Jump to content

Βοήθεια για επιλογή εξωτερικού προφιλτρου και φίλτρο απονιτροποίησης


Mr.fox

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα ?

Είμαι στην αναζήτησή προφίλτρων και φίλτρου απονιτροποίησης για τα ενυδρεία μου Malawi και των loach μου.

βρηκα αυτά τα δυο προφιλτρα και θα ήθελα την γνώμη σας.

επισης εαν κάποιος έχει ενυδρείο με δίσκους η άλλου ενυδρειου που Έχει φίλτρο απονιτροποίησης θα ήθελα να με βοηθήσει στην επιλογή ενός καλού.

ευχαριστω πολυ και περιμενω τις γνωμες σας?

594B61D5-B9E8-4F66-9248-A55A30715E94.jpeg

D9185634-15C7-417D-BF11-5F4D433BF7A9.jpeg

3EDF3975-A14D-4A8B-B76C-523BEE286B55.jpeg

E7548C47-FD65-42CD-8280-5C41100CF754.jpeg

688CE9E3-6320-40B4-B933-8954466C424C.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ψοφάς να ξοδέψεις λεφτά ....... η καλύτερη απονιτροποιήση είναι η τακτικές αλλαγές νερού συμφωνα με τις προκαθορισμένες ρουτίνες σου . 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω κάθε 7 ημέρες αλλαγή και μερικές φορές και δύο φορές την βδομάδα,αλλά στο τέλος τις βδομάδας τα no3 είναι γύρω στα 40 και θα προτιμούσα να τα είναι πάντα χαμηλά,χαμηλότερα από 40.

Να ελαττώσω τις προτεινουχες τροφές λες? Ταιζω κάθε βράδυ κόκκινα σκουλικακια (προνύμφες κουνουπιού νομίζω είναι)

Τους δίνω ένα μιξ το πρωί από ταμπλέτες αλγης Oase/ tetra min granule/ και πέλλετ με γαρίδες κτλπ. Της οase.

Eπισης 3φορες την βδομάδα κολοκυθάκια βιολογικά η αγγούρι όλα χωρίς σπόρια ελαφρώς βρασμένα.

 

Για τα προφιλτρα ποιο πιστεύεις είναι καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Για τα προφιλτρα ποιο πιστεύεις είναι καλύτερα ?

Δεν τα έχω δουλέψει δεν γνωρίζω να σου απαντήσω . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Κάνω κάθε 7 ημέρες αλλαγή και μερικές φορές και δύο φορές την βδομάδα,αλλά στο τέλος τις βδομάδας τα no3 είναι γύρω στα 40 και θα προτιμούσα να τα είναι πάντα χαμηλά,χαμηλότερα από 40.

Να ελαττώσω τις προτεινουχες τροφές λες? Ταιζω κάθε βράδυ κόκκινα σκουλικακια (προνύμφες κουνουπιού νομίζω είναι)

Τους δίνω ένα μιξ το πρωί από ταμπλέτες αλγης Oase/ tetra min granule/ και πέλλετ με γαρίδες κτλπ. Της οase.

Eπισης 3φορες την βδομάδα κολοκυθάκια βιολογικά η αγγούρι όλα χωρίς σπόρια ελαφρώς βρασμένα.

 

Για τα προφιλτρα ποιο πιστεύεις είναι καλύτερα ?

Μείωσε την ποσότητα της τροφής που δίνεις . Επίσης αν βάλεις και καμία 

 Θα βοηθούσε . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Μείωσε την ποσότητα της τροφής που δίνεις . Επίσης αν βάλεις και καμία 

 Θα βοηθούσε . 

Εχω Ίδη μια Gigantea και 4 μικρότερες ,και μια ρίζα πόθο.

θα προσθέσω περισσότερες αν είναι και θα ελαττώσω λίγο την τροφή και θα μετρήσω πάλι στο τέλος τις βδομάδας να δω αν είναι κάτω από τα 40 :)

 

Επίσης θα με ενδιέφερε να ακούσω και από άλλους ποσα no3 έχουν πριν την αλλαγη νερού.

 ευχαριστω πολυ Μαρίνε ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Επίσης θα με ενδιέφερε να ακούσω και από άλλους ποσα no3 έχουν πριν την αλλαγη νερού.

Χα-χα - μηδεν! Ρωτησε μονο τους κιχλιδαδες :)

Όπως ειπε ο Μαρινος πιο πανω - η καλύτερη απονιτροποιήση είναι η τακτικές αλλαγές νερού συμφωνα με τις προκαθορισμένες ρουτίνες σου .

Αν με δυο αλλαγες νερου την εβδομαδα (πόσο% ?) εχεις και παλι 40, τότε μειωνεις ή τροφη ή ψαρια..... Διαλεγεις εσυ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Χα-χα - μηδεν! Ρωτησε μονο τους κιχλιδαδες :)

Όπως ειπε ο Μαρινος πιο πανω - η καλύτερη απονιτροποιήση είναι η τακτικές αλλαγές νερού συμφωνα με τις προκαθορισμένες ρουτίνες σου .

Αν με δυο αλλαγες νερου την εβδομαδα (πόσο% ?) εχεις και παλι 40, τότε μειωνεις ή τροφη ή ψαρια..... Διαλεγεις εσυ....

Γεια σου @natateo :)

το θέμα με τα νιτρικά είναι στο ενυδρείο των Yoyo και Clown loach.

Είναι λίγα τα λιτρα και για αυτό τον λόγο λογικά είναι τα νιτρικά ανεβαινουν τόσο μέσα σε μια βδομάδα.

