Jump to content

240litre προς φυτευση


Recommended Posts

Οπως λεει και  ο τιτλος ειμαι στην διαδικασια στησιματος ενος 240λιτρου και θα ηθελα βοηθεια και γνωμες σε 2 πραγματα..Να ενημερωσω πως θα ειναι με γρασιδι και καποια μετρια και ευκολα φυτακια..Οι αποριες ειναι οι εξης

1) Τι υποστρωμα μπορω να βαλω εφοσον θελω και γρασιδι στο μπροστα τμημα? και ποσα λιτρα? εχω υπολογισει γυρω στο 20 λιτρο ειναι σωστα? το ενυδρειο ειναι 100χ40 βαθος.

2) Θα ηθελα προτασεις-γνωμες για την ψαροσυνθεση για αυτο το κοινωνικο..θα μπουν σιγουρα κοπαδοψαρα οπως τετρα πχ θα ηθελα να μου προτεινεται συγατοικους απλα παρακαλω με ολοκληρα ονομα ( ισως στα αγγλικα? δεν  ξερω) για να μπορω να τα αναζητησω και να ξερω ποια εννοιειται.

Ευχαριστωω

.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πρώτα πες τι γρασιδι θελεις να βαλεις. Σχεδον ολα τα γρασιδια χρειαζονται καλο φως , φουλ CO2 και λιπανση.

πριν 10 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

1) Τι υποστρωμα μπορω να βαλω εφοσον θελω και γρασιδι στο μπροστα τμημα? και ποσα λιτρα? εχω υπολογισει γυρω στο 20 λιτρο ειναι σωστα? το ενυδρειο ειναι 100χ40 βαθος.

τα φυτα μπορουν να μεγαλωνουν και χωρις υποστρωμα και χωρις soil σε σκετη αμμο ή χαλικακι .... απλα το υποστρωμα βοηθαει στο ξεκινημα. το soil ειναι και ενεργο υποστρωμα...

Λιγο δυσκολο να εχεις σε ενα ενυδρειο 2 διαφορετικα ειδη υποστροματος. θα ανακατευτουν καποια στιγμη, αν δεν θα τα χωρισεις με πετρες καλα καλα.

Αν θελεις πικννοφυτεμενο - παρε soil, και βαλ το σε ολο το ενυδρειο , θα χρειαστεις τουλαχιστον 2Χ9λ κανονικα θελεις 3-ς σακουλες απο 9λ.

Σκεψου για συστημα CO2.

2- τα κοπαδοψαρα γενικος χρειαζονται μαλακό νερο. Αν δεν θα βαλεις CO2, θα χρειαστεις φιλτρο αντιστροφης οσμωσης.

τα νεον ειναι ευκολα ψαρακια, ταιριαζουν παρα πολλα με αυτα (εκτος θυρευτες και ζωοτοκα)

Δες εδω-

Πριν να βαλεις ψαρι στο ενυδρειο, πρεπει να το στρωσεις. Θα σου παρει κανα μηνα.

Διαβασε εδω (εχει αρθρα και για soil και για φιλτρο Α/Ο)- 

 

Link to comment
Share on other sites

πες ποιο ενυδρειο εχεις, για να σου πω αν φτανει ο φωτισμος και η φιλτρανση για γρασιδια και μετρια φυτα.

και πες, αν θα μπλεξειες με CO2, γιατι χωρις CO2 δεν θα μπορεσεις  να κρατησεις μετρια φυτα , ειδικα σε σκληρο νερο, που εχετε στα μερη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..δεν διευκρίνησα οτι δεν ειμαι τοσο αρχαρια με τα ενυδρεια γιατι εχω χρονια αρκετα απλα παντα φοβόμουν να μπλεξω με τα φυτεμένα και δεν ημουν ετοιμη να μπω σ αυτη τη διαδικασία...δηλαδη τα στρωσιματα κι αυτα τα ξερω..μαλιστα αυτο εχω σκοπο να το μπολιασω με το αλλο το δικο μου που τρεχει 2+ χρονια..

Και για τα ψαρια γνωριζω οτι πρεπει και ξερω με ποιους συγκάτοικους μπορω η δεν μπορω να τα βαλω απλα ρωταω να μου πεις καποιος προσωπικες ψαροσυνθεσεις στο συνολο για να παρω ιδεες η για καποιο ειδος που δεν το ειχα σκεφτει εγω μονη μου η που να δενει ομορφα με το φυτεμένο και να το εχει δει στην πραξη..

