Jump to content

Γαρίδα amano σε ενυδρείο με μονομάχο


Merlin Betta

Recommended Posts

Γεια σας, έχω ένα ενυδρείο 20 λίτρα στο οποίο έχω έναν μονομάχο (ο μονομάχος είναι περίπου 2 εκατοστά, μικρός), και σκέφτομαι να βάλω μέσα μία γαρίδα amano, αλλά πιστεύω ότι ίσως θα υπάρξει πρόβλημα μεταξύ τους, καθώς ο μονομάχος ίσως επιτεθεί. 

Πιστεύετε ότι θα είναι ασφαλές και για τους δύο αν βάλω μία amano μέσα;:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως με τις amano δεν υπάρχει πρόβλημα. Η για να το πω καλύτερα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες από άλλες γαρίδες.:)

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι γαριδες ζουν σε κοπαδια. Δεν ειναι καλο να τις κραταμε μια μια. Και.... θελουν λιτρα. Τι εννοω - για 5-6 γαριδουλες (μιλαμε για Αμανο, που τα θηλυκα μεγαλωνουν 6-7 εκ), θα χρειαστει ενυδρειο το λιγοτερο 60 καθαρα λιτρα, με μεγαλη επιφανεια βυθου....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ολες οι γαριδες ζουν σε κοπαδια. Δεν ειναι καλο να τις κραταμε μια μια. Και.... θελουν λιτρα. Τι εννοω - για 5-6 γαριδουλες (μιλαμε για Αμανο, που τα θηλυκα μεγαλωνουν 6-7 εκ), θα χρειαστει ενυδρειο το λιγοτερο 60 καθαρα λιτρα, με μεγαλη επιφανεια βυθου..

Άρα αν πάρω 2 γαριδούλες δεν θα είναι εντάξει; Κυρίως ρωτάω για τα λιτρα. Επίσης οι αρσενικές τι μέγεθος έχουν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Άρα αν πάρω 2 γαριδούλες δεν θα είναι εντάξει; Κυρίως ρωτάω για τα λιτρα. Επίσης οι αρσενικές τι μέγεθος έχουν;

Σε ενυδρειο 20λ, που καθαρα εχεις 15, δεν μπαινουν Αμανο.

Τα αρσενικα δεν ειναι μεγαλα - 3-4 εκ φτανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καλυτερα να μην βάλω αμανο. Οι red cherry κάνουν για τα 20 λιτρα; Και αν ναι, ποσες να βάλω;?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Δηλαδή καλυτερα να μην βάλω αμανο. Οι red cherry κάνουν για τα 20 λιτρα; Και αν ναι, ποσες να βάλω;?

Νeocaridina μπαινουν σε 20λ, αλλά ο φιλος σου ο μονομαχος θα τα κάνει γευματα ....

Τωρα, που ειναι ακομα μικρος (ειπες ειναι 2 εκ), μπορεις να βαλεις red cherry. Φύτεψε το ενυδρειο, βαλε μια ριζα μεσα να εχουν πολλες κρυψωνες οι γαριδουλες. Τότε μεχρι να μεγαλωσει ο μονομαχος,  μπορει και να συνηθίσει τις γαριδουλες και να μην τις κυνηγαει μετα με μανία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Νeocaridina μπαινουν σε 20λ, αλλά ο φιλος σου ο μονομαχος θα τα κάνει γευματα ....

Τωρα, που ειναι ακομα μικρος (ειπες ειναι 2 εκ), μπορεις να βαλεις red cherry. Φύτεψε το ενυδρειο, βαλε μια ριζα μεσα να εχουν πολλες κρυψωνες οι γαριδουλες. Τότε μεχρι να μεγαλωσει ο μονομαχος,  μπορει και να συνηθίσει τις γαριδουλες και να μην τις κυνηγαει μετα με μανία.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές:), το ενυδριο έχει anubias, ένα μεγάλο ξυλο, κάτι ψευτικα κοράλλια και άσπρα χαλίκια, έχει πολλες κρυψώνες, άρα δεν νομίζω να κινδυνεύουν ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και η διακόσμηση είναι θέμα γούστου, θα σου πρότεινα να βγάλεις από το ενυδρείο κάθετι ψεύτικο. Και τα χαλίκια αν είναι ασβεστολιθικά θα σκληρήνουν το νερό με αποτέλεσμα να είναι ακατάλληλο για τον μονομάχο.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου ακούγονται "κάπως" αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν και η διακόσμηση είναι θέμα γούστου, θα σου πρότεινα να βγάλεις από το ενυδρείο κάθετι ψεύτικο. Και τα χαλίκια αν είναι ασβεστολιθικά θα σκληρήνουν το νερό με αποτέλεσμα να είναι ακατάλληλο για τον μονομάχο.

