Jump to content

Παρουσίαση ενυδρειου με κιχλιδες Αφρικής


Mr.fox

Recommended Posts

@marinos

βρηκα και Snow white  δελφινάκια 3 ώρες από εδώ που ειμαι.

τι λες? Η καλύτερα μόνο μπλε?

C19F29B9-BBD3-45DF-BFEF-0BF6D0F22E4C.jpeg

897CF3AA-14CA-41F4-B708-D5547D338C2F.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα σου πει ο Μαρινος αλλα πιστευω οτι τα μπλε θα δωσουν πιο ''χρωμα'' στο ενυδρειο......δεν ειμαι ''φαν'' των albino γενικως!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη τα λέμε αύριο . Γιατί ήπια κάτι ρακές και τα βλέπω και τα αλμπίνο μπλε:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πανέμορφο το ενυδρειο και η πλάτη όλα τα λεφτά. Αυτή την περίοδο σκέφτομαι και εγώ να κάνω παραγγελία από την aquadecor μια από τις πλάτες Αμαζόνιου αλλά από τη σλιμ σειρά γιατί από η χοντρή σειρα είναι πολύ τσουχτερή. Πηρα προσφορά και μου έπεσε το σαγόνι. Είσαι ευχαριστημένος από την πλάτη; Αξίζει τα λεφτά της; Δείχνει τόσο πραγματική και αληθινή όσο και στις φωτογραφίες και τα βίντεο; Την κόλλησες ή απλά την κούμπωσες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

@marinos

βρηκα και Snow white  δελφινάκια 3 ώρες από εδώ που ειμαι.

τι λες? Η καλύτερα μόνο μπλε?

C19F29B9-BBD3-45DF-BFEF-0BF6D0F22E4C.jpeg

897CF3AA-14CA-41F4-B708-D5547D338C2F.jpeg

Είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά δεν θα τα διάλεγα γιατί ένα απο τα χαρακτηριστικά του είδους είναι ότι ανάλογα την κατάστασή που είναι αλλάζει και το μπλε τους χρώμα ( κάποιες στιγμές όταν είναι σε στρες παρουσιάζουν ποιο έντονο μπλε σε διαφόρα σημεία του σώματος τους ) και στα αλπίνο αυτό δεν θα το δεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα, πανέμορφο το ενυδρειο και η πλάτη όλα τα λεφτά. Αυτή την περίοδο σκέφτομαι και εγώ να κάνω παραγγελία από την aquadecor μια από τις πλάτες Αμαζόνιου αλλά από τη σλιμ σειρά γιατί από η χοντρή σειρα είναι πολύ τσουχτερή. Πηρα προσφορά και μου έπεσε το σαγόνι. Είσαι ευχαριστημένος από την πλάτη; Αξίζει τα λεφτά της; Δείχνει τόσο πραγματική και αληθινή όσο και στις φωτογραφίες και τα βίντεο; Την κόλλησες ή απλά την κούμπωσες;

Σε ευχαριστω πολυ ?

κολλημένο  είναι και η πλάτη και οι πέτρες (θα παραγγείλω την Παρασκευή περισσότερες σε διαφορά μεγέθη 4-5 μεγαλύτερες και καμία 10αρια μικρότερες.

οι πλάτες της aquadecor είναι πολυ καλές ειδικά τα πιο καινούργια μοντέλα.

η δικιά μου είναι πολυ καλη με πολυ καλές λεπτομέρειες αν και είναι παλιό μοντέλο και κατασκευάστηκε πριν περίπου 2 χρόνια.τα καινούργια τους μοντέλα είναι ακόμη καλύτερα και θα αγοράσω σύντομα ακόμη μια πλάτη για το άλλο ενυδρείο που εχω να στήσω.

πιστευω ότι είναι ακριβές αλλά σίγουρα είναι οι καλύτερες ,τουλάχιστον από τις υπόλοιπες που εχω δει (rockzolid-arstone -back to nature) οι οποίες είναι επισης ακριβές και συνήθως ξεβάφουνε πολυ γρήγορα απ’οτι λένε.

και το δικό μου back to nature amazonas xl που εχω  για πάρει για το ενυδρείο των Clown Loach είναι λίγο ξεβαμμένο.

της aquadecor λένε ότι δεν ξεβάφουνε και ότι δίνουν εγγύηση για αυτό.

θα δούμε με τον καιρό.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά δεν θα τα διάλεγα γιατί ένα απο τα χαρακτηριστικά του είδους είναι ότι ανάλογα την κατάστασή που είναι αλλάζει και το μπλε τους χρώμα ( κάποιες στιγμές όταν είναι σε στρες παρουσιάζουν ποιο έντονο μπλε σε διαφόρα σημεία του σώματος τους ) και στα αλπίνο αυτό δεν θα το δεις.