Σ αυτο λοιπον το ενυδρειο εννοείται πως μιλαμε για συστήματα Co2 και φωτισμο αλλιως δεν θα το ξεκινουσα καν το εγχειρημα χαχα.. το ύψος δεν θυμαμαι ακριβώς και ειμαι εκτος σπιτιου αλλα ειναι σιγουρα 50+ που η αληθεια ειναι με ανησυχεί  λιγο αν καλυπτει ο φωτισμός τοσο υψος για το γρασιδι αλλα σκεφτηκα οτι πρωτον δεν θα κανει και δεν θα βαλω καποιο φυτο κοντα που να το σκιαζει και δευτερον οτι θα σηκωσω οοοοσο με περνει με το υποστρωμα για να ελαττώσω οσο μοιρω ακομα την αποσταση..ο φωτισμος για την ακριβεια ειναι 6500 lumen led που θελω να πιστευω οτι θα με καλύψει αλλιως μετα σκέφτομαι να προσθέσω κι αλλο φωτιστικο με ολο το φασμα κτλ..

Τωρα στο θεμα που με απασχολεί πιο πολυ..το υποστρωμα..

Καταρχας θελω ενα υποστρωμα δεν θελω να μπλεξω με χωρίσματα οπως ειπες κι εσυ...αλλα επειδη οσα ενυδρεια εχω ασχοληθει ειχαν μονο ειτε χαλικι ειτε αμμο εχω μπερδευτει πααααρα πολυ με τα soil και τις ονομασιες τους...οχι dark το ενα οχι σε χωμα οχι σε κοκκους ...γι αυτο θα ηθελα καποιος να μου πει πολυ συγκεκριμένα ποιο απο ολα κανει και αν δεν γινεται εδω εστω σε πμ ..

Link to comment
Share on other sites

Και μολις παρατηρήσα οτι η δεν απαντησει καθόλου για το γρασιδι...οποτε συμπλήρωση οτι σκέφτομαι για eleocharis acicularis η / parvula  και σε καποια σημεια πιο ψηλα marsilea crenata

Link to comment
Share on other sites

50+ ενυδρείο θές αρκετό φωτισμό για αν είναι επαρκείς για τα φυτά στον βυθό,  στο πάνω μέρος όμως μπορεί ανάλογα με τα φυτά να είναι και πολύς με αποτέλεσμα να βρουν την χαρά τους η αλγης. Οπότε θες αρκετά φυτά γρήγορης ανάπτυξης στο πάνω μέρος όχι πχ ανουμπιες μος, φτέρες, κτλ. Αυτά θα μπουν κάτω.

Αν δεν έχεις ή δεν θέλεις μπόλικο φως υπάρχει φυτό που γίνεται χαλι και θέλει λιγότερο φως σε σχέση με τα άλλα γρασιδοχαλάκια, αλλά μεγαλώνει αργά θέλει υπομονή εως ότου καλύψεις τον βυθό, μιλώ για το cryptocoryne parva.

Η eleocharis μπορεί να σου ''κάτσει'' αλλά αν δεν επαρκή ο φωτισμός να έχει το διπλό ύψος απο ότι νορμάλ, και η marsilea το ίδιο θα έχει μεγάλους μισκους και σχεδόν όλα θα είναι σαν τριφύλλι και όχι το μονό φύλο που μοιάζει σαν δάκρυ. 

 

στα φυτεμένα παμε σε φάσμα απο 3500-7000 ανάλογα με τα οπτικά γούστα του καθ' ενός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην eleocharis πονταρω πολυ σαν γρασιδι είναι το μονο που μου ταιριάζει γι αυτο που θελω και την  marsilea δεν την θελω για πολυ μηκος θα μπει συμπληρωματικά σε καποια σημεια που θα εχω ριζες για αντίθεση πιο πολυ ισα ισα θα θελω και αυτο που μοιαζει για τριφύλλι..και ναι εννοείται πανω ζωνη φυτα γρηγορης ανάπτυξης..ο φωτισμος 6.500 lumen για τα λιτρα μου δεν θεωρειται καλος; μετριος προς δυνατός; απλα δεν ειναι rgb θα εχω προβλημα μ αυτο; θελει αποκλειστικά με ολο το φασμα και το σκετο ασπρο θα ειναι αποτυχία; μπορω να βαλω κατι συμπληρωματικά με το ηδη φωτιστικο καποιο φθηνο  rgb πχ; 

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2021 at 12:33 ΠΜ, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

1) Τι υποστρωμα μπορω να βαλω εφοσον θελω και γρασιδι στο μπροστα τμημα? και ποσα λιτρα? εχω υπολογισει γυρω στο 20 λιτρο ειναι σωστα? το ενυδρειο ειναι 100χ40 βαθος.

