Jump to content

240litre προς φυτευση


Recommended Posts

πριν 8 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Ναι κάνει. Αλλά παρε 150 μεμβράνη για να μην σου βγάλει το λάδι μέχρι να γεμίσει νερο. Την πήρα πρόσφατα.

Τι διαφορά εχουν μεταξύ τους οι μεμβράνες; καποια κανει καλύτερη δουλεια πχ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Στο δεύτερο ποστ η @natateo σε έδωσε δυο λίνκ ένα για τους καρδινάλιους και ένα γενικά για το ενυδρείο όπου σου επισημάνει ότι έχει και λίγες πληροφορίες για την ΑΟ.  Για αυτό δίνουμε τα λινκ  :) 

Όταν το έβαλε η @natateo δεν ειχα καν στο πισω μερος του κεφαλιου μου για Α.Ο γι αυτο δεν το προσεξα καθολου...νομιζα θα τα καταφερνα με τυρφες διοξείδιο κτλ? ευχαριστώ που το επισήμανες θα το κοιταξω πολυ καλα..εχει καπου και για το diy που δεν το εχω προσεξει ακομα? Η μπορω να βρω καπου καποιον οδηγο; ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Τι διαφορά εχουν μεταξύ τους οι μεμβράνες; καποια κανει καλύτερη δουλεια πχ?

Οι μεγαλύτερες θα σε βοηθήσουν να βγαζεις περισσότερα λίτρα σε λιγότερο χρόνο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Επισης με το συγκεκριμένο  σύστημα αρκεί για να γινει η δουλειά που θελουμε;;

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Καλυτερα να πάρεις μεμβρανη πανω απο 75 GPD και πανω. - να μην σου βγάλει το λάδι μέχρι να γεμίσει νερο, όπως ειπε και ο φιλος Γρηγορης.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Επίσης πιάνουν σχετικα τα χερια μου και εάν δεν τα καταφερω θα αναλαβει ο αντρας μου ? απλα και γι αυτο υπαρχει κατι σχετικο να δω τι υλικα και τι διαδικασία χρειάζεται;;

https://www.aquazone.gr/forums/topic/40771-οδηγός-κατασκευής-diy-φωτιστικού-με-power-leds/

Η μόνη διαφορά απο το θαλασσινο ειναι τα χρωματακια στα λεντ. Στο γλυκο θελουμε παραπανω κοκκινα.

Οταν θα φτασεις στο φωτιστικο, ανοιξε ενα θεμα και θα μιλησουμε πιο αντικειμενικα. Να ξερεις, δεν θα βρεις στην Ελλαδα driver για power leds και τα Cree λεντακια ειναι πανακριβα. Θα τα παρεις απο ebay ή απο aliexpress, όπως και το driver.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να κρατησω το υπάρχον φωτιστικο και επειδη ειδικα το ενα που διαβασα για να το παρεις απο την αρχη πρεπει να χεις τελειωσει επιστήμονας? γνωριζει καποιος αν μπορω στο ηδη ασπρο λεντ να κανω diy με led η εστω power leds 1-2 σειρες μονο με κοκκινο&μπλε σαν συμπλήρωμα στο ηδη λευκο?θα κανω τιποτα ετσι η μια τρυπα στο νερο;

Link to comment
Share on other sites

Η να παρω να βαλω 2 t5 τετοιες μια κόκκινη μια μπλε https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3885-juwel-λάμπα-novolux-led-40-red-4w-343mm-4022573494402.html

Σε καπακι ΜΑΖΙ με το led το λευκό;;

Link to comment
Share on other sites

Η κατι τέτοιο και να το βαλω να δουλεύει ταυτόχρονα με το αλλο; https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7459-twinstar-120b-rgb-42w-100-120cm-7459.html

Πραγματικά ελπιζω καποια απο αυτες τις λυσεις να ειναι καλη γιατι σπαω το κεφαλι μου απο χθες

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

αν μπορω στο ηδη ασπρο λεντ να κανω diy με led η εστω power leds 1-2 σειρες μονο με κοκκινο&μπλε σαν συμπλήρωμα στο ηδη λευκο?

