Jump to content

Ο Παράδεισος των γκάπυ


mik7

Recommended Posts

Αποφάσισα πρίν κάνα μήνα λοιπόν να αλλάξω την διάταξη του ενυδρείου των γκάπυ.. Παρόλο τις ζέστες που μας κάνει αυτό το καλοκαίρι μπορώ να πω ότι όλα πάνε καλά!! 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην κοινότητα μας @aquazone

 

IMG_20210825_215838.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Συγχαρητήρια γι το ενυδρειο πολύ προσεγμένο. Ήθελα να σε ρωτήσω ποσά λίτρα είναι και ποσά γκαπακια έχεις μέσα… 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Συγχαρητήρια γι το ενυδρειο πολύ προσεγμένο. Ήθελα να σε ρωτήσω ποσά λίτρα είναι και ποσά γκαπακια έχεις μέσα… 

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ! Είναι 45x45x45 και αν υπολογίζω καλά μετά από 3 χρόνια πρέπει να έχουν γίνει τα γκάπυ καμιά 40αρια τα μεγάλα και άλλα τόσα τα μωρά..

Έγινε επεξεργασία - mik7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος mik7 έγραψε:

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ! Είναι 45x45x45 και αν υπολογίζω καλά μετά από 3 χρόνια πρέπει να έχουν γίνει τα γκάπυ καμιά 40αρια τα μεγάλα και άλλα τόσα τα μωρά..

Ωραιοοοος….Ρωταω γτ και εγώ γκαπυ έχω μέσα και σε 2 μήνες έχω χάσει την μπάλα από μωρά….Να φανταστώ μετά από 3 χρόνια θα έχεις δώσει κάργα μικρα από δω και από κει….;Από φαγειτα τι τους βάζεις και πόσες φορές την ημερα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Manolis Garyfalakis έγραψε:

Ωραιοοοος….Ρωταω γτ και εγώ γκαπυ έχω μέσα και σε 2 μήνες έχω χάσει την μπάλα από μωρά….Να φανταστώ μετά από 3 χρόνια θα έχεις δώσει κάργα μικρα από δω και από κει….;Από φαγειτα τι τους βάζεις και πόσες φορές την ημερα ;

Το ένα ενυδρείο έγιναν 3 .. Θέλει προσοχή με τα θηλυκά γιατί γίνονται μεγάλα σε μέγεθος και όσο νά'ναι θέλουν το χώρο τους και πέφτει πολύ ξύλο μεταξύ τους.Τα αρσενικά (όχι όλα) από την άλλη θέλουν να ζευγαρώνουν όλη την ώρα με αποτέλεσμα να "ταλαιπωρούνται" και να χρειάζεται σπάνια βέβαια την καραντίνα τους. Αφού έχεις αποκτήσει και μωράκια θα πάρεις ένα σφηνάκι και θα βάζεις κατεψυγμένη Αρτέμια μαζί με Tetra guppy mini flakes τα ανακατεύεις και ταιζεις αρκετά ώστε σε 2 λεπτά να έχει φαγωθεί μία φορά την μέρα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος mik7 έγραψε:

Το ένα ενυδρείο έγιναν 3 .. Θέλει προσοχή με τα θηλυκά γιατί γίνονται μεγάλα σε μέγεθος και όσο νά'ναι θέλουν το χώρο τους και πέφτει πολύ ξύλο μεταξύ τους.Τα αρσενικά (όχι όλα) από την άλλη θέλουν να ζευγαρώνουν όλη την ώρα με αποτέλεσμα να "ταλαιπωρούνται" και να χρειάζεται σπάνια βέβαια την καραντίνα τους. Αφού έχεις αποκτήσει και μωράκια θα πάρεις ένα σφηνάκι και θα βάζεις κατεψυγμένη Αρτέμια μαζί με Tetra guppy mini flakes τα ανακατεύεις και ταιζεις αρκετά ώστε σε 2 λεπτά να έχει φαγωθεί μία φορά την μέρα..

