Jump to content

Γνώμες για φωτισμό


Manolis Garyfalakis

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

Θελω την γνώμη σας για τον φωτισμό στο ενυδρείο μου.

Καθαρα λίτρα ενυδρείου είναι περίπου στα 100. Αυτή την στιγμή τρέχει με 2 λάμπες juwel novolux 80 που η κάθε μια είναι 10,5watt/819 lumen(6500Κ)

έχω την αίσθηση ότι είναι πολύ λίγο για το ενυδρειο μου και θα ήθελα να βάλω κάτι παραπάνω αλλά δεν ξέρω τι. Έχω χώρο για άλλες δυο λάμπες απλά πρέπει να είναι με δίκη τους παροχή γιατί θα μπουν σε καπάκι της juwel.

Μια σκέψη είναι να βάλω αλλη μια ίδια και κάτι σε κόκκινη απόχρωση ή rgb.

Τι έχετε να προτείνετε 

A9702AC6-0A09-4168-8665-8C4EDFA0F1B6.jpeg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Μανώλη,

αν και είμαι νέος θα απαντήσω μιας και το ψάχνω κ εγώ διότι θεωρώ ότι έχω λίγο φως. 

Εν το μεταξύ έχω την αντίστοιχη λάμπα (novolux 60) σε 70αρι ενυδρείο.

 

Διαβάζοντας βρίσκω τα παρακάτω:

Low light spectrum: approx. 15 lumens/liter.
Medium light spectrum: approx. 30 lumens/liter.
Strong light spectrum: approx. 60 lumens/liter.

 

Αν πάρω και το παράδειγμα που δίνει η tropica για τα φυτά της έχουμε;

 

The right light for your aquarium - Tropica Aquarium Plants

 

 

Εσύ έχεις 1.638  lumen που από αυτά που καταλαβαίνω είναι πολύ καλός φωτισμός μόνο για εύκολα φυτά αφού σύμφωνα με τα παραπάνω πρέπει να έχεις 1000-2000 lumen (1500 αν πάρουμε την πάνω περίπτωση που είναι κ η μέση τιμή).

Και για έναν μέτριο φωτισμό 2000-4000 Lumen.

 

Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο ίσως κάποια άλλα παιδιά με εμπειρία να μας τα πουν καλύτερα

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

καλησπέρα Μανώλη,

αν και είμαι νέος θα απαντήσω μιας και το ψάχνω κ εγώ διότι θεωρώ ότι έχω λίγο φως. 

Εν το μεταξύ έχω την αντίστοιχη λάμπα (novolux 60) σε 70αρι ενυδρείο.

 

Διαβάζοντας βρίσκω τα παρακάτω:

Low light spectrum: approx. 15 lumens/liter.
Medium light spectrum: approx. 30 lumens/liter.
Strong light spectrum: approx. 60 lumens/liter.

 

Αν πάρω και το παράδειγμα που δίνει η tropica για τα φυτά της έχουμε;

 

The right light for your aquarium - Tropica Aquarium Plants

 

 

Εσύ έχεις 1.638  lumen που από αυτά που καταλαβαίνω είναι πολύ καλός φωτισμός μόνο για εύκολα φυτά αφού σύμφωνα με τα παραπάνω πρέπει να έχεις 1000-2000 lumen (1500 αν πάρουμε την πάνω περίπτωση που είναι κ η μέση τιμή).

Και για έναν μέτριο φωτισμό 2000-4000 Lumen.

 

Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο ίσως κάποια άλλα παιδιά με εμπειρία να μας τα πουν καλύτερα

 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου ναι και εγώ αυτό είδα και μπήκα στο τριπάκι να ψάξω ….το θέμα είναι και τι λάμπες να βάλω που να τις υποστιριζει το καπάκι….η amtra μέχρι στιγμής είναι η πιο τουμπανη που βρηκα που με 20w δίνει 2000 lumen και λογικά χωράει να μπει.Απλά πριν πάρω κάτι είπα να ρωτήσω για να μην βάλω ότι νανε….αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξω σε αυτες τις δυο μια sera και μια amtra….

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μανώλη. 

