Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου κιχλιδων μαλαουι


Giannis Pomakis

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα. Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ. Θα ηθελα γνωμες απο παλιους επι του θεματος οσον αφορα την κατασκευη και το στησιμο ενυδρειου με κιχλιδες. Αν κι εχω διαβασει παρα πολλα και εδω αλλα και γενικα σε αρθρα παλι μερικες αποριες δεν λυνονται. Για αρχη ειμαι αναμεσα στην αγορα του juwel 450  ή σε κατασκευη ενυδρειου απο μαγαζι παλι στις ιδιες διαστασεις για να το κανω αφρικανικο. Το μπατζετ οριζεται πεειπου στα 1000 ευρω. 1) δεν ξερω αν φιλτρανση του juwel ειναι αρκετη ή θα χρειαστει να βαλω και δευτερο εξωτερικο φιλτρο. Οποτε φυσικα ανεβαινει το μπατζετ. Το μαγαζι που μιλησα μου δωσε μια προσφορα 950-1000 για τζουελ αναμενοντας βεβαια εισαγωγη. Αλλα κι ενα εξωτερικο φιλτρο επιπλεον θα χει αλλα 100 τουλαχιστον. Ενω αν μου φτιαξει ενυδρειο θα βγει καπου στα 800 η κατασκευη αλλα χωρις καθολου εξοπλισμο. Οποτε υπολογιζω αλλα 300 περιπου για 2 eheim 2217 (πιστευω φτανουν), περιπου 60 για δυο θερμοστατες καθως και τον wave maker για τον οποιο δεν εχω ιδεα ποση δυναμη. Αρα ξεφευγουμε θεωρητικα καπου στα 1100. Δεν βαζω κοστος αμμου και πετρων γιατι εχω σκοπο να μαζεψω απο θαλασσα. Επισης δεν βρηκα πουθενα τη ροη λιτρων ανα ωρα εχει το φιλτρο του juwel. συγγνωμη για το μακρυναρι και τις σκορπιες αποριες. Οποια βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Παιδια καλησπερα. Μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ. Θα ηθελα γνωμες απο παλιους επι του θεματος οσον αφορα την κατασκευη και το στησιμο ενυδρειου με κιχλιδες. Αν κι εχω διαβασει παρα πολλα και εδω αλλα και γενικα σε αρθρα παλι μερικες αποριες δεν λυνονται. Για αρχη ειμαι αναμεσα στην αγορα του juwel 450  ή σε κατασκευη ενυδρειου απο μαγαζι παλι στις ιδιες διαστασεις για να το κανω αφρικανικο. Το μπατζετ οριζεται πεειπου στα 1000 ευρω. 1) δεν ξερω αν φιλτρανση του juwel ειναι αρκετη ή θα χρειαστει να βαλω και δευτερο εξωτερικο φιλτρο. Οποτε φυσικα ανεβαινει το μπατζετ. Το μαγαζι που μιλησα μου δωσε μια προσφορα 950-1000 για τζουελ αναμενοντας βεβαια εισαγωγη. Αλλα κι ενα εξωτερικο φιλτρο επιπλεον θα χει αλλα 100 τουλαχιστον. Ενω αν μου φτιαξει ενυδρειο θα βγει καπου στα 800 η κατασκευη αλλα χωρις καθολου εξοπλισμο. Οποτε υπολογιζω αλλα 300 περιπου για 2 eheim 2217 (πιστευω φτανουν), περιπου 60 για δυο θερμοστατες καθως και τον wave maker για τον οποιο δεν εχω ιδεα ποση δυναμη. Αρα ξεφευγουμε θεωρητικα καπου στα 1100. Δεν βαζω κοστος αμμου και πετρων γιατι εχω σκοπο να μαζεψω απο θαλασσα. Επισης δεν βρηκα πουθενα τη ροη λιτρων ανα ωρα εχει το φιλτρο του juwel. συγγνωμη για το μακρυναρι και τις σκορπιες αποριες. Οποια βοηθεια δεκτη

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα του aquazone

 

εχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο Juwel Vision 450, η ΡΟΗ του εσωτερικού φίλτρου είναι 1000 l/h νομίζω αν θυμάμαι καλα.

