Jump to content

Κατασκευη ενυδρειου κιχλιδων μαλαουι


Giannis Pomakis

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Πρόσεξε υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο sump και στο φίλτρο πλάτης ή (κακός το λέμε ) εσωτερικό sump .

Το κανονικό sump λειτουργεί σαν το εξωτερικό φίλτρο του ενυδρείου άλλα με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες φίλτρανσης λόγο του μεγάλου όγκου . Δηλαδή μέσα απο τον σωλήνα μεταφέρει νερό και άλλα απορρίμματα στο sump όπου γίνεται ο μηχανικός και βιολογικός του και επιστέφει  με άλλον σωλήνα  το νερό καθαρό στο ενυδρείο . Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι λειτουργεί προσθετικά στον όγκο νέρου του ενυδρείο μας . ΠΧ κυρίως ενυδρείο 450 λίτρα  + 150 λίτρα . Στο φίλτρο πλάτης το ενυδρείο και το φίλτρο αποτελούν ενιαίο συστήμα καθαρισμού . Δηλαδή λειτουργεί σαν το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου . Και ο μηχανικός και ο βιολογικός καθαρισμός  βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο και αποτελούν μέρος αυτού .

Το φίλτρο πλάτης το λέμε εσωτερικό sump γιατί έχει και αυτό διαμερίσματα όπου περνά η ροή του νεερού για να γίνει ο καθαρισμός του . 

 

Φίλτρο πλάτης  (τοποθετείτε μέσα στο ενυδρείο )           

 

 

image.thumb.png.0fd1cf0c55feb35939c35114720e886f.png

 

  Sump (τοποθετείτε κάτω από το ενυδρείο)

 

image.png.fcbe39ab9c5d180d8919d7688498eb44.png

          

 

image.png


Ειλικρινα δεν καταλαβα την διαφορα.
 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aspmos έγραψε:


Ειλικρινα δεν καταλαβα την διαφορα.
 

Στην πρώτη περίπτωση για να το πω ποιο απλά οι ακαθαρσίες είναι μέσα στο ενυδρείο και στην άλλη είναι στο sump , στην πρώτη περίπτωσή δεν έχεις σωλήνες στην άλλη έχεις σωλήνες και μεταφορά νερού που πάντα κρύβουν πιθανή υπερχείλιση ή διαρροή νερού . Αν αναφέρεσαι στον τρόπο ροής και τοποθέτησης των υλικών ναι είναι πανομοιότυπος .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2021 at 8:40 ΠΜ, το μέλος anathema έγραψε:

Προσωπικά το ενυδρείο που μου κατασκεύασαν στο blue fish δεν έχει καμία σχέση σαν ποιότητα με οποιοδήποτε άλλο ενυδρείο μου έχουν κατά καιρούς κατασκευάσει.

Μιλάμε για μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, άψογες κολλήσεις, πεντακάθαρο με καθόλου περίσσεια σιλικόνης, το αποτέλεσμα φαίνεται εργοστασιακό.

Αν αποφασίσεις για χειροποίητο το προτείνω ανεπιφύλακτα.

 

Σε αυτά τα λίτρα συνήθως είναι καλή επιλογή το sump φίλτρο γιατί έχει τα παρακάτω πλεονεκτήματα:

1) μεγάλο όγκο υλικών

2) χρειάζεσαι μόνο μία καλή αντλία, με την οποία μπορείς να έχεις πολύ μεγάλη κυκλοφορία, ακόμη και ρυθμιζόμενη

3) ευκολότερο καθάρισμα, αρκεί να είναι φτιαγμένο σωστά χωρίς πολλά πολλά χωρίσματα. το καλύτερο είναι να μπορείς να αλλάζεις θέση στα χωρίσματα

4) το σημαντικότερο για εμένα (που είναι και το μόνιμο άγχος μου με τα εξωτερικά φίλτρα) είναι οτι δεν έχεις πολλά πιθανά σημεία διαρροής. ένα 2217 πχ έχει περίπου 10 συνδέσεις που πίστεψέ με μπορούν να έχουν διαρροή ανά πάσα στιγμή ακόμη και στην θεωρητικά καλύτερη μάρκα. και αν συμβεί θα συμβεί όταν θα λείπεις από το σπίτι.

5) είναι φθηνότερο από το να πάρεις δύο καλά εξωτερικά φίλτρα

 

μειονεκτήματα:

1) πιάνει περισσότερο χώρο

2) έχεις μεγαλύτερη απώλεια θερμότητας το χειμώνα, ειδικά αν παίζεις σε θερμοκρασίες 28-30. καλό είναι να είναι μονωμένο.

