Jump to content

Παρουσίαση ενυδρειου με κιχλιδες Αφρικής


Mr.fox

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου:

αφρικη λίμνη 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):200χ70χ60
Συνολικά Λίτρα: 840
Sump (λίτρα): 

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:

dimidochromis compressiceps

fossorochromis rostratus

schiaenochromis fryeri

altolamrologus compressiceps (δωθηκε στον πρώην ιδιοκτήτη λόγο ανάγκης από άλλον με ενυδρείο τανκανικα)

synodontis lucipinnis
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: aquadecor Rocky background
Πέτρες:aquadecor stones


Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: 
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: 2x eheim Classic 1500 x
Θέρμανση/ Ψύξη: 2x θερμαντήρες 300w 
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

F18C2BB9-34AE-4906-B3ED-0C43B99A9E08.png

  • Like 6
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση no1: 

Το Wave make είναι jebao  rw8    8000L

μας κάνει η παίρνω άλλο?

η άμμος είναι ψιλή μπεζ με με μερικες μεγαλύτερες μεσα mix.

δεν γνωρίζω τι άμμος είναι και αν μας κάνει.πως θα καταλάβω αν είναι κατάλληλη ?
3

σχετικα με την ψαροσυνθεση υπάρχει σίγουρα πρόβλημα...τι προτείνετε να φύγει πρώτο για τον ζωολογικό κήπο ?εχω δώσει και αλλά ψάρια και κάνουνε ζωάρα στον ζωολογικό κήπο του basel.εχουνε πολλά ενυδρεία.θα ανεβάσω σχετικό θέμα όταν εχω χρόνο :)

ευχαριστω πολυ?


 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη ειναι αρκετα μεγαλο το ενυδρειο σκεφτοσουν αλλα ψαρια κ οχι αφρικη;

η θες αφρικη ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  Βαγγέλη .

Άργησες λίγο άλλα το έκανες το Αφρικανικό που ήθελες και μάλιστα έγινε και πολύ όμορφο .

Διάλεξες ψάρια που είναι θηρευτές με τελικό μέγεθος τους 20 με 25 πόντους και είναι αναμενόμενο να έχεις καυγάδες και πολύ δύσκολα αν δεν κάνεις ενυδρείο γεννήστρα να δεις απογόνους .

Δεν μας γράφεις τις αναλογίες αρσενικών θηλυκών αν είναι διαμορφωμένα χαρέμια ή όχι .

Επίσης θέλω να γράψεις τις μετρήσεις απο το ενυδρείο .

Το Wave make είναι jebao  rw8    8000L είναι οκ εκτός αν θέλεις να βάλεις και δεύτερο .

Η άμμος είναι καλή  και η ψαροσύνθεση επίσης . ( βέβαια ξέρεις ότι στερείται από το μεγάλο πλεονέκτημα που είναι ο έντονος χρωματισμός των ψαριών της λίμνης ).

Ρίξε μια ματιά στην σύνθεση που σου είχα κάνει παλιότερα .

Πάρε μελαμίνες και ντύσε την βάση γιατί φαίνεται άσχημη έτσι . 

Δώσε περισσότερες φωτογραφίες στον λαό .

 

ΥΓ. Φίλε @noliστην Αφρική μπορεί να έχει κάποιος και τεράστια ενυδρεία  και μεγάλα και μεσαία και σε κάποιες περιπτώσεις και μικρά ενυδρεία . Βλέπεις το εύρος των ψαριών είναι τεράστιο . Αν δεν βαριέσαι μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα καρφιτσωμένα θέματα της Αφρικής όπου και θα συλλέξεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες . ( μην τα γράφουμε και τζάμπα ) .

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα  Βαγγέλη .

Άργησες λίγο άλλα το έκανες το Αφρικανικό που ήθελες και μάλιστα έγινε και πολύ όμορφο .

Διάλεξες ψάρια που είναι θηρευτές με τελικό μέγεθος τους 20 με 25 πόντους και είναι αναμενόμενο να έχεις καυγάδες και πολύ δύσκολα αν δεν κάνεις ενυδρείο γεννήστρα να δεις απογόνους .

Δεν μας γράφεις τις αναλογίες αρσενικών θηλυκών αν είναι διαμορφωμένα χαρέμια ή όχι .

Επίσης θέλω να γράψεις τις μετρήσεις απο το ενυδρείο .

Το Wave make είναι jebao  rw8    8000L είναι οκ εκτός αν θέλεις να βάλεις και δεύτερο .

