Jump to content

περίεργη μάζα μέσα στο βιολογικο υλικό


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

ύστερα από την τυπική συντήρηση του φίλτρου μου όταν άνοιξα να πλύνω το βιολογικό υλικό βρήκα μέσα αυτο μήπως έχει ιδέα κανείς τι είναι;;; ευχαριστώ 

IMG_3701.thumb.jpeg.abfdefc0a2dad08fc81dd0f405716b5f.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έπεσε μέσα ποντίκι και έλιωσε ??

Δεν καταλαβαίνω τι είναι αδερφέ ? πολύ περίεργο.  Πόσο καιρό έχεις να το καθαρίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κάνει και σαν βαμβάκι από το φιλτρο

 η από υλικό που έχουν τα φυτά όταν τα αγοράζουμε.δεν ξερω τι άλλο μπορει να είναι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Taxiarchis said:

Μήπως έπεσε μέσα ποντίκι και έλιωσε ??

Δεν καταλαβαίνω τι είναι αδερφέ ? πολύ περίεργο.  Πόσο καιρό έχεις να το καθαρίσεις?

2 εβδομάδες έχω να πειράξω το φίλτρο καθώς είναι εξωτερικό και το καθαρίζω 1-2 τον μήνα. Μετά την αλλαγή νερού λοιπόν έβγαλα να καθαρίσω τα επίπεδα του φίλτρου τα οποία είναι τέσσερα όποτε δεν είναι βαμβάκι που πέρασε είχε μια αφή σαν γλίτσα 

και βρισκόταν το κουτάκι που είχε μόνο βιολογικό υλικό και αποκλείεται να πέρασε κάτι διότι οι τρυπούλες που υπάρχουν πάνω και κάτω για να περνάει το νερό από τα υλικά είναι 1εκ διάμετρος. Εδώ και τρία χρόνια στο χόμπι δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μυκητες, που δημηουργουν τετοια μαζα σαν βλεννα, μυξα...

Σε μια τρυπα 1εκ περναει οτι μπορεις και δεν μπορεις να φανταστεις! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Konstantinos Ninos έγραψε:

2 εβδομάδες έχω να πειράξω το φίλτρο καθώς είναι εξωτερικό και το καθαρίζω 1-2 τον μήνα. Μετά την αλλαγή νερού λοιπόν έβγαλα να καθαρίσω τα επίπεδα του φίλτρου τα οποία είναι τέσσερα όποτε δεν είναι βαμβάκι που πέρασε είχε μια αφή σαν γλίτσα 

και βρισκόταν το κουτάκι που είχε μόνο βιολογικό υλικό και αποκλείεται να πέρασε κάτι διότι οι τρυπούλες που υπάρχουν πάνω και κάτω για να περνάει το νερό από τα υλικά είναι 1εκ διάμετρος. Εδώ και τρία χρόνια στο χόμπι δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο 

Μηπως είναι ταμπλέτα άλγης που μουχλιασε? Αν και δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως συνεχίζει να μου φέρνει σαν το υλικό που έχουν πολλά φυτά στις ρίζες όταν τα αγοράζουμε αν θυμαμε καλα είχα βρει και εγω κάτι παρόμοιο εκτως και αν εχω dejavu?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μοιάζει με μάζα από αν θες τριχοειδής.

Τι εννοείς; 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την @natateo

Ένα είδος μυκητίασης είναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...