Jump to content

70 λίτρα Κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο


NickCavGr

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (Μ
xΠxΥ): 61x31x44εκ
Συνολικά Λίτρα: 70

Οργανισμοί
Φυτά: Helanthium Tenellum ‘Green’, Cryptocoryne, Vallisneria, Vesicularia ferriei 'Weeping', Microsorum
, Ludwigia palustris, Anubias barteri var. nana, Anubias barteri 'Petite'
Ψάρια: 5 x Ember Tetra
Άλλα είδη: 4 x red cherry shrimp, 1 x Ramshorn snail (λαθρεπιβάτης)

Διακοσμητικά υλικά
Πέτρες: Ναι
Ξύλα:
Jati
Υπόστρωμα: Tropica Plant Substrate
Βυθός:
Μαύρη Χαλαζιακη άμμος

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Juwell Novolux Led 60 (8
watt – 624 lumen)
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Juwel Bioflow One
Θέρμανση/ Ψύξη: Juwel AquaHeat 50 W
Λίπανση: Tropica Premium nutrition
Παροχή
CO2:  Όχι

Παράμετροι

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (
GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
-
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Φωσφορικά (
PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 15% δύο φορές την εβδομάδα

 

Παρόλο που είμαι στην αρχή είπα να το παρουσιάσω το ενυδρείο μου γιατί πιστεύω με την κριτική θα γίνει ακόμα καλύτερο. 

Μερικές πληροφορίες ακόμα. Το ενυδρείο τρέχει περίπου 25 μέρες. 7 μέρες περίπου είναι τα ember tetra και από εχθές οι γαρίδες.

Σχετικά με τους οργανισμούς στα σχέδια είναι να πάρω άλλα 2-3 ember και μετά ένα κοπάδι 6-7 Boraras brigittae. 

 

τα φυτά Anubias και Ludwigia είναι μόνο τρεις μέρες.

Μπροστά έχω "κολλήσει" λίγο. Δεν με τρελαίνει το tenellum και δεν ξέρω και στο δεξί 1/3 αν θα βάλω tenellum ή κανα Marsilea hirsuta.

Eπίσης στο λοφάκι δεν ξέρω τι να κάνω. Η μια σκέψη ήταν να βάλω άλλη άμμο ανοιχτόχρωμη για αντίθεση. Μετά έλεγα εκεί βάλω κανα Marsilea στις δύο άκρες της κατηφόρας. Τέλος σκέφτηκα μην βάλω πετραδάκια στις άκρες. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει,

 

 

 

 

 

main_aqua.jpg

redcherry.jpg

embertetra.jpg

embertetra2.jpg

embertetra3.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

Όμορφο είναι σε γενικές γραμμές . Στην θέση θα τοποθετούσα τις Vallisneria έτσι ώστε να κρύβουν το φίλτρο και θα έβαζα ένα σκούρο φόντο (πχ μαύρο χαρτόνι ) για να τονιστούν περισσότερο τα χρώματα του ενυδρείου σου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο κ φαίνεται ότι το ψάχνεις πολύ. Η μόνη ένσταση ως προς το μήπως χρειάζεσαι διοξειδιο.... Επειδή κ το φωτιστικο σου δεν ξέρω αν αρκεί για φυτά στυλ γρασίδι.... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος george1280 έγραψε:

Όμορφο κ φαίνεται ότι το ψάχνεις πολύ. Η μόνη ένσταση ως προς το μήπως χρειάζεσαι διοξειδιο.... Επειδή κ το φωτιστικο σου δεν ξέρω αν αρκεί για φυτά στυλ γρασίδι.... 

Helanthium Tenellum  και χωρις CO2 μια χαρα παει.

Link to comment
Share on other sites

@marinos H αλήθεια είναι ότι τις Vallisneria τις πήρα για αυτό το λόγο αλλα επείδή ήταν το πρώτο φυτό που έβαλα και ήμουν αρκετά άγαρμπος στην αρχή τις άπλωσα λίγο. 

Τώρα θέλω σιγά  σιγά να τις μαζέψω όλο κ πιο δεξιά. 

Για το φόντο σίγουρα είναι κάτι που σκέφτομαι αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. 

 

@george1280 Για το CO2 ακόμα δεν ξέρω αν θα βάλω. Προσπαθώ να βρω φυτά για αρχή που δεν θέλουν όπως το tenellum κ το Marsilea hirsuta που είναι τα μόνα foreground που δεν θέλουν CO2. Φωτισμό σίγουρα θα προσθέσω και άλλο. Ίσως πάω στην Juwell Novolux Led 80 που είναι 10.5 watt 800+ lumen και άρα να φτάσουμε κοντά στα 1.500 lumen. 

