Jump to content

Καφε χρωμα στο νερο


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω 15 τροπικα ψαρακια cherry barb σε 60 λιτρα ενυδρειο. Μεσα εχω 2 βαλεριανες 4 microsorum. Το νερο εχει γινει ψιλο καφε. Σκεφτομαι μηπως επειδη ταιζω 2 φορες την ημερα.βαζω στα δυο δαχτυλα λιγο τροφη 2 φορες το πρωι και 2 το απογευμα. Δεν εχω ξυλα η φυλλα μεσα. Επισης δεν γνωριζω αν ειναι καλο η κακο για τα ψαρια μου. Το ενυδρειο τρεχει γυρω στους 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και καλός ήρθες.Νομίζω ότι τα ψαράκια είναι πολλά για τα λίτρα σου. 

Καλό είναι να μας πεις τι φίλτρο έχεις?

Αν το φίλτρο σου έχει χωρό για χημικό φιλτράρισμα μπορείς να βάλεις  purigen. 

Ανέμενε για τους πιο έμπειρους 

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα. Εχω εσωτερικο φιλτρο με μπλε σφουγγαρι μεσα το οποιο το καθαρισα προσφατα με νερο ενυδρειου αλλα ολη την δουλεια την κανει μια αντλια που δινει νερο στην βιολογια που ειναι στο πανω μερος του ενυδρειου και εκει περιεχει ενυδρειακο βαμβακι το οποιο περναει απο κατι στρογγυλα πραγματα μεσα σε διχτυ και καταληγει παλι στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Καλως σας βρηκα. Εχω εσωτερικο φιλτρο με μπλε σφουγγαρι μεσα το οποιο το καθαρισα προσφατα με νερο ενυδρειου αλλα ολη την δουλεια την κανει μια αντλια που δινει νερο στην βιολογια που ειναι στο πανω μερος του ενυδρειου και εκει περιεχει ενυδρειακο βαμβακι το οποιο περναει απο κατι στρογγυλα πραγματα μεσα σε διχτυ και καταληγει παλι στο ενυδρειο.

Φιλε μου, κανε αλλαγες νερου 30% απο τα λιτρα σου (δηλ. 15-20λ) καθε δεύτερη μερα και θα φυγει η καφετιλα.

Μην ταίζεις τοσο πολυ. 2 φορες την ημερα απο λιγο φτανει και παραφτανει.

Ανέβασε μια φωτο απο το ενυδρειο σου , να δουμε τι γινεται. Τεστ νερου εχεις κανει;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αν το φίλτρο σου έχει χωρό για χημικό φιλτράρισμα μπορείς να βάλεις  purigen. 

Φιλε μου, υπαρχουν και αλλαγες νερου, που ειναι 1000 φορες προτιμοτερο να κάνεις, παρά να βαζεις χημικα στο φιλτρο. Ειδικα , οταν εχεις μικρο ενυδρειο.

Για μενα το μικρο ειναι μεχρι 300λ :)

Σαν τις αλλαγες νερου δεν εχει!!!!! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, κανε αλλαγες νερου 30% απο τα λιτρα σου (δηλ. 15-20λ) καθε δεύτερη μερα και θα φυγει η καφετιλα.

Μην ταίζεις τοσο πολυ. 2 φορες την ημερα απο λιγο φτανει και παραφτανει.

Ανέβασε μια φωτο απο το ενυδρειο σου , να δουμε τι γινεται. Τεστ νερου εχεις κανει;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Φωτογραφια του ενυδρειου

Συμπληρωσε το νερο μεχρι πανω. Αφησε μονο 3 -4 εκ μεχρι πανω, δεν χρειαζεται παραπανω.

Μπορεις να βγαλεις πιο καλη φωτο;  Βαλε το κινητο οριζοντια, οχι καθετα.

Αλλαγες νερου κάνεις; Πόσο συχνα και πόσα λιτρα;

Βαζεις καποιο λιπασματακι για τα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Το νερο δεν μπορει να παει πιο πανω λογω ενος πλαστικου που εχει το ενυδρειο στο οποιο συγκρατει το βιολογικο... Οποτε εκει ειναι το οριο του. Αλλαγες νερου κανω καθε βδομαδα το 30%. Συγκεκριμενα καθε κυριακη. Η διαφορα στο χρωμα δεν ειναι αισθητη αλλα το καταλαβαινω οταν παω να πεταξω το νερο που εβγαλα. Λισπασματα δεν βαζω καθολου. Δεν εχω ασχοληθει ακομα να πω την αληθεια.Για φωτο θα προσπαθησω.

Έγινε επεξεργασία - Φανης Φ
Link to comment
Share on other sites

Με τόσα ψαρια σε τόσα λιγα λιτρα αλλαγες νερου θελει τουλαχιστον δυο φορες την εβδομαδα.

Τα καθαρα λιτρα σου πόσα ειναι;

πριν 9 ώρες, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Το νερο δεν μπορει να παει πιο πανω λογω ενος πλαστικου που εχει το ενυδρειο στο οποιο συγκρατει το βιολογικο..

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα να ειναι μεσα στο νερο αυτο το πλαστικο. Όσα τετοια ενυδρεια εχω δει, μπορεις να τα γεμισεις μεχρι πανω.

Γραψε  μαρκα ενυδρειου, θα το βρω στο ινετ, να δω τι και πως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Με τόσα ψαρια σε τόσα λιγα λιτρα αλλαγες νερου θελει τουλαχιστον δυο φορες την εβδομαδα.

Τα καθαρα λιτρα σου πόσα ειναι;

Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα να ειναι μεσα στο νερο αυτο το πλαστικο. Όσα τετοια ενυδρεια εχω δει, μπορεις να τα γεμισεις μεχρι πανω.

Γραψε  μαρκα ενυδρειου, θα το βρω στο ινετ, να δω τι και πως.

Αρχικα να σε ευχαριστησω για την βοηθεια. Το ενυδρειο ειναι sunsun hr-500.

IMG_20210810_143551.jpg

IMG_20210810_143607.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Φανης Φ έγραψε:

Σοβαρα 2 φορες την εβδομαδα; Θα το κανω αν χρειαζεται

Εννοειται σοβαρα. Για να ξερεις τι γινεται στο ενυδρειο σου, πρεπει να παρεις τεστακια νερου. Δεν μιλαμε για χαρτακια, αλλά για υγρα τεστ. Καλυτερα να εχεις τα τρια βασικα - ΝΗ3/4 (αμμωνια), ΝΟ2(νιτρωδη), ΝΟ3(νιτρικα). Στο καλα στρωμενο ενυδρειο με καλο φιλτρο χρειαζομαστε να μετραμε τα νιτρικα μόνο.

Ριξε μια μάτια εδω, εχει πολλες πληροφοριες για νιτρικα, αλλαγες νερου κτλ-

Τωρα για σταθμη του νερου... Ανετα γεμιζεις ακομα, δεν υπαρχει θεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...