Σε αυτά τα λιτρα μπορείς να βάλεις ορισμένα είδη από κιχλιδες (μπορείς να κοιτάξεις στα προφίλ ψαριών ) ,αλλά από φιλτρανση θα χρειαστείς σίγουρα ένα η δυο καλα εξωτερικά φιλτρα.

Επίσης 800 ευρώ για χειροποίητο ενυδρείο σε αυτές τις διαστάσεις το θεωρώ πανάκριβο!!! και θα χρειαστείς επισης και φωτιστικό που ξέχασες να το υπολογίσεις και καπάκι.
Εγώ αγόρασα  Καινούριο ενυδρείο με λιγότερα χρήματα διπλάσιες διαστάσεις και 12 χρόνια εγγύηση για να καταλάβεις ,αλλά μένω εξωτερικό.

Για εμενα καλύτερα βάλε μια αγγελία για κάποιο μεταχειρισμένο , αλλά όχι πολυ παλιό, και με τα χρήματα που θα σου μείνουν πάρε ένα η δυο καλα εξωτερικά φιλτρα και ψάρια, η αλλιώς αν θες καινουριο τότε πάρε το Juwel Rio 450 που είναι λίγο φθηνότερο από το Vision.

Σου έγραψα την γνώμη μου και το τι θα εκανα εγω, η απόφαση είναι δικιά σου.
 Κάνε υπομονή και καλή έρευνα  και μην βιαστείς να κανείς κάτι. Επισης αποφάσισε τι ψάρια ακριβώς θέλεις να βάλεις μέσα για να υπολογίσεις και τις διαστασεις που θα χρειαστείς.

Ελπιζω να βρεις κάτι έτοιμο σε καλη τιμή 

καλη τύχη και καλη αρχή να έχεις σε ότι και να αποφασίσεις?

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερω φιλε μου εχω διαβασει ολο το δικο σου στορυ με τις κιχλιδες..? Ναι ξεχασα να ανεφερω πως η τιμη των 800 περιπου ειναι για ολο το ενυδρειο με τη βαση του και καπακι και φωτισμο. Μου εδειξε πως ειναι σε κατασκευη το παλικαρι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν το ειχα μου αρεσε παρα πολυ το εσωτερικο φιλτρο της Juwel, ειναι σουπερ πρακτικο πραγμα με απολυτος καμια πιθανοτητα για διαρροη, αν και τελικα το αφαιρεσα (συνεχεια δοκιμες εκανα για να μην βαριεμαι με τα ιδια ξανα και ξανα)
Ναι ειναι 1000λιτρα. Πιστευω οτι αναλογα τι βαλεις μεσα ισως και να ειναι οκ.
Οι χομπυστες εχουμε ΠΑΝΤΑ την ταση να υπερβαλουμε στα παντα.

ΥΓ Τραγικη η Juwel που μετα απο 10 χρονια που πηρε ειδηση την τεχνολογια LED τα φωτιστικα της ειναι ακομη μια τροποιποιηση απο την εποχη που ειχαμε τις T8 και Τ5 λαμπες.
Ποσο κοστιζει το R&D να φτιαξουν ενα πραγματικα νεο φωτιστικο;

 

1752238870_.thumb.png.cb44adb759d55952cdd90158b56facd1.png

Έγινε επεξεργασία - aspmos
Link to comment
Share on other sites

Πετρες και αφρικανες λαμπιδοχρομις με κανα αλλο ειδος συμβατο. Ετσι το σκεφτομαι. Δεν θελω να μπλεξω με αλλα ειδη και μου αρεσουν οι συγκεκριμενες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος aspmos έγραψε:

Οταν το ειχα μου αρεσε παρα πολυ το εσωτερικο φιλτρο της Juwel, ειναι σουπερ πρακτικο πραγμα με απολυτος καμια πιθανοτητα για διαρροη, αν και τελικα το αφαιρεσα (συνεχεια δοκιμες εκανα για να μην βαριεμαι με τα ιδια ξανα και ξανα)
Ναι ειναι 1000λιτρα. Πιστευω οτι αναλογα τι βαλεις μεσα ισως και να ειναι οκ.
Οι χομπυστες εχουμε ΠΑΝΤΑ την ταση να υπερβαλουμε στα παντα.

