Jump to content

70 λίτρα Κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο


NickCavGr

Recommended Posts

1 hour ago, natateo said:

Υπαρχουν πολλα ειδη ρασμπορας, που μοιαζουν πολυ με briggitae. Αν εχουν χώρια αυτα τα δυο, σημαινει οτι τα τσιλι ειναι καποια άλλη ρατσα.....γενικος υπαρχει μπερδεμα με ονομασιες .....

 

Πήγα και τα είδα εχθές. Τα είχε μαζί ως chili (briggitae) boraras και ήταν πάρα πολύ ξεβαμμένα και μικρά.

Μου ανέφερε ότι επειδή είναι ακόμα πολύ μικρά δεν έχουν το έντονο χρώμα που βλέπουμε. 

Οπότε τα άφησα προς το παρόν. 

 

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα σήμερα στις μετρήσεις μου είδα ότι τα Νιτρικά (ΝΟ3) πάνε προς το 0. Δηλαδή το δείγμα έδινε μία απόχρωση πιο κοντά στο κίτρινο. 

Είναι λογικό αυτό; Επίσης επειδή διαβάζω ότι καλό είναι το pH να είναι μέχρι 7 για τα πιο πολλά ψάρια, πως πέφτει το pH;

 

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0<-5
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Τα είχε μαζί ως chili (briggitae) boraras και ήταν πάρα πολύ ξεβαμμένα και μικρά.

Ειναι γενικος μικρα, περιπου 1,5 -2 εκ. Αν ηταν τόσο, ηταν ενηλικα.

Τα δικα μου μετα το 5-6 μηνα ηταν με φουλ χρωμα. Τοσο τα πηρα. Αχρωμα μπορει να ειναι οταν ειναι αρρωστα ή οταν δεν τα εχουν σε καλες συνθηκες....

Το ph κατεβαινει, οταν κατεβαινει η σκληροτητα του νερου (φιλτρο Α/Ο) ή οταν βαρας CO2. Ακομα με τυρφη - αλλά το νερο παιρνει καφε χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Ειναι γενικος μικρα, περιπου 1,5 -2 εκ. Αν ηταν τόσο, ηταν ενηλικα.

Τα δικα μου μετα το 5-6 μηνα ηταν με φουλ χρωμα. Τοσο τα πηρα. Αχρωμα μπορει να ειναι οταν ειναι αρρωστα ή οταν δεν τα εχουν σε καλες συνθηκες....

Το ph κατεβαινει, οταν κατεβαινει η σκληροτητα του νερου (φιλτρο Α/Ο) ή οταν βαρας CO2. Ακομα με τυρφη - αλλά το νερο παιρνει καφε χρωμα.

 

΄Ηταν μαξ ένα εκατοστό. Όλα ήταν άχρωμα και είχε πάνω απο 50. 

οκ ευχαριστώ θα το ψάξω για την σκληρότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

΄Ηταν μαξ ένα εκατοστό

Τα μικρά δεν εχουν χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2021 at 1:32 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:
πριν 2 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

....ήταν πάρα πολύ ξεβαμμένα και μικρά.

 

Φίλε μου σε κανέναet shop δεν θα δεις τα ψάρια με το καλό τους χρώμα. Όσο και να είναι προσεκτικοί οι υπεύθυνοι, πάντα τα νερά είναι επιβαρυμένα. Τα χρώματα και τις συμπεριφορές θα τις αναδείξει ο καθένας μας στο σωστό ενυδρείο που θα βάλει τα ψαράκια του. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Τα μικρά δεν εχουν χρωμα.

 

6 minutes ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

 

 

Οπότε μάλλον ίσως και να μου λέει την αλήθεια.

Πάω αύριο να πάρω καμια 6αδα για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

 

Οπότε μάλλον ίσως και να μου λέει την αλήθεια.

Πάω αύριο να πάρω καμια 6αδα για αρχή.

Προσεχε, ομως να ειναι ευκινητα τα ψαρακια, να μην εχουν σημαδακια στο δερμα και να μην κολυμπουν με ανοιχτο το στομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να καταλάβετε αν το παρακάτω tetra είναι έγκυος;

Όλο κάθεται πάνω στο vesicularia και δεν αφήνει κανένα άλλο να πλησιάσει.

 

https://streamable.com/ezx7ot

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Μπορείτε να καταλάβετε αν το παρακάτω tetra είναι έγκυος;

Μαλλον ολα τα τετρα σου θα καταληξουν εγκυος! χα χα. Σταματησε να τα ταιζεις τόσο πολυ. Γομαρια θα γινουν.

