Jump to content

70 λίτρα Κοινωνικό φυτεμένο ενυδρείο


NickCavGr

Recommended Posts

12 hours ago, natateo said:

https://www.aquazone.gr/uploads/monthly_2021_09/day45_3.thumb.jpg.2cc80cbe7be3a3e18f91bf5aa26c31f7.jpg

μπορει να φταιει  απλα η φωτο :)

 

Ίσως η φωτό να μην είναι κ η καλύτερη.

Πάντως σε σημερινές μετρήσεις πήρα τα παρακάτω:

 

pH: 7,4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5<-10
Θερμοκρασία (°C): 27

 

Link to comment
Share on other sites

και το ΡΗ, αν μπορεις να κατεβασεις μεχρι 7....καλα θα ηταν

Link to comment
Share on other sites

και το ΝΟ3 θέλει >10 και όχι <10.  καλά είναι να το πας 15+

Link to comment
Share on other sites

@natateo@Χρήστος ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Η μέση θερμοκρασία γενικά είναι στους 25oC απλά έκανα το τεστ το πρωι που είχα κλειστό το ανεμιστηράκι και είχε παει 27 αυτές τις μέρες που έχει πάλι ζέστη. 

Το PH δεν ξέρω πως να το κατεβάσω. Πήρα και CO2 που γενικά ρίχνει το PH αλλά δεν βλέπω προκοπή. 

Τέλος τα ΝΟ3 είχαν πεσει στο 5 την προηγουμενη εβδομάδα και τώρα είναι κοντά στο 10. Και πάλι δεν ξέρω τι διαδικασίες μπορώ να κάνω για να ανέβει και άλλο

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Τέλος τα ΝΟ3 είχαν πεσει στο 5 την προηγουμενη εβδομάδα και τώρα είναι κοντά στο 10.

10 μια χαρα ειναι, αρκει να μην παει μηδεν.

Το ΡΗ κατεβαινει με περισσοτερο CO2. Πηρες το drop cheker?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

10 μια χαρα ειναι, αρκει να μην παει μηδεν.

Το ΡΗ κατεβαινει με περισσοτερο CO2. Πηρες το drop cheker?

 

ακόμα όχι. Το είχα αφήσει γιατί οι τιμές είναι στα ύψη και έλεγα να πάρω από έξω αλλά τελικά μάλλον θα αγοράσω σήμερα από κάποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

ακόμα όχι. Το είχα αφήσει γιατί οι τιμές είναι στα ύψη και έλεγα να πάρω από έξω αλλά τελικά μάλλον θα αγοράσω σήμερα από κάποιο μαγαζί εδώ στην Ελλάδα.

2.50€ απο ebay. το υγρο φτιαξε μονος σου. Δες εδω πως γινεται -

μπορεις να κανεις και diy drop checker για αρχη. Υπαρχουν πολλα βιντεο στο youtube

Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2021 at 8:53 ΠΜ, natateo said:

2.50€ απο ebay. το υγρο φτιαξε μονος σου. Δες εδω πως γινεται -

μπορεις να κανεις και diy drop checker για αρχη. Υπαρχουν πολλα βιντεο στο youtube

 

ευχαριστώ. 

Άφησα για αρκετές ώρες να "τρέχει" χθες τo CO2 πήγε στα πράσινα και από σημερα θα το έχω ανοιχτό 9 ώρες την ημέρα.

Πόσες γαρίδες μπορώ να βάλω στο ενυδρείο πιστεύεις;

Πάντως έχω βρει τις κρυψώνες τους. Όλη μέρα την βγάζουν μέσα στις Vesicularia ferriei που έχουν καλύψει το πάνω μέρος του ξύλου και μέσα στα κενά που έχει το ξύλο. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2021 at 4:29 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Πόσες γαρίδες μπορώ να βάλω στο ενυδρείο πιστεύεις;

10 -12 γαριδες φτανουν, αν μιλαμε για neocaridina (μετα θα γινουν 200 :)). Αν θελεις Αμανο, βαλε 5-7

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, natateo said:

10 -12 γαριδες φτανουν, αν μιλαμε για neocaridina (μετα θα γινουν 200 :)). Αν θελεις Αμανο, βαλε 5-7

 

ωραία πήρα άλλες 2 για αρχή γιατί θέλω να δω οι 2 θηλυκές αν θα γεννήσουν κ αν θα ζήσουν τα μικρά, απλά πήρα άλλου χρώματος. 