ΥΓ Τραγικη η Juwel που μετα απο 10 χρονια που πηρε ειδηση την τεχνολογια LED τα φωτιστικα της ειναι ακομη μια τροποιποιηση απο την εποχη που ειχαμε τις T8 και Τ5 λαμπες.
Ποσο κοστιζει το R&D να φτιαξουν ενα πραγματικα νεο φωτιστικο;

 

1752238870_.thumb.png.cb44adb759d55952cdd90158b56facd1.png

Εγω παντως στο 450αρι Juwel ησύχασα μόνο όταν τοποθετησα και το eheim 2080

και πρόσφατα τοποθέτησα και δεύτερο 2080 και τα 3 φιλτρα γεμάτα Φούλ με Eheim Substrat pro

Ειμαι στο Club των φιλτρομανών  ,το ξερω ?

οφειλω όμως  να παραδεχτώ ότι ταΐζα πολυ και τωρα το εχω ελαττώσει 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή. Η labidochromis γενικά έχουν καλό χαρακτήρα, δεν θα δυσκολευτείς να βρείς συγκατοίκους . Εγώ θά σού πρότεινα haplochromis πού έχουν και κοινή διατροφή

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Εγω παντως στο 450αρι Juwel ησύχασα μόνο όταν τοποθετησα και το eheim 2080

και πρόσφατα τοποθέτησα και δεύτερο 2080 και τα 3 φιλτρα γεμάτα Φούλ με Eheim Substrat pro

Ειμαι στο Club των φιλτρομανών  ,το ξερω ?

οφειλω όμως  να παραδεχτώ ότι ταΐζα πολυ και τωρα το εχω ελαττώσει 

Καταλαβα για φυλακη οδευουμε.. θα με σκοτωσει η κοπελα αμα της πω οτι χρειαζεται κανα τετοιο φιλτρο ακομα .?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Greg multi έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου και καλή αρχή. Η labidochromis γενικά έχουν καλό χαρακτήρα, δεν θα δυσκολευτείς να βρείς συγκατοίκους . Εγώ θά σού πρότεινα haplochromis πού έχουν και κοινή διατροφή

Αυτες ειναι κατι μπλε που τις βλςεπουμε συνηθως με τις λαμπιδοχρομις? Γιατι ο συνδιασμος μπλε κιτρινο μ αρεσει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Καταλαβα για φυλακη οδευουμε.. θα με σκοτωσει η κοπελα αμα της πω οτι χρειαζεται κανα τετοιο φιλτρο ακομα .?

Βάλε και αυτήν στο χόμπι. 
εμενα η δικιά μου έχει 150αρι με dwarf Puffers και ετσι δεν έχει κανένα θέμα που εχω μετατρέψει το σπίτι σε ζωολογικό κήπο ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Βάλε και αυτήν στο χόμπι. 
εμενα η δικιά μου έχει 150αρι με dwarf Puffers και ετσι δεν έχει κανένα θέμα που εχω μετατρέψει το σπίτι σε ζωολογικό κήπο ??

Μαζι μενουμε και τωρα ειμαστε στη φαση της αλλαγης επιπλων. Γιαυτο αποφασισαμε να παρουμε κι ενα μεγαλο ςνυδρειο. Εχω ηδη ενα με μολυ 90 λιτρα. Και γκρεμισα εναν τοιχο τωρα μονο και μονο για να βαλουμε το ενυδρειο. Της αρεσει κι αυτηνης η φαση με τα ψαρακια..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς να ορίσεις στο χόμπι και στο forum.