οχι, για να βαλεις καλα λεντακια πρεπει να παρεις ψυκτρα+driver. Για χρηση ταινιας λεντ - ξεχνα με 50εκ βαθος ενυδρειου.

πριν 7 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Η να παρω να βαλω 2 t5 τετοιες μια κόκκινη μια μπλε https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3885-juwel-λάμπα-novolux-led-40-red-4w-343mm-4022573494402.html

Σε καπακι ΜΑΖΙ με το led το λευκό;;

ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ! 40€ για μια αχριστη λαμπα, που βγαζει 108 lumen!

πριν 7 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Η κατι τέτοιο και να το βαλω να δουλεύει ταυτόχρονα με το αλλο; https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/7459-twinstar-120b-rgb-42w-100-120cm-7459.html

Πραγματικά ελπιζω καποια απο αυτες τις λυσεις να ειναι καλη γιατι σπαω το κεφαλι μου απο χθες

Αυτο γινεται. :)

κοιταξε, οι μανισιες λαμπες σου φτανουν κανονικα για ευκολα και μετρια φυτα, αρκει να υπαρχει καλη παροχη CO2.

Link to comment
Share on other sites

@natateo ωραια οποτε εκλεισε θα βαλω την τελευταία να ειμαι καλυμμενη απο όλες τις απόψεις! + το συστημα ΑΟ που βγηκε στην πορεία...

Μιας που θα παραγγειλω αμεσα το φωτιστικο απο θεμα λιπασμάτων τι προτείνετε ποια σκεύασματα και σε τι συχνότητα για τις απαιτήσεις που θα εχει περίπου το συγκεκριμένο ενυδρείο;?υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω το καθημερινό και διαφορετικό καθε μερα λιπασματα;

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό Νικολέττα θα σε βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτήσεις στην λίπανση εξαρτώνται από την ποσότητα των φυτών και τις απαιτήσεις τους. Όποτε και η ποσότητα που θα ριχνεις έχει σχέση με αυτό σε συνδυασμό με τον φωτισμό και την παροχή co2. Πάντως σε ένα πυκνοφυτεμενο είναι καλύτερα με την καθημερινή λίπανση. Ας με διορθώσουν αν κάπου έχω λάθος. Όποτε είτε πας στα λιπάσματα των εταιρειών είτε σε diy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω αρχικά με των εταιρειών για ειμαι σιγουρη και μετα κοιταω για diy..ποια εταιρεία προτιμάτε tropica η seachem και αν δεν κανω λαθος η δεύτερη εχει καμια 10αρια οχι σίδηρο οχι potassium οχι το αλλο...πρεπει να τα αγορασω οοοοολα αυτα;η δεν μου χρειάζεται εμενα με τα μετρια φυτα; επισης ευχαριστώ για το άρθρο να το διαβασω κι αυτο αναλυτικά το βραδυ που θα εχω περισσότερο χρονο

Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2021 at 12:28 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αυτό πρέπει να το διευκρινήσεις για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, όταν λες σκληρό πόσο σκληρό γιατί άλλος μπορεί να τα βάλει και σε pH 8,5.

Δώσε το μάξιμουμ σε pH, KH GH.

αναφέρομαι σε τιμές βρύσης Αθήνας. gh,kh δεν έχω μετρήσει. ph κοντά στο 8. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Θελω αρχικά με των εταιρειών για ειμαι σιγουρη και μετα κοιταω για diy..ποια εταιρεία προτιμάτε tropica η seachem και αν δεν κανω λαθος η δεύτερη εχει καμια 10αρια οχι σίδηρο οχι potassium οχι το αλλο...πρεπει να τα αγορασω οοοοολα αυτα;η δεν μου χρειάζεται εμενα με τα μετρια φυτα; επισης ευχαριστώ για το άρθρο να το διαβασω κι αυτο αναλυτικά το βραδυ που θα εχω περισσότερο χρονο

υπαρχουν πολλες επιλογες.  Εξαρταται πόσα φυτα και πόσα ψαια θα βαλεις.

Ενα γενικο λιπασμα με μικροστοιχεια, οπως Tropica Premium Nutrition  ή seachem flourish, χρειαζεται.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...