Jump to content

Sos δηλητηρίαση από co2


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους χρειάζονται την βοήθεια σας! Σήμερα το πρωί βρήκα τα ψάρια μου όλα στην επιφάνεια..  το co2 για αδιευκρίνιστο λόγο έρεε ανεξέλεγκτα στο ενυδρείο.. έκανα μια αλλαγή νερού γύρο στο 20% τι άλλο μπορώ να κάνω? λογικά έχει πέσει αρκετά το ph; Μερικές γαρίδες και σαλιγκάρια δεν άντεξαν.. τουλάχιστον να σώσω τα ψάρια . Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

για τέτοιες περιπτώσεις που πχ χαλάσει κάτι πρέπει να έχουμε καβάτσα πάντοτε μια αεραντλία, όπως είπε ο φίλος μεγάλη ανατάραξη και αν έχεις βάλε και αεραντλία. Μια διευκρίνηση η αεραντλία δεν προσφέρει οξυγόνο όπως ίσος κάποιοι να νομίζουν αλλά διώχνει το co2.

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία δεν έχω δυστυχώς αλλά έβαλα την έξοδο του φίλτρου όσο ψηλότερα γίνεται έτσι ώστε να έχω ανατάραξη, σε συνδυασμό με την αλλαγή νερού βλέπω ότι γίνεται δουλειά και τα ψάρια άρχισαν δυστακτικα να κυκλοφορούν. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο θέμα με μπουκάλα μιας χρήσεως και μόλις ήταν σχεδόν άδεια έγινε το ίδιο με εσένα .

φυσικα και πήρε πόδι η μιας χρήσεως και εβαλα Controller.

ελπιζω να πάνε όλα καλα με τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει τύχει και σε μένα, μεγάλο ρόλο παίζει ο ρυθμιστής πίεσης. Αν θυμάμαι καλά είχα βάλει έναν κινέζικο με μονό μανόμετρο. Δεν πέρασαν δυο μέρες οι γαρίδες όλες ανάποδα και το ενυδρείο τίγκα στο co2.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...