Οοο κατάλαβα δεν ξέρεις τι να τα κανείς….ναι έχω γεμίσει σήμερα ξανά γέννησε η μια…εντάξει προς το παρόν έχω 4 μεγάλα 3 θυλικα 1 αρσενικό τις πάει τρένο όλα τα αλλά είναι μωρά θα δω όμως που θα τα δώσω είναι παρά πολλά …εγώ τους εβαζα fluval bug bites τροφή μια δυο φορές την ημέρα και τρώνε μια χαρά αλλά μόλις τελειώσει θα δοκιμάσω και αυτό που λες…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο χώρο των ενυδρείων και από ότι εχω διαβάσει σε κάποιες σελίδες στο ίντερνετ το ψαρακι μου είναι έγκυος...Το ψαρακι μου νομιζω οτι είναι molly ή guppy αλλα μιας και είμαι καινουριος δεν μπορώ να καταλάβω...Θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια tricks? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο χώρο των ενυδρείων και από ότι εχω διαβάσει σε κάποιες σελίδες στο ίντερνετ το ψαρακι μου είναι έγκυος...Το ψαρακι μου νομιζω οτι είναι molly ή guppy αλλα μιας και είμαι καινουριος δεν μπορώ να καταλάβω...Θα μπορούσε κάποιος να μου πει κάποια tricks? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ 

Καλησπέρα φίλε μου Και καλώς ήρθες στο χόμπι…θες να μας βάλεις μια φωτό να δούμε και εμείς και να σου πούμε την γνώμη μας…

Link to comment
Share on other sites

Και το αλλο που νομιζω ότι είναι έγκυος ειναι αυτο αν και με το μάτι φαινεται σαν να υπάρχει κάτι πολύ μικρό στο πίσω μέρος της κοιλιάς του ...δυστυχώς στην φώτο δεν ειναι ευδιάκριτο 703711502_Screenshot_20210827-064646_VideoPlayer.thumb.jpg.e6788efe244efb05221886b5f81b3802.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Μολυ είναι γκαπυ δεν είναι με σιγουριά. Έγκυος είναι λογικά σε κανα 15 ημερο μαξ θα δεις γεννά .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αν είναι εύκολο να μεταφερθεί το θέμα που ξεκίνησε ο φίλος Δημήτρης Βαρβάκης για να είναι πιο εύκολο να βοηθήσουμε..

Στην πρώτη φωτογραφία είναι xiphophorus helleri ενώ στην δεύτερη xiphophorus macalatus μακάρι να κάνω λάθος γιατί αυτά υβριδίζουν αν τα έχεις βάλει μαζί αρσενικά και θηλυκά..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσεις που γνωρίζεται περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτά τα θέματα βλέπεται κατι και στο δεύτερο ψαρακι?...Όσο για την μεταφορά του θέματος πρεπει να το κανω εγω?

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Βαρβακης έγραψε:

Εσεις που γνωρίζεται περισσότερα πράγματα πάνω σε αυτά τα θέματα βλέπεται κατι και στο δεύτερο ψαρακι?...Όσο για την μεταφορά του θέματος πρεπει να το κανω εγω?

Δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία..

Αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα και αν μπορεί ένας συντονιστής να μεταφέρει και τα παραπάνω..

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δημιουργήσει ένα θέμα το οποίο λέγεται guppy & molly δεν ξερω αν το εχω κανει σωστα...λογικα μπορει να μπει οποιος θέλει να βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

16300780625217309141305638390341.thumb.jpg.92d0d39636bfa08d88d04024eded130b.jpgΤο δικό μου ενυδρείο είναι αυτο εδω το οποίο είναι 150 λίτρων εχω βαλει κατι λιγα πραγματάκια και κάποια φυτά σκέφτομαι και για 2-3 φυτα ακόμη...Τι θα μου προτεινατε εσεις...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 15 μέρες..

Το Σάββατο θα πέσει ψαλιδάκι..!!

16312105640876966245814359543674.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν πραγματικά όμορφο φυτό είναι το Proserpinaca palustris της Dennerle..

Αξίζει να το δοκιμάσετε βγάζει ένα χάλκινο χρώμα ..

IMG_20210909_212137.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατσε, απο αυριο ξεκινανε τα ζόρια! :) Εννοω.... σχολεία....

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Κατσε, απο αυριο ξεκινανε τα ζόρια! :) Εννοω.... σχολεία....

Για αυτό ακριβώς το έγραψα.. ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...