Jump to content

Πρόβλημα στα φυτά ή είναι αρχή ακόμα;


NickCavGr

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο που τρέχει εδώ και 10 μέρες περίπου. 

Έκανα και σήμερα τις μετρήσεις και είναι όλα οκ οπότε άυριο θα βάλω τα πρώτα ψαράκια.

Το θέμα είναι ότι τα φυτά μου δεν τα βλέπω και πολύ σώα.

Μήπως είναι αρχή γιατί κάτι τέτοιο έχω ακούσει ή κάτι άλλο φταίει;

 

Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες. Στη πρώτη φωτογραφία είναι το microsorum κολλημένο στο ξύλο καθώς και το. Vesicularia ferriei. Βλέπω κιόλας σαν ιστούς πάνω.  Στην δεύτερη είναι μια κρυπτοκορύνα. 

Φως βάζω 10 ώρες την ημέρα, αυτό που είχε το ενυδρείο, ενώ πριν 2 μέρες έβαλα και Premium Nutrition.

 

20210813_182521.jpg

20210813_182759.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Έχω ένα ενυδρείο που τρέχει εδώ και 10 μέρες περίπου. 

Δεν υπαρχει περιπτωση να στρωσει το ενυδρειο σε 10 ημερες, αν δεν μπόλιασες καλα καλα το φιλτρο.

Πες, ποιες μετρησεις νερου εχεις κάνει και με ποια τεστακια. Και εννοειται γραψε τιμες. Το ολα καλα - δεν υπαρχει :)

Μία ώρα πριν, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Φως βάζω 10 ώρες την ημέρα,

Στην αρχη βαζουμε μονο 7 ωρες, που τις κανουμε 8-9 προοδευτικα.

Αν τα φυτα πηρες σε γλαστρακια, τα παλια φυλλα σιγα σιγα θα φυγουν (σαπισουν), τα φυτα θα βγαλουν άλλα "υποβρυχια" φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ δεν έχω πάρει ακόμα απλά έδωσα δείγμα σε ένα γνωστό μου να μου κάνει. Θα ρωτήσω μάρκα. Τα αποτελέσματα που μου έδωσε είναι:

Αμμωνία (ΝΗ3): 0.5

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

 

Ποια τεστ προτείνεται να πάρω; Sera, Api, Salifert?

Το μοναδικό θεματάκι που έχω είναι με τη θερμοκρασία. Ειναι στους 30ο. Αλλά εδώ και κανα 3ωρο σύνδεσα ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή με ένα τροφοδοτικό και έχει πέσει στους 26 βαθμούς. 

 

Τέλος τα φυτά ήταν σε γλαστράκια εντός ενυδρείου εκτός από τα Tenellum και Vesicularia ferriei που ήταν στα γλαστράκια που είναι εκτός ενυδρείου. 

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Αμμωνία (ΝΗ3): 0.5

Όπως βλεπεις και μονος σου, το ενυδρειο δεν ειναι στρωμενο.

Ριξε μεσα μια μια πρεζα τροφης για ψαρια (flakes) και ξανα κανε μετρησεις σε 2-3-ς μερες. Θα δεις και άλλη αμμωνια.

Τα ψαρια ξεχασε τα ακομα για 10 ημερες τουλαχιστον!

Μπορεις να πάρεις τεστ νιτρικων ΑΡΙ, τεστ για νιτρωδη και αμμωνια της Sera, JBL. Δεν ειχα δει στην Ελλαδα να πουλανε salifert τεστ για γλυκο νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα τεστακια εγω επελεξα της JBL τα οποια εχουν το πιο εξυπνο συστημα να κανεις συγκριση βαση χρωματος.
Ουσιαστικα βαζουν σαν παραμετρο και τον προυπαρχων χρωματισμο του νερου που ηδη εχεις, ισως λεπτομερια.
Δεν υπαρχουν Ελλαδα πουθενα οποτε πηρα απο Γερμανια.
Παλιοτερα ειχα παρει της API (κανενα παραπονο, απλα εχε μεγαλη ποσοτητα σε μεγαλη τιμη με αποτελεσμα να ληγουν πριν κανεις ολες αυτες τις μετρησεις) και Serra (μακρια, και μονο το χαρτι οδηγιων που εχουν ειναι πολυ αβολο, JBL και API εχουν πλαστικοποιημενες καρτες με τα χρωματα και οδηγιες με σχηματα)

Εαν τα φυτα ηταν σε ενυδρειο τοτε ισως στραβωσαν και προσπαθουν να προσαρμοστουν στην αλλαγη του CO2, στο καταστημα σιγουρα ειχε, στο δικο σου εχεις;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, aspmos said:

Στο θεμα τεστακια εγω επελεξα της JBL τα οποια εχουν το πιο εξυπνο συστημα να κανεις συγκριση βαση χρωματος.
Ουσιαστικα βαζουν σαν παραμετρο και τον προυπαρχων χρωματισμο του νερου που ηδη εχεις, ισως λεπτομερια.
Δεν υπαρχουν Ελλαδα πουθενα οποτε πηρα απο Γερμανια.
Παλιοτερα ειχα παρει της API (κανενα παραπονο, απλα εχε μεγαλη ποσοτητα σε μεγαλη τιμη με αποτελεσμα να ληγουν πριν κανεις ολες αυτες τις μετρησεις) και Serra (μακρια, και μονο το χαρτι οδηγιων που εχουν ειναι πολυ αβολο, JBL και API εχουν πλαστικοποιημενες καρτες με τα χρωματα και οδηγιες με σχηματα)

Εαν τα φυτα ηταν σε ενυδρειο τοτε ισως στραβωσαν και προσπαθουν να προσαρμοστουν στην αλλαγη του CO2, στο καταστημα σιγουρα ειχε, στο δικο σου εχεις;

 

 

Τώρα θα πάρω κάποια API και θα παραγγείλω απο εξωτερικό τα JBL γιατί όντως δεν τα βρίσκω Ελλάδα.Αν μπορείς στείλε μου καμία διευθυνση για τα τεστ να τα αγοράσω από έξω. Δεν ξέρω online shops του εξωτερικού που στέλνουν Ελλάδα.

CO2 δεν έχω στο δικό μου για αύτο έχω πάρει ψιλοεύκολα φυτά. 

Πιστεύω ότι έφταιγε και η θερμοκρασία. Ηταν πάντα 29-30 βαθμούς. Τώρα με το ανεμιστηράκι είναι στους 26 βαθμούς που είναι μια χαρά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

Τώρα θα πάρω κάποια API και θα παραγγείλω απο εξωτερικό τα JBL γιατί όντως δεν τα βρίσκω Ελλάδα.Αν μπορείς στείλε μου καμία διευθυνση για τα τεστ να τα αγοράσω από έξω. Δεν ξέρω online shops του εξωτερικού που στέλνουν Ελλάδα.

CO2 δεν έχω στο δικό μου για αύτο έχω πάρει ψιλοεύκολα φυτά. 

Πιστεύω ότι έφταιγε και η θερμοκρασία. Ηταν πάντα 29-30 βαθμούς. Τώρα με το ανεμιστηράκι είναι στους 26 βαθμούς που είναι μια χαρά. 

 

 


Να εξηγησω καλυτερα τι εννοω. Παρακατω φαινεται το πλαστικοποιημενο βιβλιαρακι της κασσετινας που εχει με σχεδια ποσες σταγονες πρεπει να ριξεις και διπλα τα χρωματα που συγκρινεις.

Φαινεται επισης το συστημα που εχει, το πανω μπουκαλακι εχει σκετο νερο ενυδρειου, το κατω μπουκαλακι εχει νερο ενυδρειου με την ποσοτητα του καθε τεστ για να δειξει το χρωμα. Εαν υποθεσουμε οτι το ενυδρειο μας εχει ενα κιτρινο-πορτοκαλι χρωμα αυτο θα επηρεασει το τελικο αποτελεσμα, οποτε εχωντας ηδη σκετο νερο ενυδρειου στο ενα μπουκαλακι κανουμε πραγματικα σωστα την συγκριση.

Η κασσετινα εχει 5 τεστ, ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, pH, KH αλλα ειναι μικροτερα τα μπουκαλακια, ειναι 10ml το καθενα. Το αντιστοιχο μπουκαλακι της API ειναι περιπου 35ml. Για παραδειγμα η JBL στο pH 6-7,6 λεει οτι βγαζει 80 τεστ ενω η API λεει για 250 τεστ, στο NO3, η JBL βγαζει 40 ενω η API βγαζει 90.

Επισης μπορει να αγορασεις εξτρα οποιο μπουκαλακι θες σαν ανταλλακτικο στην μιση τιμη, Η κασσετινα εχει μεσα ολα τα φυλλα για ολα τα τεστ. Πχ μπορεις να παρεις εξτρα το GH για 4ευρω το μπουκαλι του τεστ, τα αλλα που θελει τα εχεις ηδη.

Σου στελνω ΠΜ για καταστημα για να μην μου πουνε οτι κανω προωθηση καταστηματος. Μακαρι ο Ελληνας αντιπροσωπος να μην ασχολιοταν μονο με τις σκυλοτροφες και να ειχε ουστικη αντιπροσωπια στην χωρα μας.

 

 

 

658992570_.thumb.png.0dd182ee33976b43d9fa5837910902f0.png
 

236096922_268836868004974_2964668000729618237_n.jpg

236480013_899041304346690_3063333238153799837_n.jpg

236599597_1030720147671342_2502370395059338393_n.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παλιά στο pet city ειχα δει τα τεστακια JBL...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Παλιά στο pet city ειχα δει τα τεστακια JBL...


