Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά βοηθήστε με παρακαλώ έχει κανα δυο μέρες είναι έτσι και δεν ξέρω γιατί !!! Έχει φύγει σχεδόν όλοι η ουρά του και όλη μέρα είναι έτσι όπως στην φωτό !!! Όταν τον ρίχνω τροφή ίσα ίσα που τσιμπάει λίγο … του έχω πάρει 2-3 διαφορετικές τροφές με πρωτεΐνες μέσα γιατί διάβασα ότι με καλό φαΐ και αλλαγές νερού να νιώσει καλύτερα αλλά δεν το βλέπω !! Αν μπορεί κάποιος να βοήθησει παρακαλώ !!!

ECFED195-BD17-4524-80BF-F325EB8FBAB6.jpeg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, παει το ψαρι.

Για να απαντησουμε το γιατι, πρεπει να μας δωσεις πληροφοριες για το ενυδρειο σου.

Σχεδον 100% φταιει η ποιοτητα νερου. Πες πότε ειχες κανει τεστ νερου και τα αποτελεσματα.

Πόσο τρεχει το ενυδρειο κτλ. Δες λιγο εδω- κανε copy-paste και γραψε τις απαντήσεις.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο με το ψάρι τα έχω πάνω από 4 μήνες και το ψάρι μέχρι πριν 3-4 μέρες ήταν στα καλύτερα του !!! Τόσο χάλια έχει κανα δυο μέρες για αυτό είπα δεν ξέρω το γιατί έτσι ξαφνικά 

Link to comment
Share on other sites

Τεστ δεν έχω κάνει τώρα διότι δεν άλλαξα κάτι στο ενυδρείο απο τοτε που το πήρα ακολουθώ την ίδια ρουτίνα αλλαγές νερού 25% κάθε εβδομάδα και τάισμα σκουληκάκια γαριδουλες 2-3 φορές την εβδομάδα εναλλάξ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Φαντάζομαι ότι το ενυδρείο σου είναι 2Ο με 4Ο λίτρα ,πρέπει να ξέρεις τό σκεπτικό ότι το μικρό ενυδρείο είναι και εύκολο είναι λάθος.... Το αντίθετο ! τά Μίκρα ενυδρεία  έχουν εύκολες και τεράστιες μεταβολές ,τα τέστ λοιπόν είναι απαραίτητα για να ξέρεις που βρίσκεσαι ακριβώς. Πάω στοίχημα ότι αν κάνεις τώρα τέστ θά βρείς κατευθείαν τό πρόβλημα που έχεις στην ποιότητα τού νερού σου

Έγινε επεξεργασία - Greg multi
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το ενυδρείο δεν ειναι στρωμένο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παλικάρι μου το ψαράκι δύσκολα να επιβιώσει . 

Βλέποντας τις μετρήσεις σου (αν δεν είναι με υγρά τεστ και είναι με χαρτάκια ακόμα χειρότερα) και ειδικά στο αμμώνιο και στα νιτρώδη μετά από 4 μήνες λειτουργίας μου έρχεται στο μυαλό μια χαζή ερώτηση άλλα θα την κάνω . Φίλτρο έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ είναι υγρά τεστ τις JBL … έχω εννοείται φίλτρο αλλά αυτό το φίλτρο έχει μόνο Σφουγγαρακια !!

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχεις αναπτύξει την σωστή βιολογία . Το ενυδρείο σου (δηλαδή η ποιότητα του νερού δεν είναι ακόμα (μετά απο τρεις μήνες με ψάρι μέσα μου κάνει τρομερή εντύπωση) ή έκανες κάτι λάθος (υπερβολικό ταίσμα  ή έπεσε κατά λάθος απορυπαντικό  για τα τζάμια  μέσα ) .

Δώσε μου τις διαστάσεις του ενυδρείου φωτο του φίλτρου και μην απογοητεύεσαι θα το ξαναφέρεις στις σωστές συνθήκες .

Να σημειώσω εδώ ότι όπως είπε και ο φίλος @Greg multi όσο ποιο μικρό το ενυδρείο τόσο ποιο εύκολα μεταβάλλονται οι τιμές του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπατε για το τάισμα έλειπα για μια εβδομάδα διακοπές και του είχα βάλει αυτόματη ταϊστεί !!! Μπορεί να φταίει αυτό σε βαθμό να μου σκοτώσει το ψάρι ;; Το ενυδρείο είναι 30x30 είναι της tetra

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Dimitri45 έγραψε:

τάισμα σκουληκάκια γαριδουλες 2-3 φορές την εβδομάδα εναλλάξ 

Τι εννοεις σκουλικακια και γαριδουλες;;; Γραψε τι τροφη ειναι αυτη.... Μηπως για χελωνες;

πριν 5 ώρες, το μέλος Dimitri45 έγραψε:

KH 11

PH 7,5-8

NO2 0,5

NH4 0,5

No3  5

Τελικα φταιει η ποιοτητα νερου.....