Εγώ θα πρότεινα το soil της tropica. Τσιμπημένη η τιμή αλλά κάνει δουλειά, όχι ότι τα υπόλοιπα δεν κάνουν αλλά εγώ το έχω βάλει σε 2 ενυδρεία και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Όπως είπε και η @natateo3 σακούλες των 9 κιλών για όλο το ενυδρείο για να είσαι μέσα. 

 

On 6/8/2021 at 12:33 ΠΜ, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

2) Θα ηθελα προτασεις-γνωμες για την ψαροσυνθεση για αυτο το κοινωνικο..θα μπουν σιγουρα κοπαδοψαρα οπως τετρα πχ θα ηθελα να μου προτεινεται συγατοικους απλα παρακαλω με ολοκληρα ονομα ( ισως στα αγγλικα? δεν  ξερω) για να μπορω να τα αναζητησω και να ξερω ποια εννοιειται.

Επειδή έχεις λίτρα προς αξιοποίηση έχεις πολλές επιλογές σε ψάρια. Για σκληρό νερό και σε τέτρα για μένα οι καλύτερες επιλογές είναι καρδινάλιοι (paracheirodon axelrodi), black neon tetra (hyphessobrycon herbertaxelrodi). Τα δύο παραπάνω τα είχα σε σκληρό νερό και μάλιστα από τα πρώτα είχα δει και ζευγάρωμα. 

 

Άλλα tetra που ξέρω ότι αντέχουν κάπως το σκληρό νερό:

Red eye tetra (Moenkhausia sanctaefilomenae)

Pristella Tetra ( Pristella maxillaris)

Silver-tip tetra (Hasemania nana)

Και κάτι μεγαλύτερο. Congo tetra (Phenacogrammus interruptus)

 

Επειδή τα περισσότερα tetra δεν ξεπερνούν τους 4 πόντους (με εξαίρεση τα congo) και για καλύτερα αποτελέσματα καλύτερα πήγαινε σε ένα είδος αλλά μεγάλο κοπάδι. Με περισσότερα ψάρια από ένα είδος θα δεις πιο φυσικές και πιο ζωηρές συμπεριφορές απ'ότι αν είχες 6 ψάρια πχ από το κάθε είδος. 

 

Για συγκάτοικους θα πήγαινα σε κάποιο γατόψαρο για τον βυθό που ιδανικά όλα θέλουν ουδέτερο-μαλακό νερό αλλά νομίζω τα corydoras sterbai αντέχουν το σκληρό. Γενικά πάντως έχεις επιλογές. Πάρε το χρόνο σου και δες ψάρια που σου αρέσουν και το συζητάμε.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2021 at 12:22 ΜΜ, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Καταρχας θελω ενα υποστρωμα δεν θελω να μπλεξω με χωρίσματα οπως ειπες κι εσυ...αλλα επειδη οσα ενυδρεια εχω ασχοληθει ειχαν μονο ειτε χαλικι ειτε αμμο εχω μπερδευτει πααααρα πολυ με τα soil και τις ονομασιες τους...οχι dark το ενα οχι σε χωμα οχι σε κοκκους ...γι αυτο θα ηθελα καποιος να μου πει πολυ συγκεκριμένα ποιο απο ολα κανει και αν δεν γινεται εδω εστω σε πμ ..

Παρε soil. πχ- https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6423-ada-aqua-soil-amazonia-9lt-4537934040216.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6757-ada-nature-aquarium-aqua-soil-amazonia-ver2-9l.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6425-ada-aqua-soil-amazonia-light-9lt-4537934040544.html

ή της Tropica - https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/7094-tropica-aquarium-soil-9l-7094.html

μπροστα μπορεις να βαλεις soil powder, εχει πιο μικρους κοκκους και ειναι καταλληλο για χαλακι. Μιλαμε για ιδιες εταιριες.