Τα θηλυκα τετρα συνεχεια αυγα κουβαλανε.

Τα τετρα δεν προσεχουν τα αυγα τους, και δεν ειναι territοrial ψαρια.

Πόσα ψαρια εχεις τωρα;

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, natateo said:

Μαλλον ολα τα τετρα σου θα καταληξουν εγκυος! χα χα. Σταματησε να τα ταιζεις τόσο πολυ. Γομαρια θα γινουν.

Τα θηλυκα τετρα συνεχεια αυγα κουβαλανε.

Τα τετρα δεν προσεχουν τα αυγα τους, και δεν ειναι territοrial ψαρια.

Πόσα ψαρια εχεις τωρα;

 

 

H αλήθεια είναι ότι το βίντεο είναι μετά από φαγητο. Απλά μου έκανε εντύπωση το ότι γυάλιζε το κάτω μέρος της κοιλιάς. Δεν το έχω ξαναδει για αυτό.

Πάντως δεν τα ταϊζω κ πολύ. 8 έχω τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα και πήρα co2.

Πήρα της tropica το CO2 System Nano για αρχή θα με καλύψει. Το θέμα είναι σε ποια θέση να το βάλω. το έβαλα στη δεξια μεριά πιο μπροστά από το φίλτρο δηλαδή αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ειναι η καλύτερη επιλογή. Λόγω και τον βεντουζων μόνο εκεί μπαίνει ώστε να μην πολυφαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

H αλήθεια είναι ότι το βίντεο είναι μετά από φαγητο. Απλά μου έκανε εντύπωση το ότι γυάλιζε το κάτω μέρος της κοιλιάς. Δεν το έχω ξαναδει για αυτό.

Πάντως δεν τα ταϊζω κ πολύ. 8 έχω τώρα. 

Η γυαλαδα ειναι τσιτωμα! Χαχαα πολύ φαι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Δεν άντεξα και πήρα co2.

...Το θέμα είναι σε ποια θέση να το βάλω.

πάντοτε το βάζουμε αν μπορούμε στο σημείο με την μεγαλύτερη κυκλοφορία νερού, τουτέστι όσο ποιο κοντά μπορείς στην έξοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα όπως ανέφερα co2 πήρα και τηνη Amtra (12w) που μου είχε προτείνει @Manolis Garyfalakis και κοιτάω το πρόγραμμα σου στο αντίστοιχο θέμα. 

Καλά με την λάμπα πολύ ευχαριστημένος δεν το συζητάω. 

Μια ερώτηση γιατί για το co2. Το co2 δεν πρέπει να είναι ανοιχτό όλη μέρα; Γιατί στο πρόγραμμα του Μανώλη το είδα μόνο 8 ώρες ανοιχτό.

Τέλος αν δεν είναι συνέχεια ανοιχτό πως πετυχαίνεις το ίδιο αριθμό bubbles με το ρυθμιστή;

Link to comment
Share on other sites

Το διοξείδιο το ανοίγουμε 2 ώρες πριν ανοίξουν τα φώτα και το κλείνουμε 1 ώρα πριν κλείσουν. Ένας λόγος είναι ότι δεν χρειάζονται τα φυτά co2 τις υπόλοιπες ώρες και δεύτερος λόγος είναι ότι ΜΠΟΡΕΙ με περίσσιο διοξείδιο να το εκμεταλλευτεί η άλγη.. Θα πάρεις και ένα co2 cheker για να το ρυθμίσεις εκεί που πρέπει. Ενδεικτικά για τα λίτρα σου 1 bubble τα 2 δευτερόλεπτα είναι μια χαρά

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ρυθμιστής έχει 2 βάνες, μία την μεγάλη από πάνω και μία την μικρή δεξιά. Ρυθμίζεις την δεξιά (μικρή) για την bubble και ανοίγεις τέρμα ή κλείνεις την μεγάλη από πάνω

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, mik7 said:

Ο ρυθμιστής έχει 2 βάνες, μία την μεγάλη από πάνω και μία την μικρή δεξιά. Ρυθμίζεις την δεξιά (μικρή) για την bubble και ανοίγεις τέρμα ή κλείνεις την μεγάλη από πάνω

 

το tropica έχει μόνο μία βάνα. Οπότε το πιο λογικό είναι να πηγαίνω στο περίπου, και να επιβεβαιώνα με ένα drop checker. 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μετά από καιρό πιστεύω ότι είναι στη φάση που θα ήθελα ώστε να μην κάνω καμία αλλαγή για καιρό και να το αφήσω να αναπτυχθεί.