Η άμμος είναι καλή  και η ψαροσύνθεση επίσης . ( βέβαια ξέρεις ότι στερείται από το μεγάλο πλεονέκτημα που είναι ο έντονος χρωματισμός των ψαριών της λίμνης ).

Ρίξε μια ματιά στην σύνθεση που σου είχα κάνει παλιότερα .

Πάρε μελαμίνες και ντύσε την βάση γιατί φαίνεται άσχημη έτσι . 

Δώσε περισσότερες φωτογραφίες στον λαό .

 

ΥΓ. Φίλε @noliστην Αφρική μπορεί να έχει κάποιος και τεράστια ενυδρεία  και μεγάλα και μεσαία και σε κάποιες περιπτώσεις και μικρά ενυδρεία . Βλέπεις το εύρος των ψαριών είναι τεράστιο . Αν δεν βαριέσαι μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα καρφιτσωμένα θέματα της Αφρικής όπου και θα συλλέξεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες . ( μην τα γράφουμε και τζάμπα ) .

Συμφωνω απλα σε τετοια μεγαλα ενυδρεια συνηθηζεται να μπαινουν θυρευτες

το λεω καθως ειχα 3 αφρικανικα πριν

οτι θελει ο φιλος

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γενική κατηγορία ενυδρείου:

αφρικη λίμνη 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):200χ70χ60
Συνολικά Λίτρα: 840
Sump (λίτρα): 

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:

dimidochromis compressiceps

fossorochromis rostratus

schiaenochromis fryeri

altolamrologus compressiceps (δωθηκε στον πρώην ιδιοκτήτη λόγο ανάγκης από άλλον με ενυδρείο τανκανικα)

synodontis lucipinnis
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: aquadecor Rocky background
Πέτρες:aquadecor stones


Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: 
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: 2x eheim Classic 1500 x
Θέρμανση/ Ψύξη: 2x θερμαντήρες 300w 
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

F18C2BB9-34AE-4906-B3ED-0C43B99A9E08.png

Πολύ ωραίο ενυδρείο εμφανισιακά αγορίνα!!! Τώρα η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι θα ήταν ωραίο να ντυθεί η βάση Με ντουλάπια ώστε να γίνει ακόμη πιο όμορφο. Τώρα όσον αφορά τα είδη των ψαριών και τις συμβατότητες, έχεις Άρη και Μαρίνο να σε βοηθήσουν ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Συμφωνω απλα σε τετοια μεγαλα ενυδρεια συνηθηζεται να μπαινουν θυρευτες

το λεω καθως ειχα 3 αφρικανικα πριν

οτι θελει ο φιλος

Μα και αυτά που διάλεξε θηρευτές είναι . 

Προφανώς εννοείς κατά πολύ μεγαλύτερους όπως τα OSCAR kai ta Scleropages Jardini

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος noli έγραψε:

Συμφωνω απλα σε τετοια μεγαλα ενυδρεια συνηθηζεται να μπαινουν θυρευτες

το λεω καθως ειχα 3 αφρικανικα πριν

οτι θελει ο φιλος

Συμβαίνει συχνα γιατι  οι θυρευτες οπως π.χ τα Πιράνχας κλπ ειναι αναγκαιο το μεγαλο ενυδρειο........

Ειναι ομως αναγκαιο και για πολλα ειδη κιχλιδων Αφρικης, και συγκεκριμενα θα αναφερθώ στη λιμνη Τανγκανυκα που ασχολουμαι, οπου ειναι απαραιτητο το μηκος του ενυδρειου να ξεπερνα το 1.50μηκος αν θελεις να φιλοξενησεις π.χ καποιο ειδος απο  Frontoza ή Tropheus ή Petrochromis.

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

ερωτηση no1: 

Το Wave make είναι jebao  rw8    8000L

μας κάνει η παίρνω άλλο?

η άμμος είναι ψιλή μπεζ με με μερικες μεγαλύτερες μεσα mix.

δεν γνωρίζω τι άμμος είναι και αν μας κάνει.πως θα καταλάβω αν είναι κατάλληλη ?
3

σχετικα με την ψαροσυνθεση υπάρχει σίγουρα πρόβλημα...τι προτείνετε να φύγει πρώτο για τον ζωολογικό κήπο ?εχω δώσει και αλλά ψάρια και κάνουνε ζωάρα στον ζωολογικό κήπο του basel.εχουνε πολλά ενυδρεία.θα ανεβάσω σχετικό θέμα όταν εχω χρόνο :)

ευχαριστω πολυ?


 

Πολύ όμορφο ενυδρείο, Μπράβο! :bigemo_harabe_net-122:........ καλή αρχη στην Αφρική και ακομα καλύτερη συνέχεια!!!