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου ακούγονται "κάπως" αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ναι το καταλαβαινω, δεν είναι περιεργο. Τα ψευτικα κοράλλια τα είχα παρει όταν πρωτοπηρα ένα ψαράκι (χρυσόψαρο) και μου εχουν μεινει από τοτε... Δεν νομίζω να είναι ασβεστολιθικά τα χαλίκια (δεν είμαι σίγουρη κι όλας), γιατί έχω τον μικρουλη εδώ και έναν χρόνο, και δεν έχει υπάρξει προβλημα. Ίσως να βγάλω τα κοράλλια, αλλα με τι θα μπορουσα να τα αντικαταστήσω για να κρυβεται καλά ο μονομάχος; 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτο του ενυδρείου αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βάλε μια φωτο του ενυδρείου αν μπορείς.

Οκ 

Πατάω add files και δεν μου το βάζει.. 

Ξερετε μήπως πως να την βάλω;;:mellow:

Έγινε επεξεργασία - Merlin Betta
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Βάλε μια φωτο του ενυδρείου αν μπορείς.

 

20210814_212523.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου θα έβγαζα και την πέτρα, και το κοράλι, και θα τοποθετούσα πάνω στο υπάρχον ξύλο (σε ψηλότερο σημείο) ένα εύκολο φυτό όπως το microsorum pteropus.

Επίσης ένα καλό κλάδεμα στην ανούμπια, και τοποθέτηση της σε χαμηλό σημείο του ξύλου, ώστε να σκιάζεται ολίγον. Τα λίτρα είναι λίγα και τα λιγοστεύεις περισσότερο με αυτά που έχεις μέσα.  Μονομάχος με καλή υγεία δεν κάθεται στα χαμηλά σημεία και δεν του προσφέρουν τίποτα οι πέτρες.:)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αν ήμουν στη θέση σου θα έβγαζα και την πέτρα, και το κοράλι, και θα τοποθετούσα πάνω στο υπάρχον ξύλο (σε ψηλότερο σημείο) ένα εύκολο φυτό όπως το microsorum pteropus.

Επίσης ένα καλό κλάδεμα στην ανούμπια, και τοποθέτηση της σε χαμηλό σημείο του ξύλου, ώστε να σκιάζεται ολίγον. Τα λίτρα είναι λίγα και τα λιγοστεύεις περισσότερο με αυτά που έχεις μέσα.  Μονομάχος με καλή υγεία δεν κάθεται στα χαμηλά σημεία και δεν του προσφέρουν τίποτα οι πέτρες.:)

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάρω λογικά αυτό το φυτό, και θα βγάλω τα κοράλλια και την πετρα. Όμως σχετικά με αυτό που ειπες για τον μονομάχο, ο δικός μου όταν δεν είμαι κοντά, παει και αράζει στο ξυλο χαμηλά... Μόνο όταν πηγαινω εκεί κοντά βγαίνει και κολυμπάει γρήγορα περιμένοντας φαγητό. Είναι ανησυχητικό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Merlin Betta έγραψε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα πάρω λογικά αυτό το φυτό, και θα βγάλω τα κοράλλια και την πετρα. Όμως σχετικά με αυτό που ειπες για τον μονομάχο, ο δικός μου όταν δεν είμαι κοντά, παει και αράζει στο ξυλο χαμηλά... Μόνο όταν πηγαινω εκεί κοντά βγαίνει και κολυμπάει γρήγορα περιμένοντας φαγητό. Είναι ανησυχητικό;

Μηπως σε άλλα σημεία τον ενοχλεί η ροή από το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μηπως σε άλλα σημεία τον ενοχλεί η ροή από το φίλτρο?

Η αληθεια ειναι πως αποφευγει να πηγαινει κοντά στο φίλτρο... Αν κάποια φορά παει καταλαθος, όπως πχ όταν προσπαθει να πιασει ενα κομματι τροφή φευγει αμέσως. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...