Jump to content

Recommended Posts

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Εδώ και κάμποσο καιρό χάνω αγγελοψαρα χωρίς προφανή λόγο. Είναι λίγο νοχελικα στην αρχή και μετά τα βρίσκω στον πάτο. Οι λειτουργίες και το νερό του ενυδρείου έχει φυσιολογικές τιμές. Συνήθως χάνω τα μικρά.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 240

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): jbl 300

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 7 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):8 αγγελοψαρα διάφορα,8 πλατυ 5 σαλιγκάρια και ένα Chinese algae eater

- Ρουτίνες τάισμα 1 φορά την ημέρα με φλεξ και αρεα τάισμα με αρακά και σπυρουλινα. Αλλαγή νερού 1 φορά την εβδομάδα 30 με 50%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.8

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:26 με 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: 

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει νοχελικα και κρύβονται κάποιες φορες

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης: 

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1626955887835906084196672706948.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσα ψάρια έχεις χάσει ; Εχείς δει σοβαρές διαμάχες στο ενυδρείο σου ; Το Chinese algae eater το έχεις δει ποτέ προσκολλημένο πάνω σε κάποιο απο τα νεκρά σου σκαλάρια ;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 μήνες χάνω αγγελοψαρα. Από το μικρότερο στο μεγαλύτερο.Ο Κινέζος είναι μεν επιθετικός αλλά όχι με τα αγγελοψαρα. Κάποια στιγμή βέβαια τον εντόπισα πάνω από νεκρό αγγελοψαρο. Μόλις πλησίασα κρύφτηκε.  Επίσης εχω ένα πολύ επιθετικό αγγελοψαρο εδώ και ένα μηνα το οποίο κυνηγάει τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα κάποια να κρύβονται μεγάλα διαστήματα μέσα στην μέρα. Το τελευταίο που έχω στην φωτογραφία το έβαλα στο ενυδρείο πριν 10 μέρες περίπου. Τις τελευταίες μέρες την έβγαζε ψηλά στο ενυδρείο πίσω από την έξοδο του νερού από το φίλτρο. Υπόψιν χάνω μόνο αγγελοψαρα. Δεν έχω χάσει κάποιο πλατυ η σαλιγκάρι. Μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό ότι μου την κάνει ο Κινέζος μεσα στην νύχτα. Είναι πολύ δύσκολο όμως να τον πιάσω...

Link to comment
Share on other sites

Παρε μεγεθυντικο φακο και δες, μηπως εχουν oodinium.... Πολλες φορες χωρις φακο, δεν φαινεται.

Δες αναπνοη και δες μηπως ξυνονται...

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό ακομα από το ψαράκι. Είναι καραντίνα και έριξα Esha 2000. Προσπαθεί να κολυμπήσει. Μέχρι πριν λίγο ήταν σαν πεθαμένο στον πάτο...

20210722_172939.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νεκτάριος Τσιάτσιος έγραψε:

Εδώ και 3 μήνες χάνω αγγελοψαρα. Από το μικρότερο στο μεγαλύτερο.Ο Κινέζος είναι μεν επιθετικός αλλά όχι με τα αγγελοψαρα. Κάποια στιγμή βέβαια τον εντόπισα πάνω από νεκρό αγγελοψαρο. Μόλις πλησίασα κρύφτηκε.  Επίσης εχω ένα πολύ επιθετικό αγγελοψαρο εδώ και ένα μηνα το οποίο κυνηγάει τα υπόλοιπα με αποτέλεσμα κάποια να κρύβονται μεγάλα διαστήματα μέσα στην μέρα. Το τελευταίο που έχω στην φωτογραφία το έβαλα στο ενυδρείο πριν 10 μέρες περίπου. Τις τελευταίες μέρες την έβγαζε ψηλά στο ενυδρείο πίσω από την έξοδο του νερού από το φίλτρο. Υπόψιν χάνω μόνο αγγελοψαρα. Δεν έχω χάσει κάποιο πλατυ η σαλιγκάρι. Μου πέρασε πολλές φορές από το μυαλό ότι μου την κάνει ο Κινέζος μεσα στην νύχτα. Είναι πολύ δύσκολο όμως να τον πιάσω...

Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ εφόσον δεν βλέπεις κάποια ασθένεια είναι η δια της ατόπου απαγωγής λύση . Δηλαδή αφαιρείς τον κινέζο (ακόμα και χρειαστεί να ξεστήσεις το ενυδρείο σου και το επιθετικό αγγελόψαρο . Αν έχεις κάποιο αντιστρές   θα μπορούσες να ρίχνεις και θα ήταν καλό να μείωνες τον φωτισμό σου και οτιδήποτε άλλο προκαλεί άγχος στα ψάρια σου. Δες και αυτό που σου είπε η Ναταλία με έναν φακό και δες μήπως έχουν κόκκινα βράγχια . 

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι δείχνει να έχει να φάει βδομάδες..

Το στομάχι του είναι εντελώς μέσα..

Εξωτερικά μοιάζει καθαρό αλλά εσωτερικά μοιάζει να γίνεται πόλεμος. 

Αυτά από μένα. 