Φαντάζομαι οτι για να θες να αναβαθμισεις τον φωτισμο σου, εχεις φυτεμένο. 

Ο υπάρχων φωτισμός είναι οριακος για κάποια εύκολα φυτά. Έχεις δει κάποια σημάδια μειωμένης ανάπτυξης? Τι φυτά έχεις τώρα?

 

Αν θες βάλε μια γενική φωτο από το ενυδρείο.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Εσύ έχεις 1.638  lumen που από αυτά που καταλαβαίνω είναι πολύ καλός φωτισμός μόνο για εύκολα φυτά

16.38 :) και ναι, μονο για ανουμπιας, ferns, moss και ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

η amtra μέχρι στιγμής είναι η πιο τουμπανη που βρηκα που με 20w δίνει 2000 lumen

Φιλε μου, αν θα πας σε μετριο φωτισμο, θα επρεπε να σκεφτεις για συστημα CO2 η τουλαχιστον οργανικο ανθρακα + λιπανση. Αλλιως  μονο αλγες θα αποκτησεις.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου, αν θα πας σε μετριο φωτισμο, θα επρεπε να σκεφτεις για συστημα CO2 η τουλαχιστον οργανικο ανθρακα + λιπανση. Αλλιως  μονο αλγες θα αποκτησεις.....

Καλημέρα …υπάρχει στο ενυδρειο co2 σύστημα κανονικά και τα φυτά που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι αυτά στην φωτό…απλά δεν ξέρω τι λάμπες να βάλω θέλω γνώμες για μάρκες και είδος…

21727828-4A0A-4A90-BB25-1D437A9FCA0E.png

CBB024F2-D93E-4BE2-BE5C-354AA4FC345D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ! να σου πω, δεν βλεπω σημαδια ελλειψης φωτισμου. τουλαχιστον τωρα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Antonis K έγραψε:

Καλημέρα Μανώλη. 

Φαντάζομαι οτι για να θες να αναβαθμισεις τον φωτισμο σου, εχεις φυτεμένο. 

Ο υπάρχων φωτισμός είναι οριακος για κάποια εύκολα φυτά. Έχεις δει κάποια σημάδια μειωμένης ανάπτυξης? Τι φυτά έχεις τώρα?

 

Αν θες βάλε μια γενική φωτο από το ενυδρείο.

Εβαλα φωτό φίλε μου ναι φυτεμένο είναι ….ανάπτυξη υπάρχει αλλά είναι οριακή καθώς θέλω να τοποθετήσω τώρα και rotala rotundifolia h’ra & ludwigia palustris και θα γεμίσει το ενυδρειο χρειάζομαι το κάτι παραπάνω όσο νανε….απλά θέλω ιδέες για λάμπες σαν την novolux led 80 της juwel ,ίδιο στυλ σαν σωλήνας που έχει δικό του ρεύμα για να μπορεί να μπει σε καπάκι της juwel 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Λίπανση χρησιμοποιώ flourish και flourish excel καθώς και ελάχιστα το Seachem iron

Δες τα νιτρικα, να μην μηδενιζουν.

Η Amtra φαινεται καλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μια χαρα ! να σου πω, δεν βλεπω σημαδια ελλειψης φωτισμου. τουλαχιστον τωρα...

Ξέρεις τι γίνεται αντιμετωπίζω μεγάλο θέμα με brown algae και προσπαθώ να φτιάξω ένα ένα τα πράγματα για να το εξάλειψω….και επειδή θέλω να βάλω και αλλά φυτά μέσα δεν θέλω να είμαι οριακά στο φως….

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Δες τα νιτρικα, να μην μηδενιζουν.

Η Amtra φαινεται καλη.

Ναι και εγώ αυτό είδα λογικά θα μπαίνει στο καπάκι…νιτρικά πίσω πάντα 5-10 αμμωνία και νιτρώδη 0….σκευτικα να πάρω ένα τεστ για πυριτικό αλας silicates να δω γτ από εκεί καταλήγω είναι επειδή δεν έχω αντίστροφη  όσμωση και να δω τι παίζει…

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι! Δεν χρειαζεται παραπανω! Εκτος ... αν θελεις να κουρευεις καθε εβδομαδα. :)

Τα πιο ισορροπημενα (σταθερα) ενυδρεια δεν εχουν υπερβολικο φωτισμο.