On 7/8/2021 at 1:59 ΠΜ, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

φωτισμος 6.500 lumen για τα λιτρα μου δεν θεωρειται καλος;

6500 λουμεν ειναι καλα για το ενυδρειο σου. Φοβαμαι πως μπερδεψες τα lumen και kelvin....

Δες το καλα. Φουλ φασμα ειναι 6500 kelvin - που ειναι απλα αποχρωση του φωτος και οχι η ενταση....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Επειδή τα περισσότερα tetra δεν ξεπερνούν τους 4 πόντους (με εξαίρεση τα congo) και για καλύτερα αποτελέσματα καλύτερα πήγαινε σε ένα είδος αλλά μεγάλο κοπάδι.

+1000

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Εγώ θα πρότεινα το soil της tropica. Τσιμπημένη η τιμή αλλά κάνει δουλειά, όχι ότι τα υπόλοιπα δεν κάνουν αλλά εγώ το έχω βάλει σε 2 ενυδρεία και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Όπως είπε και η @natateo3 σακούλες των 9 κιλών για όλο το ενυδρείο για να είσαι μέσα. 

 

Επειδή έχεις λίτρα προς αξιοποίηση έχεις πολλές επιλογές σε ψάρια. Για σκληρό νερό και σε τέτρα για μένα οι καλύτερες επιλογές είναι καρδινάλιοι (paracheirodon axelrodi), black neon tetra (hyphessobrycon herbertaxelrodi). Τα δύο παραπάνω τα είχα σε σκληρό νερό και μάλιστα από τα πρώτα είχα δει και ζευγάρωμα. 

 

Άλλα tetra που ξέρω ότι αντέχουν κάπως το σκληρό νερό:

Red eye tetra (Moenkhausia sanctaefilomenae)

Pristella Tetra ( Pristella maxillaris)

Silver-tip tetra (Hasemania nana)

Και κάτι μεγαλύτερο. Congo tetra (Phenacogrammus interruptus)

 

Επειδή τα περισσότερα tetra δεν ξεπερνούν τους 4 πόντους (με εξαίρεση τα congo) και για καλύτερα αποτελέσματα καλύτερα πήγαινε σε ένα είδος αλλά μεγάλο κοπάδι. Με περισσότερα ψάρια από ένα είδος θα δεις πιο φυσικές και πιο ζωηρές συμπεριφορές απ'ότι αν είχες 6 ψάρια πχ από το κάθε είδος. 

 

Για συγκάτοικους θα πήγαινα σε κάποιο γατόψαρο για τον βυθό που ιδανικά όλα θέλουν ουδέτερο-μαλακό νερό αλλά νομίζω τα corydoras sterbai αντέχουν το σκληρό. Γενικά πάντως έχεις επιλογές. Πάρε το χρόνο σου και δες ψάρια που σου αρέσουν και το συζητάμε. 

Ωραια για το soil  δεν με πειράζει τοσο η τιμη ειναι για μια φορα ετσι κι αλλιως θα το δω!

Οσο για τα ψαρακια ηταν αυτος ο αρχικος μου σκοπός να μπει ενα ειδος λογικα που θα είναι αρκετά μεγαλο κοπαδι γιατι μ αρέσει η κινηση που κανουν μεσα οταν ειναι αρκετά..

Οσο για το σκληρο νερο δεν με περιοριζει καθολου γιατι εκτος οτι οπως είπα θα υπάρχει πλήρης σύστημα co2 αν δεν φτανω τα επιθυμητά αποτέλεσμα απλα θα μπαίνει στο βαρελι αλλαγής και τυρφη οποτε δεν νομίζω οτι με περιορίζει καπως για τα ψαρια ή τα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Παρε soil. πχ- https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6423-ada-aqua-soil-amazonia-9lt-4537934040216.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6757-ada-nature-aquarium-aqua-soil-amazonia-ver2-9l.html

https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6425-ada-aqua-soil-amazonia-light-9lt-4537934040544.html

ή της Tropica - https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/7094-tropica-aquarium-soil-9l-7094.html

μπροστα μπορεις να βαλεις soil powder, εχει πιο μικρους κοκκους και ειναι καταλληλο για χαλακι. Μιλαμε για ιδιες εταιριες.