Θα συμφωνησω με τον Μαρινο  αναφορικα με τα 2 πρωτα ερωτηματα.......για την ψαροσυνθεση λογω μη εμπειριας με την Μαλαουι δεν θα εκφέρω αποψη, οτι σου πει ο Μαρινος ή καποιος αλλος με εμπειρια στην λιμνη αυτη, εγω σου ειχα πει την αποψη μου σε περιπτωση που πηγαινες για ειδη απο λιμνη Τανγκανικα.

Θελω να σε ρωτησω 2 πραγματακια:

1) Αν δεν κανω λαθος τα φιλτρα δεν ειναι Classic 1500, μηπως τα εβαλες μετα που τραβηξες την φωτο?

2) Που εχεις βαλει τις εξοδους νερου των φιλτρων και σε τι κατεύθυνση, οπως  επισης και τον Wave maker?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο ενυδρειο!!!!!! Το επομενο βημα μετα την Αφρικη - θαλασσα! :thumbup: ;)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Πολύ όμορφο ενυδρείο, Μπράβο! :bigemo_harabe_net-122:........ καλή αρχη στην Αφρική και ακομα καλύτερη συνέχεια!!!

Θα συμφωνησω με τον Μαρινο  αναφορικα με τα 2 πρωτα ερωτηματα.......για την ψαροσυνθεση λογω μη εμπειριας με την Μαλαουι δεν θα εκφέρω αποψη, οτι σου πει ο Μαρινος ή καποιος αλλος με εμπειρια στην λιμνη αυτη, εγω σου ειχα πει την αποψη μου σε περιπτωση που πηγαινες για ειδη απο λιμνη Τανγκανικα.

Θελω να σε ρωτησω 2 πραγματακια:

1) Αν δεν κανω λαθος τα φιλτρα δεν ειναι Classic 1500, μηπως τα εβαλες μετα που τραβηξες την φωτο?

2) Που εχεις βαλει τις εξοδους νερου των φιλτρων και σε τι κατεύθυνση, οπως  επισης και τον Wave maker?

 

Τα φιλτρα δεν τα εχω τοποθετήσει ακόμη,το ενυδρείο χθες το άδειασα και κάνω αλλαγές τωρα που μιλάμε ?

Ορίστε μια φωτο από την κατάσταση που επικρατεί τωρα ...

ξερω...είμαι τυχερός που και η δικιά μου είναι στο χόμπι και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το χάος ,μιας και ξέρει πολυ καλα πως έχουν τα πράγματα στο χόμπι?

image.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Πολύ ωραίο ενυδρείο εμφανισιακά αγορίνα!!! Τώρα η μόνη μου παρατήρηση είναι ότι θα ήταν ωραίο να ντυθεί η βάση Με ντουλάπια ώστε να γίνει ακόμη πιο όμορφο. Τώρα όσον αφορά τα είδη των ψαριών και τις συμβατότητες, έχεις Άρη και Μαρίνο να σε βοηθήσουν ?

Έχει ντυθεί Ίδη πρόχειρα λόγο χρόνου ,αλλά τέλη Αυγούστου θα γίνει σουπερ.

Sorry για τις κάλτσες στο πάτωμα ??

image.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Έχει ντυθεί Ίδη πρόχειρα λόγο χρόνου ,αλλά τέλη Αυγούστου θα γίνει σουπερ.

Sorry για τις κάλτσες στο πάτωμα ??

image.jpg

Κάλτσες είναι? Τις πέρασα για σακούλες βιολογικού υλικού οχαχαχαχα

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα  Βαγγέλη .

Άργησες λίγο άλλα το έκανες το Αφρικανικό που ήθελες και μάλιστα έγινε και πολύ όμορφο .

Διάλεξες ψάρια που είναι θηρευτές με τελικό μέγεθος τους 20 με 25 πόντους και είναι αναμενόμενο να έχεις καυγάδες και πολύ δύσκολα αν δεν κάνεις ενυδρείο γεννήστρα να δεις απογόνους .

Δεν μας γράφεις τις αναλογίες αρσενικών θηλυκών αν είναι διαμορφωμένα χαρέμια ή όχι .

Επίσης θέλω να γράψεις τις μετρήσεις απο το ενυδρείο .

Το Wave make είναι jebao  rw8    8000L είναι οκ εκτός αν θέλεις να βάλεις και δεύτερο .

Η άμμος είναι καλή  και η ψαροσύνθεση επίσης . ( βέβαια ξέρεις ότι στερείται από το μεγάλο πλεονέκτημα που είναι ο έντονος χρωματισμός των ψαριών της λίμνης ).

