς θα περνούν οι μήνες όλο και περισσότερο θα συσσωρεύονται τοξίνες, βαρέα μέταλλα, πυριτικές ενώσεις, φωσφορικές ενώσεις που για να αφαιρεθούν θα δυσκολεύεσαι όλο και περισσότερο.  

 

Για τα στοιχεία που θα είναι σε έλλειψη , ειναι ενα πλήθος ενώσεων που για να αντικατασταθούν στα επίπεδα που απαιτεί ενας τροπικός ύφαλος και που θα τα απορροφά σε καθημερινή βάση,  θα έχει ενα καλό κόστος. Αν διαβάσεις το τι εχει μέσα το αλάτι, και αν σκεφτείς μετα απο ενα χρόνο σε τι αναλογίες - συγκεντρώσεις - θα ειναι αυτά χωρίς αλλαγές νερού, ειναι ενα θέμα. Με σκευάσματα όμως φυσικά και μπορείς να το πετύχεις, όμως το κόστος αξίζει?  

 

Όλα αυτά για ενυδρείο με κοράλλια sps/lps/soft.  Αν το ενυδρείο ειναι μονο με ψάρια τότε μάλλον τα πράγματα ειναι πιο εύκολα καθώς κυρίως μας απασχολούν οι ρύποι και οχι τοσο τα ιχνοστοιχεία. 

 

Ισως με συμπληρώματα και αλλαγές του τύπου 1 φορά τον μήνα να μπορεί να το κάνει κάποιος χωρίς πολύ σκοτούρα , σε σχέση με το να μην κάνεις πότε αλλαγές νερου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χωρίς αλλαγές στο ενυδρείο για πάνω από εναμιση χρόνο.

Για τον απλούστατο λόγο ότι έχω περιορισμένο χρόνο να ασχοληθώ.

Είδα ότι όταν σταμάτησα τις αλλαγές άρχισα να εχω διαφορες εξάρσεις ιδίως απο αλγες και έχασα αρκετά είδη κοραλιων κυρίως ζωανθων.

Μετά από αρκετούς μήνες όμως και οι αλγες άρχισαν να εξαφανίζονται πάλι και τα κοραλια άρχισαν να ξανααναπτυσονται ικανοποιητικά.. 

Απο ψάρια δεν έχω απώλειες πολύ περισσότερο καιρό..

Το πώς και το γιατί υπάρχει αυτή η εξέλιξη στο ενυδρείο όπως και το πώς συντηρείται με μηδενικές αλλαγές και με πλύσιμο μόνο σφουγγαριων και αλλαγή σε ενυδρείακο βαμβάκι δεν έχω τις γνώσεις να το αιτιολογήσω..

Ίσως βοηθάει ότι είναι αρκετά σαν λίτρα με αρκετά μεγάλο σαμπ..

Ή ότι ο βράχος είναι ήδη στρωμένος από καιρό..

Όπως και να έχει το γεγονός είναι ότι στα δικά μου μάτια το ενυδρείο είναι υγιές..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Είμαι χωρίς αλλαγές στο ενυδρείο για πάνω από εναμιση χρόνο.

Για τον απλούστατο λόγο ότι έχω περιορισμένο χρόνο να ασχοληθώ.

Είδα ότι όταν σταμάτησα τις αλλαγές άρχισα να εχω διαφορες εξάρσεις ιδίως απο αλγες και έχασα αρκετά είδη κοραλιων κυρίως ζωανθων.

Μετά από αρκετούς μήνες όμως και οι αλγες άρχισαν να εξαφανίζονται πάλι και τα κοραλια άρχισαν να ξανααναπτυσονται ικανοποιητικά.. 

Απο ψάρια δεν έχω απώλειες πολύ περισσότερο καιρό..

Το πώς και το γιατί υπάρχει αυτή η εξέλιξη στο ενυδρείο όπως και το πώς συντηρείται με μηδενικές αλλαγές και με πλύσιμο μόνο σφουγγαριων και αλλαγή σε ενυδρείακο βαμβάκι δεν έχω τις γνώσεις να το αιτιολογήσω..