Το  Juwel Vision 450 είναι ένα καταξιωμένο στο χώρο μας ενυδρείο και για κάποιους μια πολύ καλή επιλογή άλλα είναι σίγουρο ότι άργα ή γρήγορα θα πας και στην επιλογή ενος εξωτερικού φίλτρου γιατί έχει πολύ χαμηλή ροή .  

Προσωπικά θεωρώ αυτά τα λίτρα ιδανικά για να πας σε ενυδρείο κατόπιν παραγγελίας . Πήρες μια τιμή άλλα έχει και άλλους που κατασκευάζουν και ίσως να έχουν ποιο καλές τιμές . Σου βάζω link απο το κατάστημα που αγοράζω εγώ ( σίγουρα υπάρχουν και άλλοι) και εγγυημένα κάνει καλή δουλεία . Οι τιμές στο site είναι ενδεικτικές . 

Pet Shop Bluefish

Στις τιμές θα ρωτάς και για μεταφορικά γιατί βλέπω μένεις Χαλκιδική

Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο ρωτάς . 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Αυτες ειναι κατι μπλε που τις βλςεπουμε συνηθως με τις λαμπιδοχρομις? Γιατι ο συνδιασμος μπλε κιτρινο μ αρεσει πολυ.

Βασικά είναι ένα γένος ψαριών το οποίο ανήκει στις Κιχλίδες και έχει διαφορά χρώματα και υπάρχει και 9 μπλέ

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το ενυδρείο που μου κατασκεύασαν στο blue fish δεν έχει καμία σχέση σαν ποιότητα με οποιοδήποτε άλλο ενυδρείο μου έχουν κατά καιρούς κατασκευάσει.

Μιλάμε για μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, άψογες κολλήσεις, πεντακάθαρο με καθόλου περίσσεια σιλικόνης, το αποτέλεσμα φαίνεται εργοστασιακό.

Αν αποφασίσεις για χειροποίητο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Σε αυτά τα λίτρα συνήθως είναι καλή επιλογή το sump φίλτρο γιατί έχει τα παρακάτω πλεονεκτήματα:

1) μεγάλο όγκο υλικών

2) χρειάζεσαι μόνο μία καλή αντλία, με την οποία μπορείς να έχεις πολύ μεγάλη κυκλοφορία, ακόμη και ρυθμιζόμενη

3) ευκολότερο καθάρισμα, αρκεί να είναι φτιαγμένο σωστά χωρίς πολλά πολλά χωρίσματα. το καλύτερο είναι να μπορείς να αλλάζεις θέση στα χωρίσματα

4) το σημαντικότερο για εμένα (που είναι και το μόνιμο άγχος μου με τα εξωτερικά φίλτρα) είναι οτι δεν έχεις πολλά πιθανά σημεία διαρροής. ένα 2217 πχ έχει περίπου 10 συνδέσεις που πίστεψέ με μπορούν να έχουν διαρροή ανά πάσα στιγμή ακόμη και στην θεωρητικά καλύτερη μάρκα. και αν συμβεί θα συμβεί όταν θα λείπεις από το σπίτι.

5) είναι φθηνότερο από το να πάρεις δύο καλά εξωτερικά φίλτρα

 

μειονεκτήματα:

1) πιάνει περισσότερο χώρο

2) έχεις μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας το χειμώνα, ειδικά αν παίζεις σε θερμοκρασίες 28-30. καλό είναι να είναι μονωμένο.

 

Γενικά ότι και αν αποφασίσεις να φτιάξεις, να σκέφτεσαι πάντα το θέμα της καθαριότητας. Πόσο εύκολο θα είναι να κάνεις συχνές αλλαγές νερού; πόσο χρόνο θα χρειάζεσαι για να καθαρίσεις τα φίλτρα; πόσο εύκολη πρόσβαση θα έχεις για να καθαρίσεις κάθε σημείο του ενυδρείου εσωτερικά από βρωμιά και άλγη όταν μετά από ένα μήνα θα έχουνε γεμίσει τα πάντα ώστε να είναι πεντακάθαρο όπως πρέπει.

