Jump to content

SOS. Προβλημα με cpd?


Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Βλεπω κατι παραξενο στα galaxy rasbora μου και θελω τα φωτα σας. Δυστυχως δεν ειναι ευκολο να βγαλω φωτο, ειναι μικρα, δεν βγαινουν καθαρες το δοκιμασα. Ειναι και ντροπαλα. Οποτε θα προσπαθησω να σας εξηγησω με περιγραφη. 2-3 απο αυτα τις τελευταιες μερες εχουν κατι ασπρα-γκρι σημαδια στην ραχη τους. Δεν βλεπω κατι να εξεχει προς το παρον, ειναι κατι σαν σταμπες. Η συμπεριφορα τους ειναι κανονικη. Εχουν ορεξη, δεν ξυνονται, κολυμπανε κανονικα. Το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες περιπου. Τα ψαρακια μπηκαν πριν 1 μηνα. Μιλαμε για πληθυσμο 7 ατομων, + 10 γαριδουλες οι οποιες οι θηλυκες εχουν ολες αυγα αυτην την στιγμη. 
46 λιτρα κυβος. Αλλαγες 20% καθε Κυριακη. Μετρησεις σταθερες απ την στιγμη που επεσε η αμμωνια. 
θερμ. 26

Ph      7.2

Am.     0

No2     0

No3.     5

Gh.       6

Kh.        3

Πιθανον κατι να μπηκε στο ενυδρειο μου απο τα φυτα. Τι μπορει να ειναι; Ρωταω περισσοτερο για να παρω φαρμακα, να ειμαι προετοιμασμενος, μην τρεχω τελευταια στιγμη. Να το προλαβω. Φυσικα θα ενημερωσω για καθε εξελιξη τις επομενες μερες για να δουμε τι θα κανω. Θα ξαναπροσπαθησω να βγαλω και φωτο. 
Help παιδια, εχω αγχωθει. 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν υπάρχει φωτογραφία για να φανεί το "πρόβλημα" και με δεδομένο ότι υπάρχει όρεξη για φαί και τα ψάρια δεν έχουν άλλα συμπτώματα και δεν απομονώνονται, συνεχίζεις απλά να τα παρακολουθείς.

Κάνε όμως μεγαλύτερες αλλαγές νερού 30 -35%.

Οι αλλαγές βοηθούν γενικά.

 

Προσοχή όμως επειδή έχεις γαρίδες μέσα στο ενυδρείο σου πρέπει να αποφεύγεις φάρμακα που περιέχουν χαλκό.

 

Εάν υπάρχει ενυδρείο καραντίνας ώστε να μπορείς να κάνεις τις θεραπείες σου εκεί θα ήταν χρήσιμο να έχεις ένα φάρμακο σαν το esha 2000 που έχει μια ευρύτερη δράση σε πολλές ασθένειες.

Είναι σχετικά ελαφρύ σαν σκεύασμα, χρησιμοποιείτε και σαν πρόληψη και είναι και βιοδιασπόμενο. Από μια παλιά συζήτηση όμως που είχε γίνει στο φόρουμ είχε ειπωθεί ότι περιέχει  χαλκό.

Άρα θεραπεία με αυτό, (αν χρειαστεί) μόνο σε ενυδρείο καραντίνας.:)

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μιας και δεν υπάρχει φωτογραφία για να φανεί το "πρόβλημα" και με δεδομένο ότι υπάρχει όρεξη για φαί και τα ψάρια δεν έχουν άλλα συμπτώματα και δεν απομονώνονται, συνεχίζεις απλά να τα παρακολουθείς.

Κάνε όμως μεγαλύτερες αλλαγές νερού 30 -35%.

Οι αλλαγές βοηθούν γενικά.

 

Προσοχή όμως επειδή έχεις γαρίδες μέσα στο ενυδρείο σου πρέπει να αποφεύγεις φάρμακα που περιέχουν χαλκό.

 

Εάν υπάρχει ενυδρείο καραντίνας ώστε να μπορείς να κάνεις τις θεραπείες σου εκεί θα ήταν χρήσιμο να έχεις ένα φάρμακο σαν το esha 2000 που έχει μια ευρύτερη δράση σε πολλές ασθένειες.

Είναι σχετικά ελαφρύ σαν σκεύασμα, χρησιμοποιείτε και σαν πρόληψη και είναι και βιοδιασπόμενο. Από μια παλιά συζήτηση όμως που είχε γίνει στο φόρουμ είχε ειπωθεί ότι περιέχει  χαλκό.

Άρα θεραπεία με αυτό, (αν χρειαστεί) μόνο σε ενυδρείο καραντίνας.:)

 

 

Οκ, θα παρω ενα ενυδρειακι και θα το στησω να δουλευει να ειναι ετοιμο καλου κακου. Και θα κανω ακομα μια αλλαγη μικροτερη, μεσοβδομαδα. Το θεμα ομως ειναι οτι εαν κατι ηρθε στο ενυδρειο μου μεσω των φυτων, θα εξακολουθησει να ειναι εκει. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 10:28 ΠΜ, το μέλος nickgreek4 έγραψε:

Οκ, θα παρω ενα ενυδρειακι και θα το στησω να δουλευει να ειναι ετοιμο καλου κακου. Και θα κανω ακομα μια αλλαγη μικροτερη, μεσοβδομαδα. Το θεμα ομως ειναι οτι εαν κατι ηρθε στο ενυδρειο μου μεσω των φυτων, θα εξακολουθησει να ειναι εκει. 

Δεν χρειαζεται ενυδρειο, ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης θα ειναι μια χαρα. Και δεν χρειαζεται στρωσιμο η καραντινα, γιατι τα περισσοτερα φαρμακα πνιγουν την βιολογια.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 1:12 ΠΜ, το μέλος Bill Gatz έγραψε:

δυστυχώς δεν έχω κάποια απάντηση στο θέμα σου αλλά με τόσο χαμηλό kh δεν φοβάσαι μην γίνει ph crash;;

 

Φιλε μου δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις ΡΗ crash με ΚΗ=3!

Μονο σε περιπτωση ανεξέλεγκτης χρησης CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...