Jump to content

Recommended Posts

Είχα παλιά τα wavemakers τα aquael reel circulator 2600 . Σταμάτησαν να βγαίνουν? Δεν τα βρίσκω.  Έστησα πάλι το θαλασσινο μου απόντων αρχή και ψάχνω για αθόρυβα wavemakers σε νορμάλ τιμή. 

Τα συγκεκριμένα ήταν τέλεια. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Όμως δεν τα βρίσκω με τίποτα. Πήρα κάτι sunsun jvp102 αλλά που σπάνε τα νεύρα Πολύ θόρυβος...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.  Εκεί έχω καταλήξει αν και το  ακριβότερο και μάλλον το μόνο διαθέσιμο. Αλλά τι έχει γίνει με της aquael και δεν υπάρχουν? Επίσης μήπως σε αυτά τα λεφτά αξίζει κάτι άλλο? Αρκεί να είναι αθορυβο. 

Link to comment
Share on other sites

Για κατι πιο καλο και φθηνο καλυτερα να μας πουν @submarine1981 kai @fishbone!....

Εχω βαλει στο ματι μου JEBAO WAVE MAKER OW25 8500 L/H , λεει μπορεις να ρυθμισεις την ροη απο 700 μεχρι 8500λ/ωρα....

Δεν ξερω κατα πόσο κάνει για 125λ.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιώ Tunze που τις ειχα βρεί σε αγγελία και εκτός οτι ειναι αθόρυβες, ειναι και πολύ ποιοτικές. Δεν συγκρίνονται με τις jebao που ειχα παλιά και που κάθε 1 με 1.5 χρονο χαλάγανε. 

 

Για την aquael  δεν γνωριζω το τι γινεται. 

Link to comment
Share on other sites

Jebao πιο μοντέλο για 125 lt σε τι τιμές παίζουν? Νομίζω με 2 wavemakers από 1800lt και πάνω είμαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτες που είχα εγω παλιά ηταν οι RW4   που κάνουν για το ενυδρειο σου, καθώς ρυθμίζεις την ροή εσυ απο πολύ χαμηλά έως 4000λτ/ωρα αν θυμαμαι καλα. 

 

Λογικά θα υπάρχουν πλέων πιο καινούργια μοντελα. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 7:17 ΜΜ, το μέλος mihalis19 έγραψε:

Jebao πιο μοντέλο για 125 lt σε τι τιμές παίζουν? Νομίζω με 2 wavemakers από 1800lt και πάνω είμαι οκ. 

Αν πας για sps, σιγουρα δεν φτανει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κοραλια θα μπουν πιο μετά ξεκίνησα με της aquael που τις βρήκα και βλέπουμε μετά. Δεν είμαι και σίγουρος αν θα βάλω κοραλια αλλά λογικά δεν θα κρατηθώ. Πόσα lt wavemakers πρέπει να έχω για κοραλια ? 

 

Επίσης κάτι ακόμα.  Έπρεπε να είχα υπολογίσει με τον κούβα μου πόσο νερό έχει μέσα τώρα το ενυδρείο αλλά δεν το έκανα. Πως θα μπορούσα να υπολογίσω πόσα λίτρα έχει τώρα? Επειδή έχει μέσα skimmer το κουτί του φιλτρου, τον αραγωνιτη ? Και αργότερα θα έχει και τον βράχο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορώ να μετρήσω με μέτρο στα σημεία που ειναι το νερό και να το κυβισω ? Έτσι δεν βγαίνει? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το συζητώ για sun sun. 

Είναι μόνο για να σπάνε το αλάτι.

Για εμένα οικονομικό με πολλές ρυθμίσεις jebao. Έχε πάντα και μια back up?.

Για Αντοχή και σε σχετικα προσιτή τιμή tunze .

Και προσωπικά κορυφή vortec. 

Όλα είναι σχετικά με το τι θες και πόσο αντέχει το πορτοφόλι σου .

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 9:38 ΠΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

και πόσο αντέχει το πορτοφόλι σου .

Ειδικα, οταν μιλαμε για vortec.....:bigemo_harabe_net-166:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...