 

Γενικά ότι και αν αποφασίσεις να φτιάξεις, να σκέφτεσαι πάντα το θέμα της καθαριότητας. Πόσο εύκολο θα είναι να κάνεις συχνές αλλαγές νερού; πόσο χρόνο θα χρειάζεσαι για να καθαρίσεις τα φίλτρα; πόσο εύκολη πρόσβαση θα έχεις για να καθαρίσεις κάθε σημείο του ενυδρείου εσωτερικά από βρωμιά και άλγη όταν μετά από ένα μήνα θα έχουνε γεμίσει τα πάντα ώστε να είναι πεντακάθαρο όπως πρέπει.

 

Καλή επιτυχία!!

 

 

 

Εσυ φιλε μου με εσωτερικο sumb το εκανες το ενυδρειο σου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Εσυ φιλε μου με εσωτερικο sumb το εκανες το ενυδρειο σου? 

όχι, το συγκεκριμένο ενυδρείο ήταν χωρίς sump

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2021 at 10:35 ΜΜ, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Αυτες ειναι κατι μπλε που τις βλςεπουμε συνηθως με τις λαμπιδοχρομις? Γιατι ο συνδιασμος μπλε κιτρινο μ αρεσει πολυ.

Τα μπλε που λες αν έχουν και μαύρες γραμμές τότε είναι τα demasoni

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στην Αφρικη!

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση και εφοσον 1η επιλογη σουειναι τα κιτρινα λαμπιδοχρομις, επειδη ειναι παμφαγα μπορεις να τα συνδιασεις και με ''χορτοφαγα'' σαν τα Demansoni και με σαρκοφάγο σαν τα μπλε ''δελφινακια'' που σου ειπε ο Μαρινος.

Οσον αφορα τη φιλτρανση, το εσωτερικο φιλτρο του juwel 450  καλο ειναι αλλα για ''λιγη'' ιχθυοφορτηση,........ κατ εμε θα χρειαστεις ενα εξωτερικο φιλτρο παραπανω ροης συν να ειναι μεγαλος ο καδος ..........εγω θα κραταγα το εσωτερικο και θα κοιταγα να παρω ενα ''δυνατο'' εξωτερικο φιλτρο π.χ eheim 2217 ή 2078, φλουβαλ fx6 ,κλπ κλπ......καλα τα σαμπ και ισως ο καλυτερος τροπος φιλτρανσης σε μεγαλα ενυδρεια αλλα θελουν προσοχη οπως ειπε και ο Μαρινος.

Υ.Γ Σε 450 λιτρα και 1.50 μηκος αν πηγαινες σε κιχλιδες απο την αλλη λιμνη (Τανγκανικα) ωραιος θα ηταν ο παρακατω συνδιασμος:

1.Λελεουπι

2.φροντοζα

3.Καλβοι

 

Tanganyikan Neolamprologus leleupi Cichlid | Arizona Aquatic Gardens

large.1874034190_CyphotilapiaGibberosa2.jpg.588dea03bbd93a32984783c94bd9c52d.jpg

Altolamprologus Calvus

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και απο εμενα και καλως ηρθες στην Αφρικη!

Οσον αφορα την ψαροσυνθεση και εφοσον 1η επιλογη σουειναι τα κιτρινα λαμπιδοχρομις, επειδη ειναι παμφαγα μπορεις να τα συνδιασεις και με ''χορτοφαγα'' σαν τα Demansoni και με σαρκοφάγο σαν τα μπλε ''δελφινακια'' που σου ειπε ο Μαρινος.

Οσον αφορα τη φιλτρανση, το εσωτερικο φιλτρο του juwel 450  καλο ειναι αλλα για ''λιγη'' ιχθυοφορτηση,........ κατ εμε θα χρειαστεις ενα εξωτερικο φιλτρο παραπανω ροης συν να ειναι μεγαλος ο καδος ..........εγω θα κραταγα το εσωτερικο και θα κοιταγα να παρω ενα ''δυνατο'' εξωτερικο φιλτρο π.χ eheim 2217 ή 2078, φλουβαλ fx6 ,κλπ κλπ......καλα τα σαμπ και ισως ο καλυτερος τροπος φιλτρανσης σε μεγαλα ενυδρεια αλλα θελουν προσοχη οπως ειπε και ο Μαρινος.