Ρίξε μια ματιά στην σύνθεση που σου είχα κάνει παλιότερα .

Πάρε μελαμίνες και ντύσε την βάση γιατί φαίνεται άσχημη έτσι . 

Δώσε περισσότερες φωτογραφίες στον λαό .

 

ΥΓ. Φίλε @noliστην Αφρική μπορεί να έχει κάποιος και τεράστια ενυδρεία  και μεγάλα και μεσαία και σε κάποιες περιπτώσεις και μικρά ενυδρεία . Βλέπεις το εύρος των ψαριών είναι τεράστιο . Αν δεν βαριέσαι μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα καρφιτσωμένα θέματα της Αφρικής όπου και θα συλλέξεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες . ( μην τα γράφουμε και τζάμπα ) .

Τα ψάρια μου τα χάρισαν,δεν τα αγόρασα. Δελφινάκια θελω εγω μιας και τα έχει ερωτευτεί και η δικιά μου.

απο ψαροσυνθεση θα βάλω αυτά που μου είχες πει μόλις φύγουν στον ζωολογικό αυτά :)

δεν εχω ιδέα ποια είναι αρσενικά και ποια θυλικα.

τα περισσότερα είναι μόνο ένα από το κάθε είδος...

εκτως από τα synodontis που είναι 5

και ακόμη ένα είδος που είναι 2 ίδια.

μετρησεις δεν εχω κάνει ακόμη δυστυχώς εκτως από αμμωνία no2  και no3

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Πολύ όμορφο ενυδρείο, Μπράβο! :bigemo_harabe_net-122:........ καλή αρχη στην Αφρική και ακομα καλύτερη συνέχεια!!!

Θα συμφωνησω με τον Μαρινο  αναφορικα με τα 2 πρωτα ερωτηματα.......για την ψαροσυνθεση λογω μη εμπειριας με την Μαλαουι δεν θα εκφέρω αποψη, οτι σου πει ο Μαρινος ή καποιος αλλος με εμπειρια στην λιμνη αυτη, εγω σου ειχα πει την αποψη μου σε περιπτωση που πηγαινες για ειδη απο λιμνη Τανγκανικα.

Θελω να σε ρωτησω 2 πραγματακια:

1) Αν δεν κανω λαθος τα φιλτρα δεν ειναι Classic 1500, μηπως τα εβαλες μετα που τραβηξες την φωτο?

2) Που εχεις βαλει τις εξοδους νερου των φιλτρων και σε τι κατεύθυνση, οπως  επισης και τον Wave maker?

 

Ναι τα φιλτρα δεν τα εχω τοποθετήσει ακόμη.αυτα εδώ είναι και εχω ακόμη δυο ίδια για ρεζέρβα σε περίπτωση που γίνει κάτι.

image.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Τα φιλτρα δεν τα εχω τοποθετήσει ακόμη,το ενυδρείο χθες το άδειασα και κάνω αλλαγές τωρα που μιλάμε ?

Ορίστε μια φωτο από την κατάσταση που επικρατεί τωρα ...

ξερω...είμαι τυχερός που και η δικιά μου είναι στο χόμπι και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το χάος ,μιας και ξέρει πολυ καλα πως έχουν τα πράγματα στο χόμπι?

 

Τα συγκεκριμενα φιλτρα ειναι φοβερα!!!!....εχουν μεγαλο καδο , δυνατη ροη , αντοχη στο χρονο και ειναι αθορυβα, το μονο μειονεκτημα η καταναλωση ρευματος(65w).

Τι αλλαγες κανεις? διακοσμο ή ψαροσυνθεση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Τα συγκεκριμενα φιλτρα ειναι φοβερα!!!!....εχουν μεγαλο καδο , δυνατη ροη , αντοχη στο χρονο και ειναι αθορυβα, το μονο μειονεκτημα η καταναλωση ρευματος(65w).

Τι αλλαγες κανεις? διακοσμο ή ψαροσυνθεση?

Δεν πληρώνω ρεύμα νερό θέρμανση ,είναι όλα ΦΙΞ στην τιμή από το ενοίκιο ?Ελβετια ?

Το έπιπλο εκανα μεχρι στιγμής,

τις πέτρες τις ψεύτικες που έπρεπε να ξανα κολλήσουν  με σιλικόνη,

τα φιλτρα θελω να αλλάξω τωρα αλλά μαλον αύριο θα τα κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Δεν πληρώνω ρεύμα νερό θέρμανση ,είναι όλα ΦΙΞ στην τιμή από το ενοίκιο ?Ελβετια ?

