Jump to content

Guppies


Maximos.bas

Recommended Posts

Γεια σας,

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 25 λιτρων στρωμένο και πολύ καλά σταθεροποιημένο η αμμωνία δεν ανεβαίνει πότε σχεδόν. Έχω ένα θέμα όμως. Πριν τρεις μήνες είχα πάρει 2 θρυλικά guppies. Και όλα πήγαιναν πολύ καλά. Μέχρι σήμερα που μόλις κοίταξα το ενυδρείο ήταν και τα δύο νεκρά. Δεν είχα συνειδητοποιήσει κάποιο συμπτομα αρωστιας ήταν και τα δύο υγιέστατα. Η θερμοκρασία δεν έχει κάποιον θέμα ο θερμαντήρας γιατί τον έχω βγάλει από την νότια και η θερμοκρασία μένει σταθερά στους 25-27 βαθμους. Έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι έγινε. Και τι να κάνω πριν πάρω καινούρια ψάρια(guppies αρσενικά 2ή1)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας δωσεις πιο πολλες πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

Πρωτα, βγαλε μια φωτο, να δουμε τι εχεις μεσα στο ενυδρειο

μετρησεις νερου  - αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα

πες τι φιλτρο εχεις και για υλικα, που εχει μεσα

πόσα ψαρια εχεις μεσα, με τι ταιζεις, πόσο συχνα

αλλαγες νερου πόσο συχνα κάνεις και πόσα λιτρα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Maximos.bas έγραψε:

Γεια σας,

Λοιπόν έχω ένα ενυδρείο 25 λιτρων στρωμένο και πολύ καλά σταθεροποιημένο η αμμωνία δεν ανεβαίνει πότε σχεδόν. Έχω ένα θέμα όμως. Πριν τρεις μήνες είχα πάρει 2 θρυλικά guppies. Και όλα πήγαιναν πολύ καλά. Μέχρι σήμερα που μόλις κοίταξα το ενυδρείο ήταν και τα δύο νεκρά. Δεν είχα συνειδητοποιήσει κάποιο συμπτομα αρωστιας ήταν και τα δύο υγιέστατα. Η θερμοκρασία δεν έχει κάποιον θέμα ο θερμαντήρας γιατί τον έχω βγάλει από την νότια και η θερμοκρασία μένει σταθερά στους 25-27 βαθμους. Έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι έγινε. Και τι να κάνω πριν πάρω καινούρια ψάρια(guppies αρσενικά 2ή1)

ίσος το πρόβλημα σου να είναι σε αυτό που επισήμανα με κόκκινο, η αμμωνία όχι δεν πρέπει να ανεβαίνει σχεδόν ποτέ αλλά ΠΟΤΕ. Μια φορά να ανέβει στις τόσες μπορεί να προκαλέσει ζημιά στα ψάρια με αποτέλεσμα τον άμεσο θάνατο ή δραστική μείωση του προσδόκιμου ζωής τους.

Πόσο pH ;έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...