Jump to content

Τι είναι αυτό?


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτό σαν σκουριά πάνω στην πέτρα και  στο background????? 

 

20210802_133704.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Είναι Diatoms (ή αλλιώς διατομική άλγη).

Τρέφονται με silicates που υπάρχουν στα υλικά του hardscape (πέτρες άμμο) αλλά και στο νερό.

Εμφανίζονται κυρίως σε καινούρια ενυδρεία και υποχωρούν όταν κάνουν τον κύκλο τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάποιο είδος αλγης πρέπει να είναι.

ας περιμένεις τους πιο έμπειρους να σου πούνε σίγουρα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mr.fox said:

Λογικά κάποιο είδος αλγης πρέπει να είναι.

ας περιμένεις τους πιο έμπειρους να σου πούνε σίγουρα.

συγγνώμη αυτό δεν ειπε μόλις τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μαζί γράφαμε δεν μπορώ να βλέπω την ώρα που γράφω ,τι γράφουν και οι άλλοι.....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το παρακάτω αν θέλεις άλλα μέσες άκρες στα είπε και ο @Insomniac .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Petrichor έγραψε:

συγγνώμη αυτό δεν ειπε μόλις τώρα? 

Καλησπέρα φίλε μου  @Petrichor

Συγχωρέσε την πρωτοβουλία μου να σε καθοδηγήσω στα ήθη και έθιμα του φόρουμ και επ' ουδενί μην το εκ λάβεις ως υπόδειξη ή επίπληξη .

Βλέπω ότι έχεις τεράστια εμπειρία στο instagram και στα ενυδρεία άλλα στο forum και δη σε αυτό μάλλον καθόλου.

Τελείως καλοπροαίρετα θα σε προτρέψω να επικεντρώνεσαι στα δικά σου και μόνο γραφόμενα γιατί διαφορετικά δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς να υπάρχει λόγος . 

Κριτική για τα γραφόμενα των μελών αν δεν πρόκειται για τρολάρισμα ( σκόπιμη παραπλάνηση ή επιβεβαιωμένα λάθος συμβουλή  ) δεν κάνουμε  για τον ποιο πάνω λόγο .

 **Ίσως σε αυτό εξαιρούνται οι συντονιστές .

 

 Παρακάτω σου δίνω το link με τους όρους χρήσης που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά

https://www.aquazone.gr/guidelines/.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου  @Petrichor

Συγχωρέσε την πρωτοβουλία μου να σε καθοδηγήσω στα ήθη και έθιμα του φόρουμ και επ' ουδενί μην το εκ λάβεις ως υπόδειξη ή επίπληξη .

Βλέπω ότι έχεις τεράστια εμπειρία στο instagram και στα ενυδρεία άλλα στο forum και δη σε αυτό μάλλον καθόλου.

Τελείως καλοπροαίρετα θα σε προτρέψω να επικεντρώνεσαι στα δικά σου και μόνο γραφόμενα γιατί διαφορετικά δημιουργούνται παρεξηγήσεις χωρίς να υπάρχει λόγος . 

Κριτική για τα γραφόμενα των μελών αν δεν πρόκειται για τρολάρισμα ( σκόπιμη παραπλάνηση ή επιβεβαιωμένα λάθος συμβουλή  ) δεν κάνουμε  για τον ποιο πάνω λόγο .

 **Ίσως σε αυτό εξαιρούνται οι συντονιστές .

 

 Παρακάτω σου δίνω το link με τους όρους χρήσης που πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά

https://www.aquazone.gr/guidelines/.


Αυτη η αντιληψη υπαρχει εδω και ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ στο φορουμ "μην μιλατε τα μελη, ο συντονιστες θα απαντανε στις ερωτησεις και εσεις τα μελη μονο θα κανετε like", αυτο ομως δεν ειναι κοινοτητα.
Τωρα καταλαβα γιατι ειχα πεσιμο σε αλλο θεμα οταν απαντησα σχετικα με την αμμωνια.

 

Έγινε επεξεργασία - aspmos
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:


Αυτη η αντιληψη υπαρχει εδω και ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ στο φορουμ "μην μιλατε τα μελη, ο συντονιστες θα απαντανε στις ερωτησεις και εσεις τα μελη μονο θα κανετε like", αυτο ομως δεν ειναι κοινοτητα.
Τωρα καταλαβα γιατι ειχα πεσιμο σε αλλο θεμα οταν απαντησα σχετικα με την αμμωνια.

 

Δε νομίζω ότι ισχύει αυτό φίλε μου σε καμία περίπτωση. Τα μέλη εννοείται ότι έχουν την ελευθερία να εκφέρουν τη γνώμη τους επί των θεμάτων που τίθενται, δε μπορούν όμως να λένε ότι να ναι χωρίς να το τεκμηριώνουν (το λέω γενικά) και το ίδιο ισχύει και για τους συντονιστές. Π.χ. εγώ είμαι συντονιστής για το κρύο νερό. Ομολογώ ότι δεν έχω ιδέα για τα θαλασσινά, άρα τι γνώμη να εκφέρω για αυτά? Και να πω κάτι μπορεί να είναι τρελή Μπαρουφα. Επίσης είτε συντονιστής είναι κάποιος είτε μέλος, εάν αναφέρει κάτι επαναστατικό και νέο που δεν είναι ευρύτερα γνωστό, καλό θα είναι να μοιράζεται και τις πηγές του, ώστε η γνώση να μεταδώσει και στα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα πάνε αυτά ??  παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και στο χόμπι συγνώμη αν σας ζαλίσω. Δεν ξέρω γενικά πως λειτουργεί το φόρουμ απλά ότι θέλω να πω ανεβάζω καινούργιο θέμα ??

