Jump to content

Πρόβλημα με χρυσόψαρο γυρισμένο στα πλάγια


Recommended Posts

Το χρυσόψαρο  μου απο χθες το πρωί  κολυμπάει  ανάσκελα Δηλαδή  η ουρά του είναι λυγισμένη,  παρόλα αυτά  προσπαθεί  να κολυμπήσει αλλά πάλι γέρνει. Έχω διαβάσει  ότι πρέπει  να βάλεις  αλάτι  στο ενυδρείο , το ενυδρείο  μου ήταν βρώμικο  γι'αυτό  το μετέφερα  σε ένα  μεγάλο τάπερ για να είναι σε καθαρό  περιβάλλον , μετα έριξα  αλάτι  και από τότε άρχισε να κουνιέται  πιο πολύ. Τι ακριβώς  να κάνω; Γιατί  δεν θέλω  να το χάσω.....την τελευταία  μια ώρα το βοηθάω  να κολυμπάει  ίσια.16298463376572755245494819494836.thumb.jpg.d1f7032b482ea71183be8857e47425cf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλη Αναστασια. Καλυτερα να ανοιξεις ενα δικο σου θεμα για το ψαρακι σου. Θα σου απαντησω εδω και βλεπουμε.

Καθολου καλο δεν του εκανες, που το εβαλες στο ταπερ. Εφαγε, που εφαγε μια γερη δοση αμμωνιας στο βρωμικο (όπως ειπες) ενιδρειο σου (πόσα λιτρα ειναι;), τωρα το εβαλες σε 1-2 λιτρα νερου (πιστευω οχι απευθιας απο την βρυση) και περιμενεις να γινει καλα.... :(

Τι πρεπει να κάνεις τωρα....

Αν εχεις το σπιτι ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης καπου στα 15-20 λιτρα, το πλυνεις χωρις σαπουνια και φαρμακα, βαζεις μεσα νερο απο την βρυση, να εχει θερμοκρασια οπως και στο ταπερ, ριχνεις μεσα αντιχλωριο (συμφωνα με τις οδηγιες, που εχει), βαζεις μεσα αεραντλια και σε λιγα λεπτα μπορεις να μεταφερεις εκει και το ψαρακι.

Αλατι βοηθαει σε άλλες περιπτωσεις. Σε περιπτωση δηλητηριασης απο αμμωνια - δεν βοηθαει.

Μετα κάνεις αλλαγες νερου καθημερινες περιπου 20% απο το νερο, που εχει το κουτι, μεχρι να πάρεις ενα ενυδρειο 200 λιτρα, γιατι τόσα χρειαζεται το ψαρακι σου, αν θα προλαβει να μεγαλωσει..... Δεν σου κανω πλακα, αυτα τα ψαρακια ζουν 20-30 χρόνια και γινονται μεγαλα....

Διάβασε σε παρακαλω εδω για να καταλαβεις γιατι γραφω για τόσα πολλα λιτρα, που θα χρειαστεις.....

Διάβασε, αν θελεις και γενικος για το πως πρεπει να στηνουμε ενα ενυδρειο -

Ευχομαι να πανε καλα τα πραγματα με το ψαρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Anastasia Tzanidou έγραψε:

Το χρυσόψαρο  μου απο χθες το πρωί  κολυμπάει  ανάσκελα Δηλαδή  η ουρά του είναι λυγισμένη,  παρόλα αυτά  προσπαθεί  να κολυμπήσει αλλά πάλι γέρνει. Έχω διαβάσει  ότι πρέπει  να βάλεις  αλάτι  στο ενυδρείο , το ενυδρείο  μου ήταν βρώμικο  γι'αυτό  το μετέφερα  σε ένα  μεγάλο τάπερ για να είναι σε καθαρό  περιβάλλον , μετα έριξα  αλάτι  και από τότε άρχισε να κουνιέται  πιο πολύ. Τι ακριβώς  να κάνω; Γιατί  δεν θέλω  να το χάσω.....την τελευταία  μια ώρα το βοηθάω  να κολυμπάει  ίσια.16298463376572755245494819494836.thumb.jpg.d1f7032b482ea71183be8857e47425cf.jpg

Συμφωνώ με τη Ναταλία σε όσα είπε. Δυστυχώς όταν χάνουν πλεσιμότητα τα χρυσόψαρα και γέρνουν πλάι συνήθως είναι ήδη πολύ αργά.  Το πιθανότερο είναι ότι σε λίγο χρονικό διάστημα το ψαράκι θα αποδημήσει

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Συμφωνώ με τη Ναταλία σε όσα είπε. Δυστυχώς όταν χάνουν πλεσιμότητα τα χρυσόψαρα και γέρνουν πλάι συνήθως είναι ήδη πολύ αργά.  Το πιθανότερο είναι ότι σε λίγο χρονικό διάστημα το ψαράκι θα αποδημήσει

