Jump to content

Μπόλι και dark start σε νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να ξεκινήσω ένα νέο ενυδρείο με μπόλι από το άλλο ενυδρείο που έχω και επειδή θα βάλω soil έλεγα να ξεκινήσω με την μέθοδο dark start. Το ερώτημα μου είναι αν θα πρέπει να βάλω αμέσως έναν μικρό αριθμό ψαριών μέσα για να τροφοδοτώ την βιολογία του φίλτρου με τροφή από τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

απλά ναι, αλλά μικρό 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απλά ναι, αλλά μικρό 

Οκ @Χρήστος σε ευχαριστώ. Έχω διαβάσει και το θέμα σου που αναφέρεις το ξεκίνημα με το μπόλι απλά δεν ήξερα αυτό με το dark start αν συνδυάζεται έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ λέω όχι ..

Ξεκινάς χωρίς μπόλι, χωρίς φώτα και χωρίς φυτά .. κάνεις υπομονή 3-4 εβδομάδες εννοείται χωρίς αλλαγές νερού και καλό θα ήταν να μην το βλέπει το φως της ημέρας το ενυδρείο. Μετά, μετράς και παράλληλα μπολιάζεις για σιγουριά.. Αν είναι να μπολιάσεις δεν υπάρχει λόγος το dark start και κάνεις τις προβλεπόμενες συχνές αλλαγές νερού που ξέρουμε.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ λέω όχι ..
Ξεκινάς χωρίς μπόλι, χωρίς φώτα και χωρίς φυτά .. κάνεις υπομονή 3-4 εβδομάδες εννοείται χωρίς αλλαγές νερού και καλό θα ήταν να μην το βλέπει το φως της ημέρας το ενυδρείο. Μετά, μετράς και παράλληλα μπολιάζεις για σιγουριά.. Αν είναι να μπολιάσεις δεν υπάρχει λόγος το dark start και κάνεις τις προβλεπόμενες συχνές αλλαγές νερού που ξέρουμε.. 

Το μπόλι θέλω να το κάνω για να μην μπλέκω πάλι με βακτήρια και αλλαγές νερού και τα σχετικά. Το dark start απ την άλλη το θέλω γιατί το soil βγάζει πολύ αμμωνία με αποτέλεσμα τα φυτά να μην την παλεύουν και αργότερα να έχω και αλγες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το dark start το κάνανε για οικονομία νερού και χρόνου μέχρι να στρωθεί το φίλτρο από το soil..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:


Το μπόλι θέλω να το κάνω για να μην μπλέκω πάλι με βακτήρια και αλλαγές νερού και τα σχετικά. Το dark start απ την άλλη το θέλω γιατί το soil βγάζει πολύ αμμωνία με αποτέλεσμα τα φυτά να μην την παλεύουν και αργότερα να έχω και αλγες


Sent from my iPhone using Tapatalk


Νομιζω οτι της Tropica και της ADA τα χωματα ξερνανε πολυ αμμωνια στην αρχη, τοτε ποιος ο λογος να βαλεις ψαρια (και να τα ταλαιπωρησεις), η βιολογια θα ειναι μια χαρα με την αμμωνια που θα βρει απο το χωμα.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Νομιζω οτι της Tropica και της ADA τα χωματα ξερνανε πολυ αμμωνια στην αρχη, τοτε ποιος ο λογος να βαλεις ψαρια (και να τα ταλαιπωρησεις), η βιολογια θα ειναι μια χαρα με την αμμωνια που θα βρει απο το χωμα.
 

Της dennerle έχω βάλει το shrimp king και γι αυτό ρώτησα αν χρειάζεται κάποιο ψάρι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τσουβαλακι, δεν το εχω ανοιξει ακομη.
Εδω https://www.pro-shrimp.co.uk/active-substrate/831-shrimp-king-active-soil-4l-4001615061772.html

λεει οτι δεν εχει/δεν ανεβαζει αμμωνια

1898473830_.thumb.png.df2772b83faaaf95eeadd9aece2658f2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα τσουβαλακι, δεν το εχω ανοιξει ακομη.
Εδω https://www.pro-shrimp.co.uk/active-substrate/831-shrimp-king-active-soil-4l-4001615061772.html
λεει οτι δεν εχει/δεν ανεβαζει αμμωνια

1898473830_.thumb.png.df2772b83faaaf95eeadd9aece2658f2.png

Το ξέρω. Γι αυτό πήρα αυτό για να το δοκιμάσω. Θα δείξουν οι μετρήσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως! θα δειξουν οι μετρησεις.