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aspmos έγραψε:


Αυτη η αντιληψη υπαρχει εδω και ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ στο φορουμ "μην μιλατε τα μελη, ο συντονιστες θα απαντανε στις ερωτησεις και εσεις τα μελη μονο θα κανετε like", αυτο ομως δεν ειναι κοινοτητα.
Τωρα καταλαβα γιατι ειχα πεσιμο σε αλλο θεμα οταν απαντησα σχετικα με την αμμωνια.

 

Διακρίνω μια εμπάθεια με το forum από παλιότερα ή σου δημιουργήθηκε τώρα με την ΤΥΧΑΙΑ διαμάχη που είχες με την Ναταλία ;

"μην μιλατε τα μελη, ο συντονιστες θα απαντανε στις ερωτησεις και εσεις τα μελη μονο θα κανετε like", Από όσα έγραψα παραπάνω εσύ αυτό κατάλαβες ;

Βλέπεις ο φίλος να απαντάει στην ερώτηση ή να κάνει αυτό που εσένα σε έθιξε στο θέμα της αμμωνίας ;

Σε κάθε περίπτωση είναι μια κοινότητα που μετρά 16 χρόνια και μάλλον κάνει κάτι σωστά για να το πετυχαίνει αυτό συμφωνείς ;

Και τέλος στα λέω εγώ όλα αυτά που αν πας στα θέματα μου θα δεις έναν πολύ γερό καβγά με παραπάνω από έναν συντονιστές σε ένα post που μου είχαν κλειδώσει και άρα δεν λες ότι είμαι προδιατεθειμένος θετικά έναντι αυτών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Για εμένα πάνε αυτά ??  παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και συγνώμη αν σας ζαλίσω. Δεν ξέρω γενικά πως λειτουργεί το φόρουμ απλά ότι θέλω να πω ανεβάζω καινούργιο θέμα ??

Άνοιξε ένα θέμα αν θες για το ενυδρείο σου (καλύτερα μόλις παραλάβεις το νέο να δείξεις και πως το στήνεις ??) και θα μιλάμε από εκεί για να μην ανοίγουν πολλά θέματα. Αν τυχόν βέβαια αντιμετοπισεις θέματα ασθενειών, εκεί ανοίγεις νέο θέμα στην κατάλληλη ενότητα

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα ?? όντως αυτό θα κάνω.  

Ευχαριστώ για την ενημέρωση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλή ιδέα ?? όντως αυτό θα κάνω.  

Ευχαριστώ για την ενημέρωση 

Τπτ ρε συ για αυτό ειμαστε εδώ να βοηθάμε 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ευχαριστώ .Να δούμε και τι θα πει  ο δάσκαλος Μαρίνος για το φίλτρο ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Διακρίνω μια εμπάθεια με το forum από παλιότερα ή σου δημιουργήθηκε τώρα με την ΤΥΧΑΙΑ διαμάχη που είχες με την Ναταλία ;

"μην μιλατε τα μελη, ο συντονιστες θα απαντανε στις ερωτησεις και εσεις τα μελη μονο θα κανετε like", Από όσα έγραψα παραπάνω εσύ αυτό κατάλαβες ;

Βλέπεις ο φίλος να απαντάει στην ερώτηση ή να κάνει αυτό που εσένα σε έθιξε στο θέμα της αμμωνίας ;

Σε κάθε περίπτωση είναι μια κοινότητα που μετρά 16 χρόνια και μάλλον κάνει κάτι σωστά για να το πετυχαίνει αυτό συμφωνείς ;

Και τέλος στα λέω εγώ όλα αυτά που αν πας στα θέματα μου θα δεις έναν πολύ γερό καβγά με παραπάνω από έναν συντονιστές σε ένα post που μου είχαν κλειδώσει και άρα δεν λες ότι είμαι προδιατεθειμένος θετικά έναντι αυτών.

Τρελό αγόρι για πότε λες? Τότε που είχαμε ψιλοαρπαχτει εμείς την πρώτη φορά? Ως γνωστόν έχουμε σχέση πάθους και έντασης οχαχαχαχα ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Και πάλι ευχαριστώ .Να δούμε και τι θα πει  ο δάσκαλος Μαρίνος για το φίλτρο ? 

Θα σε παρακαλέσω να κόψεις το δάσκαλος .

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν το είπα κακόπροαιρετα. Απλά εσύ έχεις την γνώση πάνω στα αφρικάνικα εσένα ξέρω και δηλώνει σεβασμό.  Οπός και να έχει ευχαριστώ πολύ 

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Εντάξει δεν το είπα κακόπροαιρετα. Απλά εσύ έχεις την γνώση πάνω στα αφρικάνικα εσένα ξέρω και δηλώνει σεβασμό.  Οπός και να έχει ευχαριστώ πολύ 

Δεν παρεξηγείται είναι απλά ψαρωτικος. Μην αγχώνεσαι ?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγείται είναι απλά ψαρωτικος. Μην αγχώνεσαι [emoji12]
Έτσι πρέπει να είναι ο σωστός ο δάσκαλος [emoji28]



Sorry Μαρίνο [emoji1][emoji3059]
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Δεν παρεξηγείται είναι απλά ψαρωτικος. Μην αγχώνεσαι ?

Μάσα η κατσίκα ταραμά ?? χιούμορ χιούμορ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Έτσι πρέπει να είναι ο σωστός ο δάσκαλος emoji28.png



Sorry Μαρίνο emoji1.pngemoji3059.png

Ο,τι πείτε δάσκαλοι Μάκη και Χρήστο :hysterical:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...