 

Καλή επιτυχία!!

 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος anathema έγραψε:

Προσωπικά το ενυδρείο που μου κατασκεύασαν στο blue fish δεν έχει καμία σχέση σαν ποιότητα με οποιοδήποτε άλλο ενυδρείο μου έχουν κατά καιρούς κατασκευάσει.

Μιλάμε για μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, άψογες κολλήσεις, πεντακάθαρο με καθόλου περίσσεια σιλικόνης, το αποτέλεσμα φαίνεται εργοστασιακό.

Αν αποφασίσεις για χειροποίητο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Σε αυτά τα λίτρα συνήθως είναι καλή επιλογή το sump φίλτρο γιατί έχει τα παρακάτω πλεονεκτήματα:

1) μεγάλο όγκο υλικών

2) χρειάζεσαι μόνο μία καλή αντλία, με την οποία μπορείς να έχεις πολύ μεγάλη κυκλοφορία, ακόμη και ρυθμιζόμενη

3) ευκολότερο καθάρισμα, αρκεί να είναι φτιαγμένο σωστά χωρίς πολλά πολλά χωρίσματα. το καλύτερο είναι να μπορείς να αλλάζεις θέση στα χωρίσματα

4) το σημαντικότερο για εμένα (που είναι και το μόνιμο άγχος μου με τα εξωτερικά φίλτρα) είναι οτι δεν έχεις πολλά πιθανά σημεία διαρροής. ένα 2217 πχ έχει περίπου 10 συνδέσεις που πίστεψέ με μπορούν να έχουν διαρροή ανά πάσα στιγμή ακόμη και στην θεωρητικά καλύτερη μάρκα. και αν συμβεί θα συμβεί όταν θα λείπεις από το σπίτι.

5) είναι φθηνότερο από το να πάρεις δύο καλά εξωτερικά φίλτρα

 

μειονεκτήματα:

1) πιάνει περισσότερο χώρο

2) έχεις μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας το χειμώνα, ειδικά αν παίζεις σε θερμοκρασίες 28-30. καλό είναι να είναι μονωμένο.

 

Γενικά ότι και αν αποφασίσεις να φτιάξεις, να σκέφτεσαι πάντα το θέμα της καθαριότητας. Πόσο εύκολο θα είναι να κάνεις συχνές αλλαγές νερού; πόσο χρόνο θα χρειάζεσαι για να καθαρίσεις τα φίλτρα; πόσο εύκολη πρόσβαση θα έχεις για να καθαρίσεις κάθε σημείο του ενυδρείου εσωτερικά από βρωμιά και άλγη όταν μετά από ένα μήνα θα έχουνε γεμίσει τα πάντα ώστε να είναι πεντακάθαρο όπως πρέπει.

 

Καλή επιτυχία!!

 

 

 

Με blue fish εχω παρει προσφορα πανω κατω και για φιξ κατασκευη αλλα και χειροποιητη. Κανει πολυ καλη δουλεια ο παναγιωτης. Βεβαια δεν ξερω ποσο θα ξεφυγω σε μπατζετ με φιλτρα και λοιπα. Το sump δεν ξερω δεν το χα σαν επιλογη. Ουτε ρωτησα ποσο παει η κατασκευη του. Επισης επειδη δεν θα ναι σε τοιχο το ενυδρειο αλλα σε ενδιαμεσο θα θελα να περιορισω οσο μπορω τα σωληναρια μεσα στο ενυδρειο για το αισθητικο κομματι καθαρα. Σκεφτηκα οτι ειναι διαφορετικο να χεις μεσα το εσωτερικο κουτι κι ενα φιλτρο απο το να χεις δυο φιλτρα εξωτερικα. Θερμοστατες κλπ. Με το καθαρισμα καθε βδομαδα καθαριζω και το αλλο που εχω. Μια μερα της βδομαδα ειναι ιεροτελεστια καθαρισμα ενυδρειο και μπανιο τον σκυλο? για αλγη θα χω πετρες στο κεντρο χωρις να φτανουν στις ακρες για να καθαριζεται. Κι απο θερμοκρασιες τωρα με τις καψες το 90λιτρο που εχω μολυ μεσαεφτασε μεχρι 28 βαθμους. Αυτο λογω ογκου δεν ξερω ποσο μπορει να φτανει. Γτ και στο σπιτι που μενω εχει γενικα δροσια. Σπανια ανοιγω και κλιματιστικο το καλοκαιρι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και καλώς να ορίσεις στο χόμπι και στο forum.