Ίσως βοηθάει ότι είναι αρκετά σαν λίτρα με αρκετά μεγάλο σαμπ..

Ή ότι ο βράχος είναι ήδη στρωμένος από καιρό..

Όπως και να έχει το γεγονός είναι ότι στα δικά μου μάτια το ενυδρείο είναι υγιές..

 

Εχεις skimmer?

Ποσο καιρο ειναι ετρεχε το ενυδρειο πριν σταματησεις τις αλλαγες νερου?

Κανεις dosing η carbon dosing?

On 22/7/2021 at 1:05 ΜΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πιστεύω δεν ειναι ακατόρθωτο αυτο που λες. 

 

Για την εξαγωγή θρεπτικών  συμφωνώ αλλα χρειάζονται τα μηχανικά - χημικά φίλτρα.  Το σκιμερ πχ θα σου αφαιρέσει μεγάλα πρωτεϊνικά μακρομόρια χωρίς να χρειαστεί να διασπαστούν πρώτα απο μόνα τους σε απλούστερες μορφές , και εν συνεχεία να αναλάβουν τα βακτήρια.  Με το σκίμερ "ελαφρώνεις" λίγο την δουλεία των βακτηριδίων. (Στα συν ειναι το  Ο2 , καλύτερη ανταλλαγή αερίων, ΡΗ  κ.α.) 

 

Για τα χημικά , καθώς θα περνούν οι μήνες όλο και περισσότερο θα συσσωρεύονται τοξίνες, βαρέα μέταλλα, πυριτικές ενώσεις, φωσφορικές ενώσεις που για να αφαιρεθούν θα δυσκολεύεσαι όλο και περισσότερο.  

 

Για τα στοιχεία που θα είναι σε έλλειψη , ειναι ενα πλήθος ενώσεων που για να αντικατασταθούν στα επίπεδα που απαιτεί ενας τροπικός ύφαλος και που θα τα απορροφά σε καθημερινή βάση,  θα έχει ενα καλό κόστος. Αν διαβάσεις το τι εχει μέσα το αλάτι, και αν σκεφτείς μετα απο ενα χρόνο σε τι αναλογίες - συγκεντρώσεις - θα ειναι αυτά χωρίς αλλαγές νερού, ειναι ενα θέμα. Με σκευάσματα όμως φυσικά και μπορείς να το πετύχεις, όμως το κόστος αξίζει?  

 

Όλα αυτά για ενυδρείο με κοράλλια sps/lps/soft.  Αν το ενυδρείο ειναι μονο με ψάρια τότε μάλλον τα πράγματα ειναι πιο εύκολα καθώς κυρίως μας απασχολούν οι ρύποι και οχι τοσο τα ιχνοστοιχεία. 

 

Ισως με συμπληρώματα και αλλαγές του τύπου 1 φορά τον μήνα να μπορεί να το κάνει κάποιος χωρίς πολύ σκοτούρα , σε σχέση με το να μην κάνεις πότε αλλαγές νερου.

To skimmer οντως καθαριζει το νερο και κανει τις αλλαγες νερου να γινονται πιο αραια

Σεν μεγαλα ενυδρεια δεν γινεται να μην εχεις skimmer γιατι οι αλλαγες νερου ειναι μεγαλες και κοστιζουν χρονο και χρμα

Αλλα απο την αλλη αφαιρουν βακτηρια απο το νερο, ειδικα αν κανεις carbon dosing

Εγω εχω βγαλει το skimmer που ειχα που δεν εκανε και την τρελλη δουλεια ,ενας κινεζικος για 60-80 λιτρα κανονικα ηταν και μπορω να πω η αναπτυξη ειναι ιδια και καλύτερη απο πριν

Ριχνω all for reef, κοστιζει περιπου 25 ευρώ το κιλο και μου κραταει περιπου 6-7 μηνες με 5 ml την μερα

Αν δεν ταιζεις πολυ, ελεγχεις τις αλγες με ανθρακα - gfo, κανεις carbon dosing και dosing KH ασβεστιο και ιχνοστοιχεία δεν ειναι ακατορθωτο χωρις αλλαγες νερου πιστευω αλλα πρεπει και το ενυδρειο να ειναιι αρκετα ωριμο τουλαχιστον 1-2 χρονων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Εχεις skimmer?

