Jump to content

Sos Άλγη παντού!


Letty Dominic

Recommended Posts

Γεια σας και καλως σας βρηκα..τρεχω ενα ενυδρειο με κιχλιδες και καποια φυτα εδω και κάποιους μηνες και αντιμετωπίζω τις τελευταίες εβδομάδες προβλημα με την αλγη που θα δειτε και στις φωτο σε μεγαλο βαθμο και οσο παει αντι να καλυτερευει χειρότερευει..οταν το πρωτοεστησα ειχα περασει και τριχοειδή αλλα εκανε τον κυκλο του και εφυγε ειχα κλεισει και 3 μερες τα φωτα και βοηθησε...τωρα οτι και να προσπαθώ δεν καλυτερεύει ουτε λιγο ακομα και με τα χερια που το καθαρισα ολο στην προηγούμενη αλλαγη! Και το κακο ειναι οτι ερχεται και κάθεται και πανω στα φυτα και φαίνονται οπως φαίνονται...καμια ιδεα; η φωτοπεριοδο ειναι στο οριο των χαμηλων στις 6 ωρες.20210808_201039.thumb.jpg.e5d74bc138d7a39aad5b515d536d0f03.jpg20210808_201030.thumb.jpg.3c006dbf414929816f3bb94565ea4d5e.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανονικά και αυτή κάνει τον κύκλο της και φεύγει αργά ή γρήγορα, μόνο αν έχουμε σταθερά χαμηλό φωτισμό μπορεί να παραψήνει.

Κανονικά τα φυτά για να αναπτυχθούν θέλουν 8 ώρες φωτισμό και όχι 6, αλλά και 8 να τα δόσεις δεν πάει να πει ότι θα είναι όλα καλά.

Σε ότι αφορά τον φωτισμό: Τη έχεις, πόσα λουμεν, κελβιν, και ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και τη ύψος έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου.  Ελπίζω να μην το κοιτάει ήλιος το ενυδρείο σου γιατί παίζει και αυτό ρόλο. Μείωσε των φωτισμό όπως είπε και το παιδί πιο πάνω  καθάρισε τα τζάμια κάνε και μια αλλαγή νερού και αν θέλεις βάζεις purigen στο φίλτρο σου αν έχεις χώρο. Πολλοί δεν το προτείνουν αλλά εγώ είδα διαφορά και  στο νερό και στην άλγη.  Ανέμενε για τους πιο έμπειρους πάντως δεν είναι κάτι ανησυχείτικο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα καλή μου φίλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Καλό θα ήταν να μας δώσεις απάντηση στις ερωτήσεις που σου έκανε ο μετρ του είδους @Χρήστος ποιο πάνω . 

Από την πλευρά μου θα ήθελα να σου πω ότι Αφρικανικό χωρίς άλγες είναι θαλασσινό χωρίς αλάτι . Στην θέση σου θα καθάριζα με το χέρι αυτές που σε ενοχλούν (στο τζάμι και στα φυτά) και βέβαια και η υπόλοιπη θα φύγει  με τον καιρό . Θα βοηθούσε επίσης να μας έλεγες και πόσο είναι τα νιτρικά ΝΟ3 σου στο ενυδρείο. 

Ένα σχετικό άρθρο  που θα σε βοηθούσε για να την κατανοήσεις και να την καταπολεμήσεις είναι αυτό 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Μείωσε των φωτισμό όπως είπε και το παιδί πιο πάνω 

Φιλε μου, ο κυριος πιο πανω (@Χρηστος), ειπε ακριβως το αντιθετο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 3:32 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κανονικά και αυτή κάνει τον κύκλο της και φεύγει αργά ή γρήγορα, μόνο αν έχουμε σταθερά χαμηλό φωτισμό μπορεί να παραψήνει.

Κανονικά τα φυτά για να αναπτυχθούν θέλουν 8 ώρες φωτισμό και όχι 6, αλλά και 8 να τα δόσεις δεν πάει να πει ότι θα είναι όλα καλά.

Σε ότι αφορά τον φωτισμό: Τη έχεις, πόσα λουμεν, κελβιν, και ποσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και τη ύψος έχει.

Καλημερα και χρονια πολλα σε όλους! 

Δηλαδή προτείνεις να ανεβω σταδιακά στις 8 ωρες φωτισμο? Εγω νομιζα ειχα πολυ φωτισμο και γι αυτο η αλγες και τον χαμηλωσα στα ορια..