Εχει έρθει Ίδη το μεγάλυτερο ενυδρείο και απλα περιμενω να μετακομίσω μόλις βρω κάτι καλό σε ισόγειο,προς το παρών δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω και δεύτερο 2μετρο ενυδρείο μιας και τα σπίτια εδώ ελβετια είναι όλα πολύ παλιά και με ξύλινα πατώματα και εγω μένω στον 1ο

 

Για κανένα δίμηνο ακόμη πρέπει να μείνουνε στο 450αρι δυστυχώς ,και θα κοιτάξω να ελαττώσω το υπερβολικό τάισμα ,και να κάνω δυο αλλαγές την βδομάδα και συχνές μετρήσεις για να βλέπω αν θα παραμείνουν χαμηλές μεχρι πριν την αλλαγή νερού.

 

οσο για τα ψάρια εχω Ίδη δώσει αρκετά και θα δώσω μερικά ακόμη όπως:

5 corydoras 

1 Pleco

4 Zebra loach

Και 2 Yoyo που ενοχλούνε μερικες φορές τους υπόλοιπους 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:

Γεια σου @natateo :)

το θέμα με τα νιτρικά είναι στο ενυδρείο των Yoyo και Clown loach.

Είναι λίγα τα λιτρα και για αυτό τον λόγο λογικά είναι τα νιτρικά ανεβαινουν τόσο μέσα σε μια βδομάδα.

Εχει έρθει Ίδη το μεγάλυτερο ενυδρείο και απλα περιμενω να μετακομίσω μόλις βρω κάτι καλό σε ισόγειο,προς το παρών δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω και δεύτερο 2μετρο ενυδρείο μιας και τα σπίτια εδώ ελβετια είναι όλα πολύ παλιά και με ξύλινα πατώματα και εγω μένω στον 1ο

 

Για κανένα δίμηνο ακόμη πρέπει να μείνουνε στο 450αρι δυστυχώς ,και θα κοιτάξω να ελαττώσω το υπερβολικό τάισμα ,και να κάνω δυο αλλαγές την βδομάδα και συχνές μετρήσεις για να βλέπω αν θα παραμείνουν χαμηλές μεχρι πριν την αλλαγή νερού.

 

οσο για τα ψάρια εχω Ίδη δώσει αρκετά και θα δώσω μερικά ακόμη όπως:

5 corydoras 

1 Pleco

4 Zebra loach

Και 2 Yoyo που ενοχλούνε μερικες φορές τους υπόλοιπους 

 

 

20 είναι τα no3 κάθε Κυριακή πριν την αλλαγη.

δεν ξερω πως μου καρφώθηκε στο μυαλό το 40?

Τώρα μόλις εκανα τεστ και κειταξα και στο βιβλίο και ήταν  20 και τις προηγούμενες βδομαδες.
θα προσπαθήσω να τα ρίξω κιαλο.

 

εχω και μια ακόμη ερώτηση?

 

στο 450 αρι ενυδρείο των loach  αυτήν την στιγμή δουλεύω δυο eheim 2080

Με χοντρό σφουγγάρι κάτω κάτω μετά medium και ενυδρειακο βαμβάκι και στα 2 επάνω καλαθάκια εχω φουλ eheim substrat pro.

η ερωτηση μου είναι η εξής :

εαν χαμήλωσω την ΡΟΗ από το ένα φίλτρο πιστεύετε θα βοηθήσει να αναπτυχθούν περισσότερα αναερόβια για να μηδενιστούν τα νιτρικά η έστω να Κατευουν στα 5?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Mr.fox έγραψε:

στο 450 αρι ενυδρείο των loach  αυτήν την στιγμή δουλεύω δυο eheim 2080

Με χοντρό σφουγγάρι κάτω κάτω μετά medium και ενυδρειακο βαμβάκι και στα 2 επάνω καλαθάκια εχω φουλ eheim substrat pro.

η ερωτηση μου είναι η εξής :

εαν χαμήλωσω την ΡΟΗ από το ένα φίλτρο πιστεύετε θα βοηθήσει να αναπτυχθούν περισσότερα αναερόβια για να μηδενιστούν τα νιτρικά η έστω να Κατευουν στα 5?

Δεν φταίει η ροή των φίλτρων . Έχεις δυο φίλτρα Eheim 2080 που ο κατασκευαστής τα δίνει ικανά να φιλτράρουν ενυδρεία ως και 1200 λίτρα  . Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα το ένα γιατί σου κάνει το ενυδρείο πλυντήριο και μάλιστα σε ψάρια που δεν είναι και ιδιαίτερα ρυπογόννα . 

Τάιζε λιγότερο (κατά πολύ λιγότερο ) και κάνε γενναία αλλαγή νερού 35% με 40% εβδομαδιαίως  και τα νιτρικά σου θα πάνε στο <10 ppm που είναι και το φυσιολογικό . Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις μερικά φυτά γρήγορής ανάπτυξής που δεν έχουν απαιτήσεις σε φωτισμό και CO2 ( δες εδώ ) θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα τα ψαράκια σου  . 

Ξαναλέω τάιζε λιγότερο . Στην φύση τα ψάρια δεν έχουν κάποιον από πάνω να ταΐζει και ο όγκος τροφής τους είναι κατά πολύ μικρότερος από αυτόν που δίνουμε  εμείς στα ενυδρεία . Εκτός αυτού θα δεις ότι τα ψάρια σου θα γίνουν και ποιο κινητικά μιας και θα ψάχνουν συνεχώς να βρουν τροφή και δεν είναι συνεχώς κρυμμένα περιμένοντάς σε να τα ταΐσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...