Ναι και μου αρέσουν πιο πολυ τα μπλε και εμενα και δείχνουν πολυ όμορφα σε συνδυασμό με τα κίτρινα,είναι και σκούρες οι πέτρες και κάνουνε τέλεια αντίθεση ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά δεν θα τα διάλεγα γιατί ένα απο τα χαρακτηριστικά του είδους είναι ότι ανάλογα την κατάστασή που είναι αλλάζει και το μπλε τους χρώμα ( κάποιες στιγμές όταν είναι σε στρες παρουσιάζουν ποιο έντονο μπλε σε διαφόρα σημεία του σώματος τους ) και στα αλπίνο αυτό δεν θα το δεις.

τους synodontis lucipinnis μπορώ να τους κρατήσω με τα Malawi που είπαμε ?
η δεν ταιριάζουν επιδη είναι από άλλη λιμνη ?

Link to comment
Share on other sites

Ζόρικη ερώτηση . 

Χωρίς να το αναλύσω θα σου πω ότι προσωπικά δεν θα τους έβαζα με τα malawi .

Η απόφαση είναι δική σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2021 at 3:15 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Ζόρικη ερώτηση . 

Χωρίς να το αναλύσω θα σου πω ότι προσωπικά δεν θα τους έβαζα με τα malawi .

Η απόφαση είναι δική σου. 

Λοιπόν μέτρησα το pH και είναι 7,6

τα υπόλοιπα δεν τα μέτρησα  ακόμη..τα Jbl τεστ μου εξαφανίστηκαν και από τα api δεν εχω  gh kh θελω να τα παραγγείλω γιατί το σετ δεν τα είχε μέσα 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα Ίδη αυτά τα δυο είδη  από την πόλη μου από έναν Ιταλό που εκτρέφει κιχλιδες:

Labidochromis caeruleus 20€ το χαρεμι

placidochromis electra 15 εκατοστά 15ευρω το ενα

 

δελφινακια δυστυχώς δεν έχει?

 

εχει επισης ψάρια τανκανικα και Βικτόρια.

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2021 at 1:38 ΜΜ, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ ?

κολλημένο  είναι και η πλάτη και οι πέτρες (θα παραγγείλω την Παρασκευή περισσότερες σε διαφορά μεγέθη 4-5 μεγαλύτερες και καμία 10αρια μικρότερες.

οι πλάτες της aquadecor είναι πολυ καλές ειδικά τα πιο καινούργια μοντέλα.

η δικιά μου είναι πολυ καλη με πολυ καλές λεπτομέρειες αν και είναι παλιό μοντέλο και κατασκευάστηκε πριν περίπου 2 χρόνια.τα καινούργια τους μοντέλα είναι ακόμη καλύτερα και θα αγοράσω σύντομα ακόμη μια πλάτη για το άλλο ενυδρείο που εχω να στήσω.

πιστευω ότι είναι ακριβές αλλά σίγουρα είναι οι καλύτερες ,τουλάχιστον από τις υπόλοιπες που εχω δει (rockzolid-arstone -back to nature) οι οποίες είναι επισης ακριβές και συνήθως ξεβάφουνε πολυ γρήγορα απ’οτι λένε.

και το δικό μου back to nature amazonas xl που εχω  για πάρει για το ενυδρείο των Clown Loach είναι λίγο ξεβαμμένο.

της aquadecor λένε ότι δεν ξεβάφουνε και ότι δίνουν εγγύηση για αυτό.

θα δούμε με τον καιρό.

 

 

 

 

Το ίδιο διαβάζω από κριτικεσ Και συγχομπιστες στο εξωτερικόκαι βλέπω από γιουτιουμπερς ότι η aquadecor είναι κορυφή και πραγματικά δεν μπορεί να την αντιγράψει κανεις. Το λέει και η ίδια μόνο η φύση μπορεί. Είναι σαν πραγματικά. Απλά τσούζει πολύ η τιμή. Η τιμή στο μέγεθος που το θέλω μαζί με τα πλαϊνά και κάποια κλαδιά-πέτρες  αγγίζει και ισωσ Να ξεπερνάει κιόλας την αξία καινούριας γυάλας. Αλλά με ψηνει πολύ σαν διακόσμηση. Και έτσι όπως είναι ο σχεδιασμός της με τα έξτρα κλαδιά και πετρεσ μπορεί μέχρι και να αποφύγεις την έξτρα διακόσμηση. Είμαι σε μεγάλο δίλλημα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Βρηκα Ίδη αυτά τα δυο είδη  από την πόλη μου από έναν Ιταλό που εκτρέφει κιχλιδες:

Labidochromis caeruleus 20€ το χαρεμι

placidochromis electra 15 εκατοστά 15ευρω το ενα

 

δελφινακια δυστυχώς δεν έχει?

 

εχει επισης ψάρια τανκανικα και Βικτόρια.

 

Λευτέρη προσοχή να είναι καθαρά τα είδη και όχι υβρίδια .

Αν βάλεις placidochromis electra μετά μπορεί να έχεις πρόβλημα να προσθέσεις τα blue dolphin λόγω χρωματισμού . 

Ψάξε για Aulonacara red dragon είναι πολύ όμορφα .