 

Επίσης ευχαριστώ και την @natateo που μου έχει δώσει σχεδόν το 100% των συμβουλών σχετικά με όλα τα βήματα του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Ίσως πάω στην Juwell Novolux Led 80 που είναι 10.5 watt 800+ lumen και άρα να φτάσουμε κοντά στα 1.500 lumen. 

Λεφτα στον αερα! No, no, no.... :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

Θα ψάξω για κάτι άλλο τότε...

Δες λιγο amtra - https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/5489-amtra-λάμπα-led-glass-20w-680mm-8023222210554.html

Δες πως ειναι -

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με χαμηλό φωτισμό όπως είναι μου αρέσει!! Τα φυτά θέλουν λίγη δουλίτσα αλλά με τον καιρό το βλέπεις τι θα κάνεις.. Την palustris χωρίς co2 δεν νομίζω να αντέξει. 

Τα emper πραγματικά είναι πολύ όμορφα!! Η γνώμη μου είναι να μην βάλεις άλλο είδος αλλά να τα αυξήσεις. Πρόσεξε λίγο τι gh θέλουν αν δεν χρησιμοποιείς α/ο

Έγινε επεξεργασία - mik7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

 

Την ζαχαρώνω πολύ την amtra αλλά μάλλον αν την πάρω θα βγάλω την Juwel. Νομίζω 2000 Lumens είναι too much για αυτό το ενυδρείο και δεν θέλω να το κάνω high στο φωτισμό.

 

17 minutes ago, mik7 said:

Και με χαμηλό φωτισμό όπως είναι μου αρέσει!! Τα φυτά θέλουν λίγη δουλίτσα αλλά με τον καιρό το βλέπεις τι θα κάνεις.. Την palustris χωρίς co2 δεν νομίζω να αντέξει. 

Τα emper πραγματικά είναι πολύ όμορφα!! Η γνώμη μου είναι να μην βάλεις άλλο είδος αλλά να τα αυξήσεις. Πρόσεξε λίγο τι gh θέλουν αν δεν χρησιμοποιείς α/ο

 

Με τα φυτά έχω ένα θεματάκι γιατί ξεκίνησα να για να βάλω 2-3 φυτά κ με βλέπω να πηγαίνει φουλ φυτεμένο. Ήδη σήμερα χώρισα τα tenellum για να μην φαίνεται άδεια η δεξιά μεριά και κάτι μου λέει ότι θα πάω σε Marsilea. Δηλαδη μπροστά θα έχω Τenellum - Marsilea - Κενό - Marsilea - Τenellum.

Τη Ludwigia την θέλω πάρα πολύ να την έχω. Το κόκκινο θα κάνει ωραία αντίθεση...

 

Πόσα ember μπορεί να χωρέσουν σε αυτό το ενυδρείο; Επίσης οι γαρίδες είναι ευχάριστη έκπληξη. Μου αρέσουν αρκετά κ θέλω να παρω κ άλλες αλλά δεν ξέρω αν χωράνε. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου…πολύ όμορφο το ενυδρείο σου….σχετικά με τον φωτισμό το novolux 80 δεν χωράει καθώς ούτε και η amtra αυτή που έβαλε το παλικάρι πιο πάνω είναι μεγάλη για το ενυδρείο σου και δεν θα μπει…Στο μέγεθος σου πάει αυτή 

 

https://misirlis-aquarium.gr/5090-ΑΡΧΙΚΗ/5100-Σπίτι--Κήπος-/-Κατοικίδια-/-Ψάρια-/-Εξοπλισμός-Ενυδρείων-/-Φωτισμός-Ενυδρείου/5488-amtra-λάμπα-led-glass-12w-480mm-8023222210547.html

 

που είναι η πιο μικρή έκδοση και αποδίδει 12W/1200 lumen παρά πολύ καλή για το μέγεθος της καθώς και η σειρά αυτή είναι ποιοτική ….Το καλό με αυτήν είναι ότι έχει Timer από μόνη της όποτε την συνδέεις και την ρυθμίζεις με χειριστήριο δικό της εγώ την λάτρεψα….το καλό που έχει είναι ότι καλύπτει γκάμα απόχρωσης με 4000κ και 6500κ.