Το ΚΗ=11, λιγο δυσκολο με ΡΗ=7,5-8... Μηπως μέτρησες GH? 

Οταν θα αποφασησεις να ξαναφτιαξεις το ενυδρειο, φραψε πμ, γειτονιά ειμαστε....να σου δωσω μπολι (βιολογια).

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι η τροφές μου !! Γαρίδες δεν έχω άλλες να ανεβάσω φωτό ,, και τα τεστ αυτά ειναι GH και να θέλω δεν έχω για να κάνω 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Dimitri45 έγραψε:

Το φίλτρο εννοεί είναι της tetra

κανονικα αυτο και μονο σφουγγαρια να εχει, φτάνει για ενα ψαρι. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις βιολογια μετα απο τόσες μηνες....

Μηπως βγάζεις ολο το χαλικι και το πλυνεις στην βρυση; Θερμοκρασια στο ενυδρειο;

Φυτα εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Έχω Anubias mini και eleocharis !!! Θερμοκρασία 25 βαθμούς χαλίκια και γενικά τις πέτρες που θα δείτε δεν της βγάζω τις καθαρίσω με μια οδοντόβουρτσα και κάτω ψιλό σκουπίζω πολύ λίγο !!

image.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Με τετοιο ΚΗ μπορεις να κρατησεις μονο κιχλιδες αφρικης.... Με τόσο υψηλο ΚΗ, το ποσοστο αμμωνιας στο νερο ειναι και αυτο πολυ υψηλο. Το ψαρι καηκε κυριολεκτικα.....

Τι προτεινω..... Αν θελεις να κρατας ψαρια, γαριδες και άλλα ζωντανα , τα οποια χρειαζονται ΡΗ απο 6.5 μεχρι 7,2 - παρε φιλτρο αντιστροφης οσμωσης, εχει 50€

https://www.waterwaves.gr/enydreiaka-proionta/filtra-and-systimata-antistrofis-osmosis/compact-systimata-antistrofis-osmosis-gia-enydreiaki-khrisi/systima-antistrofis-osmosis-enydreioy-aqua-hobby-eco-version.html

Εχεις και αναμενω θερμοστατη μεσα;

Τωρα, που βαρανε οι ζεστες εχεις μονο 25 βαθμους; Εχεις ανεμιστηρακια πανω απο το ενυδρειο;

Δοκιμασε άλλο θερμομετρο να βαλεις μεσα. Εγω προσφατα πηρα ενα της Aquael, μου δειχνει 4 βαθμους πιο κατω!!!!!!! :death:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κανεις τωρα.... Αλλαγες νερου συνεχεια. Τωρα 50% με αντιχλωριο και ιδιας θερμοκρασιας με το νερο ενυδρειου. Αυριο πρωι πρωι ακομα μια αλλαγη 50%.

Μετα καθε μερα 20-30%...., μεχρι να φτασεις μηδεν αμμωνια και νιτρωδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι όμορφο και βλέπω έξυπνο project. Θά σέ βοηθήσει  όλο το forum , νά ξέρεις ότι όλοι έχουμε περάσει παρόμοια περιστατικά στις αρχές, για εμένα το παν είναι να μην απογοητεύτης  νά διαβάζεις όσο μπορείς και νά ρωτάς ότι δεν ξέρεις, δεν είναι κακό, κακό είναι νά τά παρατήσεις ??

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ ναι εγώ μένω Γερμανία και εδώ δεν έχουμε τόσο ζέστη όπως Ελλάδα !! Να φανταστείς εδώ βρέχει ασταμάτητα τώρα ? θα κάνω τώρα αλλαγές θα βοηθήσει αν πάρω και το sera toxivec?? ( όλοι μέρα σήμερα διαβάζω ασταμάτητα ) τον βλέπω να μην την βγάζει την νύχτα το αγοράκι μου !! Τουλάχιστον θέλω να κάνω ένα καλό ενυδρειο για τον επόμενο !!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μην παιρνεις φαρμακα, ενα καλο στρωσιμο θελει το ενυδρειο σου και μετα βαζεις ξανα ψαρι....

Για το φιλτρο παρε sera siporax mini - βιολογικο υλικο. Στο φιλτρο αφηνεις μονο ενα σφουγγαρι (ψιλο-fine), το χοντρο-στο ραφι. Και γεμιζεις ολο το υπολοιπο του φιλτρου με σιποραξ. Μπορεις ακομα να παρεις μια μικρη συσκευασια ενυδρειακο βαμβακι και να βαλεις μια στρωση και απ αυτο στο φιλτρο.

Πρώτα το νερο πρεπει να περναει απο το σφουγγαρι, μετα βιολογικο υλικο και μετα βαμβακι.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...