Τελευταίες ασχετες ερωτησεις. Όταν καθαρίζω το ενυδρείο πρέπει να καθαρίζω και το φίλτρο; Μιλάω για το σφουγγαράκι.

Αλλού διαβάζω πως ναι κ αλλού όχι. 

 

Και κάτι άλλο. Το τζάμι του ενυδρείου έχει σε κάποια σημεία κ ειδικά πίσω κάτι πράσινες κιλίδες. Τι είναι κ πως καθαρίζουν;

 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος NickCavGr έγραψε:

απλά πήρα άλλου χρώματος. 

να τις πας πισω, αυτες, που ειναι αλλου χρωματος, γιατι υβριδιζουν και σε λιγους μηνες θα εχεις πρασινο-καφε χρωμα σχεδον ολες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, natateo said:

να τις πας πισω, αυτες, που ειναι αλλου χρωματος, γιατι υβριδιζουν και σε λιγους μηνες θα εχεις πρασινο-καφε χρωμα σχεδον ολες.

 

εννοείς οι νέες που θα γεννιούνται από αυτόν τον συνδιασμό θα είναι πρασινο καφε;

Να πω ότι οι κανουργιες ειναι yellow 

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
Link to comment
Share on other sites

Και οι red και οι yellow έχουν προκύψει από επιλεκτικές αναπαραγωγές από την άγρια neocaridina. Υβριδίζοντας μεταξύ τους θα οδηγηθείς να έχεις γαρίδες που θα επικρατήσει το αγριο γονίδιο με χρώματα που απλά δεν θα τα επέλεγες ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

ωραία πήρα άλλες 2 για αρχή γιατί θέλω να δω οι 2 θηλυκές αν θα γεννήσουν κ αν θα ζήσουν τα μικρά, απλά πήρα άλλου χρώματος. 

Τελευταίες ασχετες ερωτησεις. Όταν καθαρίζω το ενυδρείο πρέπει να καθαρίζω και το φίλτρο; Μιλάω για το σφουγγαράκι.

Αλλού διαβάζω πως ναι κ αλλού όχι. 

 

Και κάτι άλλο. Το τζάμι του ενυδρείου έχει σε κάποια σημεία κ ειδικά πίσω κάτι πράσινες κιλίδες. Τι είναι κ πως καθαρίζουν;

 

Στα φυτεμμενα η μπιχλα είναι λίγο περισσότερη από άλλα ενυδρεία. Δεν υπάρχει κανόνας, αλλά θέλει τσεκαρισμα τακτικοτερα. Οι πράσινες κιλιδες μάλλον είναι άλγη green spot.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2021 at 3:38 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

 

ωραία πήρα άλλες 2 για αρχή γιατί θέλω να δω οι 2 θηλυκές αν θα γεννήσουν κ αν θα ζήσουν τα μικρά, απλά πήρα άλλου χρώματος. 

Τελευταίες ασχετες ερωτησεις. Όταν καθαρίζω το ενυδρείο πρέπει να καθαρίζω και το φίλτρο; Μιλάω για το σφουγγαράκι.

Αλλού διαβάζω πως ναι κ αλλού όχι. 

 

Και κάτι άλλο. Το τζάμι του ενυδρείου έχει σε κάποια σημεία κ ειδικά πίσω κάτι πράσινες κιλίδες. Τι είναι κ πως καθαρίζουν;

 

Εγω ειμαι παντα υπερ να ειναι τα σφουγγαρια και βαμβακι πεντακαθαρα. Απο την στιγμη, που εχουμε βιολογικο υλικο, τα σφουγγαρια πιανουν ρολο μονο μηχανικης φιλτρανσης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς για μένα κλασσικά οι γαρίδες μου βγαίνουν μόνο όταν ρίχνω πολύ φαγητό ή ειναι βράδυ. 