Το  Juwel Vision 450 είναι ένα καταξιωμένο στο χώρο μας ενυδρείο και για κάποιους μια πολύ καλή επιλογή άλλα είναι σίγουρο ότι άργα ή γρήγορα θα πας και στην επιλογή ενος εξωτερικού φίλτρου γιατί έχει πολύ χαμηλή ροή .  

Προσωπικά θεωρώ αυτά τα λίτρα ιδανικά για να πας σε ενυδρείο κατόπιν παραγγελίας . Πήρες μια τιμή άλλα έχει και άλλους που κατασκευάζουν και ίσως να έχουν ποιο καλές τιμές . Σου βάζω link απο το κατάστημα που αγοράζω εγώ ( σίγουρα υπάρχουν και άλλοι) και εγγυημένα κάνει καλή δουλεία . Οι τιμές στο site είναι ενδεικτικές . 

Pet Shop Bluefish

Στις τιμές θα ρωτάς και για μεταφορικά γιατί βλέπω μένεις Χαλκιδική

Αν χρειαστείς οτιδήποτε άλλο ρωτάς . 

 

 

 

Με το blue fish εχω μιλησει ηδη ναι. Πολυ εξυπηρετικα παιδια. Το σκεφτομαι και για κατασκευη με μονη μου ενσταση να πω την αληθεια τον φωτισμο και το καπακι της juwel που πιστευω θα ναι καλυτερα.  Σιγουρα θα βαλω κι εξωτερικο αν καταληξω εκει. Απο μεταφορικα δεν εχω θεμα ειμαι ουτε μιση ωρα απο θεσσαλονικη. Πηγαινοερχομαι συνεχεια 

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται ότι διαβάζουμε τα προφίλ των ψαριών που θέλουμε πριν καταλήξουμε σε μήκος και λίτρα ενυδρείου .

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/?advanced_search_submitted=1&csrfKey=b62731b6d868fbbe653ae0ddcea4867f&content_field_38[Africa]=Africa&content_field_43[Malawi]=Malawi&&&&&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και εννοείται ότι διαβάζουμε τα προφίλ των ψαριών που θέλουμε πριν καταλήξουμε σε μήκος και λίτρα ενυδρείου .

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/?advanced_search_submitted=1&csrfKey=b62731b6d868fbbe653ae0ddcea4867f&content_field_38[Africa]=Africa&content_field_43[Malawi]=Malawi&&&&&sortby=field_28&sortdirection=asc&record_type=all&time_frame=show_all

Λαμπιδοχρομις σκεφτομαι και οποια αλλη κιχλιδα ταιριαζει μαζι τους. Και εχω κι εναν πλεκο καπου στα 35 εκατοστα που θελω να τον βαλω σε εκεινο γιατι στο μικρο δεν χωρα με τπτ πλεον. Πιστευω να ταιριαξει