Υ.Γ Σε 450 λιτρα και 1.50 μηκος αν πηγαινες σε κιχλιδες απο την αλλη λιμνη (Τανγκανικα) ωραιος θα ηταν ο παρακατω συνδιασμος:

1.Λελεουπι

2.φροντοζα

3.Καλβοι

 

Tanganyikan Neolamprologus leleupi Cichlid | Arizona Aquatic Gardens

large.1874034190_CyphotilapiaGibberosa2.jpg.588dea03bbd93a32984783c94bd9c52d.jpg

Altolamprologus Calvus

Η αληθεια ειναι οτι εχω σκαλωσει με τις αφρικανες.  τις θεωρω πιο ομορφες..? αν καταληξω στο juwel αυτο θα κανω θα παρω ενα επιπλεον εξωτερικο φιλτρο δυνατο για να ειμαι ενταξει. Αλλιως αν φτιαξω απο την αρχη θα κανω εσωτερικο σαμπ με δυνατη ροη. Οπως μου δειξε παραπανω ενα παλικαρι απο το bluefish. Γτ  επειδη δεν θα ναι σε τοιχο το ενυδρειο δεν θελω να πεταγονται πολλα σωληναρια απο τα φιλτρα και τους θερμοστατες.  Ετσι κι αλλιως στην αρχη δεν χω αρκετα ψαρια μεσα οποτε πιστευω να με καλυπτει. Αν μπορεσω να συνδιασω λαμπιδοχρομις, ντεμασονι και κανα blue dolphin, εμφανησιακα πιστευω θα ναι ιδανικα. Αλλα εχω ακομα μελλον μεχρι να σκεφτω αυτα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι εχω σκαλωσει με τις αφρικανες.  τις θεωρω πιο ομορφες..? αν καταληξω στο juwel αυτο θα κανω θα παρω ενα επιπλεον εξωτερικο φιλτρο δυνατο για να ειμαι ενταξει. Αλλιως αν φτιαξω απο την αρχη θα κανω εσωτερικο σαμπ με δυνατη ροη. Οπως μου δειξε παραπανω ενα παλικαρι απο το bluefish. Γτ  επειδη δεν θα ναι σε τοιχο το ενυδρειο δεν θελω να πεταγονται πολλα σωληναρια απο τα φιλτρα και τους θερμοστατες.  Ετσι κι αλλιως στην αρχη δεν χω αρκετα ψαρια μεσα οποτε πιστευω να με καλυπτει. Αν μπορεσω να συνδιασω λαμπιδοχρομις, ντεμασονι και κανα blue dolphin, εμφανησιακα πιστευω θα ναι ιδανικα. Αλλα εχω ακομα μελλον μεχρι να σκεφτω αυτα. 

Καλημέρα . 

Αφρικανικές κιχλίδες είναι και αυτές που σου ο @corto maltese (Άρης) απλά είναι από την λίμνη Ταγκανίκα . Αυτές που σου πρότεινα εγώ είναι από την λίμνη Malawi . Υπάρχουν ακόμα επιλογές απο την λίμνη Victoria καθώς και απο ποτάμια της Αφρικής . Σου παραθέτω link ανά λίμνη ή ποτάμι παρακάτω για να μπορέσεις να δεις αυτά που έχουμε δημιουργήσει τα προφίλ τους .   MALAWI LAKE        TANGANYIKA LAKE        VICTORIA LAKE     RIVERS  . Όλα τα παραπάνω και φυσικά πολλά περισσότερα που δεν έχουμε τα προφίλ τους έτοιμα ακόμα ανήκουν στις κιχλίδες Αφρικής . Στην υπογραφή μου παρακάτω μπορείς να βρεις ενδιαφέροντα link σχετικά με τις κιχλίδες Αφρικής .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Αφρικανικές κιχλίδες είναι και αυτές που σου ο @corto maltese (Άρης) απλά είναι από την λίμνη Ταγκανίκα . Αυτές που σου πρότεινα εγώ είναι από την λίμνη Malawi . Υπάρχουν ακόμα επιλογές απο την λίμνη Victoria καθώς και απο ποτάμια της Αφρικής . Σου παραθέτω link ανά λίμνη ή ποτάμι παρακάτω για να μπορέσεις να δεις αυτά που έχουμε δημιουργήσει τα προφίλ τους .   MALAWI LAKE        TANGANYIKA LAKE        VICTORIA LAKE     RIVERS  . Όλα τα παραπάνω και φυσικά πολλά περισσότερα που δεν έχουμε τα προφίλ τους έτοιμα ακόμα ανήκουν στις κιχλίδες Αφρικής . Στην υπογραφή μου παρακάτω μπορείς να βρεις ενδιαφέροντα link σχετικά με τις κιχλίδες Αφρικής .

Καλημερα φιλος. Δικο μου λαθος. Εννουσα τις μαλαουι με το αφρικανες.. λες να μπορω να βαλω λαμπιδοχρομις, ντεμασονι και blue dolphin μαζι?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Καλημερα φιλος. Δικο μου λαθος. Εννουσα τις μαλαουι με το αφρικανες.. λες να μπορω να βαλω λαμπιδοχρομις, ντεμασονι και blue dolphin μαζι?