 

και επειδή δεν θα βρεις γράφημα εύκολα στο ιντερνετ είναι αυτό εδω…

 

σε συνδυασμό με αυτό που εχεις σύνολο θα σου βγαίνει 1824 θα έχεις 26 lumen ανα λίτρο πολύ καλό και για μέτριας δυσκολίας φυτά…

93AEE930-F002-4FDB-B92F-028CB1D4BDD1.jpeg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να βγαλεις αυτή που έχεις η amtra είναι ρυθμιζόμενη με dimmer την ανάβεις σε ότι ποσοστό θέλεις εσυ….φτιάχνεις στην αρχή τον κύκλο πατάς auto και όλα τα αλλά τα κάνει μόνη της….απλά το μόνο αρνητικό σε αυτή την λαμπα είναι ότι αν έχεις διακοπή ρεύματος χάνετε η ώρα της λάμπας και ξεκινάει ξανά από το 00:00….αλλά μόνο η ώρα όλα τα αλλά μενουν ίδια…

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Manolis Garyfalakis said:

Δεν χρειάζεται να βγαλεις αυτή που έχεις η amtra είναι ρυθμιζόμενη με dimmer την ανάβεις σε ότι ποσοστό θέλεις εσυ….φτιάχνεις στην αρχή τον κύκλο πατάς auto και όλα τα αλλά τα κάνει μόνη της….απλά το μόνο αρνητικό σε αυτή την λαμπα είναι ότι αν έχεις διακοπή ρεύματος χάνετε η ώρα της λάμπας και ξεκινάει ξανά από το 00:00….αλλά μόνο η ώρα όλα τα αλλά μενουν ίδια…

 

ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Από ότι καταλαβαίνω κάνει κ στα κλιπάκια της Juwel σωστά;

Δεν με πολυχαλάει η διακοπή ρεύματος γιατί το έχω το ενυδρείο σε UPS. Οπότε για μικρές διακοπές δεν θα έχω θέμα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Από ότι καταλαβαίνω κάνει κ στα κλιπάκια της Juwel σωστά;

Δεν με πολυχαλάει η διακοπή ρεύματος γιατί το έχω το ενυδρείο σε UPS. Οπότε για μικρές διακοπές δεν θα έχω θέμα. 

 

Ναι φίλε μου μην το φοβηθείς όμως σπρώξε και θα μπει απλά πρέπει να πάρεις αλλά κλιπ γτ δεν έχει μέσα η συσκευασία και εγώ σε τέτοια κλιπ το εβαλα ….ωραία τοτε είναι διαμάντι η λαμπα αυτη και στα 50 ευρώ πιστεύω δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο σκέψου 40+ έχει η novolux led 80 που δίνει 819 lumen και στο ίδιο μέγεθος η amtra δίνει 2000 lumen όποτε αν πάρεις κάτι αντίστοιχο πήγαινε εκεί ….εγώ σε 5 μέρες που τρέχει είδα διαφορα στα φυτά μου….

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο.

Σημερα από το πρωί δεν μπορώ να βρώ με τίποτα το 5ο ember. 

Έριξα φαγητό δεν εμφανίστηκε. Ανακάτεψα λίγο τα φυτά μπας κ πεταχτεί, τίποτα. Έβαλα κ  άλλο άτομο να ψάχνει μπας κ είμαι τυφλός αλλά τίποτα. Έκανα και την καθιερωμένη αλλαγή μπας και βγει αλλά πάλι πουθενα.

 

Γίνεται να έχει κρυφτει κάπου και να μην κουνιέται με τίποτα με τόση μανούρα που έχω κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Άσχετο.

Σημερα από το πρωί δεν μπορώ να βρώ με τίποτα το 5ο ember. 

Έριξα φαγητό δεν εμφανίστηκε. Ανακάτεψα λίγο τα φυτά μπας κ πεταχτεί, τίποτα. Έβαλα κ  άλλο άτομο να ψάχνει μπας κ είμαι τυφλός αλλά τίποτα. Έκανα και την καθιερωμένη αλλαγή μπας και βγει αλλά πάλι πουθενα.

 

Γίνεται να έχει κρυφτει κάπου και να μην κουνιέται με τίποτα με τόση μανούρα που έχω κάνει; 

Δεν έχουν αυτή τη συμπεριφορά συνήθως. Φοβάμαι μήπως έχει ψοφήσει και είναι κάπου σφηνωμένο.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, SOTIRIS said:

Δεν έχουν αυτή τη συμπεριφορά συνήθως. Φοβάμαι μήπως έχει ψοφήσει και είναι κάπου σφηνωμένο.

 

Και εγώ πια μετά από τόσες ώρες δεν είμαι αισιόξοδος ότι ζει.

