Jump to content

Co2 Adaptor Σε Nano Regulator


Manolis Garyfalakis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.Ήθελα να θέσω ένα ερώτημα που πιστεύω αρκετοί θα το έχουν σκεφτεί καθώς δεν κοιτάμε να πάρουμε κατευθείαν κάτι ολοκληρωμένο σε σύστημα και αναφέρομαι σε Co2 παρά καταλήγουμε σε budget επιλογές όπως Tropica Nano System και μετά από δυο με τρεις μήνες που έχουμε πάρει δυο μπορεί και τρεις έξτρα μπουκάλες καταλαβαίνουμε ότι θα φύγουν πολλά χρήματα.Όποτε πιστεύω ότι αρκετοί θα σκέφτηκαν να κάνουν μετατροπή τα μανόμετρα που έχουν από τα Nano για μεγαλύτερες μπουκάλες.Καθώς έψαχνα βρήκα της Dennerle ένα Adaptor και σκέφτομαι να το δοκιμάσω είναι παρακάτω στην φωτογραφία.Αυτό που με προβληματίζει  είναι πόσο μεγάλη μπουκάλα μπορεί να αντέξει γιατι σκεφτόμουν για ista 1L.Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο  να μας πει γνώμες; Όλο αυτό μπας και αξιοποιήσουμε έστω τα αρχικά χρήματα που δώσαμε για το Nano system …

AA25EF67-1E2C-49B4-9AE8-A72DF57410AA.png

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να μην το παρεις αυτο και να αγορασεις εναν ρυθμιστη απο ebay, aliexpres με 40ευρω και μπουκαλα 2κιλων με κανα 50αρικο; Ειδικα για τον ρυθμιστη εχω καποιες αμφιβολιες, για να πω την αληθεια, αλλα πιστευω οτι θα παει καλα, οι αποψεις των αγοραστων ειναι καλες.
 


Θα εχεις το πλεονεκτημα της ηλεκτροβαλβιδας να κλεινει το βραδυ, διπλασια χωρητικοτητα, και εγγυημενη ασφαλεια για τουλαχιστον 10 χρονια, μετα θελει υδραυλικη δοκιμη η μπουκαλα.
Η μπουκαλα της Ista ειναι αλουμινιου, επισημα δεν την γεμιζουν. Εχω ψαξει και τις μικρες μπουκαλες του μισου κιλου απο Eheim και Dennerle παρολο που δεν ειναι αλουμινιο,  επισης θα βρεις δυσκολια στο γεμισμα. Σε ενα ενυδρειομαγαζο που πουλαει αυτες τις μισοκιλες δεν με αφησαν να βγαλω φωτογραφια τα χτυπητα γραμματα που εχει στον λαιμο και μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω καποιον γνωστο για την γεμισει :) :) Θα βαλω βυσμα και μεσον για να εχω co2 στο ενυδρειο μου :) :)
Ηθελα και εγω κατι μικρο, γιατι το ενυδρειο μου ειναι μικρο, 60λιτρα, αλλα ειδα απο κοντα την 2κιλη και τελικα δεν ειναι και τοσο μεγαλη, σαν ενα μεγαλο μπουκαλι αναψυκτικου ειναι με λιγο υψος παραπανω για την στροφιγγα. Λογικα θα κρατησει μπορει και εναν ολοκληρο χρονο

Καταλαβαινω οτι σε χαλαει που ξοδεψες χρηματα για κατι που τελικα ειναι ασυμφορο. Κρατα τα σωληνακια και το σετ ανεπιστροφης και διαχυτη και χρησιμοποιησε τα.

 

Έγινε επεξεργασία - aspmos
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

99.9999 % δεν κανει αυτός ο ανταπτορας για την δουλεια που το θες , ειχα ψαχτει πολύ είχα ρωτησει και δεν ειχα βρει άκρη , το μόνο που ίσως ταιριάζει είναι ενας ανταπτορας της JBL αλλα και αυτός με ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

99.9999 % δεν κανει αυτός ο ανταπτορας για την δουλεια που το θες , ειχα ψαχτει πολύ είχα ρωτησει και δεν ειχα βρει άκρη , το μόνο που ίσως ταιριάζει είναι ενας ανταπτορας της JBL αλλα και αυτός με ρίσκο.