πριν 3 λεπτά, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

θέλω να τοποθετήσω τώρα και rotala rotundifolia h’ra & ludwigia palustris

Αυτα τα φυτα και με τον φωτισμο, που εχεις, μια χαρα θα πανε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Ξέρεις τι γίνεται αντιμετωπίζω μεγάλο θέμα με brown algae και προσπαθώ να φτιάξω ένα ένα τα πράγματα για να το εξάλειψω….και επειδή θέλω να βάλω και αλλά φυτά μέσα δεν θέλω να είμαι οριακά στο φως….

Τοτε, ενα τσακ πιο δυνατο φως θα βοηθησει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα ειναι! Δεν χρειαζεται παραπανω! Εκτος ... αν θελεις να κουρευεις καθε εβδομαδα. :)

Τα πιο ισορροπημενα (σταθερα) ενυδρεια δεν εχουν υπερβολικο φωτισμο.

Αυτα τα φυτα και με τον φωτισμο, που εχεις, μια χαρα θα πανε.

Όποτε προτείνεις να βάλω να δω πως πάνε και στην πορεία βλέποντας και κάνοντας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

σκευτικα να πάρω ένα τεστ για πυριτικό αλας silicates να δω γτ από εκεί καταλήγω είναι επειδή δεν έχω αντίστροφη  όσμωση και να δω τι παίζει…

Μην παιρνεις, σιγα σιγα θα φυγει η καφε αλγη.

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε, ενα τσακ πιο δυνατο φως θα βοηθησει.

Της sera η led colorplant ξέρεις αν είναι καλή;είναι κόκκινο από όσο είδα στα 2400Κ με χαμηλά lumen κάπου στα 210

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μανώλη, εγώ θα έβαζα άλλη μία juwel που έχεις και θα άνοιγε κάνα 4ωρο στη μέση του 8ωρου φωτισμού. Έτσι όπως είναι το ενυδρείο σου είναι μια χαρά..

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος mik7 έγραψε:

Φίλε Μανώλη, εγώ θα έβαζα άλλη μία juwel που έχεις και θα άνοιγε κάνα 4ωρο στη μέση του 8ωρου φωτισμού. Έτσι όπως είναι το ενυδρείο σου είναι μια χαρά..

Και εγώ έτσι είχα πει αλλά να σου πω την αλήθεια προτίμησα και παράγγειλα τώρα της amtra γιατί στις ίδιες διαστάσεις δίνει αντί για 819 lumen 2000 lumen και έχει και ντιμερ μαζί…τώρα ο θεός βοηθός να κάνει στα ποαστρακια …όποτε τώρα σύνολο θα έχω κάπου στα 40w/3600 lumen θα είμαι κυριλέ ….και κάποια στιγμή θα βάλω και μια τις sera που ανέφερα για πιο θερμό φωτισμο…θα ανεβάσω μόλος τοποθετηθεί και θα ενημερώσω για την εξέλιξη πως πάει…προς το παρόν φωτό περίοδος είναι στις 8 ώρες όπου 7 ώρες ανάβουν μαζί…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Της sera η led colorplant ξέρεις αν είναι καλή;είναι κόκκινο από όσο είδα στα 2400Κ με χαμηλά lumen κάπου στα 210

οχι, οχι, οχι.... :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. 

Αφού παρήγγειλες φωτισμό με dimmer, μόλις γίνει η τοποθέτηση, ξεκινά το από χαμηλά και σταδιακά αυξάνεις την ένταση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. 

Αφού παρήγγειλες φωτισμό με dimmer, μόλις γίνει η τοποθέτηση, ξεκινά το από χαμηλά και σταδιακά αυξάνεις την ένταση.

Ναι κάπως έτσι θα το κάνω….και βλέπουμε….για το κάτι παραπάνω όμως μπορώ να βάλω και τπτ άλλο;??? κάτι σε πιο κόκκινο χρωμα….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...