Jump to content

Spray bar σε εσωτερικό φιλτρο ενυδρείο 60 cm


To_teras_tou_loch_ness

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι καινούργιος στο χώρο και θέλω να ρωτήσω σχετικά με το spray bar του εσωτερικού μου φίλτρου. Λόγω υψηλής πίεσης της ροής του φίλτρου ( μου έπαιρνε τα φυτά στο πλάι ) έβαλα το σπρέι μπαρ με κατεύθυνση επί μήκος του ενυδρείου για να μειωθεί η ροή μέσα στο ενυδρείο και να μην ενοχλεί φυτά και ψάρια. Έχω διαβάσει ότι η πολύ ανατάραξη της επιφάνειας όμως ευθύνεται για μειώση του Co2 στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να κάνω κακό στα φυτά. Το ενυδρείο είναι 60cm και το σπρέι μπαρ έχει τοποθετηθεί ακριβώς πάνω στην επιφάνεια του νερού για να μην κάνει παφλασμο , αλλά να κινεί αρκετά την επιφάνεια του νερού . Το φίλτρο δεν έχει ρύθμιση ροής. Το αφήνω λοιπόν ως έχει ή να βάλω καλύτερα την απλή έξοδο για καλύτερη κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο αλλά πολύ δυνατή ροή?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος To_teras_tou_loch_ness έγραψε:

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι καινούργιος στο χώρο και θέλω να ρωτήσω σχετικά με το spray bar του εσωτερικού μου φίλτρου. Λόγω υψηλής πίεσης της ροής του φίλτρου ( μου έπαιρνε τα φυτά στο πλάι ) έβαλα το σπρέι μπαρ με κατεύθυνση επί μήκος του ενυδρείου για να μειωθεί η ροή μέσα στο ενυδρείο και να μην ενοχλεί φυτά και ψάρια. Έχω διαβάσει ότι η πολύ ανατάραξη της επιφάνειας όμως ευθύνεται για μειώση του Co2 στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να κάνω κακό στα φυτά. Το ενυδρείο είναι 60cm και το σπρέι μπαρ έχει τοποθετηθεί ακριβώς πάνω στην επιφάνεια του νερού για να μην κάνει παφλασμο , αλλά να κινεί αρκετά την επιφάνεια του νερού . Το φίλτρο δεν έχει ρύθμιση ροής. Το αφήνω λοιπόν ως έχει ή να βάλω καλύτερα την απλή έξοδο για καλύτερη κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο αλλά πολύ δυνατή ροή?

 

Γεια σου φίλε 

ενας τρόπος να μειώσεις την ΡΟΗ εαν είναι εξωτερικό το φίλτρο σου είναι με βανάκια σαν αυτά της φωτογραφίας παρακάτω.

πόλοι επισης ανοίγουν μεγαλύτερες η και περισσότερες τρύπες στο spraybar.

εαν μπορείς δώσε περισσότερες πληροφορίες η και φωτο από το ενυδρείο σου ,

διαστασεις ενυδρειου φίλτρο μάρκα μοντέλο η λιτρα/ώρα 

 

και περίμενε πριν κανείς οτιδήποτε να δεις τι θα σου πούνε  και τα υπόλοιπα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα.

 

738F2C08-CE51-4041-976E-A4BA85201AFC.png

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει παροχή co2 στο ενυδρείο, η ποσότητα που υπάρχει ούτως η άλλως προσωπικά την θεωρώ απειροελάχιστη οπότε δεν θα έδινα και τόσο βάση σε αυτό. Εξάλλου τώρα με τις ζέστες μην ξεχνάς πως χρειάζεσαι την ανατάραξη μιας και υψηλή θερμοκρασία σημαίνει λίγο οξυγόνο εκτός ότι από την ανατάραξη γίνεται ανταλλαγή αερίων και αποφυγή φιλμ στην επιφάνεια. Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος ή κατεβάζεις το σπρει μπαρ πιο κάτω ή ανεβάζεις την στάθμη.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...