Το χρυσόψαρο  μου απο χθες το πρωί  κολυμπάει  ανάσκελα Δηλαδή  η ουρά του είναι λυγισμένη,  παρόλα αυτά  προσπαθεί  να κολυμπήσει αλλά πάλι γέρνει. Έχω διαβάσει  ότι πρέπει  να βάλεις  αλάτι  στο ενυδρείο , το ενυδρείο  μου ήταν βρώμικο  γι'αυτό  το μετέφερα  σε ένα  μεγάλο τάπερ για να είναι σε καθαρό  περιβάλλον , μετα έριξα  αλάτι  και από τότε άρχισε να κουνιέται  πιο πολύ. Τι ακριβώς  να κάνω; Γιατί  δεν θέλω  να το χάσω.....την τελευταία  μια ώρα το βοηθάω  να κολυμπάει  ίσια 

 

16298463376572755245494819494836.thumb.jpg.d1f7032b482ea71183be8857e47425cf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.  Το ψαράκι το έβαλα πίσω στο ενυδρείο  αφού το καθάρισα  Καλά,  είχα διαβάσει  και από άλλους ότι πρέπει να δώσω βρασμένο αρακά δεν θυμάμαι  ακριβώς. Παρόλα αυτά συνεχίσει  και κολυμπάει απλός μετα απο λίγο ξανα γέρνει...

16298792374951102186465416694137.jpg

16298792573925110248680792868666.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Anastasia Tzanidou έγραψε:

Καλημέρα.  Το ψαράκι το έβαλα πίσω στο ενυδρείο  αφού το καθάρισα  Καλά,  είχα διαβάσει  και από άλλους ότι πρέπει να δώσω βρασμένο αρακά δεν θυμάμαι  ακριβώς. Παρόλα αυτά συνεχίσει  και κολυμπάει απλός μετα απο λίγο ξανα γέρνει...

16298792374951102186465416694137.jpg

16298792573925110248680792868666.jpg

Όπως σου είπα και παραπάνω. Δεν βλέπω να τη γλυτώνει

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Anastasia Tzanidou έγραψε:

είχα διαβάσει  και από άλλους ότι πρέπει να δώσω βρασμένο αρακά δεν θυμάμαι  ακριβώς.

Δεν ειναι περιπτωση αυτη, πιστεψε με. Τωρα ειναι αργα και δεν μπορεις να κάνεις τιποτα. Κριμα το ψαρακι....Για να καταλαβεις γιατι το ψαρακι σου θα πεθανει, πρεπει να διαβαζεις πρωτα για το τι χρειαζεται ενα ψαρι. Αυτο το κουτι, που αποκαλεις ενυδρειο, ειναι ακαταλληλο για ψαρια γενικα. Δεν υπαρχει και φιλτρο, μαλλον.....

Αν θα ασχοληθεις με το χομπι, θα το καταλαβεις στην πορεια...

Διάβασες τα αρθρα, που σου εβαλα τα λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ειχα διαβάσει. Αυτό το μικρό  ενυδρείο  το έχω χρόνια τώρα μου κάνει εντύπωση  που μου είπατε ότι είναι ακατάλληλο  για ψάρια , αλλά Τέλος πάντων...Το ψαράκι ψοφησε σήμερα το απόγευμα  και δεν το βλέπω  να ξανα παίρνω  άλλο προς το παρόν. Ευχαριστώ  για τις συμβουλές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Anastasia Tzanidou έγραψε:

Ναι τα ειχα διαβάσει. Αυτό το μικρό  ενυδρείο  το έχω χρόνια τώρα μου κάνει εντύπωση  που μου είπατε ότι είναι ακατάλληλο  για ψάρια , αλλά Τέλος πάντων...Το ψαράκι ψοφησε σήμερα το απόγευμα  και δεν το βλέπω  να ξανα παίρνω  άλλο προς το παρόν. Ευχαριστώ  για τις συμβουλές 

Στο πρωτο λινκ, που σου εδωσα υπαρχει και αυτο (δεν θελω να σε μαλωσω, απλα να εξηγησω :))

Τι λεει  -

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό. Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).

Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!

Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..

Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο.. Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά!

Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!!!

Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου

Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.

Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, comet και shubunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.

Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..

 

φιλη μου @Anastasia Tzanidou, πηρες ενα common....  και το ειχες σε αστρωτο "ενυδρειο" χωρις φιλτρο. Η καταληξη θα ειναι ιδια καθε φορα.

Κριμα ειναι να παιρνουμε τα ζωντανα, χωρις να ξερουμε τις αναγκες τους και να βρισκουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο στα σπιτια μας.....

Ειναι η απαντηση για την ερωτηση σου - "Αυτό το μικρό  ενυδρείο  το έχω χρόνια τώρα μου κάνει εντύπωση  που μου είπατε ότι είναι ακατάλληλο  για ψάρια"

Θελω να πιστευω, πως την επομενη φορα που θα αποφασισεις να παρεις ενα ζωντανο, θα μελετησεις καλα το θεμα. Κανε μια σωστη κινηση. Και ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε :thumbup:.

P.S. Ολοι καναμε λαθη στην αρχη, δεν εισαι μόνη.

With best regards, Ναταλια (natateo).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...