Jump to content

Παρουσίαση ενυδρειου με κιχλιδες Αφρικής


Mr.fox

Recommended Posts

Παιδιά εχω μια ερωτηση σχετικά με το τάισμα των ψαριών αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει.

ποσο συχνά και πόση ποσότητα, αν το υπολογίσουμε σε καπάκια από μπουκάλι αναψυκτικού.

τα ψάρια είναι 1 αρσενικο 15cm 4 θυλικα 11-12cm placidochromis electra.

Και labidochromis 1 αρσενικό 3 θυλικα όλα γύρω στα 8-9 cm 

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές την ημέρα . Την ποσότητα θα την υπολογίσεις εσύ . Αυτήν που θα ρίξεις πρέπει να την εξαφανίζουν μέσα σε δυο λεπτά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης μιας και εχω και μια καλη έκπτωση λόγο του ότι μου είχαν καθυστερήσει να μου παραδώσουν το ενυδρείο σκέφτομαι να παρω ένα σαμπ.

βαζω φωτο να μου πείτε αν είναι καλό η όχι 

C8095FAB-0DD2-4C4E-AB4D-6ADF72245A9B.png

03E0936A-2571-4159-8580-CC7E091D9A27.png

D62BD548-4A10-4BDC-8FBF-4CD1E483E7A5.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Επισης μιας και εχω και μια καλη έκπτωση λόγο του ότι μου είχαν καθυστερήσει να μου παραδώσουν το ενυδρείο σκέφτομαι να παρω ένα σαμπ.

βαζω φωτο να μου πείτε αν είναι καλό η όχι 

C8095FAB-0DD2-4C4E-AB4D-6ADF72245A9B.png

03E0936A-2571-4159-8580-CC7E091D9A27.png

D62BD548-4A10-4BDC-8FBF-4CD1E483E7A5.png

Τιμή θα μας πεις ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δύο φορές την ημέρα . Την ποσότητα θα την υπολογίσεις εσύ . Αυτήν που θα ρίξεις πρέπει να την εξαφανίζουν μέσα σε δυο λεπτά .

Εγω πιστευω και όλο το κουτί να ρίξω σε μισό λεπτό θα την έχουν φάει.. και το κουτί μαζί ?

θα δοκιμάσω ένα καπάκι να δω πόση ώρα κανουνε να την φάνε και βλέπουμε σιγά σιγά.

πρωι -βράδυ 


 ευχαριστω παρά πολυ Μαρίνε για την ταχύτατη απάντηση ??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Τιμή θα μας πεις ;

Η κανονική τιμή είναι 450€

η δικιά μου έκπτωση είναι 200€  

δηλαδη 250€ θα μου βγει κομπλέ το σαμπ μαζί με βιολογικό υλικό θερμαντήρα και τρόμπα όλα κομπλέ.

το θέμα είναι ότι εγω τα εχω όλα αυτά και δεν τα χρειάζομαι..και θα του ζητήσω να μου στείλει ένα nitrat filter αντι για αυτά τα υλικά.

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Τρόμπα εχω από τα δυο ρεζέρβα eheim classic 1500

Θερμαντήρες εχω μια κούτα γεμάτη καινούριους και μεταχειρισμένους ?

και βιολογικό εχω 20-22 λιτρα καινουριο eheim Substrat pro και περίπου 3μιση λιτρα biohome

οποτε σκευτηκα καλύτερα να βάλω τα δικά μου και να παρω και ένα φίλτρο για νιτρικά 

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτά . Γιατί δεν κάνεις ένα sump μόνος σου ή να βρεις ένα μεταχειρισμένο (μόνο γυάλα ) ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Πολλά τα λεφτά . Γιατί δεν κάνεις ένα sump μόνος σου ή να βρεις ένα μεταχειρισμένο (μόνο γυάλα ) ;

Θα κοιτάξω τότε για κανένα ελαφρώς μεταχειρισμένο ,και πιστευω υπάρχουν και καλύτερα με περισσότερα χωρίσματα και με mooving bed κτλπ. Απ’οτι εχω δει σε άλλους.