 

Και το ρεύμα??????.......νερό & θέρμανση το καταλαβαινω λογο του οτι ζουσα καποτε Ουγγαρια για 5χρονια, αλλα το ρευμα ηταν εκτος.

Εισαι πολυ τυχερος αναφορικα με τα εξοδα του χομπι.

πριν 14 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

τα φιλτρα θελω να αλλάξω τωρα αλλά μαλον αύριο θα τα κάνω.

Πως σκεφτεσαι να τοποθετησεις τα φιλτρα και τον Wave maker?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

Και το ρεύμα??????.......νερό & θέρμανση το καταλαβαινω λογο του οτι ζουσα καποτε Ουγγαρια για 5χρονια, αλλα το ρευμα ηταν εκτος.

Εισαι πολυ τυχερος αναφορικα με τα εξοδα του χομπι.

Πως σκεφτεσαι να τοποθετησεις τα φιλτρα και τον Wave maker?

Ναι και το ρεύμα?

δεν εχω ιδέα παιδιά πως να τα τοποθετήσω μιας και είναι οι πρώτες κιχλιδες μου και Wave maker δεν είχα ποτέ πριν.

τα φώτα σας παρακαλω ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα. Ποσα φιλτρα εχεις? Ειπες θα βαλεις τα 2 φιλτρα να καθονται. Βαλτα ολα να δουλευουν και αν τοσο πολυ θες κρατα το ενα καβαντζα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω 

πριν 19 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δεν καταλαβα. Ποσα φιλτρα εχεις? Ειπες θα βαλεις τα 2 φιλτρα να καθονται. Βαλτα ολα να δουλευουν και αν τοσο πολυ θες κρατα το ενα καβαντζα

εχω 4 eheim 1500xl συνολικά.

να βάλω τα 3 σε λειτουργεια?
πολλα δεν είναι? Θα γεμίσει μπαστούνια ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Δεν καταλαβα. Ποσα φιλτρα εχεις? Ειπες θα βαλεις τα 2 φιλτρα να καθονται. Βαλτα ολα να δουλευουν και αν τοσο πολυ θες κρατα το ενα καβαντζα

Καλησπερα Χρηστο!!!!.....το  classic1500xl εχει 18λ. καδο για υλικα και 2400λ/ω ροη (ονομαστικη), νομιζω οτι 2 φιλτρα μαζι με τον wave maker (8000l/h) που εχει νομιζω ειναι καλα........

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εχω 

εχω 4 eheim 1500xl συνολικά.

να βάλω τα 3 σε λειτουργεια?
πολλα δεν είναι? Θα γεμίσει μπαστούνια ?

Γνωμη μου ειναι, οτι κανεις δουλεια με τα 2 φιλτρα συν τον wave maker, .......ισως εγω να πηγαινα για 12000 wave maker. λογο του οτι ειναι 2μετρο το ενυδρειο σου.......οσον αφορα τα μπαστουνια εγω αν εβαζα 3 φιλτρα θα κοιταγα τα 2 απο τα 3 να δουλευαν σε σειρα για να μην  γεμίσει η πλατη μπαστούνια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα Χρηστο!!!!.....το  classic1500xl εχει 18λ. καδο για υλικα και 2400λ/ω ροη (ονομαστικη), νομιζω οτι 2 φιλτρα μαζι με τον wave maker (8000l/h) που εχει νομιζω ειναι καλα........

Γνωμη μου ειναι, οτι κανεις δουλεια με τα 2 φιλτρα συν τον wave maker, .......ισως εγω να πηγαινα για 12000 wave maker. λογο του οτι ειναι 2μετρο το ενυδρειο σου.......οσον αφορα τα μπαστουνια εγω αν εβαζα 3 φιλτρα θα κοιταγα τα 2 απο τα 3 να δουλευαν σε σειρα για να μην  γεμίσει η πλατη μπαστούνια

Εγω φοβάμαι να το κάνω μόνος μου γιατί εχω διαβάσει πολλές συμφορές και δεν το επιχειρώ μόνος?

ειχα σκεφτεί κιόλας να το εκανα prefilter το ένα.

Wave maker θα παρω μεγαλύτερο. 
στα φιλτρα αν χρειαστεί αλλάζω και τις αντλίες με μεγαλύτερες 3400 λιτρα την ωρα.

θα τα κοιτάξουμε όλα στην πορεία και αποφασίζουμε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά των φίλτρων είναι το ένα με biohome και το άλλο με eheim Substrate pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Τα υλικά των φίλτρων είναι το ένα με biohome και το άλλο με eheim Substrate pro

μια χαρα  βιολογικα υλικά ειναι και τα 2 , ειδικα το  biohome.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...