Jump to content

Διατροφή νεογνών?????


chchhypno

Recommended Posts

Με μεγάλη χαρά σας πληροφορώ ένα από τα ζευγάρια μου εκτέλεσαν για ακόμη μια φορά το χρέος τους προς την φύση... μόνο που αυτή την φορά τους έχω στο προσωπικό τους μαιευτήριο. :thumbdown:

Είμαστε στην δεύτερη μέρα με τα μικρά κολλημένα ακόμα στον κώνο, ενώ οι γονείς εκτελούν τα καθήκοντα τους με ζήλο...

Λογικά περιμένω σε 1-2 24 ωρα να αρχίσουν να κολυμπάνε...

Το ερώτημα είναι τι τα ταϊζουμε και από πότε????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρόνη.

Κατά την γνώμη μου είναι πολύ νωρίς να μιλάμε για τάισμα των μικρών καθώς θα πρέπει πρώτα να ξεπεράσουν το κρίσιμο στάδιο της διατροφής από βλέννα από τους γονείς.

Στις προηγούμενες γέννες μέχρι ποιό στάδιο ανάπτυξης έφτασαν τα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση...

Είναι η πρώτη απόπειρα στην γενίστρα, άρα στις προηγούμενες γέννες φτάναμε μέχρι την εμφάνιση ουράς.

Κάπου διάβαζα ότι από την τρίτη μέρα που θα κολυμπήσουν ελεύθερα πρέπει να αρχίσει το ταϊσμα με brine srimp, τι λες ??? (πρέπει να κάνω τη σχετική πρετοιμασία???).

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη τάιζα εγώ όταν είχα δίσκους μετά την 4-5 μέρες άρχιζα να ρίχνω υγρή τροφή liquifry No1 για 2-3 μέρες. Την τρίτη άρχιζα ταυτόχρονα να ταΐζω Artemia, και μείονα σταδιακά το liquifry No1, όσο μεγάλωναν τα ψαράκια τόσο πιο μεγάλες Artemia έδινα ενώ άρχιζα να ταΐζω και άλλου είδους ζωντανής τροφής ενώ ταυτόχρονα άρχιζα σιγά σιγά να δίνω κλασική baby τροφή.

Υ.Γ.

Καθημερινή αλλαγή νερού και όσο μπορείς πιο μικρά τακτικά ταΐσματα 8-12 φορές την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

:)

Με μεγάλη χαρά σας πληροφορώ ένα από τα ζευγάρια μου εκτέλεσαν για ακόμη μια φορά το χρέος τους προς την φύση... μόνο που αυτή την φορά τους έχω στο προσωπικό τους μαιευτήριο. :thumbdown:

Είμαστε στην δεύτερη μέρα με τα μικρά κολλημένα ακόμα στον κώνο, ενώ οι γονείς εκτελούν τα καθήκοντα τους με ζήλο...

Λογικά περιμένω σε 1-2 24 ωρα να αρχίσουν να κολυμπάνε...

Το ερώτημα είναι τι τα ταϊζουμε και από πότε????

;);):thumbup:

μπραβο

μην αγχωνεσε

τωρα ρωνε μαμα και μπαμπα.

οταν θα κολυμπουν ελευθερα ξεκινα αρτεμια

υπαρχει και ετοιμη για ωρα αναγκης σε βαζακια της nutrician ocean :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη θα τρεφονται απο τους γονεις τους και συγκεκριμενα απο το δερμα τους ωστοσο μην αφησεις τους γονεις με τα μικρα παραπανω απο μηνα γιατι θα αρχισουν να εχουν προβλημα οι γονεις με το δερμα τους.Αν ενας απο τους δυο γονεις δεις οτι εχει προβληματα με τα μικρα τοτε αυτος η αυτη θα πρεπει να απομακρυνθει αμεσως απο το ενυδρειο.Ακομη και μονο ενας γονιος μπορει να μεγαλωσει τα μικρα χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες τα μικρά είναι κολλημένα πάνω στους γονείς!!!! :thumbdown::)

Το σύνολο είναι περίπου 60-70 μικρά (γίνεται πραγματικά χαμός) :);)

Ήδη έχω βάλει να ετοιμάζονται αρτέμια... Αλλά δεν έχω ιδέα πως πρέπει να ταίσω...

Είναι σωστό να χρησιμοποιήσω σύριγγα ??? (το αλατόνερο που θα ρίξω μέσα δεν κάνει κακό???)

Επίσης αντιμετωπίζω πρόβλημα με άλγη πάνω στα τζάμια (το φως λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο), μπορώ να κάνω κάτι για αυτό???

Αύριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να κλείνεις τι φως το βράδυ. Μπορείς να τοποθετήσεις κοντά στο ενυδρείο, ένα φωτάκι νυκτός, ώστε να υπάρχει κάποιος σχετικός φωτισμός.

Τα αρτέμια δεν τα ρίχνουμε μαζί με το νερό τους. Τα σουρώνουμε πρώτα, μέσα από ένα πανί και μετά τα ρίχνουμε.

Μην αγχώνεσαι όμως. Τα μωρά όταν αρχίσουν να τρώνε, μπορούν να φάνε τα πάντα. Από κατεψυγμένα ξέσματα αρτέμια, μέχρι και flakes για μωρά.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρατείνεις τη παραμονή των γονιών τους. Όταν τους έλθει πάλι η τάση για ζευγάρωμα, μπορείς να απομακρύνεις τον ένα από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο Ευχαριστώ για τις συμβουλές. :)

Η αλήθεια είναι ότι χ0ες έκανα απόπειρα να κλείσω το φως το βράδυ (αφήνοντας ένα moon light) σε τσεκάρισμα μετά από περίπου μισή ώρα καμιά δεκαριά μικρά είχαν χαθεί και είχαν κολλήσει στις σιλικόνες της γωνίας. Άρα άφησα και χθες το φως ανοικτό (βλέπουμε σήμερα πάλι).

Ανεβάζω και δύο fotos για μια γεύση (παρακαλώ φτυστέ τα να μην τα ματιάσετε)

(τελικά το σύνολο των μικρών είναι πάνω από 100) :thumbdown:

post-848-1181815627_thumb.jpg

post-848-1181815666_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...