Όσο πυκνώνουν τα φυτά δυσκολεύομαι να τις βρω οπότε είδικά οι καινούργιες κ τις δύο μαζί δεν μπορώ να τις βρω. Δεν πειράζει έκανα μια κακή επιλογή.

 

@ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ για άλγη green spot το βλέπω και εγώ. Θα ξεκινήσω με μια πλαστική κάρτα κ βλέπουμε.

 

Άρα @natateoεφόσον έχω βιολογικό υλικό καθαρίζω κανονικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα νέα εκεί που έψαχνα τις γαρίδες μου γιατί όπως έχω πει όλο κρύβονται τσουπ βλέπω μια μικρή γαρίδα.

Χαρούμενος που γέννησε η γαρίδα πήγα να την βγάλω μια φωτό. Τσουπ και άλλη. και άλλη και άλλη. Να μην τα πολυλογώ πρέπει να έχω βρει γύρω στις 12-15 χωρίς υπερβολή. Όπου κοιτάω βλέπω γαρίδες.

Φυσικά χαρούμενος γιατί ήθελα περισσότερες. Οι ερώτησεις είναι δύο. Σε αυτό το μέγεθος κινδυνεύουν από τα ψάρια ή τα σαλιγκάρια;

Επίσης τι μπορώ να δώσω για να φάνε; Είχα πάρει για τα briggitae δάφνιες. Κάνει ή είναι μόνο για ψάρια;

Άσχετο. Αν δείτε καλά στις 3 από τις 4 φωτό έχει τουλάχιστον 2 γαρίδες.

 

 

20210930_220107.jpg

20210930_220157.jpg

20210930_214534.jpg

20210930_213421.jpg

Έγινε επεξεργασία - NickCavGr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος NickCavGr έγραψε:

Επίσης τι μπορώ να δώσω για να φάνε; Είχα πάρει για τα briggitae δάφνιες.

αποξηραμενη daphnia δεν ειναι καλη τροφη γενικος. Παρε καποιο flakes τυπου tetramin tetra  ή ocean nutrition

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 15/10/2021 at 11:04 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

καμιά βοήθεια κανείς γιατί έχουν πάρει φόρα κ βλέπω να πολλαπλασιάζονται αβέρτα

Οταν θα φτασουν σε ενα αριθμο Χ, θα σταματησουν, πιστεψε με :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/10/2021 at 10:37 ΠΜ, natateo said:

Οταν θα φτασουν σε ενα αριθμο Χ, θα σταματησουν, πιστεψε με :)

 

 

ευχαριστώ γιατί αγχώθηκα λίγο ότι η κατασταση θα φύγει εκτός ελέγχου κ δεν θελω να τις πειραξω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2021 at 11:04 ΜΜ, το μέλος NickCavGr έγραψε:

καμιά βοήθεια κανείς γιατί έχουν πάρει φόρα κ βλέπω να πολλαπλασιάζονται αβέρτα

Μην αγχώνεσαι, υπάρχουν και οι  αγγελίες.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: 90 days

 

Δεν έκανα καμία αλλαγή τις τελευταίες 45 μέρες. Το χαλί δεν μου έκατσε και θα κάνω άλλη μια προσπάθεια. Οι γαρίδες κάνουν πάρτυ. Πρέπει να είναι καμια 40ρια σίγουρα. Και τις τελευταίες 2-3 μέρες δεν βρίσκω το ένα rasbora και το ένα σαλιγκάρι. Αν και για το σαλιγκάρι δεν ανησυχώ το rasbora θεωρώ ότι δεν ζει.

Το μόνο μου θέμα είναι ότι τώρα που έβγαζα φωτογραφίες για να ανεβάσω βλέπω στις φωτογραφίες κάτι μαύρο να εμφανίζεται. Με γυμνό μάτι φαίνεται με δυσκολία. Φαίνεται στην τρίτη φωτό.

 

 

day90_main.jpg

day90_main2.jpg

day90_main5.jpg

day90_main3.jpg

day90_rock.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...