Ποσο καιρο ειναι ετρεχε το ενυδρειο πριν σταματησεις τις αλλαγες νερου?

Κανεις dosing η carbon dosing?

Έχω skimmer εννοείται...

Θα ήταν αδύνατον να κοντρολαριστει πιστεύω χωρίς σκιμμερ γύρω στα 600 λίτρα νερό που τρέχει (μαζί με το σαμπ) με φουλ ψάρια και κοραλια.

Έτρεχε περίπου 1.5 χρόνο με αλλαγές κάθε βδομάδα έως 15 μέρες το πολύ...

Από άνθρακα μόνο ενεργό χρησιμοποιώ που τον αλλάζω κάθε μήνα μαζί με τον αντιφωσφωρο ..

Δεν κάνω dosing.

Ρίχνω ιχνοστοιχεία όποτε θυμάμαι. 

Και βακτήρια επίσης όποτε θυμηθώ. 

Ποιο παλιά είχα ένα νάνο φουλ σε κοραλια που μετά τον χρόνο άρχισα να αραίωνω τις αλλαγές και πάλι δεν είχα θέματα..

Δεν το κράτησα όμως τόσο πολύ χωρίς αλλαγές μόνο μερικούς μήνες και το ξεστησα.

Όχι γιατί είχε πρόβλημα λόγω μη αλλαγών. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

H DSR method δουλεύει, αλλά πρέπει να κρατήσεις τις λειτουργίες της και όχι να κόψεις γωνιές αμελοντας ότι χρειάζεται. Εγώ έχω το ενυδρείο μου με αυτή τη μέθοδο από το 2015. Δουλεύει, αρκετα καλα, αλλα έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις. Ότι κόψεις θα εχεις πτώση σε χρώματα ή άλγες ή κάποια ζωντανά δεν θα το αντέξουν. Μεγάλη συζήτηση, κρατά ότι είναι αποδεδειγμένη μέθοδος. 

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ναι είναι δυνατό... Εάν εξάγετε θρεπτικά συστατικά αρκετά γρήγορα. Και προσθέτετε χειροκίνητα την αλκαλικότητα ασβεστίου και το μαγνήσιο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα, η φιλοσοφία για να πετύχει έχει 2 μέρη: 

1. Ότι θα συμπληρώνεις ότι χρειάζεται το reef από κατανάλωσεις, δηλ από ασβέστιο , ΚΗ, mgn, αλλά και ιχνοστοιχεία

2. Θα καθαρίζεις το νερό με βιολογικό και μηχανικό και χημικό τρόπο.

Ο βιολογικός γίνεται με carbon dosing που αυξάνεις τον αριθμό των βακτηρίων που χρειάζεται για να αφαιρούν νιτρικά φωσφορικα κτλ από το νερό.

Ο μηχανικός με σκιμμερ k powerfilter δηλαδή με δυνατή αντλία κ βαμβάκι.

Και ο χημικός με άνθρακα, αντιφωσφορο κτλ για να απομακρύνεις τοξικά και βλαβερές ουσίες από το νερό.

Για να πετύχει αυτή η μέθοδος πρέπει να έχει ωριμάσει το ενυδρείο , να μην είναι λίγων μηνών δηλαδή αλλά κυρίως να μην παραλείψεις κανένα από αυτά που θα συμπληρώνεις η θα έχεις για καθαρισμό.

Αν δεν τα ακολουθήσεις ακριβώς θα έχεις σύντομα ένα crash 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...