Ελπίζω να τα σώσεις. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσο προσεκτικά και να το κοίταξα είτε με μεγενθυντικο φακό είτε ζουμ από φωτογραφίες το ψάρι είναι καθαρό και δεν βλέπω ούτε ματωμένα βράγχια. Το αφήνω καραντίνα και ρίχνω τροφή μπόλικη και συνεχίζω με Esha. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν χρήσιμο αν έχεις στο ενυδρείο σου σημεία- κρυψώνες για να καταφεύγουν τα κυνηγημένα ψάρια. Μπορεί ο αρχηγός, να τους κάνει τη ζωή δύσκολη. Μήπως έχεις διακρίνει κάποιο ζευγάρι;

Και πιστεύω ότι ο Κινέζος πρέπει να φύγει....

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι δυστυχώς έφυγε. Μαζί του όμως φεύγει και ο Κινέζος. Κατάφερα και τον έπιασα. Οι κρυψώνες είναι πολλές στο ενυδρείο αλλά όταν κρύβονται δεν βγαίνουν ούτε για φαι. Ίσως αυτό είναι πρόβλημα. Σχετικά με το επιθετικό αγγελοψαρο τώρα και να το απομακρύνω θα πάρει κάποιο άλλο την θέση του αφού αρκετά έχουν τάσεις ηγετικές και προσπαθούν να επιβληθούν.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως το τελευταίο αγγελοψαρο που έχασα είχε αποχρωματιστει τελείως. Από μπλε είχε γίνει άσπρο. Σε αυτό είχα συλλάβει τον Κινέζο από πάνω του...

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Νεκτάριος Τσιάτσιος έγραψε:

Το ψαράκι δυστυχώς έφυγε. Μαζί του όμως φεύγει και ο Κινέζος. Κατάφερα και τον έπιασα. Οι κρυψώνες είναι πολλές στο ενυδρείο αλλά όταν κρύβονται δεν βγαίνουν ούτε για φαι. Ίσως αυτό είναι πρόβλημα. Σχετικά με το επιθετικό αγγελοψαρο τώρα και να το απομακρύνω θα πάρει κάποιο άλλο την θέση του αφού αρκετά έχουν τάσεις ηγετικές και προσπαθούν να επιβληθούν.

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως το τελευταίο αγγελοψαρο που έχασα είχε αποχρωματιστει τελείως. Από μπλε είχε γίνει άσπρο. Σε αυτό είχα συλλάβει τον Κινέζο από πάνω του...

Νεκτάριε όπως είπε και ο @stathis spithas το πρόβλημα έχει να κάνει με τον υποσιτισμό (ή με πιθανό εσωτερικό μικρόβιο των ψαριών) . Πρέπει να ξεκινήσεις να παρατηρείς πια τρώνε και ποια όχι. Όταν λες ότι είναι 240 λίτρα μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις ; 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ο υποσιτισμός είναι τι αποτέλεσμα. Βασικά την αιτία πρέπει να ψάξουμε. Μικρόβιο;

Στρες;

Κακές συνθήκες;

Δύστροπο ζωντανό-α;

Τα ψαράκια είναι εκτροφής;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας.  Καταρχάς βλέπω φυσαλίδες μεσα στο ενυδρείο και μάλιστα πολλές ? δεν μου φαίνεται φυσιολογικό σε ένα στρωμένο ενυδρείο ??? .Δεν γνωρίζω και εγώ Πόλα σχετικά καινούργιος είμαι. Έχει στρώσει σωστά το ενυδρείο σου? Συγχωρέστε με για την παρατήρηση αν κάνω λάθος 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Γειά σας.  Καταρχάς βλέπω φυσαλίδες μεσα στο ενυδρείο και μάλιστα πολλές ? δεν μου φαίνεται φυσιολογικό σε ένα στρωμένο ενυδρείο ??? .Δεν γνωρίζω και εγώ Πόλα σχετικά καινούργιος είμαι. Έχει στρώσει σωστά το ενυδρείο σου? Συγχωρέστε με για την παρατήρηση αν κάνω λάθος 

Φίλε @Taxiarchis o Νεκτάριος στο πρώτο του post μας έδωσε τις μετρήσεις .

 

 PH:7.8

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):10

- Θερμοκρασία:26 με 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:api

Οι φυσαλίδες είναι φαινόμενο που παρουσιάζεται και στην αλλαγή νερού ειδικά στο τζάμι .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε [mention=67768]Taxiarchis[/mention] o Νεκτάριος στο πρώτο του post μας έδωσε τις μετρήσεις .
 
 PH:7.8
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:26 με 29
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:api
Οι φυσαλίδες είναι φαινόμενο που παρουσιάζεται και στην αλλαγή νερού ειδικά στο τζάμι .
Η φωτογραφία με το αγγελοψαρο είναι από το ενυδρείο καραντίνα όπως γράφει παραπάνω απ' ότι κατάλαβα. Είναι σίγουρο ότι είναι υποσιτισμένο φαίνεται καθαρά στη φωτογραφία αλλά είναι η αιτία? Η από την ασθένεια δεν τρώει? Περισσότερες πληροφορίες αν είναι δυνατόν τροφές ημερομηνία λήξεως και ποσότητα που ρίχνει στο ενυδρείο.

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...