Οι τελευταίες αλλαγές ήταν ότι πήρα το co2, έβαλα monte carlo και 8 Boraras brigittae.  

 

Τώρα αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ότι η μια γαρίδα είμαι 99% σιγουρος ότι είναι έγκυος, 

Τι μπορώ να κάνω; Θα ήθελα να ζήσουν κάποια.

 

 

P9105104.jpg

P9105107.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: 45 days

 

Ανανεωμένο το ενυδρείο από την τελευταία φορά με CO2 και φως ενώ από ζωντανά έχω τώρα 8 ember tetra, 8 rasbora briggitae, 4 red cherry shrimp και 2 Anentome Helena. Πάντα νομίζω ότι οι γαρίδες μου έχουν πεθάνει. Ίσως φταίει ότι τώρα έχω πολλά ψάρια όλο κρυμμένες είναι, Πάντως την έχουν καταβρεί στο περίεργο σχήμα των 2 κλαδιών. καθώς και στη Vesicularia.

To CO2 έκανε την διαφορά στα φυτά. Ειδικα τα  Vesicularia ferriei 'Weeping' και Ludwigia νομίζω δείχνουν πολύ ωραία.

Δεν είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από το χαλί έτσι όπως έχει κάτσει.

Πάντως σε γενικές γραμμές η διαφορά είναι εμφανής.

 

 

 

day45_1.jpg

day45_2.jpg

day45_3.jpg

day45_6.jpg

day45_5.jpg

day45_4.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφες εικόνες. Τα briggitae βλέπω σου έδωσαν χρώμα!

Link to comment
Share on other sites

οι γαριδες δεν φοβουνται τα μικρα ψαρια. Αν κρυβονται και δεν πανε βολτα παντου, μαλλον εχεις κατι με το νερο. Κατι δεν τις αρεσει...

Και 4-ς γαριδες - λιγες ειναι. παρε ακομα 5-6 τουλαχιστον.

Το ενυδρειο πηρε χρωμα. Γινεται ομορφο. Δες μονο το χαλακι (πότε εβαλες;) , λιγο κιτρινο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

οι γαριδες δεν φοβουνται τα μικρα ψαρια. Αν κρυβονται και δεν πανε βολτα παντου, μαλλον εχεις κατι με το νερο. Κατι δεν τις αρεσει...

Και 4-ς γαριδες - λιγες ειναι. παρε ακομα 5-6 τουλαχιστον.

Το ενυδρειο πηρε χρωμα. Γινεται ομορφο. Δες μονο το χαλακι (πότε εβαλες;) , λιγο κιτρινο ειναι.

 

Η αλήθεια είναι ότι μου βγαίνουν τώρα το βράδυ. Έχω ακόμα φως απλά έχει ξεκινήσει η δύση. Τώρα είναι οι τρεις έξω. Ήθελα να πάρω περισσότερες αλλά μιας και οι δύο είναι εγκυμονούσες περιμένω να δω αν θα ζήσει καμία. Για αυτό είχα ρωτήσει αν μπορώ να κάνω κάτι από μόνος μου μήπως κ σώσω αρκετές.

Να κάνω τεστ με τα API μήπως έχει ανέβει τίποτα;

 

Το ενυδρείο παίρνει όντως χρώμα και μου αρέσει αρκετά. Με το χαλί δεν είμαι εντυπωσιασμένος. Αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο κ περιμένω.

Το κίτρινο δεν το βλέπω. Σε ποια φωτογραφία το παρατήρησες; Το χαλίκι είναι από την αρχή αντε 45 μέρες. Αντε λίγο που πρόσθεσα κανα μισόκιλο 10 μέρες μετά. 

 

3 hours ago, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ said:

Όμορφες εικόνες. Τα briggitae βλέπω σου έδωσαν χρώμα!

 

Τα briggitae τα πάω πολύ. Εχουν αρχίσει να παίρνουν χρώμα εδώ κ 5 μέρες περίπου και έχουν γίνει πιο δραστήρια. 

Μπαινωβγαίνουν από τις τρύπες των ξύλων και κάνουν πιο γρήγορη κινηση απο τα ember. 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Το κίτρινο δεν το βλέπω. Σε ποια φωτογραφία το παρατήρησες;

https://www.aquazone.gr/uploads/monthly_2021_09/day45_3.thumb.jpg.2cc80cbe7be3a3e18f91bf5aa26c31f7.jpg

μπορει να φταιει  απλα η φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...