 

Ναι μπορείς αρκεί το μήκος του ενυδρείου σου να είναι πάνω απο 140 CM . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι μπορείς αρκεί το μήκος του ενυδρείου σου να είναι πάνω απο 140 CM . 

Οο τελεια! 150-160 θα ναι μηκος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βήμα βήμα και εδώ είμαστε ότι θα χρειαστείς .

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Βήμα βήμα και εδώ είμαστε ότι θα χρειαστείς .

Ευχαριστω πολυ ολους σας! Περιμενω κανα 20ημερο να δω το juwel στημενο στο μαγαζι πως θα μου φανει και ή θα το παρω οπως ειναι ή μετα θα με κανει κατασκευη απο την αρχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια καλησπερα και παλι. Επανερχομαι λιγο στο θεμα. Επειδη ειμαι ασχετος με μαθηματικα. Ποση αμμο θα χρειαστει περιπου σε κιλα το ενυδρειο που θελω να στησω (150- 160 μηκος, 50 πλατος)? Για να μαζεψω απο παραλια οσο ειναι ακομα ζεστη η θαλασσα?

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2021 at 1:44 ΜΜ, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:
On 28/8/2021 at 3:29 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι μπορείς αρκεί το μήκος του ενυδρείου σου να είναι πάνω απο 140 CM . 

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω για δυο λόγους

1Είναι ένας μικρο- αρπακτικός από τη φύση του, οπότε το μεγαλύτερο μέρος της δίαιτας πρέπει να αποτελείται από ζωντανά και κατεψυγμένα τρόφιμα. Απολαμβάνει το σκουλήκι αίματος , τις γαρίδες άλμης , τους ψιλοκομμένους γαιοσκώληκες, τις γαρίδες κλπ. Λαμβάνονται επίσης αποξηραμένα τρόφιμα, αλλά δεν πρέπει να ταΐζονται αποκλειστικά.

είναι σαρκοφάγο και τα ντεμασονι φυτοφάγα

Ειρηνικό και δεν πρέπει να διατηρείται με έντονα είδη όπως το mbuna, 

 

 

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Ναί

 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

 

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

 

 

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

 

Εχεις δικιο. Και διαβασα για τη συμπεριφορα του με τα mbuna γενικα. Απλα αν τολμησω να το δοκιμασω θα πονταρω εκει που λεει οτι αναφερθηκε και συμβιωση με λαμπιδοχρομις ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Εχεις δικιο. Και διαβασα για τη συμπεριφορα του με τα mbuna γενικα. Απλα αν τολμησω να το δοκιμασω θα πονταρω εκει που λεει οτι αναφερθηκε και συμβιωση με λαμπιδοχρομις ..

Με λαμπιδοχρομις δεν έχεις πρόβλημα γιατί είναι παμφάγα. Τα ντεμασονι είναι από τα πιο επιθετικά Mbuna για αυτό και δεν μπαίνουν σε χαρέμι αλα 10-12 για να μετριάζετε η επιθετικότητα και ενα φυτοφάγα. 

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Με λαμπιδοχρομις δεν έχεις πρόβλημα γιατί είναι παμφάγα. Τα ντεμασονι είναι από τα πιο επιθετικά Mbuna για αυτό και δεν μπαίνουν σε χαρέμι αλα 10-12 για να μετριάζετε η επιθετικότητα και ενα φυτοφάγα. 

Ξερεις κατι αλλο να συνδιαζεται με λαμπιδοχρομις και blue dolphin? Ετσι απο περιεργια. Να εχω μια εικονα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Ξερεις κατι αλλο να συνδιαζεται με λαμπιδοχρομις και blue dolphin? Ετσι απο περιεργια. Να εχω μια εικονα. 

Εγω εχω τα Copadichromis borleyi είναι ωραία ψαρια και πολύ πιο ήρεμα από τα ντεμασονι https://en.wikipedia.org/wiki/Copadichromis_borleyi

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Θοδωρή είναι μια παράμετρος ή διατροφή και μόνο που δεν την έλαβα υπόψιν . Θεωρητικά λοιπόν έχεις απόλυτο δίκαιο και βιάστηκα να απαντήσω . 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Giannis Pomakis έγραψε:

Παιδια καλησπερα και παλι. Επανερχομαι λιγο στο θεμα. Επειδη ειμαι ασχετος με μαθηματικα. Ποση αμμο θα χρειαστει περιπου σε κιλα το ενυδρειο που θελω να στησω (150- 160 μηκος, 50 πλατος)? Για να μαζεψω απο παραλια οσο ειναι ακομα ζεστη η θαλασσα?

Απλά 160 Χ 50 Χ 10 = 80 λίτρα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Έχει πολλές επιλογές στα λίτρα αυτά καλό είναι να βάλει τα σωστά χαρέμια για να έχει όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...