Της JBL το βρηκα και εγώ αλλά είναι για 500γρ μπουκάλες μιας χρήσης δεν κάνει …της Dennerle λέει ότι κάνει για Nano συστήματα και περιεχει και της Tropica και ότι μπορεις να κουμπώσεις μετά μεγαλύτερες μπουκάλες…λέω να πάρω το ανταπτορακι και να πάω pet supermarket που έχει μπουκάλα ista 1L να δοκιμασω αν κουμπώνει μου είπαν γίνεται εκεί να το δοκιμάσουμε και βλέπουμε….απλά έχω έναν ενδοιασμό για την πίεση αν αντέξει …

Link to comment
Share on other sites

Ok , αν θες μας ενημερώνεις με την όποια εξέλιξη για να γνωρίζουμε και εμείς αν τελικά το σπείρωμα κάνει για τον Regulator της Tropica (ista).

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 10:41 ΠΜ, το μέλος aspmos έγραψε:

Μηπως να μην το παρεις αυτο και να αγορασεις εναν ρυθμιστη απο ebay, aliexpres με 40ευρω και μπουκαλα 2κιλων με κανα 50αρικο; Ειδικα για τον ρυθμιστη εχω καποιες αμφιβολιες, για να πω την αληθεια, αλλα πιστευω οτι θα παει καλα, οι αποψεις των αγοραστων ειναι καλες.
 


Θα εχεις το πλεονεκτημα της ηλεκτροβαλβιδας να κλεινει το βραδυ, διπλασια χωρητικοτητα, και εγγυημενη ασφαλεια για τουλαχιστον 10 χρονια, μετα θελει υδραυλικη δοκιμη η μπουκαλα.
Η μπουκαλα της Ista ειναι αλουμινιου, επισημα δεν την γεμιζουν. Εχω ψαξει και τις μικρες μπουκαλες του μισου κιλου απο Eheim και Dennerle παρολο που δεν ειναι αλουμινιο,  επισης θα βρεις δυσκολια στο γεμισμα. Σε ενα ενυδρειομαγαζο που πουλαει αυτες τις μισοκιλες δεν με αφησαν να βγαλω φωτογραφια τα χτυπητα γραμματα που εχει στον λαιμο και μου ειπαν οτι θα πρεπει να εχω καποιον γνωστο για την γεμισει :) :) Θα βαλω βυσμα και μεσον για να εχω co2 στο ενυδρειο μου :) :)
Ηθελα και εγω κατι μικρο, γιατι το ενυδρειο μου ειναι μικρο, 60λιτρα, αλλα ειδα απο κοντα την 2κιλη και τελικα δεν ειναι και τοσο μεγαλη, σαν ενα μεγαλο μπουκαλι αναψυκτικου ειναι με λιγο υψος παραπανω για την στροφιγγα. Λογικα θα κρατησει μπορει και εναν ολοκληρο χρονο

Καταλαβαινω οτι σε χαλαει που ξοδεψες χρηματα για κατι που τελικα ειναι ασυμφορο. Κρατα τα σωληνακια και το σετ ανεπιστροφης και διαχυτη και χρησιμοποιησε τα.

 

Ναι τα έξτρα αυτά που είχε το κιτ θα τα έχω μέσα τη μπουκάλα θα μεγαλώσω….λέγανε ότι και με ηλεκτρομαγνητική θα έχω θέμα αλλά μια χαρά λειτουργεί με μια του 15 ευρου από aliexpress ….Τώρα γι το γέμισμα θα δούμε τι θα κάνουμε πιστεύω να θέλω μια μπουκάλα του κιλού κάθε 7-8 μήνες ….παντού προβλήματα έχουμε???θα σας ενημερώσω όμως γτ το παράγγειλα σήμερα μου είπαν από το κατάστημα ότι κάνει για Tropica και γενικά για Nano μανόμετρα και ότι το βύσμα για μπουκάλα κάνει για όλες τις μπουκάλες με ευρωπαϊκές προδιαγραφές….μόλις έρθει όμως θα πάω στο pet supermarket να το δοκιμασω κατευθείαν πάνω στην μπουκάλα πριν το αγοράσω….