αν βρω κάτι το ανεβάζω φωτο και το συζητάμε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλη την παρέα :)

Θα ήθελα γνωμες για αυτό το ψαρακι 

 

lethrinops red Cap

 

@marinosποιο είναι πιο ταιριαστό πιστευεις με την ψαροσυνθεση μου?

αυτο η aulonocara red Dragon Mammon?

(το aulonocara είναι φωτο από αυτόν που σου είπα θελω να παρω τον Γερμανό. Μου είπε ότι είναι ακριβώς όπως στην φωτο χωρίς κανένα φίλτρο η φωτογραφία.)

 

επισης αγόρασα και αυτήν την τροφή της tropical

 

ευχαριστω πολυ :)

0A071427-3BAE-46B1-BC04-D55FBBE2D7B7.jpeg

0D83BA2F-3CDF-4610-BEEC-00735AF92A65.jpeg

DCF5713F-E368-48FD-B170-AB5F38B51988.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλή η τροφή . Επιμένω στην Αυλονάκαρα και στον συνδιασμό που σου πρότεινα για αρχή .

Το Lethrinops είναι ωραίο χρωματικά το αρσενικό άλλα το θηλυκό είναι ένα αδιάφορο ασημί . 

Η aulonacara red και το θηλυκό (χωρίς να είναι έντονο έχει χρώμα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinosΣήμερα παρατήρησα κάτι περίεργο στα labidochromis μου,

δεν έχουν μαύρο τα δικά μου πουθενά ,είναι εντελώς κίτρινα!
μηπως είναι τίποτα άλλο και μου τα δώσανε για Labido?

A7FE8A30-5080-4DB7-B27C-02A402CD85B6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει ελάχιστο γκρι προς το μαυρο ο αρσενικος1B4C7DD7-6584-4753-A591-3436A005D4DA.thumb.jpeg.7f9c4710e5c25c2056662e8d83671982.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Βασικά έχει ελάχιστο γκρι προς το μαυρο ο αρσενικος1B4C7DD7-6584-4753-A591-3436A005D4DA.thumb.jpeg.7f9c4710e5c25c2056662e8d83671982.jpeg

Οι φωτο είναι παλιές αλλά ετσι είναι το ψάρι και τωρα που τον βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Σε τι μέγεθός είναι ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σε τι μέγεθός είναι ;

Περίπου 9cm.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Περίπου 9cm.

 

Παλιά μια εύκολη απάντηση θα ήταν να σου πω ότι είναι υβρίδια . Και στα πετ πλέον είναι πολύ εύκολο να βρεις υβρίδια . Άλλα πλέον δεν είμαι τόσο σίγουρος μιας και το φαινόμενο είναι σύνηθες ειδικά στα θηλυκά του είδους . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στις φωτογραφίες είναι δυο διαφορετικά ψαράκια τα labidochromis. Αν ναι το πανω μου κάνει για θηλυκό κ το κάτω για αρσενικό. Πιστευω οτι θα μαυρίσουν στα σημεία που τώρα είναι αχνό το μαυρο, ειδικά το αρσενικό. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 4:40 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Παλιά μια εύκολη απάντηση θα ήταν να σου πω ότι είναι υβρίδια . Και στα πετ πλέον είναι πολύ εύκολο να βρεις υβρίδια . Άλλα πλέον δεν είμαι τόσο σίγουρος μιας και το φαινόμενο είναι σύνηθες ειδικά στα θηλυκά του είδους . 