Εγω, που το πηρα πριν 3 χρόνια, το soil της Dennerle (πιο πανω) kai prodibio παλι ειδικο για γαριδες, μου ανεβασαν φουλ αμμωνια. Μεχρι 4-5ppm πηγε.

https://www.aquazone.gr/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/?do=findComment&comment=1202681

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως! θα δειξουν οι μετρησεις.
Εγω, που το πηρα πριν 3 χρόνια, το soil της Dennerle (πιο πανω) kai prodibio παλι ειδικο για γαριδες, μου ανεβασαν φουλ αμμωνια. Μεχρι 4-5ppm πηγε.
https://www.aquazone.gr/forums/topic/107905-οι-γαριδουλες-μου/?do=findComment&comment=1202681
 

Τελικά Ναταλία κάτι βγάζει. Εχθές το γέμισα και σήμερα που μέτρησα η αμμωνία ήταν ανάμεσα στο 0 και 0,25. Τα Νιτρώδη 0,25 και τα νιτρικά στο θεό 80 και βάλε


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7a98dbd37618a11fe965bb21bc03bcba.jpg
Το scape είναι αυτό εδώ. Ξέχασα να το ανεβάσω. Οι πέτρες είναι λάβα


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και το νερό με το που το έβαλα έγινε ετσι. Σήμερα αλλάζω νερό και βλέπουμε. 5cd5a82a100eb348627158e6a2b1cb2a.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να είναι τό νερό σου έτσι μέχρι να κάτσουν τά μικροσωματίδια... Πάντως τό νά αλλάξεις νερό σίγουρα δεν είναι κακό, απλά προσπάθησε νά το ρίξεις μέσα με πολύ μικρή ροή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:


Τελικά Ναταλία κάτι βγάζει. Εχθές το γέμισα και σήμερα που μέτρησα η αμμωνία ήταν ανάμεσα στο 0 και 0,25. Τα Νιτρώδη 0,25 και τα νιτρικά στο θεό 80 και βάλε


Sent from my iPhone using Tapatalk

To ADA Amazonia σε ενα βιντεο ειδα οτι βγαζει πραγματικα ΠΟΛΥ αμμωνια, ο τυπος στο βιντεο παρακατω μετραει 8ppm ουσιαστικα τερματιζει το τεστ, μπορει πραγματικα να ειναι παραπανω αλλα το τεστ να μην μπορει να δειξει. Συγκριτικα το 0,25 ειναι λιγο. Ειναι ομως αμμωνια.

Γιατι να αλλαξεις νερο; Αφου δεν εχεις κατι ζωντανο μεσα.

image.thumb.png.03c9d6ebf6c2e6b36122346b4d55db79.png

Έγινε επεξεργασία - aspmos
Link to comment
Share on other sites

To ADA Amazonia σε ενα βιντεο ειδα οτι βγαζει πραγματικα ΠΟΛΥ αμμωνια, ο τυπος στο βιντεο παρακατω μετραει 8ppm ουσιαστικα τερματιζει το τεστ, μπορει πραγματικα να ειναι παραπανω αλλα το τεστ να μην μπορει να δειξει. Συγκριτικα το 0,25 ειναι λιγο. Ειναι ομως αμμωνια.

Γιατι να αλλαξεις νερο; Αφου δεν εχεις κατι ζωντανο μεσα.

image.thumb.png.03c9d6ebf6c2e6b36122346b4d55db79.png

Άλλαξα για να φύγει η κιτρινίλα που βγήκε στο νερό από το soil και τις πέτρες. Καθαρά για αισθητικούς λόγους. Δεν μπορώ να το βλέπω έτσι και ας μην έχει φως


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε την αμμωνια σε 3-5 ημερες..... να δουμε τι γινεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...