Προσοχή ΔΕΝ προσθέτεις τίποτα πριν δώσεις τους θηρευτές.

@tkalamat Θοδωρή δελφινάκια στέλνεις Ελβετία ; ?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Λευτέρη προσοχή να είναι καθαρά τα είδη και όχι υβρίδια .

Αν βάλεις placidochromis electra μετά μπορεί να έχεις πρόβλημα να προσθέσεις τα blue dolphin λόγω χρωματισμού . 

Ψάξε για Aulonacara red dragon είναι πολύ όμορφα .

Προσοχή ΔΕΝ προσθέτεις τίποτα πριν δώσεις τους θηρευτές.

@tkalamat Θοδωρή δελφινάκια στέλνεις Ελβετία ; ?

Εννοείται πρώτα θα δώσω όλα τα ψάρια που υπάρχουν στο ενυδρείο και μετά θα διαμορφώσουμε τον χώρο κατάλληλα όπως πρέπει ,πέτρες κτλπ. Και μετά θα μπουνε τα καινούργια ψάρια αφού καταλήξουμε στο τι υπάρχει κοντά, μιας και δεν θελω ψάρια που βρίσκονται περισσότερο από 3 ώρες μακριά από εδώ γιατί δεν θελω να τα κουράσω με μεγάλο ταξίδι.το πολυ πολυ για δελφινάκια θα βάλω μια αγγελία και πιστευω σίγουρα κάποιος θα βρεθεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις δυο τροφές να παρω?
Oase h tropical soft line?
 

01ECB308-E831-4BE4-877C-2C790143DE83.png

8B27AE61-19B8-4AD9-A85E-CF3DE9098BAD.png

A0637B96-E6A1-4392-A47C-53DB244CDEF4.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μόνο αυτήν εχω δυστυχώς και τους δίνω εδώ και μια βδομάδα, δεν ήξερα ότι δεν κάνει η συγκεκριμένη .

αυριο θα πάω να παρω μια από τις παραπάνω δυο που σας εγραψα

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

@marinos βρηκα και τα aulonocara 5 λεπτα απόσταση από το σπίτι μου.

Τα δυο ήταν κατακόκκινα με μπλε και τα αλλά δυο που είχε ήταν λίγο πιο πορτοκαλί ,δεν ξερω γιατι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες από την άμμο και από τα ψαρια

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκανα σήμερα την παραγγελία τα τεστ api για σκληρότητα νερού.

τι άλλο πιστεύετε θα χρειαστώ παιδιά?
σημερα και αύριο εχω ρεπό ,και θα εχω χρόνο να παρω ότι μου πείτε ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εκανα σήμερα την παραγγελία τα τεστ api για σκληρότητα νερού.

τι άλλο πιστεύετε θα χρειαστώ παιδιά?
σημερα και αύριο εχω ρεπό ,και θα εχω χρόνο να παρω ότι μου πείτε ?

Τίποτα άλλο . Τις τροφές να πάρεις 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Τίποτα άλλο . Τις τροφές να πάρεις 

Πια από τις δυο? Η καλές είναι και οι δυο?

δυστυχώς μόνο αυτές τις δυο είχε.

θα παραγγείλω καμία καλύτερη αργοτερα και θα κάτσω να φτιάξω και καμία σπιτική από αυτές που μου είπατε, αλλά για τωρα να φάνε γιατί κρίμα μια βδομάδα τρώγανε λάθος φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Την tropical την άλλη δεν την γνωρίζω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρηκα αυτό το προϊόν σε μισή τιμή.

βοηθαει πουθενά η μου είναι εντελώς άχρηστο ?

64B059EE-332E-47F0-879C-2319F7984CC8.png

Link to comment
Share on other sites

@marinos

Αυτά είναι τα ψάρια που σου είπα.

Μας κάνουν ?(είναι πολύ πιο κόκκινα απ' ότι φαίνεται στην εικόνα)

Αν ναι τότε να πάω αύριο πρωί να τα πληρώσω και να του πω να μου τα κρατήσει για καμιά βδομάδα μέχρι να κανονίσω να δώσω τα άλλα στον ζωολογικό κήπο.

 

IMG_20210731_144319.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

@marinos

Αυτά είναι τα ψάρια που σου είπα.

Μας κάνουν ?(είναι πολύ πιο κόκκινα απ' ότι φαίνεται στην εικόνα)

Αν ναι τότε να πάω αύριο πρωί να τα πληρώσω και να του πω να μου τα κρατήσει για καμιά βδομάδα μέχρι να κανονίσω να δώσω τα άλλα στον ζωολογικό κήπο.

 

IMG_20210731_144319.jpg

Δεν με βοηθά η εικόνα .

τα Αulonaca red dracon είναι έτσι Image - Aulonocara "Red Dragon" (Red Dragon) | BioLib.cz

Αλλά μπορείς να τα βρεις και σε αυτό το χρώμα 

 

aulonocara red dragon | Cichlids, African cichlids, Tropical fish

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...