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η επιλογή των κιχλιδων θα σε αποζημίωσει με τα χρώματα κ την συμπεριφορά τους! Ο πλεκο ιδανικά, όσον αφορά την βιοτοπικοτητα του ενυδρείου σου δεν ταιριάζει...Πριν μισή ώρα έδωσα παραγγελία για κατασκευή ενυδρείου με εσωτερικό σαμπ στο blue fish αν σου λέει κάτι. Labidochromis Caurelaus με chindogo demasoni είναι ένας πολυ καλός συνδιασμός. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πιστεύω η επιλογή των κιχλιδων θα σε αποζημίωσει με τα χρώματα κ την συμπεριφορά τους! Ο πλεκο ιδανικά, όσον αφορά την βιοτοπικοτητα του ενυδρείου σου δεν ταιριάζει...Πριν μισή ώρα έδωσα παραγγελία για κατασκευή ενυδρείου με εσωτερικό σαμπ στο blue fish αν σου λέει κάτι. Labidochromis Caurelaus με chindogo demasoni είναι ένας πολυ καλός συνδιασμός. 

Το ξερω οτι δεν ταιριαζει. Αν και εχω δει σε πολλα με κιχλιδες αμερικης να συμβιωνει ανετα. Απλα τον εχω σχεδον δεκα χρονια και δεν θελω να τον δωσω και εχει προσαρμοστει και στο σκληρο νερο της περιοχης γιαυτο πιστευω να ταιριαξει. Αυτος ο συνδιασμος κιχλιδων ειναι ακριβως που θελω. Εκτος αν μπορουσα να βαλω κατι σε αυλοκαναρα. Αλλα κι ετσι θα μαι σουπερ!

Σου στειλα π.μ. για το ενυδρειι αν μπορεις καποιες πληροφοριες φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις με μήκος 1,60 θα έβαζα αυτόν τον συνδυασμό  για να έχεις κίνηση σε όλη την στήλη νερού του ενυδρείου .

Labidochromis caeruleus

 

 

Cyrtocara moorii

 

Και ο Γιάννης @johnbaggios εννοεί ένα τέτοιο ενυδρείο 

 

enydreia-bluefish-innovation-bicolour-br.jpg

 

 

στο πλαϊνό  το μαύρο κουτί που βλέπεις  είναι το φίλτρο πλάτης ή κάποιοι το λένε και εσωτερικό sump. Το συγκεκριμένο όπως το βλέπω είναι περίπου 45 λίτρα και παίρνει αρκετό βιολογικό υλικό και σφουγγάρια . Επίσης κρύβεις μέσα και το θερμοστάτη δεν υπάρχουν σωλήνες και καλώδια να φαίνονται από πουθενά και δεν έχεις κανένα θέμα διαρροής (όπως έγραψε και ποιο πάνω ο @aspmos )  . Μπορείς να βάλεις ότι αντλία θέλεις και μπορείς να καθορίσεις μόνος σου την ροή . Μέγα μειονέκτημα ; Ο χώρος που θα σου φάει μέσα στο ενυδρείο .

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ο πλεκο ιδανικά, όσον αφορά την βιοτοπικοτητα του ενυδρείου σου δεν ταιριάζει..

Πολύ σωστά στην θεωρία τα λες . Στην πράξη όμως τα περισσότερα ενυδρεία έχουν μέσα τον πλέκο τους . Και εγώ έχω τον Θωμά 11 χρόνια .

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αν το κάνεις με μήκος 1,60 θα έβαζα αυτόν τον συνδυασμό  για να έχεις κίνηση σε όλη την στήλη νερού του ενυδρείου .

Labidochromis caeruleus

 

 

Cyrtocara moorii

 

Και ο Γιάννης @johnbaggios εννοεί ένα τέτοιο ενυδρείο 

 

enydreia-bluefish-innovation-bicolour-br.jpg

 

 

στο πλαϊνό  το μαύρο κουτί που βλέπεις  είναι το φίλτρο πλάτης ή κάποιοι το λένε και εσωτερικό sump. Το συγκεκριμένο όπως το βλέπω είναι περίπου 45 λίτρα και παίρνει αρκετό βιολογικό υλικό και σφουγγάρια . Επίσης κρύβεις μέσα και το θερμοστάτη δεν υπάρχουν σωλήνες και καλώδια να φαίνονται από πουθενά και δεν έχεις κανένα θέμα διαρροής (όπως έγραψε και ποιο πάνω ο @aspmos )  . Μπορείς να βάλεις ότι αντλία θέλεις και μπορείς να καθορίσεις μόνος σου την ροή . Μέγα μειονέκτημα ; Ο χώρος που θα σου φάει μέσα στο ενυδρείο .

