Jump to content

Κυανοβακτήρια sos την βοήθεια σας.


Recommended Posts

Ενυδρείο 150lt τρεχει 1,5 χρονο τωρα, μετρισεις οκ

no3(5)

φοσφορικα με salifert (0)

θερμοκρασία 28

Kh,Mg,Ca,Ph εντως οριων

Κυκλοφορια (3 κυκλοφοριτες 2000,2000,4000)

Σκιμερ tunze9004

Φωτισμος led (15 ecotech marine G3)

 

εμφάνισε κυανό σε μεγαλη εξαρση.εχω κανει ηδη 2 θεραπειες με chemiclin,συφοναρο και σε δυο μερες ξαναγεμίζει.αυτη η δουλειά ειναι τωρα 1μηνα.τα φωτα σας εχω σηκωσει τα χερια ψηλά.

IMG_20210807_182809.jpg

IMG_20210807_182721.jpg

IMG_20210807_182732.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κατεβάσεις την θερμοκρασία σταδιακά στο 24° ??

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ελεγχω την θερμοκρασία με ανεμιστήρες και οχι με chiller δεν ξέρω κατα ποσο ειναι εφικτό να την κατεβασω τοσο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε 1 φορα την εβδομάδα σκοτάδι. Και αν τα κοράλλια ειναι οκ τοτε  κάντο και 2 φορες,  αλλα μετα απο 3 μερες αποσταση απο σκοτάδι σε σκοτάδι. 

Βακτήρια λίγο περισσότερο απο τα αναγραφόμενα της εταιρίας. 

Φάρμακο chemiclean ή καποιο αλλο . 

Μείωσε τα ταίσματα και γενικότερα οτι βάζεις μεσα να ειναι πολύ μετρημένο. 

Καθάρισε τους κυκλοφοριτές έτσι ώστε να ειναι στο maximum της απόδοσης και να υπάρχει καλύτερη ροη. 

Το σιφονάρισμα το συνεχίζεις όπως κάνεις. 

 

Απο τις φώτος φαινεται οτι εχει ξεφύγει λιγο το πράμα. Θα πάρει λιγό χρόνο, αλλα θα καθαρίσει.  Ελπίζω να σε βοηθήσουν λιγο τα παραπάνω. 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Οχι λιγο πολυ εχει ξεφύγει.Και να φανταστεις οτι σιφοναρω και γίνεται ετσι σε 2 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση πανω στο θεμα.Οταν προσθετω βακτήρια βλέπω εξαρση του κυανο.θα έπρεπε να γίνεται?Η να τα σταματήσω μεχρι να φύγει το κυανό?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να ειναι τυχαιο γεγονός.  Τα βακτήρια τα συγκεκριμένα που ειναι για την απορρύπανση του νερου δεν προκαλούν έξαρση του κυανο. Το αντιθετο. δρουν ανταγωνιστικά έναντι του κυανό. 

Γιαυτο και σου πρότεινα να τσιμπήσεις λιγο την δοσολογία τους (ενα 10-15%) 

 

Ποια χρησιμοποιείς?  

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αυτά χρησιμοποιω. Αν δεις τις οδηγίες λέει οτι σε θαλασσινό νερο, επειδη η αποτελεσματικότητα του προιόντος μειώνεται σε σχέση με το γλυκό νερο, προτείνει να βάζουμε παραπάνω ml  , ενα 25 με 50% της αναγραφόμενης δόσης. 

 

Οπότε αν εχεις τσίμπα λιγο την δόση. Θα σε βοηθήσει σιγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Το Cyano βακτήριο, ειναι συνήθως μεγάλη ανισορροπία σε φωσφορικά/νιτρικά ή σχετικά άστρωτο ενυδρείο. Κάτι που μπορεί να έχει γίνει λόγο κάποιου στρες στο ενυδρείο η κάποιου φαρμάκου. Μέχρι και φωτισμός σε όχι ιδανικό φάσμα μπορεί να είναι.
 

Βακτήρια βοηθανε αλλά θέλουν χρόνο και σταθερότητα. Εννοειτε όχι χημικά σκευάσματα γιατί τότε είναι δώρο άδωρων..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να εχω απώλειες ζωντανων η κοραλιων απο κυανο?τωρα όσο αφορά για τον χρονο που θα πάρει να επανέλθει θα τον υπομενω δεν εχω κι αλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω την εμπειρία σε θαλασσινό ενυδρείο αλλά είχα κυανό σε ενυδρείο γλυκού για πάρα πολύ καιρό. Οι κινήσεις-αλλαγές που έκανα πριν πέσει σε συσκότιση ή θεραπεία με χημικά ήταν να ρίξω την θερμοκρασία,να μεγαλώσω το βιολογικό στο εξωτερικό φίλτρο και να αλλάξω φωτιστικό. Οι οδηγίες που δίνει ο φίλος @submarine1981 είναι πιστεύω πιο κοντά στην λύση του προβλήματος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να επεκταθεί και πάνω σε κοράλλια και να τα πνίξει.

Αν αντιληφθείς κατι τετοιο, και φυσικά πριν γινει το κακο με μια ένεση θα πρέπει να "φυσήξεις" με νερο την περιοχή που ειναι το κυανο πάνω στο κοράλλι, ή με μιά παρα πολύ απαλή βούρτσα να το βρουρτσίσεις,  ετσι ώστε να φυγει το κυανό αλλα να μην τραυματίσεις το κοράλλι.  

 

Αυτο που λέει ο Mik7 με την θερμοκρασία πρέπει να εχει μια βάση γιατί εχω παρατηρήσει και στο δικό μου, οτι μονο το καλοκαίρι που η θερμοκρασία στο ενυδρειο μου με ανεμιστήρες φτάνει τους 28 βλέπω ανάπτυξη κυανό, απλά επειδη πλέων το περιμένω κάνω κάποιες απο τις κινήσεις που ανέφερα παραπάνω και περιορίζεται μονο τοπικά σε μικρά σημεία που ισως δεν εχω πολύ ροη.   

Τον χειμώνα παρόλα αυτά δεν εχω ουτε για δειγμα κυανο. 

 

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω ειναι να ελέγξεις το TDS της όσμωσης. Μήπως σου περνάνε απο τις μεβράνες ή το DI στοιχεία που ευνοούν την ανάπτυξη κυανό ή γενικότερα άλγης.  

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνεις θερμοκρασία στους 26, τσεκαρεις νερο οσμωσης να ειναι χαμηλα tds, και μετα ολα εχουν να κανουν με την ισορροπία των θρεπτικών σου.. αμα εχεις πχ μηδενικα νιτρικα η φωσφορικα το cyano δεν θα το ξεφορτωθείς.. 

Αμα νιτρικα η φωσφορικα ειναι 0 σταματας αλλαγες χαμηλώνεις σκιμμερ ,ταιζεις περισσότερο μεχρι να μετρησεις κατι.. φωσφορικα μετρας με hanna ulr phosphorus.

Καλη τυχη φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας θα κοιτάξω ολα οσα ειπατε και ελπίζω να απαλλαγω η εστω να μειωθεί.αν εχει και καποιος αλλος να συμπληρώσει κατι  ευχαρίστως θα το λαβω υποψην.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...