Αρχικά το ενυδρείο ειναι 180λιτρα και 50εκ υψος. Απο φωτισμο εχω το μαμισιο καπακι της Ρίο με το λεντ και πανω εχω 2 λαμπες juwel τις: 1) led nature 895mm 6500kelvin /23w

2)led day 895mm 9000kelvin /23w

Εχω την εντύπωση οτι εχω υψηλό φωτισμο για τις απαιτήσεις του ενυδρείου?αλλα τον ανεβασα γιατι δεν μπορω να κρατησω βαλσινερια για βαλσινερια με πειν που ειχα χαμηλο...βεβαια ουτε τωρα καταφερα που αλλαξα τον φωτισμό σε πιο υψηλό κλαψ κλαψ ???επίσης για να μην μπερδευτουμε αλγες ειχα και με την χαμηλή ένταση φωτισμο ιιιιιιισως ελάχιστα λιγότερο αλλα παλι ειχα..

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 4:11 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Γειά σου φίλε μου.  Ελπίζω να μην το κοιτάει ήλιος το ενυδρείο σου γιατί παίζει και αυτό ρόλο. Μείωσε των φωτισμό όπως είπε και το παιδί πιο πάνω  καθάρισε τα τζάμια κάνε και μια αλλαγή νερού και αν θέλεις βάζεις purigen στο φίλτρο σου αν έχεις χώρο. Πολλοί δεν το προτείνουν αλλά εγώ είδα διαφορά και  στο νερό και στην άλγη.  Ανέμενε για τους πιο έμπειρους πάντως δεν είναι κάτι ανησυχείτικο 

Οχι δεν εχει καμια επαφη με παράθυρο και φως ηλιου ειδικα συνεχόμενα..τι να πω να δοκιμάσω και αυτο το purigen??

Link to comment
Share on other sites

On 13/8/2021 at 6:59 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και απο εμένα καλή μου φίλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Καλό θα ήταν να μας δώσεις απάντηση στις ερωτήσεις που σου έκανε ο μετρ του είδους @Χρήστος ποιο πάνω . 

Από την πλευρά μου θα ήθελα να σου πω ότι Αφρικανικό χωρίς άλγες είναι θαλασσινό χωρίς αλάτι . Στην θέση σου θα καθάριζα με το χέρι αυτές που σε ενοχλούν (στο τζάμι και στα φυτά) και βέβαια και η υπόλοιπη θα φύγει  με τον καιρό . Θα βοηθούσε επίσης να μας έλεγες και πόσο είναι τα νιτρικά ΝΟ3 σου στο ενυδρείο. 

Ένα σχετικό άρθρο  που θα σε βοηθούσε για να την κατανοήσεις και να την καταπολεμήσεις είναι αυτό 

 

Το ξερω οτι αλγες ειναι αναμενόμενο αλλα σε μια ισορροπία..αυτο αν το καθαρίσω στη βδομάδα γίνεται ετσι και καθε φορα κ χειρότερα.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπερβολικό φωτισμό και μάλιστα για ένα φυτό που δεν τον χρειάζεται  . Πάνε μόνο με τις λάμπες του ενυδρείου με σταδιακή άνοδο στις 8 ώρες  . 

ρίξε μια ματιά στο προφίλ του φυτού 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ την ίδια ακριβώς άλγη που από ότι διάβασα στο αρθ που επισυναψε ο Μαρίνος είναι η "καφέ διατομικη άλγη" υποψιάζομαι ως κύρια αιτία το υπόστρωμα μου μιας και το ενυδρείο μου τρέχει 6 βδομάδες με ψάρια μέσα και το υπόστρωμα περιέχει και αραγωνιτη και χαλαζιακη άμμο. Θα μπορούσε ίσως κάποιος έμπειρος με αφρικανικό ενυδρείο να επισυνάψει κάποια φωτό του ενυδρείου του ώστε να δούμε και εμείς τα επίπεδα στα οποία η άλγη είναι φυσιολογική ή όχι ώστε να μην ανησυχούμε άσκοπα η αντίστοιχα να πάρουν επιπλέον μέτρα;; Με λίγα λόγια προσωπικά μου λείπει μια εικόνα από εάν αφρικανικό στημένο καιρό 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Νίκος Γκογκάκης έγραψε:

Έχω και εγώ την ίδια ακριβώς άλγη που από ότι διάβασα στο αρθ που επισυναψε ο Μαρίνος είναι η "καφέ διατομικη άλγη" υποψιάζομαι ως κύρια αιτία το υπόστρωμα μου μιας και το ενυδρείο μου τρέχει 6 βδομάδες με ψάρια μέσα και το υπόστρωμα περιέχει και αραγωνιτη και χαλαζιακη άμμο. Θα μπορούσε ίσως κάποιος έμπειρος με αφρικανικό ενυδρείο να επισυνάψει κάποια φωτό του ενυδρείου του ώστε να δούμε και εμείς τα επίπεδα στα οποία η άλγη είναι φυσιολογική ή όχι ώστε να μην ανησυχούμε άσκοπα η αντίστοιχα να πάρουν επιπλέον μέτρα;; Με λίγα λόγια προσωπικά μου λείπει μια εικόνα από εάν αφρικανικό στημένο καιρό 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σου βάζω το δικό μου που είναι κάποιων ετών ....σου λέει κάτι αυτό ;

Θα το ξαναπώ ..ένα ενυδρείο δεν στρώνει (ισορροπία μικρό οικοσυστήματος ) πολλές φορές ούτε μετά τους πρώτους 8 μήνες .

Η υπομονή στο χόμπι μας είναι προτέρημα . Όσο πειράζουμε τόσο δεν αφήνουμε να ισορροπήσει το ενυδρείο . Αφαιρέστε την άλγη που σας ενοχλεί μηχανικά κρατήστε σταθερές τις ρουτίνες σας χωρίς υπερβολές (φωτισμός , φαγητό και αλλαγές νερού ) μην πειράζετε τον βυθό και όλα  θα βρούνε τον δρόμο τους .

 

 

196419281_131927093_145325580428850_9103897742899682640_n(1).jpg.bbb8369b741d5f71fcdc36432228fc53.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Σου βάζω το δικό μου που είναι κάποιων ετών ....σου λέει κάτι αυτό ;

Θα το ξαναπώ ..ένα ενυδρείο δεν στρώνει (ισορροπία μικρό οικοσυστήματος ) πολλές φορές ούτε μετά τους πρώτους 8 μήνες .

Η υπομονή στο χόμπι μας είναι προτέρημα . Όσο πειράζουμε τόσο δεν αφήνουμε να ισορροπήσει το ενυδρείο . Αφαιρέστε την άλγη που σας ενοχλεί μηχανικά κρατήστε σταθερές τις ρουτίνες σας χωρίς υπερβολές (φωτισμός , φαγητό και αλλαγές νερού ) μην πειράζετε τον βυθό και όλα  θα βρούνε τον δρόμο τους .

 

 

196419281_131927093_145325580428850_9103897742899682640_n(1).jpg.bbb8369b741d5f71fcdc36432228fc53.jpg

Μαρίνο πανέμορφο ενυδρείο πραγματικά συγχαρητήρια! Έχω πίστη και υπομονή λοιπόν! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου….Χρησιμοποιήσεις νερό βρύσης ή αντίστροφη όσμωση ; Γιατί η καφέ άλγη τρέφεται με Silicates (πυριτικό αλας) που προέρχεται από το νερο βρύσης … Λύσεις προτεινόμενες 

1)Κρατάς θερμοκρασία νερού 23 C 

2)Νερό Αντίστροφη Όσμωση  

3)αυξάνεις την ΡΟΗ του φίλτρου αν είναι εφικτό με κανα lily pipe 

4)πάρεις οδοντόβουρτσα και βούρτσισε τις πέτρες να φύγουν όσο γινεται

5)μαξ φωτισμός 8 ώρες καλό είναι με κάποιο timer συγκεκριμένες ώρες την ημέρα 

6)μικρές αλλαγές ανα 3 μέρες τάξεως 10-20%

και λογικά σε κανα δυο βδομαδες με μήνα θα φύγει τουλάχιστον το μεγάλο πεοβλημα….

Στην εσχάτη περίπτωση μπορεις να βάλεις μέσα στο φίλτρο σου ένα φακελάκι Seachem Phosguard που αφαιρεί τα silicates απλά αυτό αφαιρεί και τα φωσφορικα που χρειάζονται για τα φυτά αλλά πάντα στην εσχάτη περίπτωση ….και τέλος υπομονή όπως λένε και τα παλικάρια και όλα θα φτιάξουν…..

 

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εχει μεσα; Λιπασματα; Εαν εχεις μονο λιγα κομματια αργης αναπτυξης τοτε ισως να μην εχει πραγματικο ανταγωνισμο η αλγη και περνει κεφαλι.
Μπορει να γραφω μπαρουφα αλλα θα εβαζα λιγα φυτα επιφανειας που φουντωνουν πολυ γρηγορα και θα κοβουν λιγο φως κατω και θα μαζευουν οτιδηποτε θρεπτικο μπορει να χρησιμοποιησει η αλγη για να αναπτυχθει.
Θυμαμαι παλια ειχα βαλει φακη και μαζευα πολυ συχνα και την πεταγα γιατι επνιγε τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...