 

Ναι αυτα νομιζω ειναι τα blue dolphin καπως ετσι λεγονται. Εχω διαβασει οτι συμβιωνουν με λαμπιδοχρωμις. Διαστασεις θα χει 150*50*70. Πλαινο εσωτερικο φιλτρο εχει το αλλο μου ενυδρειο ειναι περιπου 8 λιτρα αλλα ειναι 90 λιτρα εκεινο. Ποσα λιτρα σαμπ χρειαζεται πεειπου τα 450 λιτρα? Και ποσο πανω κατω κοστιζει? Αν εχεις ιδεα

Έγινε επεξεργασία - Giannis Pomakis
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Ναι αυτα νομιζω ειναι τα blue dolphin καπως ετσι λεγονται. Εχω διαβασει οτι συμβιωνουν με λαμπιδοχρωμις. Διαστασεις θα χει 150*50*70. Πλαινο εσωτερικο φιλτρο εχει το αλλο μου ενυδρειο ειναι περιπου 8 λιτρα αλλα ειναι 90 λιτρα εκεινο. Ποσα λιτρα σαμπ χρειαζεται πεειπου τα 450 λιτρα? Και ποσο πανω κατω κοστιζει? Αν εχεις ιδεα

Πάρε και ζήτα τιμή . Λίγο που το είδα το ενυδρείο μα το φωτισμό και με καπάκι έχει 450 ευρώ . Τώρα απο εκεί πέρα είναι τι θα σου χρεώσει για το έπιπλο το φίλτρο πλάτης με τα υλικά του . Πάρε και μια ιδέα από τον @johnbaggios  . Και η φώτο του ενυδρείου απο το Bluefish είναι .

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Ποσα λιτρα σαμπ χρειαζεται πεειπου τα 450 λιτρα?

Πρόσεξε υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο sump και στο φίλτρο πλάτης ή (κακός το λέμε ) εσωτερικό sump .

Το κανονικό sump λειτουργεί σαν το εξωτερικό φίλτρο του ενυδρείου άλλα με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες φίλτρανσης λόγο του μεγάλου όγκου . Δηλαδή μέσα απο τον σωλήνα μεταφέρει νερό και άλλα απορρίμματα στο sump όπου γίνεται ο μηχανικός και βιολογικός του και επιστέφει  με άλλον σωλήνα  το νερό καθαρό στο ενυδρείο . Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι λειτουργεί προσθετικά στον όγκο νέρου του ενυδρείο μας . ΠΧ κυρίως ενυδρείο 450 λίτρα  + 150 λίτρα . Στο φίλτρο πλάτης το ενυδρείο και το φίλτρο αποτελούν ενιαίο συστήμα καθαρισμού . Δηλαδή λειτουργεί σαν το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου . Και ο μηχανικός και ο βιολογικός καθαρισμός  βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο και αποτελούν μέρος αυτού .

Το φίλτρο πλάτης το λέμε εσωτερικό sump γιατί έχει και αυτό διαμερίσματα όπου περνά η ροή του νεερού για να γίνει ο καθαρισμός του . 

 

Φίλτρο πλάτης  (τοποθετείτε μέσα στο ενυδρείο )           

 

 

image.thumb.png.0fd1cf0c55feb35939c35114720e886f.png

 

  Sump (τοποθετείτε κάτω από το ενυδρείο)

 

image.png.fcbe39ab9c5d180d8919d7688498eb44.png

          

 

image.png

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...