Σκεφτόμουν να αδειάσω το ενυδρειο για να το βρω αλλα δεν θέλω σήμερα γιατί τα έχω ζαλήσει από το πρωί και φοβάμαι μην κάνω περισσότερο κακό παρά καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Είδες μήπως σφήνωσε πίσω απο το φίλτρο ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι και πίσω από το φίλτρο πιθανόν έχει αποδημήσει εις Κύριον.... Τα ψαράκια όταν πεθαίνουν αποχρωματιζονται μετα από κάποια ώρα και δεν φαίνονται έντονα...

Πολύ πιθανόν να έχει φαγωθεί και από άλλους οργανισμούς του ενυδρείου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις άλλο, ούτε να αδειάσεις, ούτε να αγχώνεσαι.  Πολλές φορές συμβαίνει αυτό σε ενυδρεία με μικρόψαρα, γιατί δεν μπορούμε να διακρίνουμε σημάδια από πιθανές ασθένειες, και απλά τα ψαράκια καταλήγουν. Απλά πρέπει να προσέχουμε τις συμπεριφορές τους και να τα παρατηρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο φαινόταν να έχει θέματα. Είναι το τελευταίο στις φωτό από τα Ember. Το είχα αναφέρει κ εδώ:

 

 

Όμως τις τελευταίες μέρες είχε γίνει αρκετά δραστήριο. Πιο δραστήριο από τα άλλα. Λες κ είχε πάρει κάτι. Οπότε δεν το απομόνωσα. 

Αλλα τελικά είναι λες και τα έδωσε για 5-6 μέρες όλα. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2021 at 9:29 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Πιο δραστήριο από τα άλλα. Λες κ είχε πάρει κάτι.

Ακριβως. Και η "τρέλα" ειναι σημαδι αρρωστιας. Χωρις πλακα. Πολλες φορες, ειδικα , οταν υπαρχουν παρασιτικες μολυνσεις τα ψαρια σαν να παίρνουν φόρα και ξυνονται πανω σε φυτα, πετρες, ξυλα.

Δες εδω στο 0:24 https://www.youtube.com/watch?v=JLGLwYJRy_8

και εδω στην αρχη - https://www.youtube.com/watch?v=3n7AxyTtwJA

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, natateo said:

Ακριβως. Και η "τρέλα" ειναι σημαδι αρρωστιας. Χωρις πλακα. Πολλες φορες, ειδικα , οταν υπαρχουν παρασιτικες μολυνσεις τα ψαρια σαν να παίρνουν φόρα και ξυνονται πανω σε φυτα, πετρες, ξυλα.

Δες εδω στο 0:24 https://www.youtube.com/watch?v=JLGLwYJRy_8

και εδω στην αρχη - https://www.youtube.com/watch?v=3n7AxyTtwJA

 

 

Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε να ρωτήσω.

Επειδή έχουν μείνει 4 και δεν βλέπω για κανα μήνα να έρχονται από εκεί που αγοράζω. 

Έχει αγοράσει κανείς από το petsupermarket? Είναι αξιόπιστο; Επίσης μου κάνει εντύπωση έχει αυτά τα δύο:

https://www.petsupermarket.gr/chili-rasbora

https://www.petsupermarket.gr/rasbora-briggitae

 

κανονικά ίδια δεν είναι το chili με το briggitae?

Διαβάζω τα παρακάτω:

The Chili Rasbora (Boraras brigittae), also known as the Mosquito Rasbora, is a tiny schooling freshwater fish that has become quite popular in the aquarist community. Thanks to their vibrant color, Chili Rasboras offer a colorful addition to tanks of all sizes.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε να ρωτήσω.

Επειδή έχουν μείνει 4 και δεν βλέπω για κανα μήνα να έρχονται από εκεί που αγοράζω. 

Έχει αγοράσει κανείς από το petsupermarket? Είναι αξιόπιστο; Επίσης μου κάνει εντύπωση έχει αυτά τα δύο:

https://www.petsupermarket.gr/chili-rasbora

https://www.petsupermarket.gr/rasbora-briggitae

 

κανονικά ίδια δεν είναι το chili με το briggitae?

Διαβάζω τα παρακάτω:

The Chili Rasbora (Boraras brigittae), also known as the Mosquito Rasbora, is a tiny schooling freshwater fish that has become quite popular in the aquarist community. Thanks to their vibrant color, Chili Rasboras offer a colorful addition to tanks of all sizes.

Έχω ψωνίσει επανηλημμένα από το κατάστημα. Μια χαρά όλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

κανονικά ίδια δεν είναι το chili με το briggitae?

Υπαρχουν πολλα ειδη ρασμπορας, που μοιαζουν πολυ με briggitae. Αν εχουν χώρια αυτα τα δυο, σημαινει οτι τα τσιλι ειναι καποια άλλη ρατσα.....γενικος υπαρχει μπερδεμα με ονομασιες .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...