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος dartman έγραψε:

Ok , αν θες μας ενημερώνεις με την όποια εξέλιξη για να γνωρίζουμε και εμείς αν τελικά το σπείρωμα κάνει για τον Regulator της Tropica (ista).

Έγινε φίλε μου λογικά αύριο μεθαύριο θα ξέρουμε ….θα ανεβάσω και φωτό μόλις το φτιάξω…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα…λοιπόν μετά από παραλαβή σήμερα του dennerle adaptor co2 πήγα και πήρα και μια μπουκάλα co2 ista 1L….το ανταπτορακι κάνει μια χαρά στην μπουκάλα τώρα περιμένουμε να τελειώσει η μικρή που έχω πάνω για να το δοκιμάσουμε στο Tropica Nano Regulator….

94703446-0E98-47C8-86FA-60D48B66EEAC.jpeg

3ABB8C61-5E8B-4401-B471-3E7DFF77BE07.jpeg

6ACD1D36-E110-4DE3-BF66-D9F79B7DE87F.jpeg

4B13B4BD-BFD1-4FAC-A635-1AC0E306411D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, μια χαρα.
Που θα την γεμιζεις αυτη βρηκες; Κανουν ζορια οπως μου ειπαν; Ξερουμε κοστος για 1λιτρο;
(εντωμεταξυ δεν εχω καταλαβει γιατι αλλες φορες μετρανε μαζα (κιλα) και αλλες ογκο (λιτρα).

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Ωραια, μια χαρα.
Που θα την γεμιζεις αυτη βρηκες; Κανουν ζορια οπως μου ειπαν; Ξερουμε κοστος για 1λιτρο;
(εντωμεταξυ δεν εχω καταλαβει γιατι αλλες φορες μετρανε μαζα (κιλα) και αλλες ογκο (λιτρα).

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα που θα πάω να την γεμίσω αλλά κάτι θα βρούμε εδώ στην Αθήνα. Έχω καιρό ακόμα γτ η 95 γρ μπουκάλα μου κράταγε 1 μήνα όποτε αυτή υπολογίζω κανα 8 μηνο.Το κόστος που την πήρα είναι 69,50 από τα pet supermarket και το ανταπτορακι 24.θα σε γελάσω για κιλά-λίτρα και εγώ τώρα το παρατήρησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην ομάδα…Σήμερα τοποθετήθηκε η μπουκάλα με τον αντάπτορα κανονικα…μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά δεν υπάρχει κάποιο θέμα ή διαρροή …Για όσους έχουν nano system είναι μια καλή λύση …

3B8DB195-09EF-43C6-84A9-AA5A5C0700AF.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βοήθησέ με λίγο @Manolis Garyfalakis..

Το ρακορακι που έχεις ενώσει την μαγνητική με την Βάνα έχει μέσα κάποιο λαστιχάκι ή oring ??

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Βοήθησέ με λίγο @Manolis Garyfalakis..

Το ρακορακι που έχεις ενώσει την μαγνητική με την Βάνα έχει μέσα κάποιο λαστιχάκι ή oring ??

 

Γεια σου φίλε μου …ναι έχει ένα μπλε λαστιχάκι αν κανείς υπομονή καμία ώρα θα στο στείλω να δεις πως είναι…

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Γεια σου φίλε μου …ναι έχει ένα μπλε λαστιχάκι αν κανείς υπομονή καμία ώρα θα στο στείλω να δεις πως είναι…

@Manolis Garyfalakis

 Ναι αμέ

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Ανάμεσα το μπλέ oring ??

1632507295255308528108834149284.jpg

Έλα φίλε μου ναι αυτό είναι το λαστιχάκι θα το τοποθέτησης πάνω στην εξοχή του μανομέτρου και μετά θα κουμπώσεις την ηλεκτρομαγνητική …Με εβλαβια το σφίξιμο 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...