6500 λουμεν ειναι καλα για το ενυδρειο σου. Φοβαμε πως μπερδεψες τα lumen και kelvin....

Δες το καλα. Φουλ φασμα ειναι 6500 kelvin - που ειναι απλα αποχρωση του φωτος και οχι η ενταση....

Τελεια ευχαριστώ πολύ που μου τα βάζεις με links θα τα κοιταξω ενα ενα προσεκτικά με την ησυχία μου...καπου διάβασα  μεσα απο την έρευνα που κάνω  για ενεργητικα/παθητικά υπόστρωματα; ποια ειναι η γνωμη σας; να το κοίταξω καθολου η να παω στα σιγουρα χιλιοδοκιμασμενα ενεργα soil?

 

Όσο για το φωτιστικο οχι παιδια δεν το μπερδεψα 6.500 ειναι  lumen (γιατι βαση αυτο το αγορασα lumen/λιτρο) και τα Kelvin ειναι 7.500.

Απλα με εχει μπερδέψει αυτονειναι "λευκο" μονο εχω δει καποια επωνυμα του εμπορίου με λιγότερα λουμεν που εχουν και κοκκινο/μπλε led αυτο δεν εννοουν ολο το φασμα?? Θα χρειαστω κατι τετοιο να παρω επιπλέον? Απλα δεν πηγα εκει αρχικά γιατι φοβήθηκα οτι δεν θα με καλυπταν τα λουμεν που ηταν αρκετα πιο κατω για αυτο που θελω να κανω στα λιτρα μου+ οτι θελω γρασίδι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

 Για σκληρό νερό και σε τέτρα για μένα οι καλύτερες επιλογές είναι καρδινάλιοι (paracheirodon axelrodi), black neon tetra (hyphessobrycon herbertaxelrodi). Τα δύο παραπάνω τα είχα σε σκληρό νερό και μάλιστα από τα πρώτα είχα δει και ζευγάρωμα. 

αυτό πρέπει να το διευκρινήσεις για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, όταν λες σκληρό πόσο σκληρό γιατί άλλος μπορεί να τα βάλει και σε pH 8,5.

Δώσε το μάξιμουμ σε pH, KH GH.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Οσο για το σκληρο νερο δεν με περιοριζει καθολου γιατι εκτος οτι οπως είπα θα υπάρχει πλήρης σύστημα co2 αν δεν φτανω τα επιθυμητά αποτέλεσμα απλα θα μπαίνει στο βαρελι αλλαγής και τυρφη οποτε δεν νομίζω οτι με περιορίζει καπως για τα ψαρια ή τα φυτά..

Οχι τυρφη στο φυτεμενο 240λ! (θελω να το χαρείς το ενυδρειο, οχι να βασανιζεσαι) :) Με το CO2 μια χαρα θα πεσει το ΡΗ.

Για το φωτιστικο - προσωπικα θα επαιρνα ενα υβριδικο Τ5+led rgb , θα εχεις καλο φως και ομορφα χρωματα. Αν θα παρεις σκετο λεντ, παρε rgb.

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2021 at 1:28 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αυτό πρέπει να το διευκρινήσεις για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, όταν λες σκληρό πόσο σκληρό γιατί άλλος μπορεί να τα βάλει και σε pH 8,5.

Δώσε το μάξιμουμ σε pH, KH GH.

Για να παρεις μια ιδεα στη βρυση μετραω 

Ph 7,6

High range ph 8,2

Gh 17

Kh 13

Και αυτές ειναι σημερινές μετρήσεις 

Link to comment
Share on other sites

On 8/8/2021 at 11:44 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Οχι τυρφη στο φυτεμενο 240λ! (θελω να το χαρείς το ενυδρειο, οχι να βασανιζεσαι) :) Με το CO2 μια χαρα θα πεσει το ΡΗ.

Για το φωτιστικο - προσωπικα θα επαιρνα ενα υβριδικο Τ5+led rgb , θα εχεις καλο φως και ομορφα χρωματα. Αν θα παρεις σκετο λεντ, παρε rgb.