Ναι και εγω ειχα ακουσει (γιατι δεν ειχα μπει ποτε μεσα), τωρα που καταφερα και εκανα την υπερβαση δεν βρηκα τιποτα (τουλαχιστον σε καταστηματα Αθηνας που ετυχε και περναγα απο εξω)

Link to comment
Share on other sites

πέρασα και σήμερα από pet city και είχε μονο ένα jbl για PH.

Οπότε είπα να πάρω το βαλιτσακι της API με τα υγρα τεστ και όταν τελειώσουν θα παραγγείλω της JBL από έξω. 

 

έκανα τις μετρήσεις και βρήκα τα παρακάτω:

 

Παράμετροι
pH: 7,0
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0,5
Νιτρικά (ΝΟ3): 20
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

 

Τι έγινε έπεσε η Αμμωνία που με ενδιέφερε αλλά ανέβηκαν τα νιτρώδη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Τι έγινε έπεσε η Αμμωνία που με ενδιέφερε αλλά ανέβηκαν τα νιτρώδη;

Καλο σημαδι.

Εριξες τροφη προχτες;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, natateo said:

Καλο σημαδι.

Εριξες τροφη προχτες;

 

ναι έριξα. Επανέλαβα και πάλι τα τεστ σήμερα και πήρα ίδια αποτελέσματα. 

Περιμένω να πέσουν και τα νιτρώδη για να βάλω ψαράκια;

Επίσης στα γρήγορα είδα και ένα σαλιγκάρι στο ενυδρειο αλλά δεν μπορούσα να το βγαλω φωτογραφια ηταν πολύ μικρό, Να πάμε σε assassin snail?

 

Από ότι βλέπω στο παρακάτω διάγραμμα είναι λογικό. Και μιας και όντως είμαι στην 14η μέρα μάλλον ακολουθείται το διάγραμμα. 

2018_12-Webseite-Nitritpeak-Diagramm.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι. Ρίξε και άλλη τροφη ανα 2-3 μερες μεχρι να πας μηδεν τα νιτρωδη. Μετα κάνεις μια καλη αλλαγη νερου (50%), μετρας νιτρικα, να μην ειναι πανω απο 10-20ppm και βαζεις ψαρακια (οχι ολα μαζι).

Πόσα ψαρακια θα βαλεις; Ειδος;

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, natateo said:

Ετσι. Ρίξε και άλλη τροφη ανα 2-3 μερες μεχρι να πας μηδεν τα νιτρωδη. Μετα κάνεις μια καλη αλλαγη νερου (50%), μετρας νιτρικα, να μην ειναι πανω απο 10-20ppm και βαζεις ψαρακια (οχι ολα μαζι).

Πόσα ψαρακια θα βαλεις; Ειδος;

 

Στην αρχή λέω να βάλω ember tetra  5-6 σίγουρα. Έχω ακούσει ότι είναι αρκετά ανθεκτικά ειδικά για αρχή μπορώ να τα βάλω εύκολα.

Θα βάλω άλλο ένα κωδαπόψαρο ίσως Danio Margaritatus και 4-5 γαρίδες.

Αν ισχύει ότι τα Danio δεν τα πάνε καλά με τις γαρίδες θα δώ κάτι άλλο αντίστοιχο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2021 at 9:27 ΠΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Αν ισχύει ότι τα Danio δεν τα πάνε καλά με τις γαρίδες θα δώ κάτι άλλο αντίστοιχο.

Ολα τα μικρα ψαρακια πανε με τις γαριδες.

Πρώτα βαλε τα ember και μετα απο 2 εβδομαδες βαλε τα danio.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάνοντας τις σημερινές παρατήρησα τα παρακάτω: 

 

Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0,25 (η γυναίκα λέει ότι είναι ανάμεσα στο 0.25-0.50)
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 με 10 (η γυναίκα λέει καθαρό 5αρι)

 

Ας εμπιστευτούμε την γυναίκα στα χρώματα... ^_^

 

γίνεται να πέφτουν τα Νιτρώδη κ ταυτόχρονα τα Νιτρικά;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

γίνεται να πέφτουν τα Νιτρώδη κ ταυτόχρονα τα Νιτρικά;;

γινεται, αν υπαρχουν φυτα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0 με 0.25
Νιτρικά (ΝΟ3): 5 με 10

 

Οπότε και σήμερα πήρα τα πρώτα 5 ember tetra.

Σίγουρα θα βάλω κ άλλα 1-2 ember απλά δεν ήθελα να τα βάλω όλα μαζί. 

Αν όλα πάνε καλά μετά από 2 εβδομάδες θα μπούν 5 Danio λογικά margaritatus και 3-4 γαρίδες λογικά red cherry

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακος. Ακομα εχεις νιτρωδη. Το ενυδρειο δεν εστρωσε.

Τωρα, που θ΄αρχιζεις το ταισμα, θα πανε ακομα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...