Τελικά τα ψαράκια μου δεν πρέπει να είναι labidochromis?πρέπει να είναι metriaclima estherae

 
η πρώτη φωτο από Ίντερνετ και δεύτερη φωτο το δικό μου ψαρι
 
παρακαλω τα φώτα σας ,για να τα γυρίσω πίσω σε αυτόν που μου τα πούλησε εαν επαληθευτεί ότι δεν είναι labidochromis
 
 

D3AC0DDF-40AD-4A40-9D59-BBB9A004E1C0.jpeg

46B6D3B7-4C3D-47D1-866B-DAC52E20BEDD.jpeg

FDAD6A8E-2D21-44FB-A042-596051424B5C.jpeg

AE6E9F1F-D46D-44E3-8572-2F96B54831DA.jpeg

Link to comment
Share on other sites

@marinos

Τελικά τα γύρισα πίσω τα ψάρια.

δεν ξερω αν ήταν labidochromis η όχι αλλά για σιγουριά θα παρω άλλα που θα είναι με μαύρη ρίγα έντονη.

θα τα παρω και αυτά μαζί με τα Aulonocara red Dragon mammon από τον Γερμανό και θα μου τα στείλει.

 

Γνωριζεις με τι λάμπα μπορώ να κάνω το ενυδρείο να φαίνεται γαλάζιο όπως στην φωτο ? Δεν θελω όμως να είναι  μπλε σαν θαλασσινό ενυδρειο?

45414980-4E65-4E69-9A2C-2BA87A594661.png

0467570C-1BCA-4133-94B1-39473DDF68D8.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

@marinos

Τελικά τα γύρισα πίσω τα ψάρια.

δεν ξερω αν ήταν labidochromis η όχι αλλά για σιγουριά θα παρω άλλα που θα είναι με μαύρη ρίγα έντονη.

θα τα παρω και αυτά μαζί με τα Aulonocara red Dragon mammon από τον Γερμανό και θα μου τα στείλει.

 

Γνωριζεις με τι λάμπα μπορώ να κάνω το ενυδρείο να φαίνεται γαλάζιο όπως στην φωτο ? Δεν θελω όμως να είναι  μπλε σαν θαλασσινό ενυδρειο?

45414980-4E65-4E69-9A2C-2BA87A594661.png

0467570C-1BCA-4133-94B1-39473DDF68D8.jpeg

Καλά έκανες αφού είχες αμφιβολίες. Όταν λες για την λάμπα για ποιο φωτιστικό ;  Το σίγουρο είναι αν μιλάμε για led ή αναλογία να είναι 3 λευκά 1 μπλε .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλά έκανες αφού είχες αμφιβολίες. Όταν λες για την λάμπα για ποιο φωτιστικό ;  Το σίγουρο είναι αν μιλάμε για led ή αναλογία να είναι 3 λευκά 1 μπλε .

 

Αυτή την στιγμή εχω δυο led Econlux Solar stinger sunstrip 450

3 προς 1 εννοείς τα led ακια να τα ρυθμίσω?
 

αποτι είδα το φωτιστικό ρυθμίζει μπλε κόκκινο και λευκό σίγουρα,αλλά δεν ξερω αν είναι rgb

δυστιχως θέλει μέσω υπολογιστή και δεν γνωρίζω να το κάνω ειμαι εντελώς άσχετος από αυτά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Αυτή την στιγμή εχω δυο led Econlux Solar stinger sunstrip 450

3 προς 1 εννοείς τα led ακια να τα ρυθμίσω?
 

αποτι είδα το φωτιστικό ρυθμίζει μπλε κόκκινο και λευκό σίγουρα,αλλά δεν ξερω αν είναι rgb

δυστιχως θέλει μέσω υπολογιστή και δεν γνωρίζω να το κάνω ειμαι εντελώς άσχετος από αυτά ?

Πρέπει να το κάνεις σαν την 3η εικόνα. Και η πλάτη του ενυδρείου φρόντισε να γίνει γαλάζια (με μια αφίσα. βάψιμο κτλ)

560020.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Labidochromis Caurelaus ήταν αλλά επειδή δεν ήταν έντονα τα χρώματα καλά έκανες κ τα γυρισες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...