 

Δεν με πειραζει καθολου οτι χρειαζονται για να ειναι καλα και ψαρια και φυτα μεσα στο ενυδρειο..αν δεν πεσει αρκετά με το co2 και τα φυτα μετα σκέφτομαι και την λυση α.ο

Για το φωτιστικο τι εννοεις δεν το ξερω καθολου αυτο εχεις καποιο λινκ να καταλαβω για τι πράγμα μιλαμε? Επισης μπορω να το βαλω συμπληρωματικά στο φωτιστικο που ηδη εχω;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης @natateo τα υποστρωματα που που εστειλες μια και εριξα μια ματια δεν χρειάζεται και λογικα δεν μπαινει και απο πανω χαλικι ετσι; ούτε κατω απο αυτο χρειάζεται κατι επιπλέον σωστά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Επίσης @natateo τα υποστρωματα που που εστειλες μια και εριξα μια ματια δεν χρειάζεται και λογικα δεν μπαινει και απο πανω χαλικι ετσι; ούτε κατω απο αυτο χρειάζεται κατι επιπλέον σωστά?

Δεν χρειαζεται χαλικι. Ειναι ετοιμο.

https://tropica.com/en/plant-care/aquarium-soil/aquarium-soil/

https://www.adana.co.jp/en/contents/process/index.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

High range ph 8,2

Gh 17

Kh 13

Και αυτές ειναι σημερινές μετρήσεις 

Παρε φιλτρο Α/Ο.... Σε τόσο σκληρο νερο θα βαρας CO2 με το κιλο και δεν θα πεφτει το ΡΗ....

και αν θα πεσει μεχρι 7, θα πνιξεις τα ψαρια.

Δες εδω το γιατι -

Για το φωτιστικο - https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.coralandfishstore.nl%2F10440-thickbox_default%2Fati-hybrid-4x54-watt-3x75-watt-led-t5.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.coralandfishstore.nl%2Faquarium-verlichting%2Fhybride-verlichting%2Fati-hybrid-4x54-watt-3x75-watt-led-t5.html&tbnid=QN2RyWIdpZUXnM&vet=12ahUKEwjAut6H06XyAhWkVOUKHYYBCXMQMyg4egQIARAx..i&docid=aLRT6pAtKDaCRM&w=600&h=720&q=ATI Hybrid Powermodule 4x54 Watt T5 %2F 3x75 Watt WiFi&ved=2ahUKEwjAut6H06XyAhWkVOUKHYYBCXMQMyg4egQIARAx

Οι τιμες ειναι.... ασ το... Αν πιανουν τα χερακια σου, φτιαξε μονη σου.  πχ 2ΧΤ5 39W συν στ μέση μια μπαρα με high power led 5W X 30τεμ. Για μετρια φυτα φτανει.

Θα σου βγει στα 80 με 100€ μαζι με λαμπες

Link to comment
Share on other sites

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο  και να μην μπεις στο τρυπάκι με της αλχημείες ώστε να κατεβάσεις το Ph πάρε μια ΑΟ να απολαμβάνεις το ενυδρείο σου χωρίς άγχος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο υπομνημα σχετικα με τη χρηση Α.Ο? Γιατι ειναι εντελώς άσχετη με το θεμα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε..

Επίσης πιάνουν σχετικα τα χερια μου και εάν δεν τα καταφερω θα αναλαβει ο αντρας μου ? απλα και γι αυτο υπαρχει κατι σχετικο να δω τι υλικα και τι διαδικασία χρειάζεται;;

Link to comment
Share on other sites

Επισης με το συγκεκριμένο  σύστημα αρκεί για να γινει η δουλειά που θελουμε;;

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνει. Αλλά παρε 150 μεμβράνη για να μην σου βγάλει το λάδι μέχρι να γεμίσει νερο. Την πήρα πρόσφατα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει κ οδηγίες σύνδεσης. Εύκολο ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Υπαρχει καποιο υπομνημα σχετικα με τη χρηση Α.Ο? Γιατι ειναι εντελώς άσχετη με το θεμα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε..

Επίσης πιάνουν σχετικα τα χερια μου και εάν δεν τα καταφερω θα αναλαβει ο αντρας μου ? απλα και γι αυτο υπαρχει κατι σχετικο να δω τι υλικα και τι διαδικασία χρειάζεται;;

Στο δεύτερο ποστ η @natateo σε έδωσε δυο λίνκ ένα για τους καρδινάλιους και ένα γενικά για το ενυδρείο όπου σου επισημάνει ότι έχει και λίγες πληροφορίες για την ΑΟ.  Για αυτό δίνουμε τα λινκ  :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...