Jump to content

Εχει προβλημα;


Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Εχω βαλει εδω και 2 μερες ενα helena στο ενυδρειο μου και ειναι μονιμα στο τζαμι ψηλα στην επιφανεια. Οι μετρησεις μου ειναι ολες καλες και τα 8 galaxy rasbora που εχω μεσα δεν δειχνουν να εχουν κατι. Τι μπορει να φταιει; Ελλειψη οξυγονου μηπως; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nickgreek4 έγραψε:

Καλημερα παιδια. Εχω βαλει εδω και 2 μερες ενα helena στο ενυδρειο μου και ειναι μονιμα στο τζαμι ψηλα στην επιφανεια. Οι μετρησεις μου ειναι ολες καλες και τα 8 galaxy rasbora που εχω μεσα δεν δειχνουν να εχουν κατι. Τι μπορει να φταιει; Ελλειψη οξυγονου μηπως; 

Δεν είναι συνηθισμένη συμπεριφιρά για τα helena. Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 μηνες. Τον τελευταιο μηνα οι μετρησεις ειναι σταθερα καλες με μηδενικη αμμωνια, αρα θεωρω οτι εχει στρωσει. Και τα ψαρακια ειναι ζωηρα, λαιμαργα και δεν δειχνουν να τα προβληματιζει κατι. Αυτο ειναι που με παραξενευει. Επισης εχει μεσα αρκετα μωρα σαλιγκαρακια λαθρεπιβατες. Πως γινεται να μην εχουν προβλημα οι λαθρεπιβατες και τα ψαρακια, παρα μονο το helena. Εχει καποια αλλη ιδιαιτεροτητα που δεν γνωριζω; 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τεστακια να δεις νιτρωδη και νιτρικα; και με τι τεστ μετρας;

Αν δεν εχεις, και εισαι Πτολεμαιδα κοντα, φερε μου το νερακι σου, θα σου το τεσταρω.

Βγαλε μια φωτο απο το ενυδρειο σου, να δουμε τι και πως. Δες λιγο και αν το φιλτρο σου κάνει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου. Μονο ετσι γινεται καλη οξυγονωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εγραψες τα λιτρα του ενυδρειου, τι φιλτρο εχεις και πόσο συχνα κάνεις αλλαγη νερου και πόσα λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Τεστ εχω το βαλιτσακι της API. Το ενυδρειο ειναι κυβος 46 λιτρα. Αλλαγες καθε εβδομαδα 15%. Το μονο που υποπτευομαι ειναι οξυγονωση. Η αληθεια ειναι οτι το ενυδρειο εχει μικρο καπακι και δεν εχω καλη αναταραξη στην επιφανεια. Κυκλοφορια ομως εχω καλη. Το φιλτρο ειναι μεγαλο. Ecco pro 130. Αλλα και παλι, αν ηταν αυτο δεν θα μου εδειχναν κατι τα ψαρακια η οι λαθρεπιβατες; 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2021 at 10:27 ΠΜ, το μέλος nickgreek4 έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι το ενυδρειο εχει μικρο καπακι και δεν εχω καλη αναταραξη στην επιφανεια. 

"Φτιαξε" την οξυγονωση (αναταραξη) και αν τα ψαρια ειναι καλα, μην δινεις σημασια στ helena.

προσεχε την θερμοκρασια του νερου, οσο ανεβαινει, τόσο λιγοτερο οξυγονο υπαρχει στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παραγγειλει ηδη αεραντλια, πιστευω να βοηθησει λιγο. Αν και δεν νομιζω να ειναι το οξυγονο το προβλημα. Θα μου εδειχναν κατι τα ψαρακια. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος nickgreek4 έγραψε:

Εχω παραγγειλει ηδη αεραντλια, πιστευω να βοηθησει λιγο. Αν και δεν νομιζω να ειναι το οξυγονο το προβλημα. Θα μου εδειχναν κατι τα ψαρακια. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.

Αεραντλια δεν κάνει δουλεια αν δεν ειναι  δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να μεγαλώσεις λίγο και το ποσοστό της αλλαγής νερού.

Από 15% κάνε 30%. Οι αλλαγές με φρέσκο νερό κάνουν και άλλη  δουλειά  εκτός από την αφαίρεση των νιτρικών.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...